Konut Kredisi İçin En uygun Banka

Kodla Büyü

yamandogan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
yakın zamanda kredi çeken arkadaşlar için hangi bankayı tavsiye edersiniz? 120.000 tl çekmeyi düşünüyorum.

biz de 6-7 ay önce 120 000 çektik garanti bankasından faiz oranı :1 di o zaman, şuan nasıl faizler bilmiyorum.

120.000 çok fazla. Faiziyle 140.000 olur en aşağı. Nasıl ödeyeceksin? Bence yeni yapılan uygun sitelerden alıp sonra daha fazla paraya satıp yavaş yavaş iyi bir yer alabilirsin! tabi tek maaş mısın? Sadece öğretmenlik mi yapıyorsun? Kenarda da hiç paran var mı? Çocuk var mı? bunlara göre tekrar düşünmen gerek. :)

julia' Alıntı:
120.000 çok fazla. Faiziyle 140.000 olur en aşağı. Nasıl ödeyeceksin? Bence yeni yapılan uygun sitelerden alıp sonra daha fazla paraya satıp yavaş yavaş iyi bir yer alabilirsin! tabi tek maaş mısın? Sadece öğretmenlik mi yapıyorsun? Kenarda da hiç paran var mı? Çocuk var mı? bunlara göre tekrar düşünmen gerek. :)

Hocam 120.000 liraya 140.000 veren banka varsa bana da söyleyin, tabi bu çok kısa vadede ise eywallah. Bence 20.000 lira faiz çok diil, bu arada 2-3 sene evvel faiz oranları 0,70 ler civarındaydı, nolmuş böle %1 ler falan....

geçen hafta aynı miktarı 10 yıllık araştırmıştım en uygunu bu ikisiydi:
iş bankası faiz oranı 10 yıl %1.05 masraflar 2.000 civarı tutuyor. aylık 1767...
maaşım halkbankta normalde 10 yıllık %1.09 maaş orda olduğu için on yıllık %1.02 ve masrafları yarıya inip 1000 küsür lira olarak söylediler. 120.000 e aylık 1.737 demişlerdi.
maaşınızın olduğu banka faizi biraz inebiliyor.

keşke 120000 e 20000 faiz ödeseydik o zaman bir dakka durmaz çekerdim. Arkadaşlar bende ev arıyorum ama ev fiyatları uçmuş faizlerde yüksek benim merak ettiğim şimdi 1.03 gibi bi oranda çeksek krediyi 1 sene sonra 0,80 e falan düşse banka yeni orana göre aldığım krediyi günceliyormu öyle bir şansım varmı.

fat32man' Alıntı:
keşke 120000 e 20000 faiz ödeseydik o zaman bir dakka durmaz çekerdim. Arkadaşlar bende ev arıyorum ama ev fiyatları uçmuş faizlerde yüksek benim merak ettiğim şimdi 1.03 gibi bi oranda çeksek krediyi 1 sene sonra 0,80 e falan düşse banka yeni orana göre aldığım krediyi günceliyormu öyle bir şansım varmı.

hocam krediyi alırken bankayla kredilerin düşmesi durumunda yapılandırma yapmak için anlaşıyorsunuz.Bu sayede kredilerdeki indirimden faydalanıyorsunuz.

julia' Alıntı:

:)

hocam biraz sıkışabilirim ama burada kiralar çok yüksek 700 750 lira kira ödemektense 2150 tl kredi öder ev sahibi olurum dedim.eşimde öğretmen.alacağım ev 135.000 tl 15.000 ben çıkartacam 120.000 kredi çekecem.7 yıl kira ödesem zaten en az 60.000 tl kira parası ödüyecem.internetten arattım

2.150 *84 ay toplamda 183.000 tl ödüyecem

Sürekli değişiyor faiz oranları diye biliyorum. Ben mecburiyetten halkbankasından çekmişim ama şansım olsaydı TEB'den çekecektim. Masrafı, expertiz ücreti, faiz oranı, kaç ay vadeli ödeyeceğiniz önemli.
Fikir verir belki : https://www.enuygun.com/kredi/konut

Ben 2009 aralıkta çektiğimde 0,95 civarıydı. 120bine 80bin faiz vardı. 1680 ödüyordum. 14 ay sonra Sonra 0,84ten refinansman yaptım toplam ödemem 200binden 180bine düştü.
Ev alacaklara önerim bir an önce alsınlar, almadıkça kiradan zarar edersiniz. Ayrıca ev almak için en uygun zaman Aralık-ocak gibi aylardır. Arabalardaki gibi. Yine banka faizleri de aralık-ocak aylarında en düşük seviyeye iner. Gerçi bu yıl hiç gerilemedi faizler sanırım. Yüksek faizden kullanmak istemiyorum diye beklemeyin. Krediyi çekin sonra faizler düşerse refinansman yapabilirsiniz.

Ayrıca internetteki faiz oranlarına bakmayın. Orada çok yüksek. Ziraat, halk, iş gibi bankalardan giderek bizzat teklif alın. Şubeler uygun faiz önerebilir. Ayrıca farklı bankalar farklı faiz ve farklı masraf çıkarabilir. Ben ziraatten kullandım ve aynı şubeden refinansman yaptım. Kredi kullandırım payı 500 ödedim. Başka bankalarda 2000e çıkabiliyor. İyi araştırın. 2000 civarı tapu masrafı olur, yeni evde 1000 civarı elekt, su, doğalgaz abonelik vb. masraf olur.

Banka banka gez. Sadece faiz oranına takılı kalma net eline geçeni ve masrafı not al. En uygun krediyi bulduktan sonra maaş bankana git ve bulduğun oranı söyle PAZARLIK YAPMAYI UNUTMA muhtemelen maaş bankan daha iyisini vermeye çalışacaktır.
120.000 çekebilmen için 160.000 lik bi ev alman lazım. Ucu ucuna kredi çekme. Sıfır evde 5000 TL civarı ekstra masraf çıkacağını da hesap et bu şekilde işin içine girip arabasını satan çok.

yamandogan' Alıntı:
julia' Alıntı:

:)

hocam biraz sıkışabilirim ama burada kiralar çok yüksek 700 750 lira kira ödemektense 2150 tl kredi öder ev sahibi olurum dedim.eşimde öğretmen.alacağım ev 135.000 tl 15.000 ben çıkartacam 120.000 kredi çekecem.7 yıl kira ödesem zaten en az 60.000 tl kira parası ödüyecem.internetten arattım

2.150 *84 ay toplamda 183.000 tl ödüyecem

120.000 kredi için evin expertiz değerinin 160.000 tl olması gerekiyor hocam. experin vereceği değer eskisi gibi şişirme değil artık haberin olsun.

hocam ev fiyatı 135.000 lira ama bankadan kredi çekmek için 160.000 gösterebiliriz sanırım

yamandogan' Alıntı:
hocam ev fiyatı 135.000 lira ama bankadan kredi çekmek için 160.000 gösterebiliriz sanırım

hocam sizin, bankanın, ev sahibinin yapabileceği birşey yok artık o eskidendi. expertiz değeri 160.000 çıkmazsa alamayacaksanız iyi hesaplayın. expertiz ücreti evi alamasanızda sizden alınır.

Halk Bankası faiz oranı 1,01
Dosya masrafı ve her türlü masraf 1900 TL
112,500 96 ay 1835

(Not: Artık bankalar abartı evin değerinin %75'ini aşan kredi vermiyor! Hesaplarınızı ona göre yapın.)

mefete' Alıntı:
1 ay önce ev aldım...

Halk Bankası faiz oranı 1,01
Dosya masrafı ve her türlü masraf 1900 TL
112,500 çektim 96 ay 1835 ödeyeceğim....

Ev sıfır ve yaklaşık 4000 TL ekstra masraf çıktı haberiniz olaaaaaa...

2000 Tapu
2000 elektrik+su+doğalgaz
300 yapı kullanım izni

(Not: Artık bankalar abartı evin değerinin %75'ini aşan kredi vermiyor! Evimin değeri 150.000TL, 115.000 kredi vermedi bana...112500 verdi...Hesaplarınızı ona göre yapın.)

güzelmiş bu uygun gibi görünüyor

fat32man' Alıntı:

yalnız yeniden yapılandırma durumunda mortgage ı bozduğunuz için çektiğiniz kredinin %2,5'u ğu kadar bir bedel ödemeniz gerekiyo diye biliyorum. Biz kredilerin düştüğü dönemde yeniden yapılandırma yapmak istedik yalnız bu %2,5 olayı yüzünden 1500 tl gibi bi kar elde edebilecektik o yüzden hiç uğraşmadık

yarın durumumuzun ne olacağı belli değilken(formatörlükten bahsetmiyorum) 8 -10 yıl bu kadar borca girmek hiç mantıklı gelmiyor bana. kiraya su kadar ödeyeceğime şu kadar kredi öderimde demeyin. geçmişten zenginleri bilmem ama bizim ailelerimiz yıllarca sonra kendileri ev sahibi oldular 5-10 yıl çalışmayla hemen evimiz arabamız olsun diyoruz. biraz sabırlı olduktan sonra zamanla herşey olur. (benim duam Allah herkese bir araba bir ev nasip etsin ama bu şekilde değil)

hocam 120 000 tl yi nasıl ödeyeceksiniz o kadar para kredi çekmek mantıklı mı sizce bence bekleyin bir kaç sene birikim yapın ondan sonra çekin zaten sonra ödeyemezseniz eger banka ipotek koydugu için evi satamıyorsunuz da .O kredinin stresi bile insanı yaslandırır.

Allah evlenene, ev alana, çocuğu olana yardım eder. Ben 2009 aralıkta evi aldığımda (eşimde öğretmen) 1680 taksitle 10 yıl ödemek üzere çektim krediyi(120bin). 14 ay sonra (2011 mart) yapılandırdım 84 ay olarak 1880 ödüyorum şimdi. 10 yıl diye çıkmıştım, toplamda 8 yıl ödeyeceğim. 80bin faiz diye çıkmıştım, 60bin civarı faiz ödeyeceğim. Kabaca hesap yaparsak 8 yıllık kredimin 3 yılı faiz 5 yılı anapara ödemesi oluyor. Borca girmeden bir şey sahibi olunmuyor. Eğer 250-300 kira ödüyorsanız elbette kendinizi kasmayın illaki ev alacağım diye. Ancak 750-800 kira veriyorsanız ev almak mantıklıdır. Öğretmen karı-koca eğer başka bir borcu yoksa şu anda 1600-1700 gibi rakamları aylık olarak çok rahat krediye ödeyebilir. 2000 gibi bir aylık ödemeye bile girebilirsiniz.

hocam eminevime gidip bir fiyat alın bence daha ucuza alırsınız

egunay' Alıntı:
Allah evlenene, ev alana, çocuğu olana yardım eder. Ben 2009 aralıkta evi aldığımda (eşimde öğretmen) 1680 taksitle 10 yıl ödemek üzere çektim krediyi(120bin). 14 ay sonra (2011 mart) yapılandırdım 84 ay olarak 1880 ödüyorum şimdi. 10 yıl diye çıkmıştım, toplamda 8 yıl ödeyeceğim. 80bin faiz diye çıkmıştım, 60bin civarı faiz ödeyeceğim. Kabaca hesap yaparsak 8 yıllık kredimin 3 yılı faiz 5 yılı anapara ödemesi oluyor. Borca girmeden bir şey sahibi olunmuyor. Eğer 250-300 kira ödüyorsanız elbette kendinizi kasmayın illaki ev alacağım diye. Ancak 750-800 kira veriyorsanız ev almak mantıklıdır. Öğretmen karı-koca eğer başka bir borcu yoksa şu anda 1600-1700 gibi rakamları aylık olarak çok rahat krediye ödeyebilir. 2000 gibi bir aylık ödemeye bile girebilirsiniz.

haklısınız hocam biraz sıkışabilirim ama ev sahibi ıvır zıvırla uraşmam en azından evimiz olur...

kredi tavsiye etmem bütün bankalar aynı hemen hemen 120 bin tl lik kredi çekerseniz hocam en aşağı 200 bin tl yi bulur yazık değil mi 80 bin tl faiz :(

10 yıl borca girip de bir anda 120 bin gibi rakamlar çekmeyi mantıklı bulmuyorum, çünkü 10 yılda o kadar çok faiz ödenmiş oluyor ki.. Ve çift maaşla bile 1800-2000 tl gibi rakamlar beni korkutuyor açıkçası..Hayatta herşey olabilir, onu bırakın insanın en güzel gençlik yıllarında yemesi var, içmesi var, gezmesi var..Bu zamanlarda kredi bitine kadar cebinde akrep varmış gibi, ya da başka bişeye heves etsen kırk kere düşünmek gibi bir strese girmek istemem şahsen. Bana çok mantıklı gelmiyor..Belki evli değilim, ve tek maaşım ondan mı böyle düşünüyorum bilmiyorum ama..Tabi ki insan evi güzel olsun, herşeyi olsun ,daha iyisi olsun ister; ama ölçülü davranmak da gerektiği kanaatindeyim ve yaşamaya bir miktar ayırmak:) Tabi aile desteğiniz ya da başka güvenceleriniz varsa o ayrı mesele :) Ben daha ucuz bir ev alınıp, kredi çabuk bitirilip, sonra kademeli olarak 4-5 yıllık borç bitince daha iyi bir ev alınabileceğini düşünüyorum..Bu fikir de yaşanan kentin koşullarına, ev fiyatlarına göre değişebilir tabi.

10 yıl için 80 bin faiz çok diyenler birde kiraları hesaplasınlar
..
3 yıldır zam yapmamama rağmen
600 lira kira veriyorum yılda 7200
10 yılda 72000 yapar birde buna artış miktarı vs.. eklerseniz 100.000i bulur.
10 yıl için 140 bin lira çekersen 100.000 lira kadar faiz ödüyorsun zaten.
..
eğer ev almazsanız ayda 1500 - 1600 lira gibi bir parayı kesinlikle kenara ayıramazsınız. ama ev alırsanız alınmış alınmıştır.

birde unuttuğunuz birşey var. Evin değeri hiç mi artmıyor. 140 a aldığınız ev 10 yıl sonra zaten 250 rahat rahat ediyor..

Hocam, biraz zaman alacaktır ama gidebildiğiniz tüm bankalara gidip yüz yüze bilgi almakta fayda var. Aynı bankanın farklı şubelerinde bile değişik oranlar çıkıyor.
Tekliflerin hepsini çizelge haline getirip elinize geçecek net miktarı ve her ay ne kadar taksit ödenmesi gerektiğini karşılaştırmak gerekiyor.

Çift maaşlı arkadaşlar için rakamlar ödenebilir görünüyor. Tek maaşlılar ise baba bank, dede bank desteği yoksa uzun süre daha kiracı kalmaya mahkum.

Geri