Konut Balonu

Kodla Büyü

ersan3333

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar fiyatlar bir yildir neredeyse sabit seyrediyor ve artis yok.Sizin yasadiginiz il ilcelerde durum nedir bilginiz var mi emlak satislariyla ilgili bi sure daha fiyatlar artmayacak gibi beklemekte fayda var gibi geliyor bana

3-4 sene önce Beylikdüzü bölgesini bir nedenden araştırmıştım. Yüksek girişler 250-300 bin bandındaydı. Bir kaç gün önce yine baktım 89-100 bine yeni evler var. Balon çoktan patlamış yada o bölgeye özel bir durum.

300 bıne kac tl faiz verıyor banka baktın mı hocam ? Veya 300 bın cekersem ne kadar gerı oderim? 0.98 ısı de bıttı.

3-4 sene önce Beylikdüzü bölgesini bir nedenden araştırmıştım. Yüksek girişler 250-300 bin bandındaydı. Bir kaç gün önce yine baktım 89-100 bine yeni evler var. Balon çoktan patlamış yada o bölgeye özel bir durum.
Bizde bakmistik birkaç hafta önce beylikduzunden 220den aşağı ara kat bulamadık. 90-100 nerde var sayın hocam?

Bizde bakmistik birkaç hafta önce beylikduzunden 220den aşağı ara kat bulamadık. 90-100 nerde var sayın hocam?
Ara kat ayrı, biz o zaman minimum fiyatlara girişlere bakmıştık. 250 den yukarılara doğru gidiyordu. Şimdi listeye bakarsanız 80binlerle başlayan daireler bile var. 2011 yılında Ümraniye'de 1+1 i bile bu fiyatlardan yüksek fiyata aldım. Muhtemelen satışlar durdu o bölgede firmalar çaresiz bu fiyatlara veriyorlar.
https://www.sahibinden.com/satilik/istanbul-beylikduzu?address_region=1

Emlakta ciddi kriz var,ama fiyatlarda ciddi bir gerileme olamaz, zaten dolar euro bazında nerdeyse yüzde 30 gerileme oldu..benim bulunduğum yerlerde lira bazinda fiyatlar yerinde sayıyor,ama gerileme yok.. sonuçta döviz ve enflasyon artışı inşaat maliyetini de arttırıyor...ama kimse de bu oranlardan kredi çekip konut alamaz gibi... bakalim düşecek mi kredi oranları ve döviz ve enflasyon????

Ev fiyatlarında çok bir düşme görmüyorum. En azından eskisi kadar yükselmiyor fiyatlar. Her alanda artan maliyetler alım gücünü düşürdü. İnsanlar eskisi gibi birikim yapamıyor haliyle ev de alamıyor. Buda talebi düşürüyor ister istemez. Kriz dönemlerinde yatırımdan ziyade eldekini korumak daha mantıklı geliyor herkese. Balon diyemem evler satılıyor mu evet yine satılıyor ama eskisi kadar hızlı gitmiyor

Eskisi gibi hızlı yükselmiyor ama eskiye göre bir miktarda düşüş var benim gözlemim. Ama bunun nedeni insanlarda alım gücü kalmadı. Bankalar dışarıdan borçu pahalı aldığı için sanada yüksek faizli veriyor.
Çok düşüceğini sanmıyorum yatay seyrede ama bir müait bulsakda bankaya bulaşmadan bir ev sahibi olsak ??

90 lı yıllar nüksetti bir araba bir ev eşit değere geliyor. Araba fiyatları c segment başlangıçlar 150 lileri görecek anadolu da konut başlangıç fiyatlarida bu civarda.

Emlak sektörü böyle gitmez zaten. Fiyatlar uçuk ve hakkının kat kat üstünde. Bu fiyatlara ve bu banka faizleriyle bu iş olmaz.

Deniz bitti

Veriler bir dönemin sonuna geldiğimizi gösteriyor. Artık inşaatla gelen rant azalmış, tükenme yoluna girmiştir. Geçen dönemin medya yüzlerinde Ali Ağaoğlu bile kamuoyu önünde inşaat sektörünün durumundan şikayet eder hale gelmiştir.

Şimdi verilere bir göz atalım. Fransız bankası Colvol Bank’nın verilerine göre Türkiye’de 2.5 milyon konut stoku bulmaktadır. TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de yılda ortalama 500 bin yeni konut satılıyor. Hiç yeni konut yapılmasa bile dört-beş yıllık konut stoku bulunmaktadır. Arz artmış, talep azalmıştır. Bu tabi hiç itirazsız bir krize işaret ediyor. Arz talebi kat kat geçmiş durumda. Ev kredilerinin faizlerinde gidilen indirimleri bile talepte beklenen miktarda canlanmayı yaratamamıştır.

İnşaat sektörünün sıkıntıları bundan ibaret değil. Son bir yıl içinde konut fiyatları yüzde 10 artarken, inşaat girdilerindeki artış yaklaşık olarak yüzde 25 civarındadır. Yabancıların Türkiye’de konuta yatırım yaptıklarının ise bir şehir efsanesi olduğu çoktan anlaşıldı. Yabancıların konuta yatırımları toplam satış içinde yüzde 5’ı geçmiyor. Bütün bunlar Türkiye’de inşaat balonunun yakında patlayacağını gösteriyor. Bu Türkiye için kolay atlatılacak bir kriz değil. Türkiye’de 2.5 milyona yakın insan inşaat sektöründe çalışıyor. İnşaat şirketlerinin peş peşe iflası demek bu kadar insanın bir bölümünün işsizler ordusuna katılması demektir.

Aslında bu sektörün sorunları çıplak gözle görünür hale geldi. Son kentsel dönüşüm bölgesi olan ve büyük umutlar bağlanan Fikirtepe’deki sefalet kameralara yansıdı. Hükümetin denetimdeki kanallar bile evlerini müteahhitte veren insanların nasıl naylon çadırlara sığındıklarını ekranlara taşımak zorunda kaldılar. İflas eden inşaat şirketlerine dair haberleri her gün medyada okuyoruz. Artık dünyada ve Türkiye’de ucuz kredi de bulmak mümkün olmadığı için inşaat sektörünün sürdürülebilirliği kalmadı. Hükümetin aldığı palyatif tedbirlerle sektörü tekrar canlandırmak ve umut haline getirmek de mümkün görünmüyor. Özel bankalar çoktan durumu kavrayıp kapılarını kapattılar. Kimseye ev kredisi vermiyorlar. Kamu bankalarında ise para kalmadı. Dünyada ise paranın bol olduğu günler geride kaldı. Risk alarak kazanmak için yabancı limanlara açılan paralar artık kendi ülkelerine geri dönüyorlar.

Kar payları %20 lere dayandı halk parasını kar payına ve dövize yatırıyor.

Enflasyon tahmini yüzde 15 lerde. Fiyatların düşüşünü beklemek bu koşullarda bir hayal. Dövizdeki artış yurtdışı ve gurbetçilerin mülk alımı da fiyatları destekliyor. Para biriktirin akıllı yatırımlarla paranızı eritmeyin ve banka desteğiyle evinizi en iyi pazarlık la alın.

Bu asamada ev almak tam bi cilginlik olur ozellikle banka kredisiyle.pesinatin yuzde 80 varsa yuzde 20 kredi kullan al.ancak muteahhitler durmadan deli gibi bina yapiyor ve sahidim kendileride itiraf ediyor satilmiyor fiyatlar neredeyse 1 yildir hic artmadi.
Yatirim olsun diye daire alan vatandasta bulamiyorlar artik

Alacağım evin yarı parsı elimde yarısı için bankaya gitmem gerek
Ne yapacağımı hiç bilmiyorum

Son 6 yıldır fiilen takipteyim her sene düzenli bir artık var düştüğünü görmedim ön görülerime göre düşmeyecek aksine yükselecek. Arsa fiyatı,inşaat malzemesi ve işçilik her gün artıyor...

Ankara da yaşıyorum bulunduğum yerde ev fiyatlari 300 -350 civarinda ve surekli yikayu gidiyor evler gayet lüks. Tlc kanalinda emlak programlarına bakiyorum ekonomik olarak cok gelişmiş ulkelerde ki evlere bakıyorum buraya göre o kadar vasat ki üzülüyorum halimize uretmeden bu kadar lukse alıştık ki ev konusunda

Geri