Kombiyi açıp kapatmak faturayı etkiler mi?

Kodla Büyü
merhaba herkese. izmirde oturuyorum. bu ay 74 lira faturam geldi. mutfak yatak odası çocuk odasında ve koridorda termostatik eca marka vanalar var. istediğimiz yeri kademeli ısıtoyoruz böylelikle. yatak odalarını gece kısıyoruz. oturma odasında sabit termometre var. buradan gündüzleri dereceyi 23 geceleri 21 ayarlıyoruz. alt komşumuz 410 tl ödedi( evde atlet şort gezerler). üst komşumuz 280 ödedi.( bizim kadar sıcak olmaz evleri) biz 74 ödedik. bu arada kombi de yoğuşmalı buderus.

kombiyi hiç kapatmayız bu arada. oturma odasından dereceyi düşürürüz eğer bir yere gidecek ve uzun süreli gelmeyeceksek.

bilgisayarcım' Alıntı:
merhaba herkese. izmirde oturuyorum. bu ay 74 lira faturam geldi. mutfak yatak odası çocuk odasında ve koridorda termostatik eca marka vanalar var. istediğimiz yeri kademeli ısıtoyoruz böylelikle. yatak odalarını gece kısıyoruz. oturma odasında sabit termometre var. buradan gündüzleri dereceyi 23 geceleri 21 ayarlıyoruz. alt komşumuz 410 tl ödedi( evde atlet şort gezerler). üst komşumuz 280 ödedi.( bizim kadar sıcak olmaz evleri) biz 74 ödedik. bu arada kombi de yoğuşmalı buderus.
alt -üst çok çok yaktığı için de biraz sizin ev sıcak olur sanki :roll:

hocam evin konumuna göre degisir bence orta kat alt kat hepsi etki eder bir gün min. seviyede acik birakin gidin sayaca mutlaka bakin sonraki gün kapatin gidin aksam acin gene sayaci kontrol edin farki görün...
eskiden döküm petekler vardi gec isinip gec soguyordu simdi öyle degil acarsan 10 dk da ev firin... devlet zam yapa yapa bitirdi bizi...

Hocalarım ısınan hava yükselir bu yüzden dış cephem var diye övünme tavan yalıtımın yoksa dış cephe yüzde 30 tavan yalıtımıda yüzde 20 - 25 etkiler dış cephen hiç yoksa Allah a emanet :) Bencede akşam açaçığın kombiyi sabahtan kapatılmaz kısılır çünkü evin içi ısıya 2 saatte ancak geliyor yani ev ısınmıyo zannedip kombiyi arttırıyorsunuz yani bunu şöyle anlatacak olursak araba kakışdamı çok yakıt harcar yoksa sabit bir hızla 90 la giderken mi (anlık olarak) hocam umarım açıklayıcı olmuştur

kondansatör' Alıntı:
bilgisayarcım' Alıntı:
kesinlikle etkisi büyük. :++:

haftada bir gün sinema keyfi dışında şükür evde büyük televizyona meraklı yok:) bu nedenle haftanın en az 5 günü salon peteğini kapalı tutuyorum. çok fazla soğumuyor aslında. bence kombinin nasıl kullanılacağından ziyade evin cephesi, mantolaması ve alttaki üstteki yandaki vs komşularında yakıp yakmadığına bakar:)
ama kombiyi 24 saat yakarak ta denedim, açıp kapatarak ta denedim, akşamdan sabaha kadar yaktığımda toplamda daha tasarruflu.

Kombiyi sık açıp kapatmak yerine havanın sıcaklığına göre dereceyi artırmak veya azaltmak mantıklı ve tasarruflu olandır, peteklerinizde termostatik vanalar ile birlikte eviniz kaç metrekare olursa olsun tam yoğuşmalı kombi kullanırsanız gerçekten tasarruf etmiş olursunuz.

geçen yaz pencerelere pvc yaptırdım. eskiden ev ısınmıyormuş. perdeyi açınca püfür püfür esinti oluyordu. şimdi evin ısısı belirgin şekilde arttı.
ev kendiniinse öncelikle yapabildiğiniz kadar yalıtıma yönelin. sonra kısar açarsınız.

Değerli hocam maşallah alttaki ne kadar, üstteki nekadar yaktığını iyi takip ediyorsun.
Değerli hocam maşallah alttaki ne kadar, üstteki nekadar yaktığını iyi takip ediyorsun. İki komşunun ödediğine göre sende ortalama 295 tl ödemeliydin. Hocam dikkat et halka girme. O tarafta arada kalma. Şaka bi tarafa 5 kasım ödediğim fatura 250 tl.

ben kapatiyorum 8 5 disardayiz gerek yok. ev ikinci kat guney cephe aileler var genelde bireysel kombi daha makul . komurle calisan merkezi sistemler hava kirliligi . dogal gazli merkezi sistemlerde ise gece yonetici sagolsun kapattiriyordu. bu arada istanbulda ve antepte odedigim fatura cok yakin ortalama isinmak icin 1200 tl civari verdim 5 ay yanar maksimum.

Geri