Kombiyi açıp kapatmak faturayı etkiler mi?

Kodla Büyü

volkankey

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Kombiyi 24 saat 50 derece de mesela açık tutmak mı
yoksa 50 derecede 1 gün açıp bir gün kapatmak mı karlı

deneyim sahibi arkadaşların görüşlerini bekliyorum

Formatör öğretmeniz yaa kombiden de anlayacaz değil mi ne de olsa elektrikle çalışıyor :D Şaka bir yana....

Hocam hava soğuk olduğu zamanalar evden çıkarken en düşük kademeye alıyorum akşamam kadar evde kimse yok.Ancak kombi çalışıyor su devirdayım yapıyor ılık bir şekilde.Akşam gelincede artırıyorum derecesini içerisi sıcacık oluyor.Eğer sabah kapatır giderseniz kombi içindeki suyun tamamını tekrardan ısıtmak için daha fazla gaz yakıyor.Denedim biliyorum.

Ancak hava iyiyse ve 2-3 gün hiç kombiyi kullanmayacaksan tamamen kapatırsın.Ama akşam kullanacağın kombi sabahtan kapatılmaz.Derecesi düşürülür.

Tamamen bunlar benim fikrimdir. :roll:

Ferhat' Alıntı:
Formatör öğretmeniz yaa kombiden de anlayacaz değil mi ne de olsa elektrikle çalışıyor :D Şaka bir yana....

Hocam hava soğuk olduğu zamanalar evden çıkarken en düşük kademeye alıyorum akşamam kadar evde kimse yok.Ancak kombi çalışıyor su devirdayım yapıyor ılık bir şekilde.Akşam gelincede artırıyorum derecesini içerisi sıcacık oluyor.Eğer sabah kapatır giderseniz kombi içindeki suyun tamamını tekrardan ısıtmak için daha fazla gaz yakıyor.Denedim biliyorum.

Ancak hava iyiyse ve 2-3 gün hiç kombiyi kullanmayacaksan tamamen kapatırsın.Ama akşam kullanacağın kombi sabahtan kapatılmaz.Derecesi düşürülür.

Tamamen bunlar benim fikrimdir. :roll:

:++: :+1: :+1:

ben denedim arkadaşlar bizim evde mantolama da yok giderken kapatıyorum fatura üçte bir oranında düşüyor. Bana göre sürekli açık kaldığında daha fazla gaz kullanılıyor. Petekler eskisi gibi değil yani demirdöküm olsa geç ısınır geç soğur öyle birşey de yok artık. Tabiki birde yaşadığınız şehir de önemli ve havanın derecesi. Kara kışta da maddi yönü düşünelim derken hasta olmayın.
Birde ufoyla kombiyi denedim hemen hemen aynı ama kombi daha uyguna geliyor.

En güzeli en çok oturduğunuz odaya oda termostatı taktırın. Termostat ayarını 20 dereceye ayarlayın. Oda sıcaklığı 20 derecenin altına düştüğü zaman kombi devreye girer ve sıcaklık 20 dereceye gelene kadar çalışır. Ben öyle yaptım. Çok da iyi oluyor.

cagdas' Alıntı:
Ferhat hocam dediğin gibi kullanınca ne kadar fatura geliyor ?

Sayın hocam bunun bir standartı yok.Kombili evlerde en az 4 tane peket çalıştırılması gerekiyor kombinin sağlığı açısından.Bende en asgari olan 4 peteği çalıştırıyorum geçen yıl.En fazla 170 geldi.Ama bu yıl 200 dan aşağı gelmez zamlar çok etkili.

Yani senin evin büyüklüğü+ kombi markası+Kombinin döşenme şekli+evin yalıtımı gibi bir kaç değişkene bağlı olarak faturan değişiyor.

Ben 24 saat açık tutuyorum, ancak oda içine elektronik termostad aldım, haftanın 7 gününü istediğin gibi programlıyorsun, bir çok arkadaştan daha az ödüyorum, özellikle termostadı tavsiye ederim

ben kapatarak gidiyorum, daha az harcıyor. çünkü 1 petek çalıştırıyorum tek odada.

Kapatmamak gerekiyor hocam. Kapatıp acarsanız daha fazla fatura ödeyeceginizden emin olabilirsiniz...

bi karar verin yaw...herkese göre değişiyor :shock:
2 ayı heba etmeyelim...denenmişi varken hazıra konalım :D şaka bi yana bende deneme yanılma yapıcam sanırım...bu sene doğal gaza yeni geçtik.ne dışta ne içte yalıtım var..haliyle sert bi kış olursa donacaz gibi gelio bana.şimdilik havalar iyi gidiyo buralarda ama hep böyle olacak değil ya.bende bi kaç yeri yakmayı düşünüyorum.o yüzden kapatmalımıyım evde yokken bilmiyorum.kapatmak mantıklı geliyor aslında..

bu arada bu oda termostatı denen olayda nedir? :|

oda termostatı odadaki ısıyı algılayıp belirlediğiniz sıcaklık limitlerinde kombiyi çalıştırır. hocam ben 1 petek açıyorum evde yalnızım. bundan dolayı sabah kapatıyorum, denenmiştir böyle daha az gaz harcıyor.

selam arkadaşlar
konbi+ tesisat artı yalıtım artı alt üst yan dairelerde konbi çalışması = yakıt miktarı
yani konbiyi kapattığınızda ortam hızla soğuyorsa konbi açıldığında ortam sıcaklığını dengelemek için cok yakacaktır
eğer konbiyi kapattığınızda ortam geç soğuyorsa açtığınızda konbi az yakacaktır o nedenle bulunduğunuz ortama göre hareket edin
eğer komşularınız yüksek sıcaklıkta tutuyor yada devamlı konbiyi yakıyorsa siz konbiyi açmayın soğuktan ölmezsiniz çünkü onların sıcaklığı sizin evi yalıtım eksikliği nedeniyle askeri miktarda ısıtacaktır
tecrübe kaynağım tesisat ve ısıtma üzerine 2 yıllık bizat usta olarak çalışmam
saygılarımla
formatör öğretmen mustafa bayır

o zaman herkes kendi evinin konumuna göre deneyecek hangisi işene geliyosa onu uygulayacak demek oluyor bu :sleep:

Olayı bir örnekle açıklayalım; otomobilinizle ilerlerken ne kadar çok fren ve ne kadar çok dur kalk yaparsanız o kadar çok benzin yakarsınız(bkz. şehir içi ve şehirler arası yakıt tüketim değerleri.). Her marka otomobil için genel geçer bir gerçektir, değişmez, şehir dışı yollarda fazla dur-kalk yapmadığınız için tüketim değerleri görece daha düşüktür.

Biraz daha derine inersek, cismi hareket ettirmek için aşmamız gereken bir atalet momenti değeri vardır. Bunu şu gerçekle desteklersek; yerdeki bir sandığı itmeye başlamak için harcadığınız enerji, hareket başladıktan sonra itmeye devam etmeniz için gereken enerjiden daha fazladır. Buna 'eylemsizlik' de dendiğini hatırlayacaksınız.

Daha fazla uzatmayayım, ısıtma işi için harcanan enerjiyi de bu şekilde düşündüğümüzde, kombiyi hiç kapatmamanın daha az enerji harcanmasını sağlayacağını söyleyebiliriz.

Mühendis arkadaşlar mutlaka daha iyi biliyorlardır ama ben de mekatronik mühendisliğinde yüksek lisans yapmakta olan bir teknik öğretmen olarak nacizane doğru bildiğimi düşündüklerimi sizinle paylaşmak istedim. Sürçi lisan ettiysek affola. Kalın sağlıcakla, sıcaklıkla...

Kombinin Kullanımı :)
1- Öncelikle oda termostatı yoksa onu mutlaka edinin. Böylelikle siz ısıya göre kombiyi açıp kapatacağınıza, kombi oda ısısına göre kendini ayarlar.
2- Kışın evin belli ısıda kalması siz eve gelince kombinin daha az elektrik ve gaz harcamasını sağlayacaktır. Zaten gün içinde evin ısısı çok değişmeyeceği için ne elektrik ne de gaz harcayacaktır.
3- Ama kapatırsanız eve gelince açtığınızda evin ısınması için gün içinde harcayacağından daha çok harcayacaktır.
4- İklime göre de kombinin kullanılması değişecektir. Kara kışta kombi kesinlikle kapatılmamalıdır.
5- Evde mutlaka üç petek açık olmalıdır. Mutfak, koridor ve en sık kullandığınız oda en mantıklısı :)

benim komşular kapatıp akşam açıyorlardı, benim kombi de sürekli açık oluyordu, ben onlardan 20-30 tl fazla ödüyordum, onlar 270, ben 300...

Hocam sen ısınmak istiyormusun? Isınmak istiyorsan kapatma. Ama yok biraz üşürüm az gelsin diyorsan kapat.

Kapattığında odan soğuyacağı için, açtığın zaman daha çok tüketim olacak. Ama 40 derecede bile olsa yakarsan o odayı ısıtmak için 45 yapman belkide yeterli olacak, ancak diğer türlü 65 yapsanda hem üşüyeceksin hem de aynı hesaba gelecek. Zaten düşündüğünde açıksa eğer kombin, eğer oda kapıların kapalıysa devamlı devreye girmez, çünkü su soğumaz kolay kolay. Su soğursa zaten hava soğuktur, hava soğuksa ve kapalıysa eve geldiğinde 1 saat soba yakar gibi odanın ısınmasını bekliyceksin ki bu arada üşüme falan filen derken....
:D Durum budur bence...

msmst2009' Alıntı:
Kombinin Kullanımı :)
1- Öncelikle oda termostatı yoksa onu mutlaka edinin. Böylelikle siz ısıya göre kombiyi açıp kapatacağınıza, kombi oda ısısına göre kendini ayarlar.
2- Kışın evin belli ısıda kalması siz eve gelince kombinin daha az elektrik ve gaz harcamasını sağlayacaktır. Zaten gün içinde evin ısısı çok değişmeyeceği için ne elektrik ne de gaz harcayacaktır.
3- Ama kapatırsanız eve gelince açtığınızda evin ısınması için gün içinde harcayacağından daha çok harcayacaktır.
4- İklime göre de kombinin kullanılması değişecektir. Kara kışta kombi kesinlikle kapatılmamalıdır.
5- Evde mutlaka üç petek açık olmalıdır. Mutfak, koridor ve en sık kullandığınız oda en mantıklısı :)

Banyoyu unuttun hocam en önemlisi... Donarız valla. Kombili evdede banyo yapacağın zaman soba yakar gibi 1 saat önceden petek açmak da olmaz... Benim koridorda zaten yok petek, kendimi dışarı çıkmış gibi hissediyorum :D Şoka giriyorum koridorda, bari banyoda ısınalım...

Beyler bizim ilçede doğalgazageçti ve bu sene kombil almam gerekiyor. şimdi sıkıntı şurada benim peteklerim 7 metre bir kombici diyorki sana yoğuşmalı gerekmez ev küçük zarar edersin öbürü diyorki yoğuşmalı %15 tasarruf sağlar farkı 3-4 yılda cıkarır. şimdi birinci sorum eğer bileniniz kullananız varsa ne yapmalı normali 1600 yoğuşmalı 2200
ikincii bir doğalgazcı derki mutlaka çift eşanjörlü al öbürüde farketmez hocam dıyor sizce fark edermi
son sorum birisi viessman öbürü ferroli sizce hangisi

Kombiyi kaç dereceye ayarlarsanız ayarlayın evin odalarını kapalı tutun.
Evden bir günden fazla uzun süreli ayrılacaksanız kombiyi kapatın.
Evde gün içerisinde kimse yoksa 22-23 derece de sıcaklık ayarlı kalsın.
Akşamları havanın , Evdeki bebek,çocuk,hasta da durumuna göre sıcaklık ayarlanabilir.
Ütü odası,ardiye gibi yerlerin petekleri kapatılabilir.
Son zamanlarda çıkan kombiye bağlı modülasyon cihazı ile günün farklı saat dilimlerinde ; farklı sıcaklık değerleri ayarlanabilir.
Peteklerin termostatlı vanalı olanları tercih edilebilir.

Geri