Kodlama Vitrinde Yok Olup Gidecek

Kodla Büyü
Olaya bir de bu açıdan bakabilir miyiz? Maalesef bizim ülkemizde insanların (içlerinde öğretmenler de dahil) kendini gerçekleştirme ihtiyaçları karşılanmadığı için birbirimize destek yerine köstek olma, birbirimizin çalışmasını vahşice küçümseme, hiçe sayma, önemsiz görme var. Ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Ama bir teknoloji tasarım öğretmeni güzel ve orijinal bir proje gerçekleştirdiğinde küçük görmem mi gerekiyor? Veya ben bir şey yapmaya çalıştığımda diğer branştan arkadaşların kıskanması ve aşağılaması mı gerekiyor? Neden aynı ülkede yaşadığımızın ve ortaya koyduğumuz faydaların hepimiz için olduğu ve bir nesil yetiştirdiğimizin farkında değiliz. Ya bırakalım şu saçma sapan sınırlandırmaları ve etiketlemeride birbirimize yardımcı olalım. Elin ingilizi iyi ki Türkçe bilmiyor da kendi aramızdaki uçurumların ne kadar derin olduğunu bilmiyor. Bir dakika yoksa biliyor mu?

Bence de asıl amaç robotik kodlama değil genel algoritma ve problem çözme becerilerini kazandırmak olmalı.

Neymiş “kodlama öğrencilere problem çözme yeteneğini öğretiyormuş” ve “algoritma öğretici” imiş, bu da dünyanın en büyük yalanı. Dersen ki zarf tümleci, zamir işlemek daha mı mantıklı tabi ki o da saçma. Çocuklara öğretilen çoğu şey gereksiz zaman israfı.
Burası biraz talihsiz olmuş. Bilimsellikten, alan eğitimi uzmanlığından uzak gibi geldi. Problem çözmeye dayalı, algoritmik düşünme, hesaplamalı düşünme vb. beceriler üst düzey bilişsel beceriler arasındadır ve kodlama-algoritma eğitiminin faydaları da bilimsel olarak birçok araştırmaya konu zaten. Burada belki yöntem ve uygulamalar tartışılabilir. Robotik kodlama bu becerileri kazandırmak için kullanılabilecek yöntemlerden sadece biri. Ancak bir ders olarak düşünülmesi, araçtan çok amaca dönüşmesi tümüyle hata gibi geliyor bana.

Polonya var ya o küçük ülke türkçeyi kendi üniversitelerinde yabancı dil saydı.Yani Polonyada turkce bilgisayar bilimlerinde doktora okuyup tezinizi türkçe savunabilirsiniz.Adamlar ilerlemiş kardeşim.

Geri