Kodlama dersi zorunlu oldu?

Kodla Büyü
sosyal bilimler lisesinde idareciyim. hazırlık sınıflarına 4 saat robotik programlama dersi geliyor. 9. ve 10. sınıflarda seçmeli bilgisayar bilimleri dersi var. ileriki tarihlerde zorunlu olacağı söyleniyor. şimdilik sadece sosyal bilimler lisesi hazırlık sınıflarında robotik kodlama dersi gelecek. ama tabi sosyal bilimler liselerinin sayıları çok az olduğundan önemli olan anadolu liselerinde zorunlu olması.

mtunay' Alıntı:
sosyal bilimler lisesinde idareciyim. hazırlık sınıflarına 4 saat robotik programlama dersi geliyor. 9. ve 10. sınıflarda seçmeli bilgisayar bilimleri dersi var. ileriki tarihlerde zorunlu olacağı söyleniyor. şimdilik sadece sosyal bilimler lisesi hazırlık sınıflarında robotik kodlama dersi gelecek. ama tabi sosyal bilimler liselerinin sayıları çok az olduğundan önemli olan anadolu liselerinde zorunlu olması.
Hocam güzel tespit yapmışsın. İsterse 8 saat olsun, sayıları az olduğu için norma etkisi az olacaktır.En azından anadolu liselerinde 9. sınıflarda 2 saat olmalı. İlerde meslek seçiminde çok etkisi olabilir bu dersin.

MEB in kodlama konusundaki bu ürkekliğini anlamak mümkün değil.Derseniz ki lap. yok okullarda 2 Akıllı tahta maliyetiyle güzel bir lap. kurulur.
Bizim okulda 42 tahta var ama lap. yok malasef. Bölümümüzün bu durumda olmasının cevabı burada saklı!.

Kendi kendime dedim ki Twitter de kim oluyor, bu devletin resmi web sayfaları var. Bir duyuru yapılacaksa bunu kendi resmi kanalından yaparsın. Elin twitinden yapmazsın dedim.
Bir güzel girdim ttkb.meb.gov.tr ye hiçbir açıklama yok. Sadece bir pop-up ile seneye çocuklara ABECE ile okuma yazma öğretileceğini bundan önceki sistemin kim tarafından oluşturulduğunu bilmediklerini anlatan bir video hazırlamışlar. Videonun sonunda da 4. sınıfta klavye ile de yazmayı öğreneceğiz diye eklemiş çocuklar.

İş böyle iken bizim okul sayfalarının kullanım istatistiği, ne kadar kullanıldığı gibi bilgileri oluşturmaya zaman harcayacaklarına bize de birer resmi twit açsalar vakit kazanırız. Hem o zaman o sayfaları biz değil okul müdürleri günceller. Twit üstüne twit atarlar. Rahat ederiz... 8)

http://www.hurriyet.com.tr/w-x-q-derste-40469923
Öğrenciler, 4’üncü sınıfta Türkçe dersi kapsamında klavye karakterleriyle birlikte Türkçede olmayan w-x-q harflerini de öğrenecek. FATİH projesi kapsamında okullarda dağıtılan tablet ve akıllı tahtaların kullanımında ihtiyaç duyulan klavye eğitimi ilkokul 4’üncü sınıfta 8 saatlik Türkçe dersi içinde haftada 1 saat olarak verilecek. Yeni dönemde öğrenciler 1 ve 2’nci sınıfta temel dik harflerle yazmayı öğrenecek, 3’üncü sınıfta güzel yazı dersiyle estetik güzel yazma dersi alacak.
Kodlama dersi ile ilgili bilgi ise
4’üncü sınıfta klavye dersiyle, klavye karakterlerini tanıma dersi görecek.

ttkb.meb.gov.tr'deki videoda Türkçe dersinin içerisinde 1 saat güzel yazı yazma ile ilgili bir ders olacak diyor. Klavye eğitimi Türkçe içerisinde olacak demiyor. Videodan ben bu şekilde anladım.

Gerçi bunu çok tartışmaya da gerek yok. Eylül'e kim bilir kaç kere daha değişir...

bakan çıkıyor 1-12 sınıflar arası kodlama eğitimi verecez diyor sonuç 4. sınıflara klavye hazırlık sınıflarına kodlama, :scared: :scared: :scared:
şaşkınlık ve hayretler içerisindeyim,
kral çıplak diyorum başkada bişi demiyorum.

Ben programı görmeden(resmi olarak yayınlanmadan) ne tweet ne açıklamayı dikkate alamıyorum nedense.

sesumut' Alıntı:
Ben programı görmeden(resmi olarak yayınlanmadan) ne tweet ne açıklamayı dikkate alamıyorum nedense.

Size katılıyorum hocam her saat bir şey değiştiren bir kurum olduğu için resmi yazı yayınlanmadan heveslenmemek lazım

Geri