KOÇ olacakmışız :)) (Eğitim Koçu)

Kodla Büyü
sanalomer' Alıntı:
Arkadaşlar burada en uygun ünvan ve kadro bilişim müdür yardımcılığı kadrosudur. Çünkü burada diğer öğretmen meslektaşlarımız bilişim alanında bizi tam olarak anlayamamakta, kendilerine ihtiyacı gideren değil de eğitsel olarak yaklaşıldığında bunu reddetmekte ve sadece sorun çözen anlayışta bakmaktadırlar.

Oysaki müdür yardımcılığı kadrolarına alındığında öğretmene direkt olarak eğitsel güdülenme şeklinde yaklaşabileceğiz ve bu şekilde diğer meslketaş öğretmenlerimizin daha da donanımlı olabilmelerini daha rahat sağlayabileceğiz.

Bilişim alt yapısı iyileşen diğer tüm öğretmenler birbiriyle ve idareyle de öğrenci ve veli ile de çok daha iyi ve sağlıklı etkileşime geçebilecek, okullarımızda sorun çözebilen sayısı artaracaktır.

Şu an için ben çok az öğretmenimi eğitebiliyorum. Diğer öğretmenlerimiz eğitsel anlamda meseleyi ciddiye almıyor. Anlatabiliyor muyum? Diğer öğretmenlerimizi de sürekli bilişim anlamında güncel tutacak uygulamaları etkin ve kolay bir şekilde yapabilmemiz için kadrolarımızın bilişim müdür yardımcısı şeklinde düzenlenmesi gerekmektedir.

KOÇ, uygulama anlamında bir takım iyileştirmeleri sağlamakla birlikte ünvan olarak tam bir fiyasko olacaktır. Öğretmenler ya da diğer personel bizi gel koçum, git koçum, hadi uza koçum gibi saçma yaklaşımlarda bulunabileceklerdir :) . Oysaki mesle çok ciddidir :!: ve ünvanımızın ivedilikle ele alınması gereklidir.

İlgililere önemle rica olunur(Not: İlgili kişilerin bu forumu takip etmediğini sanmayın. Takip ediliyoruz arkadaşlar. Hem de hiç ummayacağınız makamlardan takip ediliyoruz.)

Bilişim müdür yardımcılığı fikri bence yanlış. Çünkü okulda normal müdür yardımcısı bir talimat verince bilgisayarcıya yaptıramaz. İkisi de aynı seviyede olursa olmaz. Formatörlük iyi. Ama formatörlüğü her okul için açmaları lazım. İlçe mem'ler için de birer tane açsınlar. Çünkü ilçenin işi de oluyor. Oraya birisini görevlendirme ile çekiyorlar. O yüzden ilçe memde de olsun. Böylece sorun çözülür. Formatörün görevlerini de tam olarak bildirsinler.

bir cok ilcede ptesi ilce zümresi olacak bence zümre tutanaklarina bakanlikdan vs sizinle alakali calisma yapiyoruz cevabi almak istemedigimizi acik acik net bir sekilde soylemeli ve birsey yapmayacaklarsa kaderimizle basbasa birakilacaksak da bir an önce bunu bizlere iletmeleri gerektiğini söylemeliyiz.

Hocam zümre kararları okunuyor mu ki. Toplantıdan sonra sadece arşivleniyor sanıyorum.

5 kişiden 3 ü herhalde geyiğe vurmuş başlığı..
bu geyik yapanlar foruma rastgele üye olmuş bizimle alakası olmayan çoluk çocuk mu yoksa bize bunlar müstehak mı gerçekten(!)..

branta' Alıntı:
bu geyik yapanlar foruma rastgele üye olmuş bizimle alakası olmayan çoluk çocuk mu yoksa bize bunlar müstehak mı gerçekten(!)..
Katılmamak elde değil...

evol' Alıntı:
Yeni bir hitap şekli türecyecek demektir bu.
Müdür yazıcıdan çıktı alamaz ve şöyle seslenir;
"Koçum şuna bir bakar mısın"

:puhaha: :puhaha:
gece gece ne güldüm ama :) Allah iyiliğini versin hocam.

branta' Alıntı:
bizim için iyi bir şey yapacaklarına artık inancımız iyice zayıfladı.ondan olabilir

branta' Alıntı:
siz yenisiniz galiba :))

tabi geyik yapar millet bu kadar sene çalışma diye oyala... getire getire eğitim koçluğu diye sanki o görevlinin o anda aklına gelmiş bir ifade gibi saçma boş bir tanım getir.... neyse ben bu çalışma bitene kadar kendim için alternatif bir kariyer buldum sonunda... sağolsun amerikan bayındırlık ve iskan bakanlığında çooook yakın bir akraba var nasa marsa adam gönderecekmiş bari baya süre boşum yazın beni dedim nasıl olsa bizim çalışma bitene kadar marsa gider üstüne dönerken keyif için aya uğrar hatıra daşı alır gelirim... helal olsun bizi uyutanlara.... benim için uyku bitti rüya patladı umut felan yok olanlara engel olmayayım saygılar!!!

deusex' Alıntı:
Helâl angaralılarıma http://goo.gl/wDCZt
Arkadaşlar, Ziya Selçukvari tezgâhlar bunlar. Öğretmen Akademisi ayaklarıyla Garanti Bankasını söğüşlediler mutlular. Şimdi reklamla bağış arıyorlar. Demek termonolojilerini ve vizyonsuzluklarıyla bakanlığa iyice sıçrayıp sıvıyorlar.
Benden vergi almayı bıraksınlar da ne halt ederlerse etsinler. Hani eğitime katkı vergisi, deprem vergisi deyip lüplettikleri. Koçmuş. K.O.Ç. diye bir şeyi biliyoruz zaten. Oradan gelmesinler..

Hocam Öğretmen Akademisine dahil oldunuzmu bilmiyorum ama bu organizasyon hakkında ki sözleriniz sadece sizin terbiyesizliğinizi gösterir.

Not: Ziya Selçuk denen şahsiyeti oldum olası sevmemişimdir.

sanalomer' Alıntı:
Arkadaşlar burada en uygun ünvan ve kadro bilişim müdür yardımcılığı kadrosudur. Çünkü burada diğer öğretmen meslektaşlarımız bilişim alanında bizi tam olarak anlayamamakta, kendilerine ihtiyacı gideren değil de eğitsel olarak yaklaşıldığında bunu reddetmekte ve sadece sorun çözen anlayışta bakmaktadırlar.

Oysaki müdür yardımcılığı kadrolarına alındığında öğretmene direkt olarak eğitsel güdülenme şeklinde yaklaşabileceğiz ve bu şekilde diğer meslketaş öğretmenlerimizin daha da donanımlı olabilmelerini daha rahat sağlayabileceğiz.

Bilişim alt yapısı iyileşen diğer tüm öğretmenler birbiriyle ve idareyle de öğrenci ve veli ile de çok daha iyi ve sağlıklı etkileşime geçebilecek, okullarımızda sorun çözebilen sayısı artaracaktır.

Şu an için ben çok az öğretmenimi eğitebiliyorum. Diğer öğretmenlerimiz eğitsel anlamda meseleyi ciddiye almıyor. Anlatabiliyor muyum? Diğer öğretmenlerimizi de sürekli bilişim anlamında güncel tutacak uygulamaları etkin ve kolay bir şekilde yapabilmemiz için kadrolarımızın bilişim müdür yardımcısı şeklinde düzenlenmesi gerekmektedir.

KOÇ, uygulama anlamında bir takım iyileştirmeleri sağlamakla birlikte ünvan olarak tam bir fiyasko olacaktır. Öğretmenler ya da diğer personel bizi gel koçum, git koçum, hadi uza koçum gibi saçma yaklaşımlarda bulunabileceklerdir :) . Oysaki mesle çok ciddidir :!: ve ünvanımızın ivedilikle ele alınması gereklidir.

İlgililere önemle rica olunur(Not: İlgili kişilerin bu forumu takip etmediğini sanmayın. Takip ediliyoruz arkadaşlar. Hem de hiç ummayacağınız makamlardan takip ediliyoruz.)

O zaman ünvan Coach diye yazılsın yada mentör densin bu işin nasıl yapıldığına dair meslek ahlakına sahip ve iki satır okuma becerisi olan tüm öğretmenler bu işin vasıflarını bilecektir.

Burada ki esas sorun bizler koçluk yada mentörlük becerilerine sahip miyiz bu alanda bir eğitim almadık bu eğitim bize verilecek mi yoksa formatör öğretmenlike olduğu gibi ismi değiştirip salacaklarmı milletin üzerine.

ve biz kendi eksiklerimizden dolayı insanlar nasıl yönlendirilir, liderlik nasıl yapılır gibi kavramları bilmediğimiz için
öğrenci ders öğrensin isitoyrsam onu notla korkuturum yada öğretmene kendini geliştirmek için yardımcı olacaksam onun üstü olup onu kadromla korkuturum gibi kaçıncı yüzyılda kaldığını bilmediğimiz karakucak tekniklerin oluşturduğu biz zihin yapısıylamı mi yardımcı olacağız meslektaşlarımıza.

Değerli arkadaşlarım eğer üst düzey düşünme becerisine sahip değilseniz lütfen metinde yazanları anlamak için zihninizi yormayın.
Sizi dinlemeyen öğrenciye seni dersten bırakırım deyin olsun bitsin.

bakan kanal 24'te. bu koçluk konusunda twitterdan soru atalım cevaplaın ilk ağızdan tabi tenezzül ederse

arkadaslar kadrolu bir gorevlendirme olsunda adi koc olmus coach olmus ne fark eder.

gzegen' Alıntı:
arkadaslar kadrolu bir gorevlendirme olsunda adi koc olmus coach olmus ne fark eder.

okul tamirat işlerini yine formatör gibi koç yapacaksa neyleyim o görevi.. şu anda bt öğretmenleri genç kolay geliyor herkese(benim gibi) ancak 40-50 yaşına geldiğimizde hala okulun içinde kasayla gezen bir adam olmak çok hoş görünmüyor.. Bu yüzden yapacakları değişikliklerin ilk adımı bizimle ilgili olmalı yani eğitim koçu güzel bir açılım ama nasıl olursa sadece döküman, program üretmek, öğretmenlere-idareye-öğrenciye eksiklikleri ile ilgili bilgilendirme yapmak için...

İşin diğer tarafı da çözüme kavuşturulmalı, bunun da en kolay yolu benim görüşüm şudur, her ilde Rehberlik Araştırma merkezleri gibi kurumların oluşturulup, buralarda 2 yıllık bilgisayar mezunu veya meslek lisesi mezunlarından bir ekip kurulmalı(kadrolu değil, ücretli, hatta 3-5 bt öğretmeni yöneticiliği öğrenciler staj bile yapabilir.) ve bunlar bu tamir vs. işlerden sorumlu olmalı, haftada bir okulun büyüklüğüne göre 1-5 kişi okula gelip sıkıntıları çözmeli.. Yoksa bizlerin işi çok zor... Bu şekilde devam ederse şu andaki görevlerimize ek olarak bir de öğretmenlere yardım etme hususunda ek görevler gelecek. Küçük okullarda sorun değil ancak benim okulumda şu anda bt dahil 50 bilgisayar var, 40 da akıllı tahta kuruluyor ve 100 öğretmen var, ben tek EĞİTİM KOÇU! yum...

sinerjique' Alıntı:
bunlar bugün bize koç derler yarın bayramda bizi kurban ederler :(

:D
Doğrusu bana da öyle geliyor.Sanki göz boyayıp ondan sonra bizi tarihten silecekler.Öğretmenliği kaldıracaklar bizden.Sonra bizi tamamen ayırıp adımız bile duyulmayacak.Hada gereksiz iş ve görevlerin takipçisi olacağız.

Kısacası bizden kurtulmak için bundan daha iyi kılıf olamaz.Bakıyorumda Koç ismini duyanın koltukları kabarıyor.Bugün Koç diyecekler.Yarın fare gibi de oynayacaklar.Kısaca biz Kobay olduk meb e.

adı şaşırttı beni sadece formatördük koordinatör oluruz diyordum.ama koçluk çıktı...değişen bişey olmayacak yine.zaten bu çalışmada doğmadan bitti.yeğitek başkanı değişmiş.

egitimci.' Alıntı:
gzegen' Alıntı:

okul tamirat işlerini yine formatör gibi koç yapacaksa neyleyim o görevi.. şu anda bt öğretmenleri genç kolay geliyor herkese(benim gibi) ancak 40-50 yaşına geldiğimizde hala okulun içinde kasayla gezen bir adam olmak çok hoş görünmüyor.. Bu yüzden yapacakları değişikliklerin ilk adımı bizimle ilgili olmalı yani eğitim koçu güzel bir açılım ama nasıl olursa sadece döküman, program üretmek, öğretmenlere-idareye-öğrenciye eksiklikleri ile ilgili bilgilendirme yapmak için...

İşin diğer tarafı da çözüme kavuşturulmalı, bunun da en kolay yolu benim görüşüm şudur, her ilde Rehberlik Araştırma merkezleri gibi kurumların oluşturulup, buralarda 2 yıllık bilgisayar mezunu veya meslek lisesi mezunlarından bir ekip kurulmalı(kadrolu değil, ücretli, hatta 3-5 bt öğretmeni yöneticiliği öğrenciler staj bile yapabilir.) ve bunlar bu tamir vs. işlerden sorumlu olmalı, haftada bir okulun büyüklüğüne göre 1-5 kişi okula gelip sıkıntıları çözmeli.. Yoksa bizlerin işi çok zor... Bu şekilde devam ederse şu andaki görevlerimize ek olarak bir de öğretmenlere yardım etme hususunda ek görevler gelecek. Küçük okullarda sorun değil ancak benim okulumda şu anda bt dahil 50 bilgisayar var, 40 da akıllı tahta kuruluyor ve 100 öğretmen var, ben tek EĞİTİM KOÇU! yum...

Hocam korkunu anlamaya çalışıyorum Yaşım 33, 2002'de il göreve başladığımda 23. 486 bilgisayarlar vardı ve Windows98'ler. şimdi o kasalardan eser kalmadı biraz hafifledi ve farkındaysan tabletlere dönülmeye başlandı. 50 yaşımda (17 yıl) sonra geldiğimde kasa kalacağını sanmıyorum hatta bilgisayar diye birşey olacağını da sanmıyorum artık adı ne olur bilmem ama tablet bile olmaz sanırım bu hızla korkma o yüzden yaşamana bak

eh madem koç oluyoruz bir bilişim takımı kuralım da onu çalıştıralım bari, böyle saçmalık mı olur ya öğretmen hariç herşey oluyoruz. bakıyorum siz de heveslisiniz koç olmaya, aslında koç değilde aslan deseydi hepimizin daha çok hoşuna giderdi galiba.

ogrt_kartal' Alıntı:
egitimci.' Alıntı:
gzegen' Alıntı:

Hocam korkunu anlamaya çalışıyorum Yaşım 33, 2002'de il göreve başladığımda 23. 486 bilgisayarlar vardı ve Windows98'ler. şimdi o kasalardan eser kalmadı biraz hafifledi ve farkındaysan tabletlere dönülmeye başlandı. 50 yaşımda (17 yıl) sonra geldiğimde kasa kalacağını sanmıyorum hatta bilgisayar diye birşey olacağını da sanmıyorum artık adı ne olur bilmem ama tablet bile olmaz sanırım bu hızla korkma o yüzden yaşamana bak

bende sizden hemen sonra göreve başladım,yaşda size yakın sayılır.. dedikleriniz doğru ancak benim önerim hala aynı, ben teknik eleman değilim sıkıntı orada.. İlk göreve başladığımda öğretmendim(yani öğretmen olarak görülüyordum) her geçen yıl öğretmenlik elimizden gitti, 3-5 sene sonra bu gidişatla öğretmen olarakta isimlendirilmeyeceğiz sıkıntı burada...

Arkadaşların içinde önce bizi şöyle yapacaklar sonra böyle yapacaklar, önce çevirme yapacaklar sonra salata yapacaklar sonra pilavla servis edecekler diyenler var. :)

Arkadaşlar biz öğretmeniz. Meb'in öğöretmeniyiz. Hiç bir şey olmaz merak etmeyin. Sıkıntı yapmayın. Siz "ÖĞRETMEN" siniz.

Bakınız, rehbercilerin de önce bir takım sıkıntıları vardı. Sonra düzene girdi. Olur böyle şeyler zamanla da düzelir.

Bilişim Öğretmeni hele ki en tekbik ve donanımlı öğretmenlerdir. En ölüsü bile okulda en çok aranan öğretmen gurubudur. Meb kesinlikle bilişim öğretmenlerini heba etmeyecektir. Merak etmeyin.

deusex' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
deusex' Alıntı:
Helâl angaralılarıma http://goo.gl/wDCZt
Arkadaşlar, Ziya Selçukvari tezgâhlar bunlar. Öğretmen Akademisi ayaklarıyla Garanti Bankasını söğüşlediler mutlular. Şimdi reklamla bağış arıyorlar. Demek termonolojilerini ve vizyonsuzluklarıyla bakanlığa iyice sıçrayıp sıvıyorlar.
Benden vergi almayı bıraksınlar da ne halt ederlerse etsinler. Hani eğitime katkı vergisi, deprem vergisi deyip lüplettikleri. Koçmuş. K.O.Ç. diye bir şeyi biliyoruz zaten. Oradan gelmesinler..

Hocam Öğretmen Akademisine dahil oldunuzmu bilmiyorum ama bu organizasyon hakkında ki sözleriniz sadece sizin terbiyesizliğinizi gösterir.

Not: Ziya Selçuk denen şahsiyeti oldum olası sevmemişimdir.
niye ziya bey'den kendinizi ve o organizasyonu ayıklıyorsunuz ki? bağlarından haberiniz yok mu? şu andaki personel reformu tezgahındaki rolünden? ve bu öğretmen akademisindeki öğretmen modellerini işaret edip varolanları bakana aşağılamalarından? kişi olarak üzerinize alınmayın. bu amerikan nazisi liberallerle ilgili sıkıntım var. gugıllayın bulursunuz dediklerimi.

Sayın hocam öncelikle öğretmen akademisinde hangi öğretmen modeli ben gugılladım ama umarım sizinde tek geçerli kaynağınız gugıl yada bu forum gibi kaynaksız kaynaklar değildir.
Ben 5 senedir yetişkin eğitimi ile ilgili çalışırım bu alanda eğitim veren kim olursa olun intelden-örava-vitaminden-jimmy knight'a arar bulur, okurum. Örav'ı binalarımız karşılıklı olduğu için daha yakinen tanıyordum ama bnu gene de tavrımı değiştirmez burada size söylediğim ve sizin soyutlamak dediğiniz siz örav ile ilgili süreci bilirmisiniz hiç görüştünüzmü İbrahim beyi tanırmısınız, kendi kendini fonlayan kurum ne demektir hiç çalıştınızmı ki sadece gugıllayarak öravı dahil etmişsiniz bu işe.

Sizden ricam varolan modellerle yeni model dediğiniz modeller arasında ki ilişkiyi kurgulayan bir metin yazar mısınız?

Ziya beyi neden sevmem kulaktan dolma bilgilerden talim terbiyede çalışan ve orası ile işi olan kitabı geçsin isteyen tanıdıklardan 3 bakandır ortaya çıkıp söylediklerini aktaran eşten dosttan dolayı ama bakın bu söylemlerimde herhangi bir organizasyon ismi vermem çünkü orada çalışan 3-5-15-50 çalışan vardır ve eğitim için cansiperane çallışan insanlar vardır o sebeple bir kurum adı vermeden işi gugıllamadan çok daha ciddi ele almalı.

Mevcut eğiim sistemi oyalama eğitiminden başka bir şey değildir. Öğrenciler yetişmeden sadece bilgi ezberleyerek sınava hazırlanarak özünde mesleki olarak hiç bir nitelik kazanmadan ezun olmakta ve yaş 20'ye dayandığında herhangi bir meslek edinmeden kimlilk bocalaması yaşamaktadır. Evet mevcut eğitim sistemimiz budur.

Yanlış bilmiyorsam Ziya SELÇUK da bunu ifade etmekteydi. Yanlış biliyorsam düzeltin.

Şu anki eğitim sistemimizin oyalamacı olduğu sadece gençlerin okullarda istihdam edilerek kontrol altına alındığı bir sisteme ne kadar eleştiri yapılsa az.

Peki ne yapılmalı?

Her okulun alt yapısı araştırma ve geliştirme olacak şekilde şiyşleştirilmeli.
Okullarımızın mimarisi yarı açık cezaevi modellerinden eğitim modelli binalara ve kampüslere geçirilmeli.
4. sınıftan itibaren mesleki yönlendirme yapılmalı. Öğrencilerin beceremyeceği desrler verilmemeli.
Her okulun mutlaka endüstriyel değerde bir dalda üretim yapması ve her okulun kendi döner sermayesinin oluşturulması sağlanmalı.
Böylece eleme sınavların yerini mesleki yönlendirme mülakat ve testleri alacaktır.
Bu sayede öğrenciler sınav ve gelecek kaygısı yaşamayacaktrır. Her öğrenci mutlaak bir mesleğe "erken" yaşta kavuşturulacaktır.

E tüm bunların nesi yanlış.

Şu anki eğitim sisteminde ne var?

doldur boşalt dediğimiz oyalamacı sistem var. Geçen zaman yazık yazık. Öğrenciler eğitilmeden boş boş mezun oluyor. Ben bu şekilde rahat ölemem.

dün bakanı dinledim kanal 24 bir kelime etmedi bilişimcilerle ilgili yada koçlukla ilgili

Bakanlıkta hiçbir çalışma yok.Olsaydı 4-5 senedir devam eden bu sorunlar çözülmezmiydi.Bunu çözmek 1 haftalık iş tabi niyet varsa.Seçmeli derse devam...

Geri