Kiranız ne kadar?

Kodla Büyü

kgunduz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kendim hem ev sahibi hem kiraciyim. Ara ara sarı sayfalara bakıyorum inanılmaz rakamlar görüyorum. Acaba bu evleri mecburda olsa tutacağız ama merakımdan acaba kim kaç TL ye kirada oturuyor hangi şehirde.
İlk ben yazayım.
Rize de 4 bin TL
Bu arada kendim kiraya zam yapacağım 5 ay oldu zam yapilalı ama rahatsız oldum sanki kendimi her an çıkarılacak psikolojisi sarıyor:)

anket şeklinde sorarsan daha mantıklı olur, aslında kira ev almaktan daha mantıklı ancak, karşılıklı saygı profili olunca.
bir mülke 2Milyon vermek yerine. Mülk sahiplerinden anlayışlı birini bulup, 5-10 sen oturmak, onun yerine orta olmasa da kenara yakın bir mevkide arsa almak. uzar gider bu mesele ben, ev almaya karşıyım.

evin özelliklerini bilmeden yazmak kıyaslarken hataya sebep olur. Metrekaresi, konumu, kaç yıllık olduğu, kaçıncı kat olduğu, merkeze - toplu taşımaya uzaklığı kira fiyatlarını değiştirir.

anket şeklinde sorarsan daha mantıklı olur, aslında kira ev almaktan daha mantıklı ancak, karşılıklı saygı profili olunca.
bir mülke 2Milyon vermek yerine. Mülk sahiplerinden anlayışlı birini bulup, 5-10 sen oturmak, onun yerine orta olmasa da kenara yakın bir mevkide arsa almak. uzar gider bu mesele ben, ev almaya karşıyım.
kısmen katılmıyorum. 2019'da kredi+ altın borcu alıp ev satın aldım, o zaman 105bindi, şimdi 1.250-1.500 milyon civarı. altın borcumun da yarısını ödedim yarısı kaldı (sahibi verme istemiyorum dese de, borç borçtur), kredi bitti.
Benzer mevkiide 2019 kiram 600 TL idi, şimdi 4.5, 5ten aşağı yok. Ama aynı parayı bizim burada arsaya yatırsaydım daha iyidi, fakat eve kira verirken onu ödemek de ekstra gelir olmadan imkansız.

• Beğen
Tepkiler: omd
Niğdede 180 metre kare site içinde daireler. Eski kiracilar 2500 bandinda oturuyormuş. 2022 de girenler 3500 civarında, şimdi 9000 bine veriliyor. Dairenin fiyatları 2,5 milyondan başlıyor.

Amasya Gümüşhacıköy 2021 yazında 750 TL ile il dışından tayin ile geldim. O zaman eski kiracılar 500-600 gibi oturuyormuş sonradan öğrendik. Geçen sene yazın ilk zamda devlet 25% artım kuralı koymuştu. Ancak ev sahibi 1100 TL istedi. Düz 1000 olsun dedim ama kabul etmeyince 1.1k ile devam ettik.

Aralık-Ocak gibi ev sahibinin oğlunun düğün olayı çıktı. Düğün masrafları için evi satışa çıkaracağını söyledi. Satılmazsa kredi çekip hallederiz yaza da şimdi 2-2.5'tan aşağı ev yok ona göre kira bakarız diyordu. Açıkta kalmamak için bir yandan kiralık ev baktım. Yeni bina hiç oturulmamış 3+1 o zaman 4bin bir ev beğendik.

Sonra o kadar parayı eve kira vermek mantıklı mı diye düşündüm ve oturduğum evi almayı düşünüp arabayı sattım. Hatta burada konusunu da açmıştım. Üzerine kredi çekip evi aldım. Evi almasaydım bu aralar kira güncellemesi yapacaktık. Şu anda eski kiracıların hemen hepsine 3-4 bin kira yaptılar. Yeni gelecek olursa bu binada 5-6 bin ancak bulunuyor. İlçede 3+1 eşyalı evlere 8-9-10 bin konumuna göre istiyor ev sahipleri.

Şu anda başka bir eve/yere gitmiş olsam ve evi kiraya versem kiracı neredeyse ev kredisinin hepsini ödüyor. Gerçi oran olarak yarısına yakın kredi çektim. Halkbank fazlasını vermiyordu o ara. Daha yüksek bir oran kredi çıksaydı 1-2 zamla dengelerdi sanırım. Biraz şansın ve enflasyonun da faktörü ile 6 ayda kendime kira ödüyor gibi bir konuma geldim.

Buraya yakın Merzifon ilçesinde de eşyalı küçücük kutucuk 1+1 evlere 4-5 bin TL bandında kira istiyorlar. Bizim ilçede birkaç tane 1+1 bina var. Henüz çok yaygın değil. Onların kiraları ne kadar bilmiyorum.

Bu arada da aidatımız 350 TL. Geçen sene iki kapıcı çalışıyordu. Dört blok biraz büyükçe bir TOKİ sitesi burası. Asgari ücret zamları ile ilk geldiğimde 110 TL olan aidat 350'ye kadar tırmandı. Sonra EYT işi çıkınca kapıcı teke düştü. Civar sitelerde hiç iki kapıcı yok diyerek tek devam etme kararı alındı. O yüzden bu sene aidat güncellemesi muhtemelen yapılmayacak gibi.

5-7 sene geçerli bir daralma için kiralık evlerin hele de kirada oturanların, sorunlu görülmesi yanlış. geniş yıllık düşünün. 5-7 sene bandında gelecek yıllar için 300.000TL kira öder gibi görünüyorsunuz. ancak 2.000.000 TL yi bir kağıda yatırmıyorsunuz. yine alın canım arsa alın, günü gelir kat karşılığı sizi bulurlar. %30-40 verirler. 2 daire olursa yol kenarı ise 1 dükkan verirler. çok kiralık yerdeyim diye üzülmeyin. geçici bunlar.
(not1: kiradayım.)

evin özelliklerini bilmeden yazmak kıyaslarken hataya sebep olur. Metrekaresi, konumu, kaç yıllık olduğu, kaçıncı kat olduğu, merkeze - toplu taşımaya uzaklığı kira fiyatlarını değiştirir.
komsuların ahlaklıysa,namusluysa şerefliyse, evininde akarı kokarı rutubeti yoksa güneş gören bir evse bu tür her ev tutulabilir
(çok fahiş fiyatlar hariç-onları özellikle tutmayacaksınız veya tutup kirasını ödemeyip mahkemelik hale getirip emsal ve rayiç kiradan ödeyip çıkarsınız 2-3 sene sonra mahkeme kararıyla, not:mahkeme masraflarını fazla kira isteyen taraf ödüyor böyle durumda : )) ..)

Kira deyince İstanbul'da yaşayanlara Allah kolaylık versin. Bir memur maaşı neredeyse kiralar.

Kira deyince İstanbul'da yaşayanlara Allah kolaylık versin. Bir memur maaşı neredeyse kiralar.
Hocam istanbul a kendi rızası ile il dışından tayin isteyip gelen arkadaşları anlayamıyorum ben.
Hem yaşam pahalı hemde huzur yok. Trafik ayrı dert. Ben bu sene kaçabildim neyse ki istanbul dan. Kendi evimde var İstanbul da. Ama yine de artık yaşanmaz oldu.

Oturduğum ev 25 yıllık aile apartmanı arabamızı sokağa parkediyoruz kirası 8000 TL. Yine İstanbul'da başka ilçede 2 tane evimiz var. Evlerimizden biri 3+1 biri 2+1. 3+1 olan 10 yıllık, açık otoparkı ebeveyn banyosu kocaman balkonu var evin iki odası gün boyu güneş aliyor. 2+1 olan ise 5 yıllık, kapalı otoparklı gün boyu güneş alan önü açık bir daire. Her ikisi de 5. Kattalar. Ben bayrampaşa'da oturuyorum dairelerimiz Pendik'te. Oturan kiracilarimiza insan gibi zam yaptık birinden 5000 birinden 3000 kira alıyoruz. Şu anda ciksalar birini 10000 diğerini de 14000 - 15000 den rahat kiraya verebiliriz. Ekimde zam yapacağız 3000 olanı 5-5.5 civarı, 5000 olanı ise 7.5-8 civarı düşünüyoruz bakalım kiracılar ne diyecekler. Geçen sene 1850 den 3000 yapalım dediğimizde kiracimiz çok fazla bu rakam falan filan demişti öyle böyle anlaşmıştık.

Oturduğum ev 25 yıllık aile apartmanı arabamızı sokağa parkediyoruz kirası 8000 TL. Yine İstanbul'da başka ilçede 2 tane evimiz var. Evlerimizden biri 3+1 biri 2+1. 3+1 olan 10 yıllık, açık otoparkı ebeveyn banyosu kocaman balkonu var evin iki odası gün boyu güneş aliyor. 2+1 olan ise 5 yıllık, kapalı otoparklı gün boyu güneş alan önü açık bir daire. Her ikisi de 5. Kattalar. Ben bayrampaşa'da oturuyorum dairelerimiz Pendik'te. Oturan kiracilarimiza insan gibi zam yaptık birinden 5000 birinden 3000 kira alıyoruz. Şu anda ciksalar birini 10000 diğerini de 14000 - 15000 den rahat kiraya verebiliriz. Ekimde zam yapacağız 3000 olanı 5-5.5 civarı, 5000 olanı ise 7.5-8 civarı düşünüyoruz bakalım kiracılar ne diyecekler. Geçen sene 1850 den 3000 yapalım dediğimizde kiracimiz çok fazla bu rakam falan filan demişti öyle böyle anlaşmıştık.
Keşke bende sizin gibi vijdanlı bir ev sahibine denk gelseydim. Buradaki mülk sahipleri paragöz ve vicdansız

Elbette metrekare vs fark eder ama artık ortalama bir evin ne olduğu biliniyor. 3+1 120-150 metrekare bir ev Türkiye'nin neresine giderseniz gidin 10 bin TL'den aşağı değildir diye düşünüyorum.

Elbette metrekare vs fark eder ama artık ortalama bir evin ne olduğu biliniyor. 3+1 120-150 metrekare bir ev Türkiye'nin neresine giderseniz gidin 10 bin TL'den aşağı değildir diye düşünüyorum.
burada yanlışınız var hocam şehir merkezlerinde bile mahalle mahalle fark ediyor. 1-50 bin arası değişiyor kiralar.

Keşke bende sizin gibi vijdanlı bir ev sahibine denk gelseydim. Buradaki mülk sahipleri paragöz ve vicdansız
Vicdanlı ev sahibi kadar vicdanlı kiracı da lazım hocam. Amcamın oğlunun maltepede dubleks evi var kiraya verdi. Pandemidir şudur budur zam yapmadı 1 sene. Sonra devlet %25 dedi amcamın oğlu da %25 yaptı vs. 2 ay önce kiracısı 2500 TL ye oturuyordu. Kiraya %25 ten fazla yaptırmamak konusunda da kiracısı ayak diredi. Amcamın oğlu da Maltepe'ye taşınacak şimdi. Muadil evler 20000 TL iken ben bilmem 2500 e oturuyorum ama en fazla %25 yapabilirsin demek te hoş degil

Son düzenleme:
Vicdanlı ev sahibi kadar vicdanlı kiracı da lazım hocam. Amcamın oğlunun maltepede dubleks evi var kiraya verdi. Pandemidir şudur budur zam yapmadı 1 sene. Sonra devlet %25 dedi amcamın oğlu da %25 yaptı vs. 2 ay önce kiracısı 2500 TL ye oturuyordu. Kiraya %25 ten fazla yaptırmamak konusunda da kiracısı ayak diredi. Amcamın oğlu da Maltepe'de taşınacak şimdi. Muadil evler 20000 TL iken ben bilmem 2500 e oturuyorum ama en fazla %25 yapabilirsin demek te hoş degil
Evet sana katılıyorum vicdanlı olmak arayı bulmak lazım bencede

Almış olmasam 20k kendime İstanbul kağıthane, 8k da anneme Balıkesir Burhaniye. Maaştan kalan 2k ile de faturaları öderdim sanırım anca.

Kendim hem ev sahibi hem kiraciyim. Ara ara sarı sayfalara bakıyorum inanılmaz rakamlar görüyorum. Acaba bu evleri mecburda olsa tutacağız ama merakımdan acaba kim kaç TL ye kirada oturuyor hangi şehirde.
İlk ben yazayım.
Rize de 4 bin TL
Bu arada kendim kiraya zam yapacağım 5 ay oldu zam yapilalı ama rahatsız oldum sanki kendimi her an çıkarılacak psikolojisi sarıyor:)
Kemalim Bursada kendi evimde oturuyorum ama çocuk için babamı kiraya getirdim (2+1) 1000 tl ile başladık 3 yıl önce şimdi 6k. ev sahibi çıkmamızı 4 gözle bekliyor. 8k dan aşağı vermez. çoğu yer 10-15 arası. bu işte bir dümen var sanki büyük şehirleri kırsala yönlendiriyorlar ben pes ettim memlekete döneceğim. büyükşehirlerde yaşanmıyor bakıcı asgari ücret istiyor

• Beğen
Tepkiler: omd
Vicdanlı ev sahibi kadar vicdanlı kiracı da lazım hocam. Amcamın oğlunun maltepede dubleks evi var kiraya verdi. Pandemidir şudur budur zam yapmadı 1 sene. Sonra devlet %25 dedi amcamın oğlu da %25 yaptı vs. 2 ay önce kiracısı 2500 TL ye oturuyordu. Kiraya %25 ten fazla yaptırmamak konusunda da kiracısı ayak diredi. Amcamın oğlu da Maltepe'de taşınacak şimdi. Muadil evler 20000 TL iken ben bilmem 2500 e oturuyorum ama en fazla %25 yapabilirsin demek te hoş degil
burada şöyle düşünmek gerek, kiracınız iyi kazanan biriyse ve haksızlık varsa çıkartaibilirsiniz kendim girecem diyip,
fakat geliri iyi değilse (30Bin üstü değilse) ve düzenlide ödüyorsa fazla rahatsız etmeye gerek yok böyle bir durumda da ters teper başınıza bela olacak birisi gelir.

Kirada oturmak artık iyi bir sey değil.İsterse1+1 olsun senin olsun.14 sene önce evi alırken maaştan bin lira bile kalmıyordu, ek dersi yola ve faturalara veriyordum zor bir 8 sene atlattım ama iyi oldu.14 sene kira vermedim.100 bine aldığım ev şimdi 2K oldu.Ayrica prefabrike konutta da yaşadım, kış geçirdim.Zorda kalsam küçük bir arsa, üstüne 220 bine bir prefabrike konduğu, uzun süre kirada oturmazdim.
İnsanlar 180 bin lirayı kendilerinin olmayan evlere verip, her sene stres yaşıyorlar.

Biz de aynı durumdayız hocam. 5 yıl oldu kirayı güncelleyelim dedik etraf 10.000 liraya oturuyor, 6.500 anlaştık tamam dedi ama kira günü gelince bana 3000 lira atmış ben vazgeçtim bana fazla geldi diyor kendisi asker 40.000 liradan fazla maaş alıyor. Bizim eve gelince 3000 lirayı uygun görüyor. Avukata verdim tahliye davası açtı. Yapacak bir şeyimiz kalmadı. Ama insanın kendi malıyla sınanıyor. Kiracılar mala ortak gibi davranıyor. Ben de kiralık oturuyorum oradan aldığımı oturduğum eve veriyorum ev sahibine hiç %25 saçmalığından bahsetmiyorum çünkü adamın evi geçen sene 500.000'di şimdi 2 milyon oldu nasıl adama Ben sana 1500 lira kira göndereceğim diyeyim.

5 yıl olduğu için kazanırsınız muhtemelen. Bir dahaki kiracıda daha yumuşak mizaçlı bir kiracı arayın bence. En azından düz memur, öğretmen gibi anlaşılabilecek biri olsun. Asker-polis grubu çevremden biliyorum daha sert mizaçlı ve parayı seven arkadaşlar oluyor. Olmayan istisnalar vardır tabi ama istisna istisnadır.

Eylül'de 12k yaparsa şükür deyip ses etmeden kabul edeceğim. Şu an 7k. Tahliye taahhütnamesi imzaladık girerken.

Antalya Muratpaşa'da 3+1, normal genişlikte (100-120m2), 5-15 yaş aralığı bir daire 15-20.ooo tl.
Bina 30 yıllık olsun, son kat olsun dersiniz 13bine düşer. Tutulan bir muhit olsun dersiniz 25bine çıkar.
Kısaca bu paranın üstüne çok kolay çıkarsınız, altına çok zor düşersiniz.
Konyaaltı'ndan ucuz, Kepez'den pahalıdır bu ilçe. Kepez'de de 10bin altına bulamazsınız zaten.

Mülk sahibi veya eski kiracı olmasa, bugün bu fiyatlardan ev tutacak olsa, çift maaşlı, okula giden iki çocuklu bir ailenin ikameti Antalya görünse de yaşam tarzı 5bin nüfuslu Anadolu ilçesindeki ortalama aileden fazlası olamaz.

Malum tayin dönemleri, iyi değerlendirmek lazım.

Ankara'da kirada evim var. Kiracı ile anlaşarak 3.5 bin dan 5.5 bin (kendi teklifi ile ).yaptık.bolgede kiralar 10 ila 15 arasında.bende iç Anadolu'nun küçük ilçesinde bin sekiz yüz kirada oturuyorum.benimde artış zamanı geldi. Bizde 3.5 ile 4 bin arasında birşey bekliyoruz..ilçede kiralar ise 5 bin ile 8 bin arasinda

Son düzenleme:
Açgözlülük,firavunculuk ve tahammülsüzlük dünyayı bu noktaya getirdi.Milliyetcilik Fransız ihtilali ile gelmisti bu yüzyılda ise bana göre kapitalizmin ürünü maddiyatcilik ortaya çıktı.tukurugun bile bir maddi karşılığı var.Bunun nedenleri arasında en önemlisi internetin olumsuz etkisinden kaynaklı.digerleri savaşlar,açlık,kuraklik...instagram,tiktok YouTube vs.avrupa ülkeleri neden sınırlarını kapatıyor.turkiyeye para verip mültecileri tutun diyorlar.kurulu düzenleri bozulmasın istiyorlar.cunku en kral medeniyet ol kavimler göçüne dayanamaz.kisaca sınırları korumak gerek.duzeni sağlamaya kolluk güçleri yetmez,sağlık çöker, ahlaksızlık artar vs.kapasiten belli.milliyetciligi sevmem üzülüyorum da açlık kuraklık savaşta olanlara.bu şekilde hepimiz zarar görürüz insanın bir noktada kendini tanıması gerek.siyasrtciler arka planda ne amaçları var bilmiyorum fakat günü birlik politikalar ülkeyi yıpratır.

Vergi adaleti gelmediği sürece düzelmez. Zengin daha zengin oluyor fakir daha fakir.

Geri