Keysmart PC'lerdeki tuhaf cd sorunu

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
merhaba arkadaşlar, okulumuza Beko Keysmart bilgisayarlar geldi, bir tanesini çalıştırmayı denedim önce CMOS Checksum Error hatası veriyordu ve HDD görmediği için açılmıyordu, sonra araştırdım Biostan ayarlarını yapınca ve pili takıp çıkarınca bu hatada düzeldi HDD de göründü ancak bu sefer de CD Sürücüyü görmedi, ne yaptıysam olmadı, lütfen bilgisi olan varsa yardımcı olsun, teşekkürler.

HDD ile CD Sürücüsünün jumper ayarı yapılmamış olabilir. HDD master CD sürücüsü ise Slave olmalı. Tabi HDD niz SATA değilse bu ihtimal geçerli.

hasari' Alıntı:
HDD ile CD Sürücüsünün jumper ayarı yapılmamış olabilir. HDD master CD sürücüsü ise Slave olmalı. Tabi HDD niz SATA değilse bu ihtimal geçerli.

Hocam HDD Sata, zaten ilk başta açılışta PC görmüyordu HDD'yi, burada çözümünü yazmışlardı hallettim ama şimdi de CDROM görünmüyor, napcam bilemiyorum :(

zodiac' Alıntı:
hasari' Alıntı:

Hocam HDD Sata, zaten ilk başta açılışta PC görmüyordu HDD'yi, burada çözümünü yazmışlardı hallettim ama şimdi de CDROM görünmüyor, napcam bilemiyorum :(
IDE kablosunu değiştirip denediniz mi?

biosu default yapın ve biostan bakın hdd ye ve CD sürücüye görünecekmi.eğer biosta görünüyorsa başka hata aramak gerekir.
eğer hdd SATA ise muhtemelen cd sürücüde sata dır.
IDE bile olsa tek başına takıldığı için master veya slave olması bişeyi değiştirmez.hocamın dediği gibi SATA veya IDE kablosunu değiştirin güç kablolarını kontrol edip önce biosa bakın görünüyormu ?

CD sürücü SATA değilse;

Bazı BIOS'larda SATA Compability Mode var. O moda alınca IDE yuvalarından birini devre dışı bırakarak SATA diskin IDE ile uyumlu çalışmasını sağlıyor.

O modu kapatmak yada CD Sürücüyü diğer IDE yuvasına bağlamak sorunu çözebilir.

IDE kablolarındaki temassızlıklar da böyle sorunlara neden olabiliyor. Kablonun boştaki diğer ucu ile bağlamayı deneyin.

Bir de pili söküp taktım düzeldi yazmışsınız. Eğer pil bittiyse yenisi ile değiştirmeden bilgisayarın elektrik bağlantısını kestiğiniz anda BIOS ayarları sıfırlanır. Yeni pil takmazsanız yaptığınız ayarlar boşa gidecektir.

hasari' Alıntı:
zodiac' Alıntı:
hasari' Alıntı:

IDE kablosunu değiştirip denediniz mi?

Hayır denemedim ama bugün deneyeceğim hocam

Şuanda sürekli cmos resetlenir.bios pilinin hemen yanında cmos clear pini bulunmakta.Pin üzerinde takılı olan jumperi çıkartıp bi yanına takın hata kesin düzelicektir.Çünkü şuanda sürekli cmos resetlemede.

Ekli dosyalar

• image2-CMOS-Reset-Jumpers.jpg
    image2-CMOS-Reset-Jumpers.jpg
    24.8 KB · Görüntüleme: 402
Geri