kendimi değerlendirmek istiyorum (tavsiye)

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar müdür bey bir anket yapmış okul geneli ve çocukların benim dersimi çok zor buldukları ve anlayamadıkları çıkıyor ankette. 6. yılına başlayan bir öğretmen olarak buna çok üzüldüm. Daha öncede anket yapmaya yeltendim ama hep yarıda kaldı malesef.

Kendimi değerlendirme amaçlı daha geniş çaplı bir anket yapmak istiyorum.
Böyle bir şey yapan var mı? Paylaşabilir misiniz?

ORTAOKUL Düzeyi
Word Excel, Powerpoint ve Genellikle kodlama işliyorum

Son düzenleme:
bence genel tarama testi gibi bir şey yapın her konuyu içeren, hangi konuda zorlandıkları ortaya çıkar. Sonra o konuyu nasıl işlediğinizi düşünün. Belki az örnek vermişsinizdir, az uygulama yapmış olabilirsiniz, konu çok soyut kalmış olabilir, hızlı konuşuyor veya anlattıktan sonra o konuyu pekiştirmiyor olabilirsiniz. veya anlattığınız konuyu günlük yaşamda nerelerde nasıl kullanacaklarını anlatmadıysanız, konuyla ilgilenmemiş olabilirler. bence öncelikle hangi konularda office mi kodlamada mı zorlandıklarını tespit edin. dilerseniz yeniden yazabilirsiniz, daha detaylı bakarız.

@sertokus hocam yeni nesil çocukların neredeyse çoğunluğu hep aynı.. Hepsi de bilgisayarın sadece oyun amaçlı kullanıldığını sanıyor.
Bir sürü etkinlik yaptım, kodlamada değişik basitten orta düzeyde örnekler yaptırdım.
Word excel powerpoint vb. aklınıza ne gelirse.. Hiçbiri dikkatlerini çekmiyor.. Ancak bir oyun görsünler deli oluyorlar..
Ben müfredata bağlı kalarak anlatacaklarımı anlatıyorum. Elimden geldiğince öğretiyorum ama ilgisi olanlar kavrıyor diğerlerinin aklı oyunlarda olduğu için sıkıntı çıkıyor..

Son düzenleme:
Hocam bunun sizinle ilgisi yok, tüm 5 ve 6. sınıflar öğretim programlarına bakıldığında bilişim teknolojileri ve yazılım öğrencilerin ilk defa karşılaştıkları içeriklerden oluşmakta.
Bence bilişim teknolojileri ve yazılım dersi ortaokullarda okutulan en zor derslerden birisi.

Hocam bunun sizinle ilgisi yok, tüm 5 ve 6. sınıflar öğretim programlarına bakıldığında bilişim teknolojileri ve yazılım öğrencilerin ilk defa karşılaştıkları içeriklerden oluşmakta.
Bence bilişim teknolojileri ve yazılım dersi ortaokullarda okutulan en zor derslerden birisi.
Kesinlikle katılıyorum etkinliklerin çoğu kenar mahalle veya eğitim seviyesi düşük yerlerde ağır geliyor. Bir de kazanılması gereken beceriler kazanılmadan geldiği için ilerlemiyor. Çocuk klavyeyi tanımıyor, lazım olduğunda bir de hızlandırılmış klavye veriyoruz..

Hocam ben de temel becerilerin ardından kodlama veriyorum ama kodlamaya giriş çok önemli diye düşünüyorum. Başta gözleri korkarsa "zaten anlamıyorum" deyip boşluyorlar. Bunun önüne geçmek için de eğer internet altyapınız varsa code.org biçilmiş kaftan bizim için. Hem eğleniyorlar hem de kendi hızlarına göre ilerleyip öğreniyorlar, bu da scratch için temel oluşturuyor. İkinci döneme altyapısı hazır öğrenciler ile başlamış oluyorum.

hocam code org da da ilk adımları kolay bulup yapıyorlar ilerledikçe döngüler değişkenler girdikçe işin içine yapamayıp bırakıyorlar en azından ben de böyle oldu :(
çocuklar nedense bilgisayardaki her programı bir oyun sanıyor mesela; scratch de bugün ne oynayacağız, sketchup da hangi oyunu yapacağız diyorlar, zor gelmesi de aslında normal işlediğimiz konuların oyun olmayışından kaynaklıdır.sanki matematik çok mu kolay ama orda beklentisi oyun olmadığı için dersi dikkatle dinliyor,ciddiye alıyor yapabilince de kolay geliyor. en basit sayılacak sorulardan sınav yaptım 40 lar havada uçuyor, şimdi sınav tekrarı yapacağım

Geri