Kaza sonucu sigorta ve kaskom ne kadar artacak?

Kodla Büyü

Reyhanli

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar geçtiğimiz hafta. benden kaynaklı bir hatadan dolayı kazaya karıştım.
arkadan gelen aracı görmeyerek yola çıktım.
kendi arabamı kaskodan, karşı tarafı da sigortamdan yaptırıyorum.

Bu sene sigortam 590
Kasko 800 TL ödemiştim

önümüzdeki dönem ne olur?
araç 1.6 2009 jetta
(masraf bende 3000-4000 , karşı tarafta 1000-1500 olacak gibi)

Re: Ynt: Kaza sonucu sigorta ve kaskom ne kadar artacak?

% 20 idi eskiden.Resmi rakam değil.Başıma geldiği için yaklaşık olarak yazdım.

hocam deneyimlerine dayanrak kaskon 1500 tl den , trafik sigortan 1000 liradan aşağı olmaz.

Hocam 15 yıllık şöförüm ilk kazam.
sicilim tertemizdi.
Seneye iyice düşecek derken, kaza işi bozdu.
Ben de kasko 1500 sigorta 1000 gibi tahmin ediyorum. yani 2 katına çıkacak gibiyim.
3.ayda kasko gelecek göreceğiz bakalım.

6 senelik focus tan sonra kasımda 2016 ibiza 1.0 aldım. %60 hasarsızlığım vardı. Sigortam 490 kaskom 870 oldu.

Geçmiş olsun hocam öncelikle. Bu kazadan sonra artacak arkadaşımızın kasko ve sigorta benim tahminimde kasko 1500 civarı , sigortada 1000 civarı olacaktır. Fakat önümüzdeki sene hiç kazaya karışmazsa bir sonraki sigorta ve kasko tekrardan bir düşüş gösteriyor mu yoksa hep yüksek devam mı ediyor bir defa kaza oldu diye ben onu merak ediyorum.

bu sene atıyorum hasarsızlık indiriminiz %40sa ilk kazada bir alt indirim %30a düşer yıl içinde 2. kazayı yaparsanız hasarsızlık indiriminiz %0a düşer.

İlk kazada %30'a düştüğüyle her yıl kalıyor yani o şekilde yıllarca. Tekrar %40 indirime çıkma diye bir şey yok . Öyle mi?

Kasko ve sigorta en az 2 katina cikar. Ama bazi kasko sirketleri bir adet hasar koruma teminati veriyor. Ayni sirketten olunca fazla artmayabilir kasko

hasarsızlık indirimi ilk araba alındığında %20dir. her sene bu 30-40-50-60 diye %10 artar. kaza yaparsanız bulunduğunuz indirimin bir alt seviyesine düşersiniz. yani %40 ise seneye %30dan yaparlar. %30dan yapıldığı sene kaza yapmazsanız bir sonraki sene %40a çıkar. bir yıl içinde 2. kazayı yaparsanız hasarsızlık indirimi sıfırlanır.

hocam bazen sigorta şirketleri kasko delinse dahi cazip teklif verebiliyor.
örnek vermek gerekirse geçen sene babamın aracı kazaya karışmıştı. ezper her iki tarafa %50 kusur tutmuş, dolayısıyla kaskosu delinde. 4500 lira civarı bir hasar vardı.
ben yüksek fiyat bekliyordum ancak bir önceki sene 650 liraya ray sigortaya yaptırdığımız kasko poliçesi ertesi sene sompo japon sigortadan 730 lira olarak gözüktü. üstelik hasarsızlık %60 dan %40 a düşürülmüş olmasına rağmen.
burada dikkat etmeniz gereken nokta poliçe süreniz dolmadan en erken 30 gün içinde yenileme işlemi yapabiliyorsunuz.
siz ne kadar erken davranırsanız gelen teklifler o oranda cazip oluyor.
son güne kalırsanız fiyatlar biraz şişebiliyor.
zorunlu trafik sigortası konusunda bir malumatım yok çünkü o iş Allahlık oldu biraz :)
bu arada bu seneki kasko yenileme işlemide 730 lira civarı tuttu.
benim nacizane görüşüm sigortam.net ve koalay.com gibi büyük broker şirketlerinden teklif almanız.

her_dem' Alıntı:
hasarsızlık indirimi ilk araba alındığında %20dir. her sene bu 30-40-50-60 diye %10 artar. kaza yaparsanız bulunduğunuz indirimin bir alt seviyesine düşersiniz. yani %40 ise seneye %30dan yaparlar. %30dan yapıldığı sene kaza yapmazsanız bir sonraki sene %40a çıkar. bir yıl içinde 2. kazayı yaparsanız hasarsızlık indirimi sıfırlanır.

Teşekkür ederim hocam.

Geri