KAFAYI YİYECEM ARTIK. ELEKTRONİK BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR....

Kodla Büyü

Ahmetcogur

Aktif Üye
arkadaşlar şu günlerde büyük bir pişmanlık içindeyim tef seçmediğim için. en ufak bi elk devrenin altından kalkamıyorum ama burnumu sokmaktanda geri kalamıyorum. daha önceden bi motor devresinden bahsetmiştim onun prototipini yapmakla meşgulüm. herneyse elimde bi tane oyuncak araba moturu bir tane 9v pil 2 tane de buton mevcut. yapmak istediğim ise butonunun birisine bastığımda motor saat yönüne, diğerine bastığımda ise saat yönünün tersine çalışacak. Motorun dönme yönünü yanlış bilmiyorsam akımın yönü belirliyor bende aşağdaki resimdeki gibi yaptım ama olmuyo. :? Asıl projem ise tipo marka arabadan söktüğüm otomatik cam motoru ile stor perde kontrolü. arabada nasıl oluyor bu iş o zaman. yani arabanın cami hem aşağı hemde yukarı yönde haraket ediyor?? Yardımlarınızı şu çakma elektronikçi arkadaşıızdan esirgemeyin lütfen. Şimdiden Teşekkür ederim :cry:

Ekli dosyalar

• devre.JPG
    devre.JPG
    33.9 KB · Görüntüleme: 1,445
1.sorunuz için akım yöünü değitirmek yeterli.. step motorlardada yardımcı devreler bulunmlaı. yani o moto sürmek lazım( pic ile ) ama basit motor kontrol devreleri mevcuttur. dc motor kontroşü yazın çok basittir. kolay gelsin..

arkadaşım bu şekilde yaparsan butonlara bastığında pil kısa devre oluronun için ya röle kullanacaksın yada 2 giriş 4 çıkışlı bir anahtar kullanacaksın

tam bilmiyorum ama röle garanti var.
anahtarla eksi ve artı yön var ona göre röle aşağı ve yukarı çıkarıyor indiriyor camı...

dostum biraz daha açarmısın 2 giriş ve 4 çıkışlı anahtar nedir? böyle bişey var mı piyasada?
yada röleyi nereye bağlıyacağım. ya bu işler bu kadar karışıkmı ?? Valla şimdi elektronikçi arkadaşlara saygım bir kat daha arttı. ben elektroniği 2 direnç 1 led, birde karaşimşek diyo biliyorum :) o yüzden de böle saçma sapan bi devre çizmişim de kısa devre olmuş demekki.

hocam L293D ve L293B diye dc motor sürücü entegreleri mevcut. bu entegre ile çok rahat dc motor sürersin. perde kontrol edecem demişsin san tavsiyem step motorla falan uğraşma çünkü pic programlaman lazım uzun iş. bunun yerine redüktörlü dc motor kullan bu motorların en büyük özelliği çok güçlü ve yavaş oluşu. bu senin işini halleder...

elektronikten pek anlamam bilgisayarcıyım ama şekilde bir kısadevre olayı var sanırım. Haksızm mıyım?

Resmi incele. Tasarım (Garaj kapısı kontrol) şahsıma ait olup denenmiştir. 2 adet röle kullanılmıştır. Birinci röle (RL1) motorun çalışıp çalışmamasını, ikinci röle(RL2) ise motorun dönüş yönünü kontrol eder. Bu sistem için PLC kullanmanı tavsiye etmem. Fiyatı çok tuzlu olur. Ben mecburen PLC kullnandım çünkü ders PLC idi. PIC 16f84 ile kolaylıkla yapabilirsin. SA1 ve SA2 sınır anahtarlarıdır. Kapının tam olarak açıldığını veya tam olarak kapandığını PLC ye haber verir. Eğer yapmayı düşünürsen PLC yerine PIC kullanılmış halini de boş bir zamanımda tasarlayıp gönderebilirim. Eğer ki tam otomatik bir kontrol istemiyorsan. Yani butona basıp elimi çekene kadar açılsın vaya kapansın istiyorsan kırmızı alandaki bölüm işini görür. PLC veye PIC gerekmez. Bu durumda RL2 yerine benzer yapıya sahip komitatör anahtar, RL1 yerine de buton koyabilirsin. Anahtarla yön seçersin. Butonla da motoru hareket ettirirsin.
Yukarıda bir arkadaş bahsetmiş. Silecek motoru sürekli aynı yöne döndüğü halde mekanik olarak yön değitiren bir düzeneğe sahiptir. Bu yüzden işini görmez. İçerisinde dişli sistemi barındıran (kuvvetten kazanç sağlayan ve dolayısıyla yavaş dönen) bir motor seçmelisin.

Ayrıca arabalarda silecek motoru sürekli tek yönde hareket eder. Sileceklerin sağa-sola hareket etmesinin nedeni mekaniktir.

az öncede söyledim elektronikçi değilim bilgisayar öğretmeniyim diye o nedenle tam anlamıyorum. Ama elektronik kadar gözel bir iş yok. çok sevdiğim bir iş. Konuya cevap verenler belli ki işin ustası, cip felan kullanıyorlar. O nedenle benim basit çözümüme kızmasınlar. :mrgreen: Kendimce birşey yaptım. Çalışıyor ama ben olsaydım çiplileri tercih ederdim.

Resmi kısaca açıklayayım. Yeşil içerisindeki butonun adını bilmiyorum ama eskiden atarimi söktüğümde içinden çıkmıştı. Mavi renklerden elektrik geçmiyor. Basılı tutunca sol 2-3 birleşiyor ve sağ 2-3 birleşiyor. Yani kırmızı yerlerden elektrik geçişi var. Çekince ise sol 1-2 birleşiyor ve sağ 1-2 birleşiyor. Bu şekilde dönüş yönü ayarlanabilir. Pilin üzerinde de bir anahtar var. Oda açma kapatma düğmesi.

Değişik bişey işte....

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    31.1 KB · Görüntüleme: 1,320
size çok basit bir çözüm sunayım
Hocam bir oyuncakçıya gidiyorsun 1ytl lik iki pil ile çalışan kumandalı oyuncak arabalar var
ondan birtane alın aynı mantıkla çalışır bir tuşa basınca ileri gider digerine basınca geri gelir
kolay gelsin :+1:

Transistörler ile çöz bu işi hocam

şekildeki devre 4 tane transistörden oluşuyor. Ama sen transistör yerine röle de kullanabilirsin. Bi incele hocam.

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    14.4 KB · Görüntüleme: 1,309
arkadaş çiple falan uğraşma, en basiti 2 değil dört anahtar kullan, (yeşil ve siyahla çizmişsin ya) bağlantıda problem yok, ama dört kabloya da anahtar koy. bi yön için iki yeşile bas, diğer yön için iki siyaha, bu kadar...

arkadaşlar sizlere ne kadar teşekkür etsem az ya. öncelikle elimde bu motoru kullanmaktan başke çare yok arkadaşlar o yüzden cd, step regüle motor falan kullanmam. Görüyorumki bu işin uzmanı arkadaşlar çeşitli kodlarda entegreler önermiş fakat ne yazııkki arkadaşlar ben lehim yapmayı yeni öğreniyorum onlara girersem hiç çıkamıcam ama ilgi ve alakanız için sonsuz teşekkürler ederim hepinize. yapabileceklerimizi deneyip sizleri bilgilendiririm sonuçtan. bu arada bir arkadaşım 3 konumlu anahtardan bahsetti, 0,1ve 2 konumu var dedi. 0 da iken bağlantı yapma 1 de iken + ve - bağla 2 de iken - ve + bağla dedi. bilmiyorum olurmu ama denicem bakalım. amaaaaaaaaa ben bu işi kafama koydum yapıcam artık

hocam olayı çok kasmışınız. bu işin orjinal çözümünü hgvural hocam vermiş. ama yok ben transistörle felan ugrasamam diyorsan asagıdaki şema senin işini fazlasıyla görür.
ilk şemadaki çift konumlu B anahtarı her konum degistirmesine motorun yönü değişir.

(kısa devre yokmu diyen arkadaslara hatırlatma :
Şasesi ortak olmayan kaynaklar birbirini kısa devre yapmaz.)

ikinci semadada A ve B anahtarları mevcut ancak buradaki problem su olur anahtarın ikisi birden aynı konumda oldgunda motor manyetik askıda kalır. kilit vazifesi yapar. Asansörlerin ara katlarda durdurulmasının saglanmasında kullanılan tekniklerden biriside budur. ters yönde akın vererek motor askıda bırakılır.

bir saga bir sola motoru döndürerek araba cam sileceginin yaptıgı gibi bir hareket elde etmek istiyorsan bunu dc motorla elde etmen imkansız. dc motorlar aniden durup aniden hareket etmezler. salınımları uzundur yani. bu iş için servo motorlarda adım adım ilerletme sansın var servo motorları incele. ekte AC ve DC servolar hakkında iblgi içeren kaynak var incelersen ne demek istedigimi daha iyi anlarsın.

kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• 2.JPG
    2.JPG
    10.9 KB · Görüntüleme: 930
  • 1.JPG
    1.JPG
    11.6 KB · Görüntüleme: 927
  • AC Servo Motorlar.rar
    8.1 KB · Görüntüleme: 23
  • DC_Servo motorlar.rar
    185.3 KB · Görüntüleme: 27
iyide bendeki motor ne motoru oluyor? Tipo marka arabanın ön camını kaldıran motor bendeki. dc akımla çalıştığına göre dc motormu bu acaba? bilgisayarın güç kaynağını söktüm 5v orta hızda 12 v yüksek ızda çalıştırıyor. fakat uzun süre denemedim yani 2-3 dk kadar test ettim inşallah bişey olmaz. Bu arada elimdeki motor baya iyi bişey sanırım internette 95-140 ytl arası fiyatı var

sonunda başardım ve ilk olarak sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar. öncelikle elimdeki cam motorunu kullanamasım çünkü redüktörü yoktu elimde. hurdacıdan arabanın silecek motorunu aldım ve onu perdenin eksenindeki mile kaynattırdım ( burası önemli çünkü iyi kaynatmazlarsa yalpa yapıyor) daha sonra 2 konumlu bir anahtar aldım. ve resimdeki gibi bağladım hem ileri hem geri oynatabiliyorum şu anda. hepinize teşekkür ederim

Geri