Kadrosu ortaokulda olan TEF mezunu öğretmene koordinatörlük verilir mi?

Kodla Büyü

bayos

Aktif Üye
Kadrosu ortaokulda olan TEF mezunu bir arkadaşa bizim meslek lisesinde ders görevi verildi. 2 gün ortaokul 2 gün bizim lisede. Bu arkadaşımıza koordinatörlük görevi de verilebilir mi?

Sizin okulda ders verilmese bile sadece koordinatörlük görevi de verilebilir. (İhtiyaç varsa)

Bana birkaç farklı okul idaresinden verilen cevaba göre koordinatörlük için kadronun mesleki eğitimde olması ya da ortaokul veya mesleki olmayan lisede hiç derse girmeyeceği şekilde tam görevlendirme yapılması gerekli.

Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için :)
Ortaokuldakiler maaş karşılığı 15 saat girdiği için emin olamamıştım.

bilişim teknolojileri öğretmeni dersi olan her yerde maaş karşılığı derslerini verebilir, atanıp atanmama ayrı bir konu. Dolayısıyla maaş karşılığı 15 saat olan BT öğretmeni 30 saati tamamlamak için alabilir. Hatta bazı yerler +10u da verebilir ama yanlış hatırlamıyorsam normal müfredat için +10 verilmiyor, o ekstra olanlar için. Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.

Hocalarım aynı şekilde meslek lisesinde görevlendirmem yapılacak maaş karşılığım 15 saat mi 20 saat mi olur

Bana birkaç farklı okul idaresinden verilen cevaba göre koordinatörlük için kadronun mesleki eğitimde olması ya da ortaokul veya mesleki olmayan lisede hiç derse girmeyeceği şekilde tam görevlendirme yapılması gerekli.
Alakası yok. İhtiyaç olduğu zaman bote mezunu bile meslek lisesine tam gorevlendiriliyor. Biz koordinatörlük bile vermiştik.

Hocalarım teknik lisede görevlendirme yapıldı bana ilk 20 saat maaş karşılığı dendi bende tamam dedim küçük çocuğum var şimdi bana diyorlar ki diğer hoca ilçe mem de görevlendirilecek sana 34 saat ders vereceğiz branş öğretmenlerinin en fazla 21 saat girmek için dilekçe veriyorlar ua bizim de öyle bi hakkımız var mu

Hocalarım teknik lisede görevlendirme yapıldı bana ilk 20 saat maaş karşılığı dendi bende tamam dedim küçük çocuğum var şimdi bana diyorlar ki diğer hoca ilçe mem de görevlendirilecek sana 34 saat ders vereceğiz branş öğretmenlerinin en fazla 21 saat girmek için dilekçe veriyorlar ua bizim de öyle bi hakkımız var mu
kadronuz meslek lisesinde değilse maaş karşılığınız 15 saat ve ona göre de 30 saat derse girebilirsiniz. 4 saati alamazsınız, siz 21 saatten üstüne derse girmek istemediğinizi belirtip 21-22-20 civarında size vermesi lazım okul idaresinin ders durumuna göre. Kadronuz meslek lisesinde ise 34 saat dersin hepsini size verirler.

kadronuz meslek lisesinde değilse maaş karşılığınız 15 saat ve ona göre de 30 saat derse girebilirsiniz. 4 saati alamazsınız, siz 21 saatten üstüne derse girmek istemediğinizi belirtip 21-22-20 civarında size vermesi lazım okul idaresinin ders durumuna göre. Kadronuz meslek lisesinde ise 34 saat dersin hepsini size verirler.
Yok hocam kadrom köy okulunda norm fazlasıyım diye beni meslek lisesine görevlendirdiler. Ben tef mezunuyum. meslek lisesinde görevlendirildim diye 20 saat maaş karşılığı imiş. Öyle diyor müdür meslek lisesinde böyle hocam bilmiyor Muş’un diyor. Şaşırıp kaldım ne yapmalıyım

Yok hocam kadrom köy okulunda norm fazlasıyım diye beni meslek lisesine görevlendirdiler. Ben tef mezunuyum. meslek lisesinde görevlendirildim diye 20 saat maaş karşılığı imiş. Öyle diyor müdür meslek lisesinde böyle hocam bilmiyor Muş’un diyor. Şaşırıp kaldım ne yapmalıyım
Hocam meslek lisesinde 20 saat maaş karşılığıdır. Üzerine +20 saat de zorunlu ek ders verebilir idare. Onun üzerine 4 saat isteğe bağlıdır. Yani 40 saate kadar zorunlu verebilir.

Alakası yok. İhtiyaç olduğu zaman bote mezunu bile meslek lisesine tam gorevlendiriliyor. Biz koordinatörlük bile vermiştik.
hocam benim yaşadığım ve bana bildirilen durum bu şekilde, alakası yok diye verdiğiniz örnek zaten mevzuat olarak yanlış bir uygulama. ihtiyaç durumu olsa bile böte bölümleri mesleki eğitim için yeterli değil. geçen yıl gelen stajer öğretmenlerin ders konularını görünce yaşadıkları şaşkınlıktan çıkarımım bu olmuştu.

hocam benim yaşadığım ve bana bildirilen durum bu şekilde, alakası yok diye verdiğiniz örnek zaten mevzuat olarak yanlış bir uygulama. ihtiyaç durumu olsa bile böte bölümleri mesleki eğitim için yeterli değil. geçen yıl gelen stajer öğretmenlerin ders konularını görünce yaşadıkları şaşkınlıktan çıkarımım bu olmuştu.
meslek lisesine atanamayan bt öğretmeni görevlendirme ile maaş karşılığı derslere girebilir, maaş karşılığı 15 saat olur ama, dolayısıyla 15+15 saat fiilen derse girer. Aksini söyleyen arkadaş mevzuattaki yerini paylaşırsa sevinirim.

Verilemez. Koortinatörlük görevi yalnızca branşı atölye ve laboratuvar öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenlere verilebilir. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 03.11.2016 tarihli Koordinatörlük Görevi yazısında açıkça belirtilmektedir.

Hocam o durumdaki öğretmenin kendi okuluna ben 21 saatten fazla almıyorum diye dileç verkesi, idadenin de buna onay vermesi doğru değil diye biliyorum. Meslek öğretmenine şeflik yoksa idare 47 saate, şeflik varsa şeflikler de dahil 44 saate kadar ders vermesi zorunlu. Hatta koordinatörlüğü bile kesip ders vermek zorunda. Öğretmenin önceliği kendi okulunda dersin tamamına girmektir. Eğer onların dersini de size verme ve onları rahatlatma gibi bir yola gidiliyorsa. Ben o şekilde anladım.

Maalesef yanlış yapmışsınız hocam. Arkadaşlar açıklamış zaten gerekçelerini
Hocam milli eğitim gorevlendirmesini yapmış. Öğretmen yok ihtiyaç var ne yapılacak peki. İhtiyaç olunca ücretli görevlendirilen Myo mezunları bile alan dersi verebiliyorken. Yeterliliğe bakilmazken devletin kadrolu ogretmenine niye verilmesin. O görevi kim yapacak. Diğer kadrolu meslekciler zaten dolu.

Hocam milli eğitim gorevlendirmesini yapmış. Öğretmen yok ihtiyaç var ne yapılacak peki. İhtiyaç olunca ücretli görevlendirilen Myo mezunları bile alan dersi verebiliyorken. Yeterliliğe bakilmazken devletin kadrolu ogretmenine niye verilmesin. O görevi kim yapacak. Diğer kadrolu meslekciler zaten dolu.
Hocam derse 15 saat maaş karşılığı 15 saat ücret sistemiyle girebilir. Koordinatörlük ise dersten farklıdır ve atölye lab. Öğretmeni olmayana verilmez. Onu kastetmiştim. Ücretli öğretmene de koordinatörlük verilemiyor zaten. Dolayısı ile atölye lab. Öğretmeni olmayana da koordinatorluk verilmez.

Son düzenleme:
hocam bu devlet işi sence bence ile yürümez. her şey açık net yazar mevzuatta. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 03.11.2016 tarihli Koordinatörlük Görevi yazısında açıkça belirtilmektedir. Madde 3,4, 5 ve 6ya bakarsanız o görevi kimin yapacağı açıkça yazıyor.

http://mtegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_11/25095321_koordinatorluk.pdf

Son düzenleme:
kadrosu orta okulda olana verilmez ne yazıkki
hayat boyu veya mesleki ve teknik egitim kurumunda görev yapması lazım

hocam bu devlet işi sence bence ile yürümez. her şey açık net yazar mevzuatta. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 03.11.2016 tarihli Koordinatörlük Görevi yazısında açıkça belirtilmektedir. Madde 3,4, 5 ve 6ya bakarsanız o görevi kimin yapacağı açıkça yazıyor.

http://mtegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_11/25095321_koordinatorluk.pdf
Hocam sence bence değil o yazıları ben de biliyorum yoneticiler de biliyor . Ben yorum yapmadım yapılanı ve halen yapılmakta olanı yazdım . Meslek liselerinde halen geçmişte bote mezunu olduğu halde atananlar çalışıyor , halen sınıf öğretmenliği mezunu olup branş değiştirerek atananlar çalışıyor ve bunlar alan derslerine giriyor, koordinatörlük ve şeflik yapıyor. Bir örnek daha verecem yine varolan sınıf öğretmeni branş değişikliği ile din kültürüne geçiyor ve meslek lisesinde müdürlük yapıyor. Bakanlık atamış ya da görevlendirmiş...

Hocam sence bence değil o yazıları ben de biliyorum yoneticiler de biliyor . Ben yorum yapmadım yapılanı ve halen yapılmakta olanı yazdım . Meslek liselerinde halen geçmişte bote mezunu olduğu halde atananlar çalışıyor , halen sınıf öğretmenliği mezunu olup branş değiştirerek atananlar çalışıyor ve bunlar alan derslerine giriyor, koordinatörlük ve şeflik yapıyor. Bir örnek daha verecem yine varolan sınıf öğretmeni branş değişikliği ile din kültürüne geçiyor ve meslek lisesinde müdürlük yapıyor. Bakanlık atamış ya da görevlendirmiş...
:)

Geri