kınama cezası ve süreç

Kodla Büyü

client

Aktif Üye
geçirdiğim bir soruşturma nedeniyle kınama cezası teklif edilmiş, okul müdürü savunma istedi 10 gün sürem var, ilk defa soruşturma geçiriyorum bazı konularda yardımınıza ihtiyacım var;
1. müdür savunmaya istinaden kınama cezasını kaldırabilir mi yetkisi sadece uyarıya düşürmekmidir?
2.cezaya itiraz savunma sürecinden sonra mı başlıyor, bu aşamada yapmam gereken nedir?

geçirdiğim bir soruşturma nedeniyle kınama cezası teklif edilmiş, okul müdürü savunma istedi 10 gün sürem var, ilk defa soruşturma geçiriyorum bazı konularda yardımınıza ihtiyacım var;
1. müdür savunmaya istinaden kınama cezasını kaldırabilir mi yetkisi sadece uyarıya düşürmekmidir?
2.cezaya itiraz savunma sürecinden sonra mı başlıyor, bu aşamada yapmam gereken nedir?
Kınama cezası aldığınızı nereden öğrendiniz? Soruşturma baslar, savunmaniz alinir. Daha sonra cezaniz tecziye edilir. Bu asamadan sonra cezaya itiraz edebilirsiniz. İl disiplin kurulunda itirazınız görüşülür. İlden de cezaniz kaldirilmazsa mahkemeye gidebilirsiniz.

Kınama cezası aldığınızı nereden öğrendiniz? Soruşturma baslar, savunmaniz alinir. Daha sonra cezaniz tecziye edilir. Bu asamadan sonra cezaya itiraz edebilirsiniz. İl disiplin kurulunda itirazınız görüşülür. İlden de cezaniz kaldirilmazsa mahkemeye gidebilirsiniz.
savunma istendi,10 gün sürem var, benim en çok merak ettiğim müdürün yetkisi nedir, istese kınamayı hiç uygulamayabilir mi yoksa uyarıya mı çevirir en fazla, mevzuat ne der

Kesilmiş ceza için savunma istenir mi? Öncelikle suçlama varsa bildirilir. Ona savunma istenir. Savunma sonucu eğer kınama gelmişse il yada ilçe milli eğitim müdürü okul müdürüne sorar gerekirse işletmez diye biliyorum ama kınamada farklı bir şey olabilir. Çalıştığım bir okulda bunun benzeri olay oldu. Soruşturma tamamlanınca taraflardan birice uyarı, diğerine de biraz daha ağır ceza gelmişti. Uyarı gelen arkadaşın cezasını ilçe milli eğitim müdürü gerek yok diyerek işletmedi.

Bana da merkezi sınavda yaptığım bir ihmal yüzünden bakanlık soruşturması açılıp kınama cezası uygun gördüler. İlçe mem kınamayı uyarıya dönüştürdü. En son bugüne kadar hiç ceza almadığım için onu da iptal ettiler. 1 yıl sınav yasaklısı oldum. o kadar. Yani diyeceğim ilçe cezayı değiştirebiliyor. Dosyanız ile ilgili ilçe mem ile görüşünüz.

Soruşturmayi yürütenler sana bir ceza telif eder. Ceza vermez. Disipin amirin ise ya o cezayi uygular ya da bir alt cexayi uygulamak için taktir yetkisi vardır yanlış bilmiyorsam böle

Hocam eğer sendikalıysanız, sendika avukatınıza değilseniz bir avukata danışın. Genelde bu işler sendikalar aracılığı ile istenirse çözülüyor.
Hocama ek olarak,
Sendika il temsilcisinin dosyanıza müdahil olma durumu var. bir sendika yetkilisi, gerekirse il başkanı Şimdi tam hatırlayamadım ama ceza belirlenme anında veya itiraz sürecinde de olabilir dosyanıza karar verilirken orada bulunma yetkisi oluyor.

cevaplar için teşekkürler. soruşturma geçirdim, teftiş soruşturma raporunda kınama cezası tecziyesi var. benim merak ettiğim disiplin amiri okul müdürünün bu cezayı uygulamama yetkisi var mı?

Sendikalardan destek almaz lazım. Bugünler için var. Sakıncası yoksa neden soruşturma geçirdiniz?

Öncelikle geçmiş olsun.

657 DMK Disiplin Yönetmeliği;
Disiplin amirlerinin görev ve yetkileri
MADDE 7- (1) Disiplin amirleri uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarını
vermeye yetkilidir.
(2) Disiplin amirleri tarafından verilen disiplin cezasına karşı yapılan itirazın kabulü
hâlinde disiplin amirleri, kararı gözden geçirerek verilen cezayı hafifletebilir veya tamamen kaldırabilir.

Taşra teşkilatında İlçe Milli Eğitim Müdürleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerindeki personellerin; Okulların, Rehberlik Araştırma Merkezinin, Mesleki Eğitim Merkezinin, Halk Eğitim Merkezi ve Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu müdürlerinin disiplin amiri olarak belirlenmiştir.

MADDE 9-
 c) Disiplin kurulu, bir başkan ve dört üye ile varsa memurun üyesi olduğu sendikanın
temsilcisinden oluşur.

Diğer disiplin kurullarında da sendika temsilcisi vardır. Bu durumda sendika temsilcisi ile görüşmenizde fayda vardır hocam.

Son düzenleme:
Müdürün hiçbir yetkisi yok hocam büyükşehirde iseniz ilçe milli eğitim müdürü ilde iseniz il milli eğitim müdürü savunmanıza istinaden cezayı uyarıya çevirir muhtemelen.İlçeden size cezanız tebliğ edilir ve tebliğ tarihinden itibaren bir hafta içinde il disiplin kuruluna itiraz dilekçesi yazarsınız.Orada da cezanız kalkar hocam büyük bir ihtimal.Kafanıza takmayın geçmiş olsun

Müdürün hiçbir yetkisi yok hocam büyükşehirde iseniz ilçe milli eğitim müdürü ilde iseniz il milli eğitim müdürü savunmanıza istinaden cezayı uyarıya çevirir muhtemelen.İlçeden size cezanız tebliğ edilir ve tebliğ tarihinden itibaren bir hafta içinde il disiplin kuruluna itiraz dilekçesi yazarsınız.Orada da cezanız kalkar hocam büyük bir ihtimal.Kafanıza takmayın geçmiş olsun
bende öyle biliyordum bugün aldığım bilgiye göre ilçe müdürü değil okul müdürleri disiplin amiriymiş artık, cezayı verecek,hafifletecek yada kaldıracak okul müdürü bana verilen bilgi bu şekilde

Benzer bir olay yaşadım...
Korana döneminde hastaydım gittim test yaptırdım. Eşim okuluna otobüs ile gidip gelir hastane dönüşü pozitif çıkabilir otobüse binip diğer insanlara bulaştırmasın diye okuluna almaya gittim. Okulun kapısına vardığımda okul müdürü tüm öğretmenleri velilerin önünde bağırarak azarladığını gördüm. Tek söylediğim "sizin karşınızda bir insan bir öğretmen var bu şekilde bağıramazsınız" dedim. Bunu yüksek ses ile söylemişim. Sırf bu cümleden bana kınama verdiler. Okul müdürüm uyarıya düşürdü. İstese tamamını kaldırabilirdi. İlçe ile sorun yaşarım o zaman dedi. Mahkemeye başvurdum yaklaşık bir yıl oldu şimdi de araya deprem girdi. Bakalım hayırlısı.

Benzer bir olay yaşadım...
Korana döneminde hastaydım gittim test yaptırdım. Eşim okuluna otobüs ile gidip gelir hastane dönüşü pozitif çıkabilir otobüse binip diğer insanlara bulaştırmasın diye okuluna almaya gittim. Okulun kapısına vardığımda okul müdürü tüm öğretmenleri velilerin önünde bağırarak azarladığını gördüm. Tek söylediğim "sizin karşınızda bir insan bir öğretmen var bu şekilde bağıramazsınız" dedim. Bunu yüksek ses ile söylemişim. Sırf bu cümleden bana kınama verdiler. Okul müdürüm uyarıya düşürdü. İstese tamamını kaldırabilirdi. İlçe ile sorun yaşarım o zaman dedi. Mahkemeye başvurdum yaklaşık bir yıl oldu şimdi de araya deprem girdi. Bakalım hayırlısı.
valla çok yazık olmuş, asıl suç müdürün yaptığı iken size ceza verilmiş.

1-2 ay önce bana da bir ceza tebliğ edildi, kınama cezası. Müdür savunma yaz bakalım bir alta düşürelim gibi cümleler kurdu. Bende bakalım dedim çıktım. Sonra gerekli süre de yazmadım savunmayı, ceza aynen uygulandı. Şöyle düşündüm; ha kınama ha uyarı bir farkı yok bence bu 2 cezanın. Şimdi savunma yazsam müdür bir alta uyarıya çekecek, ondan sonra sürekli bunu kullanmaya çalışacak. Ne gereği var. Sonradan neden savunma yazmadın dediğin de yazdığım cevabı aynen ona da söyledim. Müdür zaten iyi niyetli olsa savunma almadan daha önce sicilinde ceza yok, çalışan bir öğretmenimiz diyerek cezayı alta çekebilir. İşi kıymete bindirmenin anlamı yok. Daha önce de 2 uyarı aldım, 5 yıl sonra silindi. Mesleki anlamda bana hiçbir olumsuz yanı olmadı. Ama benim şu rahatlığım vardı, cezaları hak etmiştim. Ondan dolayı çok takmadım kafama. Ama cezaları aldığıma da hiçbir zaman pişman değilim. Haksızlık karşısında susmak, öğrencinin terbiyesiz hareketlerine katlanmanın zor geldiği anlar oluyor bazen, işte o anlarda içimden geçenleri yaptım. yapmasam kafaya tak dur, daha beter ederdi. Neyse geçmiş olsun hocam, çok kafaya takıp büyütecek durumlar değil kısacası.

Yer değiştirme verirlerse o kötü oluyor yoksa kınama vermiş, uyarı vermiş çok önemli değil.

Hocam okul müdürünün de görüşü soruluyordur mutlaka ama cezayı ilçe mem belirleyecek diye düşünüyorum.
cevaplar için teşekkürler. soruşturma geçirdim, teftiş soruşturma raporunda kınama cezası tecziyesi var. benim merak ettiğim disiplin amiri okul müdürünün bu cezayı uygulamama yetkisi var mı

Okul müdürü cezayı bir alta düşürebilir. Kınamayı uyarıya düşürür. Tamamen kınama cezasını silmesi gibi bir durum olamaz.

Cezası verecek olan en son müdürdür. İlk disiplin amiriniz o olduğu için. Evet 1 alta düşürme yetkisi var. Müdürünüz bir alta düşürür il disiplin kuruluda kaldırabilir itiraz ederseniz işleyiş o şekildedir.

Geri