jquery nedir?

Kodla Büyü

ttalan46

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
712
Arkadaşlar jquery ile ilgili araştırma yaptım ama pek birşey anlamadım. yardımcı olursanız sevinirim. Bilgidğim ve anlşadığım kadarıyla jquery mükemmel birşey gibi. Jqueryi öğrenmek isterim.
 
Başlangıç;

Herkese merhaba, bu makalemde JQuery hakkında bilgi vermek istiyorum. Öncelikle kısa bir hikaye ile JQuery’ye olan ilgimin nasıl başladığını anlatayım. 2010 yazında artık CSS konusunda iyice kendimi geliştirmiştim. Webe olan ilgimden dolayı çok fazla sayıda siteye girip çıkıyordum. Girdiğim sitelerde animasyonları görünce, hazır css de biliyorum bunların nasıl yapıldığına bir bakayım dedim. Biraz araştırmadan sonra JQuery ile tanıştım.
JQuery ile tanıştıktan sonra hazır JQuery eklentilerini karıştıra karıştıra, boza boza sitelere entegre edebiliyor hale geldim. Fakat şu andan (Haziran 2011) itibaren bu hazır eklentileri kullanmak yerine iyice JQuery öğrenerek kendimi geliştirmek istiyorum. Bunun sonucu olarak ileriki günlerde sitede JQuery dersleri, ipuçları ve eklentilerini bulabilirsiniz.
JQuery Nedir ?

Jquery bir javascript kütüphanesidir. Ya da bir javascript frameworküdür diyebiliriz. Daha çok sayfalardaki animasyonlar için Flash alternatifi olarak kullanılan bu teknoloji ile, slaytlar, foto galeriler, tab menüler yapmak oldukça kolaydır.
JQuery ile tanışma hikayemde biraz CSS’den bahsetmiştim, bunun sebebi JQuery ve CSS’in içiçe kullanılmasıydı. Bu iki dil sanki birbirleri için yaratılmış. Öyle ki CSS ile yaptığınız statik siteleri, JQuery ile bir adım ileri götürerek görsel açıdan zengin, animasyonlu bir site haline getirebilirsiniz.
JQuery artık birçok sitede kullanılmaya başlandı. WordPress buna en basit ve çarpıcı örnektir. Kullanımı gitgide yaygınlaşan bu teknolojinin bu kadar çok sevilmesinin belki de en büyük sebepleri, hız, performans, kullanım kolaylığı ve kodları inanılmaz şekilde kısaltmasıdır. Hatta bu durum JQuery nin sloganını oluşturmaktadır : Az yaz, fazlasını yap…
JQuery ve SEO

Flash kullananlar bilirler, websiteleri için flash kullanmak SEO açısından pek istenilen bir durum değildir. Çünkü flash objesinin içeriği google için değerli değildir. JQuery’de ise durum biraz farklıdır. JQuery bir javascript kütüphanesi olduğundan, okunamayan içerik durumu söz konusu değildir. Yani işin özü, JQuery tamamen SEO uyumlu bir teknolojidir.
JQuery Nasıl Kullanılır ?

JQuery sadece 1 dosyadan oluşan .js uzantılı bir dosyadır. Sürekli güncellenen bu dosyayı JQuery nin resmi sitesinden indirebilirsiniz.
İndirme işleminden sonra artık dosyayı kendi sayfanıza entegre etmeye gelmiştir.
Kod:

<script type="text/javascript" src="latest-jquery.js"></script>

Entegre işleminde indirdiğiniz dosyanın yolunu göstermelisiniz.
JQuery Nasıl Öğrenilir ?

Herşey güzel ama ben bu JQuery nasıl öğreneceğim diyorsanız, bu bölümde webde bulunan kaynakları vermeye çalışacağım.
Öncelikle ingilizceniz varsa Jquery.com sizin için tamamen yeterli bir kaynaktır.
Türkçe olarak bu dil için belki de en iyi kaynak Eburhan.com da bulunmakta. Gerçekten basitçe ama güzel anlatılmış yazı dizileri bulunmakta.
Daha çok eklentiler ile uğraşan bir site olarak Zingocan.com un Jquery derslerine de bakmanızı öneririm. Bu sitede giriş dersleri olarak 5 adet türkçe video da bulunmaktadır.

İngilizce olarak Themeforst in de çok kaliteli dersleri bulunmaktadır. Eğer ingilizceniz varsa kaçırmamanızı öneririm.
Ayrıca aşağıdaki iki kaynak da türkçedir ve işinize yarayabilir.
Kaynak:http://turkwmf.com/showthread.php?p=940#post940
 
JQuery Java Script framework'udur.
Bilgisayar öğretmeni bi arkadaş var salih baltali, onun kitabini tavsiye ederim. (kitap yurdu)
Bir çok programlama dilinin Framework'u var.
hızlı ve esnek kod yazmak için framework şart diyebilirim.
 
javascript kodları ile hazırlanmış yeni bir dil gibi diyebiliriz. Birçok işlemi kolaylaştırıyor özellikle ajax uygulamaları. jquery'nin kendi sitesini tavsiye ederim orası baya anlaşılır.
 
bende birşeyler eklemiştim siteye şimdi onun üstüne birçok şey daha ekledim bir ara atarım bu siteye tavsiyem php mysql bilginizle jquery i birleştirmeniz. php de .net ten eksik olan şeyleri tamamlıyor ortaya güç esneklik çıkıyor
 
hocam bu jquery dosyasını download ettiğimizde kod sayfası açılıyor. O kodları not defterine kopyalayıp .js olarak mı kaydedeceğiz? :eek: . Hocam bu arada css hakkında hiçbir bilgim yok. php ve mysql biliyorum. Bunlar jquery öğrenmek için yeterlimidir?????
 
hayır hocam word sayfası olması lazım rar arşivi içerisinde. jquery zaten css lerle oynama yöntemlerindendir bir anlamda ben onu bildiğinizi sanmıştım. o dökümanları incelerseniz çok yol katedersiniz.
 
netman38' Alıntı:
javascript kodları ile hazırlanmış yeni bir dil gibi diyebiliriz.
Afedersiniz sayın hocam ama Diyemeyiz !!
Ayrica;
HTML + CSS(Görsellik) + Javascript(Hareket) + PHP veya .Net yada JSP (Etkileşim) = Dunya standartlarında web sayfası oda = $ :)
Smarty + Bootstrap + JQuery + Codeigniter = Olceklenebilir,Bakım maliyeti az, kendini tekrar etmeyen kodlar,moduler programlama vs.. kısaca az kod çok iş.
ustteki diller, alttakiler ise dillerin frameworkleri.
Bunlar sadece ilk aklima gelenler,Sadece php için 10 dan fazla framework var.
daha fazlasi için
Google Arama çupuğuna "dil_adi + framework" şeklinde arama yapilabilir.
Bence ogrenmek istediğiniz şehin önce kitabini alın, hiç olmazsa olayı butunden görebileceğiniz derli toplu kaynağiniz olur.
 
Geri
Üst