Joomla ve PHP ciler

Kodla Büyü

volkankey

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar bir okul için çalışma yapmaktayım ancak site nedense 2-3 saniye sonra yanıt veriyor.
Çok ağır oluyor panelde 1 yazı eklemek bile deli ediyor ki tasarımı değiştirmem lazım yani bir çok deneme yanılma uygulaması yapmam lazım.

http://www.bcekmecekizmeslis.k12.tr/

İlginç olan2-3 saniye gecikmeden sonra yükleme çok hızlı.
Bir kaç deneme yaptım mesela
html dosyası koydum servera enter a basar basmaz açıldı
2 sayı ile yapılan bir işlem kodu için php dosyası koydum
http://www.bcekmecekizmeslis.k12.tr/a.php

yine 2-3 saniye geç cevap veriyor.
Anladım ki tüm php dosyalarına 2-3 saniye geç yanıt veriyor.
Server ın sahibi genç bir çocuk o da anlam veremedi. Server ı değiştirecekmiş ama sorun ne olabilir sizce?

bence de sunucudan kaynaklanıyordur hocam. yapacak bişey yok yani

istek apache ye gider
apache dosyanın uzantısına bakar html ilse direk cevap verir.
değilse ilgili yorumlayıcıya ; al şunu yorumla hesapla bana cevap ver der.
iş te bu kontadan sonra gecikme yaşanıyor.
php yorumlayıcı kodları yorumlarken çok gecikiyor.
yorumlayıp apache ye al şunu istemciye yolla dediği an apache hemen yolluyor.

tahminim php için ayrılmış işlemci kullanma oranı çok düşük olabilir.
phpinfo() bilgileri bir ipucu verirmi acaba. baklak lazım

ayrıca kodların en başında microtime ı değişkene almak
kodların sonundada microtime ı alarak arasındki farkı diğer serverlerle kıyaslamakta fikir verebilir.

unutmadan. Ram larde yetersiz olabilir. serverde birçok site varsa ram tüketimi fazla olur.

hocam aynı sorun bendede vardı
ben joomla 2.5 e geçtim
bu joomla 1.7 den sonra illet bir bileşen var yönlendirme diye özünde faydalı bişi ama bence gereksiz bir baktım 10 000 tane yönlendirme oluştumuş bunları tek tek sildim
yönlendirme bileşenini pasif yaptım
sonra birde genel denetim yaptım zamanaşımını felan temizle dedim şimdi sorun yok.
kodlarını inceledim google,facebook vs. bağlantılı kod bile yok bazen bunlardan da kaynaklanabiliyo.

neyse denersin sonucu yazarsın hocam.

sistem yapılandırması (bilgilendirmesi) 'ne bakın isterseniz hocam orada ne hazırlanmış? Cache kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız deneyin.

volkankey' Alıntı:
Arkadaşlar bir okul için çalışma yapmaktayım ancak site nedense 2-3 saniye sonra yanıt veriyor.
Çok ağır oluyor panelde 1 yazı eklemek bile deli ediyor ki tasarımı değiştirmem lazım yani bir çok deneme yanılma uygulaması yapmam lazım.

http://www.bcekmecekizmeslis.k12.tr/

Ben farklı bişey söyleyeyim hocam. projeye başlamada lütfen farklı bir alan adı seçin.... Şiddetle değiştirilmesi gerekir..

bence de ama çoktan seçilmiş ve alınmış bir alan adı :)
problem kesinlikle joomla ile ilgili değil
çünkü herhangi bir basit php dosyasına bile geç yanıt veriyor
php infoyu yayınlıyıcam bir bakarsanız sevinirim.
bu arada linux server değilmiş windows server üzerinde php çalışıyor
acaba ondan mı böyle verimsiz

Sunucu leaseweb'de hollanda lokasyon ve iyi firma ama tabi ping süresi yurt içi kadar yüksek değil. Ama aldığınız bayi ns'si tracert te dijitaltasarim olarak görünüyor. Adam sunucuya kaldırabileceğinden fazla site atmış olabilir, eğer firma dijitaltasarim.com ise sayfası da pek güvende vermiyor.

Hocam bence şöyle yapın, bir arkadaşınızın alanına (mümkünse yurt içinde barınan) alt domain olarak sitenizi yayınlayın deneyin derim. Sonuç olumlu ise host firmanızla görüşün, mümkünse değişirsiniz. Değilse sitenizdeki eksikliklere bakarsınız.

php tabanlı siteler linux sunucuda daha performanslı çalışıyorlar. Sunucuda çok fazla site barınıyorsa, açılan sql kodları kapatılmamışsa,sunucu özellikleri düşükse, sunucuya saldırı yapılıyorsa...
gibi bir çok nedeni var host yöneticinizle görüşün durumu düzeltsinler. Sitenizin daha iyi bir sunucuya taşınmasını isteyebilirsiniz. Sorun yaşadığım bir sunucuda firma ile görüştüm başka host verdiler rahat ettim. :)

joomla zaten ağır bir sistem sunucu özellikleri düşükse hele bu sunucuda windowssa biraz daha ağırlaşıyor. Şuan ki sitenizin hızı çok iyi olmasa da fena değil.

Geri