java

Kodla Büyü

halk

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
1,588
Şu anda adam gibi kullanılan 3 platform var. Java, .net ve php.

.net ve php ile tek başına yalnız kovboy olarak takılabilirsin. Ekip halinde de çalışabilirsin. Ama java ile yalnız kovboy olmak pek mümkün değil. Ekipte olacaksın. Projenin sadece 1 parçası olacaksın. Bu şekilde ekip içinde çalışmak içinde ekiplerin bulunduğu yerlerde yani İstanbul, gebze, ankara... olman lazım.

Eğer diyorsan ki ben ekiplerin bulunduğu yerlerde olacağım zaten. O zaman java öğrenmeye başlayabilirsin. Yoksa anadolunun ücra bir köşesinde harcanır gidersin. Tek başına java ile ne yapabileceksin? Oyun yapamazsın. Bankanın otomasyon ihalesini de alamazsın. Giyim firmasının türkiye çapındaki bütün bayilere hizmet sunacak olan müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) programını da yazamazsın. Java tek başına takılacaksan, ücra bir yerdeysen hiç bir işe yaramaz. Çok amatör düzeydeki android oyunları ile kalakalırsın olduğun yerde. Bir gün ekrana "merhaba dünya" yazdırırsın. Diğer gün "merhaba dünyalı" yazdırırsın ve biter.

Javada program yazman için editör olsun, uygulama sunucu olsun, çok fazla alternatifin var. Bu aslında hiç de iyi bir şey değil. Afedersin ama günlerdir aç olan bir eşeğin önüne birisi bir miktar saman getiriyormuştu. Eşek bunu görünce sevinmiş. Diğer yandan samanın yanına bir de yulaf koymuşlar. Sonra o aç eşek hangisini yiyeyim derken acından nalları dikmiş. Bir de derler ki: Akıllı evlenmeye karar verene kadar deli oğlunu bile evlendirmiş. Javadaki çeşitlilik karar vermeni zorlaştırır. Ama sen bir tanesini seç ve diğerlerine hiç bakma. Aklın diğerlerinde olmasın. Mesela framework oalrak spring seçti ise sonra gidip guice mi seçseydim, grovy mi seçseydim deyip ikilemde kalma. Ya da editör olarak eclipse seçtiysen netbeans, intelli idea falan artık düşünme. Ya da uygulama sunucusu olarak tomcat kullanıyorsa jboss vs düşünmeyeceksin.

Java için btsoru.com sitesini tavsiye ederim. Ama javadan önce html, css, javascript ve jquery öğrenmiş olman iyi olur.
 
Üst