ISO dosyasını uefi kaydetmek

Kodla Büyü

dijireis79

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sevgili arkadaşlar, Windows ISO dosyalarını yine ISO dosyası formatında (rufus ile flasha yazdırmadan) uefi olarak nasıl kaydedebiliriz. Bilgisi olan var mı?

Ben mi konuya hakim değilim ama benim bildiğim legacy veya uefi olan bios olması lazım İSO değil.

Bu forumda etkileşimli tahta imajı paylaşan bir arkadaş Windows 11 ISO dosyasını uefi olarak paylaşmıştı.

windows iso dosyalarını uefi ve legacy formatta usb yazdırıp bilgisayara iso olarak kaydettim fakat format atma işlemi başlamıyor. Hata veriyor. Burdan hafızoğlu arkadaşa sesleniyorum; win11 iso dosyasını uefi olarak nasıl kaydettin.

windows iso dosyalarını uefi ve legacy formatta usb yazdırıp bilgisayara iso olarak kaydettim fakat format atma işlemi başlamıyor. Hata veriyor. Burdan hafızoğlu arkadaşa sesleniyorum; win11 iso dosyasını uefi olarak nasıl kaydettin.
Ek bir işlem yapmadım, windows 10-11 iso dosyları zaten hem bios destekli hemde uefi desteklidir. İso Dosyasının uefi yada bios destekli olmasını usbye atma şekliniz belirler.
bu işlem için ventoy kullanırsanız bilgisayarın uefi yada bios destekli olmasına göre otomatik işlem yapacaktır.

Ek bir işlem yapmadım, windows 10-11 iso dosyları zaten hem bios destekli hemde uefi desteklidir. İso Dosyasının uefi yada bios destekli olmasını usbye atma şekliniz belirler.
bu işlem için ventoy kullanırsanız bilgisayarın uefi yada bios destekli olmasına göre otomatik işlem yapacaktır.
Peki hocam Aynı flasha uefi destekli bir bilgisayarda ventoy kurup uefi windows imajını atsam, uefi desteksiz bir bilgisayarda da legacy olarak windows imajını ekleyebilir miyim?

Peki hocam Aynı flasha uefi destekli bir bilgisayarda ventoy kurup uefi windows imajını atsam, uefi desteksiz bir bilgisayarda da legacy olarak windows imajını ekleyebilir miyim?
Şöyle izah etmeye çalışayım. Ventoy ile biçimlendiğiniz usb belleği, uefi destekli bir bilgisayara takarsanız, içindeki iso dosyası uefi destekli ise bunu algılar ve formatı uefi destekli olarak başlatır. Aynı usbyi bios-legacy olan bir bilgisayara takarsanız iso bu defa aynı iso dosyası ile legacy olarak format işlemini başlatır. Usb içine attığınız iso dosyası uefi destekli olsun, ventoy yükleme yapacağınız bilgisayar özelliğine göre dönüşüm sağlayıp işlemi ona göre başlatır. Tabi bu yazdıklarım windows iso dosyaları için geçerli, pardus vb için tecrübem yok.
Usb içine attığınız iso dosyası Clonezilla formatında ise ventoy bu bu durumda işlemi clonezillaya bırakır, clonezilla içindeki sistem ne ise onu yükler.
Umarım anlatabilmişimdir.

Flash Belleği mbr yada gpt şeklinde ayarlama var fakat mbr ayarlayıp legacy bioslara format atmayı denerken format başlamıyor. gpt formatında yükleyip uefi bioslara format atarken sıkıntı yok.

Geri