iphone se 2020

Kodla Büyü

shift_delete

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bu telefonu kullanan oldu mu arkadaşlar. Performans konusunda 4-5 yıl sıkıntı yaşatmayacağını düşünüyorum ancak netteki yorumlarda pil konusu hakkında olumsuz yorumlar gördüm. Yıllardır iphone kullanan birisi olarak bu telefonu almayı düşünüyorum ancak bir taraftan da eski nesil bir kasaya da bu ücreti (4600-4700) vermek pek içime sinmiyor. İçime sinen modelleri almaya kalktığında çok gereksiz bir ücretlendirme olduğunu düşünüyorum. IOS/Android karşılaştırmasında hep IOS tercih eden taraf olmuştum ancak son yıllarda Iphone fiyatlarının çok yükselmesinden kaynaklı sanırım Android'e geçiş yapmanın zamanı geliyor. Bu konu hakkındaki fikirlerinizi alabilir miyim.

Şunu söylemek isterim. İlk akıllı telefonumu 2016 yılında LG G4 ile kullanmaya başladım. Ondan evvel elimde telefon olmasa da ipad2 vardı 2010 yılında bir yarışmadan kazandım. 6 yıl boyunca akıllı cihaz olarak onu kullandım. ipad varken hep diyordum maşallah ios cihazlar çok iyi akıcı stabil pili çok iyi diye. Sonra güncelleme aldıkça yavaşlama olmaya başladı. İos 4 ile başladı en son ios 9 aldı. Dışarıdan bakınca evet güncelleme alıyor diyoruz ioslar ama iu var her güncellemede yeni özelliklerin çoğunu eklemiyorlar. şu uygulama geldi, şu özellik ile kullanıcılar daha kolay kullanacak deniyor bakıyorum o özellik o yıl çıkan yada en eski 1 yıl evvelki cihazlara geliyor. Diğerlerinde sadece ios sürümü değişiyor gibi oluyor. Telefon alacağımda kamera ve pil odaklı düşündüğüm için G4 aldım. iphone alabilirdim ama gereksiz yere pahalı ve isteklerimi karşılamayacak diye g4 aldım. 4 sene kullandım. Artık pili bittiği için yeniledim. Şu an açıkçası imkanım olsa daha iphone almak bana mantıklı gelmiyor. hem sözde güncellemeden kaynaklı hem de pili 1 günü çıkartsın yeter mantığı ile yapıldığı için. şu an realme 7 pro aldım yine pil ve kamera odaklı düşündüğüm için. Android telefonlar işletim sistemi için güncelleme almasa da fazla geçen g4'e güvenlik güncellemesi geldi. android sürümünün ya da ios sürümünün güncellenmesi cihazı yavaşlatabileceği için gerek yok diyenlerdenim. ios7 de keşke kalsaydım. ipad daha performanslı çalışırdı. şu an oğlum hala kullanıyor ufak tefek oyunlar oynamak için orası ayrı. ama çoğu uygulamayı kurdurmuyor haklı olarak eski sürüm diye.

Teşekkürler hocam yorumunuz için şuan iphone 12 11 bin! , iphone 11 7500TL Hiç mantıklı gelmiyor banada o paralara android telefon yanında birde bilgisayar alırım diye düşünüyorum. Sanırım artık androide geçeceğim bende. Samsung A71 önerirmisiniz? Huawei, xiaomi telefonlar nasıl önerileriniz var mı arkadaşlar?

Xiaomi alacaktım ben ama kamera olarak realme çeldi beni. Huawei çok iyi ama google sorunu düşündürüyor. Arkadaşlarım var kullanan hiç sorun yaşamadık öyle sıradışı uygulama kullanmadığımız için diyorlar. Banka uygulamaları var kendi galerisinde. Uygulama klonlama yada apk ile çözüyoruz diyorlar. YouTube uygulama olarak çalışmıyor ama tarayıcı açıyormuş misal. Kerem Enginar var onun videolarına bakın google servisleri olmadan huawei deneyimini anlatıyor. Efendiliği, bence tarafsız yorumu ile süper yapıyor işini. Ben onu izlerim bu konuda. G4 alırkende ona kulak vermiştim.
Samsung m51 yada m31 düşündüm. Onda da google'ın yetmiyor gibi birde samsungun kendi uygulamaları var ve silinemiyor diye kararsız kaldım. Ama en büyük etken kamera idi ve fazlasıyla karşıladı. İncelemede kamera video çekiminde mikrofon sorunlu gibiydi ama 3 kez güncelleme geldi sorun yok şu an. Sorun da şu sanki video sesini tiz kaydediyordu. Samsung xiaomi oppo huawei kesinlikle alınacak telefonlar bence. Realme de opponun bu arada. Ara yüz aynı isim değişik sadece.

Benim kafamdaki rakam 3500 falandı. Poco x3(xiaomi nin), Samsung m51 ve realme 7 pro dan birini seçeçektim. M51 biraz fazla idi fiyat olarak. Poconun arkada kocaman yazı olması pek hoşuma gitmedi.

Son düzenleme:
iphone 6 kullanıyorum mart ayında 6. senesine girecek hala sorunsuz kullanıyorum, sadece bataryasını bir kez değiştirdim o kadar, ios12 nin güncellemeleri bile hala devam ediyor, apple eski sürüm diye güncellemeyi kesmiyor, bundan sonraki telefonum da muhtemelen yine bir iphone olacaktır.

iphone 6 kullanıyorum mart ayında 6. senesine girecek hala sorunsuz kullanıyorum, sadece bataryasını bir kez değiştirdim o kadar, ios12 nin güncellemeleri bile hala devam ediyor, apple eski sürüm diye güncellemeyi kesmiyor, bundan sonraki telefonum da muhtemelen yine bir iphone olacaktır.
Kesmiyor zaten ona lafım yok ama yeni sürümde gelen birçok özellik gelmiyor eski diye. Hele son güncelleme de mesela sadece işletim sisteminin numarası yükseldi. Safarideki özellikler bile gelmedi cihaza. Güncellendi mi? evet. Şu özellik nerede? Ya o cihaz eski. Ne geldi peki? Iııı şey.... Oluyor. Onu demek istedim.

Cihaz sorunsuz çalışıyor. Ben diyorum ya ipad 2 var. 2010 dan beri çalışıyor. Pili bile harika sim yok sadece wifi olduğu için 2 3 güne bir şarj ediyor oğlum ama güncelleme kısmı çok abartılıyor.

Ancak şöylede bir durum var hocam evet haklısınız güncellemeyi eski bir cihaz alsa bile bazı özellikler çalışmıyor ancak cihaz sağlamlığı ve stabil çalışması yönünden harika. 2010 yılında aldığınız herhangi bir androidli bir tablet şuan iostaki gibi çalışıyor olamayacaktı donanım, pil v.s. iphone güzelde çok pahalı bu yüzden çok ikilimde kaldım

Hocam ben de sürekli İphone kullanıyordum. Geçenlerde Note8 pro aldım. Ama çok büyüktü. Cebe sığmıyordu.

Tekrar dönüş yapıp SE2 aldım sıfır. 128 gb. Uğraşmayayım sonra diye.

Kamera ve video çekimi iyi. Performans çok iyi. Ufak olması avantaj. Bu şekilde düşüyorsan. Direk durma al. En azından en az 7-8 yıl güncelleme alırsın telefonuna

Hocam ben de sürekli İphone kullanıyordum. Geçenlerde Note8 pro aldım. Ama çok büyüktü. Cebe sığmıyordu.

Tekrar dönüş yapıp SE2 aldım sıfır. 128 gb. Uğraşmayayım sonra diye.

Kamera ve video çekimi iyi. Performans çok iyi. Ufak olması avantaj. Bu şekilde düşüyorsan. Direk durma al. En azından en az 7-8 yıl güncelleme alırsın telefonuna
Çok büyük ekran telefon sevmiyorum hocam taşıması, tek elle tutması v.s sorun oluyor sırf bu yüzden 8 plus’ı sattım. Sattıktan sonra iphone se2 çıkmadan önce o telefonu bekliyordum alırım diye gel gör ki internetteki yorumlarda bir çok kişide pil konusunda olumsuz yorum görünce almaktan vazgeçtim, diğer modellerde çok pahalı olunca android telefonlara bakmaya başlamıştım. Telefonda oyun oynamam sizce pil durumu nasıl.

Temmuz ayında aldık eşime iphone se 2020. ondan öncede iphone 6s kullanıyordu. yıllarca kullandı. Bataryası ölmüş durumdaydı. 1400 liraya saydılar. İphone yıllar geçse bile bir şekilde değerini koruyor. ben Huawei kullanıyorum. Satmaya kalksam para veren olmaz herhalde. Bunun dışında evet tasarım eski ama özellikler iyi. Huawei P10 u ben fotoğraf için almıştım ama iPhone SE tek kamera olmasına rağmen fotoğraf ve video konusunda her türlü katlar birçok telefonu. Boyutları ve ağırlığı ile hantal değil. Almadan önce bizde pil konusunda okuduklarımızdan sonra tereddüde düşmüştük ama yoğun kullanımda bile bence gayet iyi.
Yüksek bütçe ayıramam diyorsanız alınabilecek bir telefon SE. Pişman olmazsınız diye düşünüyorum.

Ancak şöylede bir durum var hocam evet haklısınız güncellemeyi eski bir cihaz alsa bile bazı özellikler çalışmıyor ancak cihaz sağlamlığı ve stabil çalışması yönünden harika. 2010 yılında aldığınız herhangi bir androidli bir tablet şuan iostaki gibi çalışıyor olamayacaktı donanım, pil v.s. iphone güzelde çok pahalı bu yüzden çok ikilimde kaldım
Hocam tablet alacak olsam ipad alırım kesinlikle ve 10 yıl kullanılır da hatta ama telefon ne olursa olsun 10 yıl gitmez diye düşünüyorum. İphone iyidir ama işte o kadar para vermek bilmiyorum bana mantıklı gelmiyor. Ona verecek para ile 3 4 yıl sonra daha iyi özellik sunan sıfır ikinci bir telefon alınır. Kesinlikle canım isteyince telefon alayım diyen birisi değilim ve karşıyım da buna.
Ha ama şu var konu olan iphone se 2020 alınabilir o fiyata. Ben onu demeyi unuttum. Ama hangi telefon olursa olsun sıradan kullanıcılar için ki kendimi öyle sayıyorum hiç bir telefona 5000 civarlarından fazla para verilmez anlamında diyorum yazdıklarımı. İphone se çıktığında olabilir alabilirim demiştim misal ama 64 gb depolama nasıl olur uzun vadede? Kronik sorunları yoksa tercih edilir bence. Yanlış anlaşılmasın iphone a karşı diye. Ben pahalı her telefona karşıyım.

Son düzenleme:
Yorumlarınızda sonuna kadar katılıyorum hocam 5000 TL den fazla para vermek banada mantıklı gelmiyor. iphone’a alıştığım ve hoşuma gittiği için fiyat/performans olarak iphone se2 yi almayı çok düşündüm ancak ondada olumsuz yorumlar görünce onlar soğutmuştu son bir karar vermeden önce zümrelerime bir danışayım en iyisini onlar bilir diye düşündüm.Netteki yorum yapan kişilerin kim olduğu konusunda bilgi sahibi olamayabiliyoruz belkide 13 yaşındaki çocuğun yorumundan etkileniyor bile olabiliriz. Oyun oynamam, sosyal medya pek kullanmam, kamerası güzel olsun, çok büyük kaba olmasın, şarjıda günü çıkarsın yeter benim için .

Temmuz ayında aldık eşime iphone se 2020. ondan öncede iphone 6s kullanıyordu. yıllarca kullandı. Bataryası ölmüş durumdaydı. 1400 liraya saydılar. İphone yıllar geçse bile bir şekilde değerini koruyor. ben Huawei kullanıyorum. Satmaya kalksam para veren olmaz herhalde. Bunun dışında evet tasarım eski ama özellikler iyi. Huawei P10 u ben fotoğraf için almıştım ama iPhone SE tek kamera olmasına rağmen fotoğraf ve video konusunda her türlü katlar birçok telefonu. Boyutları ve ağırlığı ile hantal değil. Almadan önce bizde pil konusunda okuduklarımızdan sonra tereddüde düşmüştük ama yoğun kullanımda bile bence gayet iyi.
Yüksek bütçe ayıramam diyorsanız alınabilecek bir telefon SE. Pişman olmazsınız diye düşünüyorum.
Sağolun hocam yorumlarınız için bütçeden dolayı androide geçerim diyordum ama iphone se2’ye bir şans vereyim :) muhtemelen haftaya indirim gelir diye tahmin ediyorum, değerlendireyim o zaman:) yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Çok büyük ekran telefon sevmiyorum hocam taşıması, tek elle tutması v.s sorun oluyor sırf bu yüzden 8 plus’ı sattım. Sattıktan sonra iphone se2 çıkmadan önce o telefonu bekliyordum alırım diye gel gör ki internetteki yorumlarda bir çok kişide pil konusunda olumsuz yorum görünce almaktan vazgeçtim, diğer modellerde çok pahalı olunca android telefonlara bakmaya başlamıştım. Telefonda oyun oynamam sizce pil durumu nasıl.
Hocam ben de şunu sorayım. Herhangi bir marka telefonunuzu satmak mantıklı mı? Yani güvenlik açısından ileride herhangi bir olay başımıza gelir mi imei vb.?

Hocam ben de şunu sorayım. Herhangi bir marka telefonunuzu satmak mantıklı mı? Yani güvenlik açısından ileride herhangi bir olay başımıza gelir mi imei vb.?

ikinci el telefon alacak olsam bu dediğinizi iki kez düşünürdüm hocam, onun için ikinci el telefon almaya bende çok sıcak bakmıyorum, siz sattıktan sonra kişi kendi icolud hesabı ile giriş yapabilecek yada gmaili ile o konuda sıkıntı olacağını pek sanmıyorum. Satarken yada alırken en azından tutanak tarzında bir bir belge hazırlamak iyi olur diye düşünüyorum. Şu tarihte aldım ,sattım diye. Apple marka telefonların ilinci el olayında birilerinden yada nette herhangi bir olumsuz haber duymadım. Çalıntı çıkma v.s durumları hariç. İkinci el fiyatlarına da baktım güncel iphone fiyatlarına maşallah millet uçmuş sıfırı ile arasında 100 TL oynuyor, hatta daha çok yazanlar bile var, insanları anlayamıyorum!

Geri