Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

imaj alma

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında emines tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. emines

  emines Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  313
  Beğeni:
  13
  GHOST İLE İMAJ ALMAK  İki diskiniz veya iki partisyonunuz(partition) varsa;

  Programı çalıştırıyorsunuz.

  - İki "partition"unuz varsa; Local>Partition>To İmage seçeneği ile kaynak diskiniz(C disk)seçilp bir sonraki adımdan hedef diskiniz(D disk) seçilerek ilerliyoruz. Sırasıyla imajın adı yazılarak ve işlemin sıkıştırılarak mı yoksa hızlı bir şekilde mi kaydedileceği sorularına cevap verilerek imaj alma işlemi başlatılıyor.

  - İki diskiniz varsa; Local>Disk>To İmage seçeneği ile sistemin olduğu disk kaynak disk, imajı depolamak istediğiniz disk hedef sürücü olacak sekilde adımları takip ederek, sırasıyla imajın adı yazılarak ve işlemin sıkıştırılarak mı yoksa hızlı bir şekilde mi kaydedileceği sorularına cevap verilerek işlemi başlatıyoruz.

  - Eğer sistemin kurulu olduğu diskten diğer bir hard diske sistem kopyalama yapılacak ise; Local>Disk>To Disk seçeneği seçilerek adımlar tamamlanır. Böylelikle ikinci hard diskinize ilk kurduğunuz sistemin olduğu diskinizin birebir kopyasını almış olursunuz.

  CD Yazıcınız varsa;

  İki diskiniz veya iki partisyonunuz yok, ya da diskinizde imaj yedekleyecek alan yok diyelim. yazıcınız varsa bu imajı doğrudan CD'ye yazdırma şansınız var.

  1. Yaratacağınız CD'nin "bootable" olmasını, yani BIOS'tan ayarlandığında sistemi boot disketi gibi açabilmesini istiyorsanız ikinci bir diskete ihtiyacınız var. Bu disketi de Norton Ghost Boot Wizard'ın "CD-ROM Boot Disk" seçeneği ile yaratıyorsunuz.

  2. İlk disketle (Standart Boot Disk) sistemi açınca Norton Ghost çalışıyor. Yukarıda A şıkkında 3. 5 ve 6. adımları aynen takip edin. Ancak 6. adımda imaj kaydetmek için ikinci diski veya ikinci partisyonu değil CD yazıcınızı seçin.

  4. Save düğmesine tıkladığınızda CD'yi bootable yapmak isteyip istemediğiniz soruluyor. Yes (Evet) düğmesini seçerseniz sizden oluşturduğunuz ikinci disket (CD-ROM Boot Disk) istenecek. Bu disketi takın ve OK düğmesine tıklayın. Ghost, bu disketle işi bitince tekrar ilk disketi isteyecek.

  5. Artık disk imajı CD'ye yazdırılmaya başladı. Diyelim ki diskinizdeki dosyalar, programlar, en yüksek sıkıştırmada bile tek CD-R'a sığmayacak kadar çok alan tutuyor. O zaman bir CD-R dolduğunda Norton Ghost sizden ikinci CD-R'ı isteyecek. Yani işler çok kolay, tümüyle otomatik.

  İMAJI GERİ YÜKLEMEK

  Norton Ghost ile aldığınız imajın soyadı(Uzantısı) "GHO" oluyor. İmaj dosyasını ikinci diskinize veya partisyonunuza kaydettiyseniz, imajı geri yüklemek oldukça basit arabirime de artık aşinasınız. İmajı geri yüklemek için önce yüklediğiniz sürücüyü güzelce formatlayın. Sistemi yine Ghost Standart Boot disketi ile açın, Local>Partition>From Image komutunu seçin. İkinci disk veya partisyonunuzda duran imaj dosyasınınyerini gösterin. Bu imajın yükleneceği disk ve partisyonunuzu seçin ve OK düğmesine tıklayın. Geri yükleme işleme böylece başlamış oluyor.  CD-R'a yazdığınız imajı geri yüklemek içinse yine dikkat edilmesi gereken küçük bir detay var. Sistemi Standart Boot disketi ile değil, Ghost Boot Wizard ile yarattığınız CD-ROM Boot disketi ile açacaksınız. Sonra Norton Ghost ana menüsünden Local>Partition>From Image komutunu seçeceksiniz. Ekranda çıkan komutları izleyip size imaj dosyasının yeri sorulduğundan "File name to load imaj from" CD-RW sürücünüzü seçeceksiniz.

  Her adımdaki sorulacak sorulara doğru cevap vermek için adımları dikkatlice okumakta fayda var. Böylelikle yanlış bir işlemle sağlam dskinize zarar verip, diskinizi çalşamaz hale getirebileceğinizi unutmayınız.
  alıntıdırr....... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
   
 2. enginozdil

  enginozdil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2007
  Mesajlar:
  722
  Beğeni:
  2
 3. emines

  emines Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  313
  Beğeni:
  13
  :p :p :p

  arkadaşımdan aldım ben bu dosya yı :lol: :lol:
   
 4. emines

  emines Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  313
  Beğeni:
  13
  site yöneticilerine sesleniyorum lütfen bu msj silip beni bu utançtan kurtarıııııııııınnnnnnnnnnnn :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal