imaj alıp format atmak

Kodla Büyü

boteci_y

Üye
merhaba.yeni bir öğretmenim.daha önce imajla hiç format atmadım.labaratuarımdaki bilgisayarlara format atmak istedim.bunun için önce sağlam bir bilgisayarın imajını alıp diğerlerine yükleyeyim diye düşündüm.acronis ile imaj alma yedekleme hepsini internetten araştırdım ama yapamadım.sırasıyla yapmam gereken şey ne onu anlayamadım.öncelikle sağlam bilgisayarda acronisi kurdum.daha sonra bu bilgisayarın imajını alıp bilgisayarda bi yere kaydetmem mi gerekiyor? sonra bunu cd ye nasıl atıcam.ve diğer bilgisayarlara acronisi kurmak gerekiyormu? nasıl yapacağımı bilemedim.yardımcı olursanız sevinirm

hocam acronisi kurduysanırz bilgisayarın herşeyini yükledikten sonra imajını alın. daha sonra acronisin iso dosyası var onu indirip ultra iso tarzı bi programla cd veya dvd ye yazdırın. benim tavsiyem imajı aldıktan sonra ultra iso programını kurun ve acronisin iso dosyasını indirin. sonra ultra iso programı yardımıyla hep acronisin iso dosyasını hemde aldığınız imaj dosyasını DVD ye yazdırın. böylece bootable bi imaj dvd niz olacak. bununla bütün bilgisayarlara imajı kolayca yükleyebilirsiniz. acronisin iso dosyasını bulamazsanız yüklerim ben. aslında Hasari hocamın bu konuda güzel bi video anlatımı vardı bulursanız faydalı olacaktır.

çok sağolun hocam.yarın bu söylediklerinizi yapmaya çalışacağım.eğer takılırsam yine yardım isteyebilirm.ii akşamlar

image boyutu yüzünden dvd falan uğraşmak istemezsen bootlu bir acronis ile flash belleğe al yedeği diğer makinelerede tekrar bootlu acronis ile bellekten yükle bana bu şekilde daha kolay geliyo.

bilgisayarın tüm programlarını yükle
güncelleştirmeleri yap
ağ, internet exp, arka plan, netop vb ayarları yap
acronis cdsi ile başlat
yedek al (sadece c'nin yedeği ise yedeği d'ye alırsan iyi olur, ama bir sabit diske ya da flasha bile bu yedeği kaydedebilirsin-flash biraz yavaş yükler)
diğer bilgisayarlara yedeği yüklemek için acronis cdsi ile başlat
bu sefer aldığın yedeği bulup yükle

(bazı yeni bilgisayarlarda sorun çıkmaması için acronisin son sürümünü kullansanız iyi olur)

tüm makinelere acronis ile recovery bölümü oluşturun,deepfreez yükleyin en sağlamı böyle sonra artık donanım dışında pek uğraşmanıza gerek kalmaz ve çöktüğü an 5 dk da herşeyi geri yükleyebilirsiniz.DVD filan çizilebilir flash bozulur ama en iyisi bir kere uğraşın tam olsun recovery bölümü oluşturun tek tuşla işlem tamam :wink:

şimdi şöyle yapsam olurmu.önce sağlam bilgisayarda imaj alıp kaydedeyim.sonra bu yedeği diğer bilgisayarlarda aynı yere koyayım.bootlu acronis cdsi ile bilgisyarları başlatıp o kaydettiğim yedeklenmiş dosyadan yükleyeyim.

boteci_y' Alıntı:
şimdi şöyle yapsam olurmu.önce sağlam bilgisayarda imaj alıp kaydedeyim.sonra bu yedeği diğer bilgisayarlarda aynı yere koyayım.bootlu acronis cdsi ile bilgisyarları başlatıp o kaydettiğim yedeklenmiş dosyadan yükleyeyim.
tabi yedeği deepfreezlediğiniz sürücüye koyarsanız iyi olur yoksa öğrenciler siler.

boteci_y' Alıntı:

olur hocam öylede olur. yanlız farklı bir patitiona koymanız lazım. yadi D ye atıp ordan yükleyebilirsiniz. ama en sağlamı bootlu dvd nin içerisine imajınıda yükleyip kullanmak. sürekli lazım olur. ben hep böyle yapıyorum ve formatlamam gerektiği zaman tek ihtiyacım olan o dvd oluyor. ama sizin dediğiniz gibide olur.

Hocam arkadaşların dediklerine ek olarak, laboratuvarınızda ağ sistemi kurulu ise, ağ üzerinden de imaj yükleyebilirsiniz:
Sağlam bir makinaya imajı kaydedip bulunduğu klasörü paylaşıma açıyoruz.
İmaj yüklenecek makinayı Acronisin boot CD si ile açıyoruz.
Yükleyeceğimiz imaj dosyasının konumunu seçerken sürücü isimlerinin yazılı olduğu listeden Network e giriyoruz ve diğer bilgisayardaki paylaşıma açtığımız klasörde kayıtlı imaj dosyasını gösteriyoruz.

Aynı harddiskin başka bir partionundan yükleme yönteminden sonra en hızlı yöntem ağ üzerinde yüklemek. İlköğretimde görev yapıyor ve XP + Ofis + Temel yazılımları kurdu iseniz imaj dosyası 1,5 GB tı aşmayacaktır. Ağ üzerinden yüklenmesi bir kaç dakika sürer.

bugün labda imaj alıp format atabildim.çok sevndm.gerçktn kısa sürdü.işimi kolaylaştırdı.hepinize çok teşekkür ediyorum.

hp bilgisayarda orjinal xp var. şifresi kasada yazıyor. bu bilgisayara cd olmadan format nasıl atılıyor arkadaşlar.

Geri