ilköğretim robotik kodlama

Kodla Büyü

FireWorks10

Site Gezgini
Herkese merhaba, ilk defa ilköğretimde (1,2,3,4.sınıf) robotik kodlama öğreteceğim. Nasıl başlamam gerektiğini ve ne öğretmem gerektiğini bilmiyorum. Kit mi aldırsam , ne yapsam nasıl yol izlesem emin değilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

öncelikle algoritma mantığını kavratın öğrencilere sonra unplugged coding game yazıp google da aratırsanız bulursunuz onunla devam edin. daha sonra tinkercad üzerinden sanal sürücü ile kodlama yaptırın. kit falan aldırmak maddi manevi külfet. çok gerek görürseniz scratch kartı aldırabilirsiniz.

ilköğretim müdür bana araba yapmaktan drone yapmaktan bahsetti. ama çocuklar çok küçük hocam. ardunio nasl anlayacaklar

öncelikle algoritma mantığını kavratın öğrencilere sonra unplugged coding game yazıp google da aratırsanız bulursunuz onunla devam edin. daha sonra tinkercad üzerinden sanal sürücü ile kodlama yaptırın. kit falan aldırmak maddi manevi külfet. çok gerek görürseniz scratch kartı aldırabilirsiniz.
unplugged coding game yazınca sphero ve kodable çıktı. Hangisidir hocam bir araştırayım

hocam tospaa var mesela veya 3d yazıcı varsa thingiverse de yapmıştım ona bakabilirsiniz veya kağıda kendiniz 64 karelik bir alan çizip orada kodlama yaptırabilirsiniz.
hocam tospa bilgisayarsız robotik kodlama mı? 3d yazıcım yok hocam. yani sadece çocuklara bilgisayarsız robotik kodlama mı anlatayım. gittiğim ilköğretim müdürü araba yapmaktan bahsetti. çokşey bekliyor gibi. ama çocuklar da küçük nasıl yaparım bilmiyorum.

hocam tospa bilgisayarsız robotik kodlama mı? 3d yazıcım yok hocam. yani sadece çocuklara bilgisayarsız robotik kodlama mı anlatayım. gittiğim ilköğretim müdürü araba yapmaktan bahsetti. çokşey bekliyor gibi. ama çocuklar da küçük nasıl yaparım bilmiyorum.
hocam ilk etapta bunlarla başlayın. Algoritma mantığını anlamayan çocuk programlama veya robotik kodlama yapamaz yapabilse bile ezberden öteye geçemez.
bilgisayarsız kodlama ile başlayın sonra blok tabanlı code.org kodlabuyu.com gibi sayfalardan mantığı öğretin sonra mblock ile blok tabanlı robotik kodlama yapabilirsiniz.

müdürün biraz gerçeklerle yüzleşmesi lazım. Bir de ilkokulda girmek zorunda mı bilişim öğretmeni, kadrosu ortaokulda?

müdürün biraz gerçeklerle yüzleşmesi lazım. Bir de ilkokulda girmek zorunda mı bilişim öğretmeni, kadrosu ortaokulda?
ben ilkokula hepsi karşık birde yani her snıftan var hepsine zaten kodlama öğretebilirsem şükretcem , kaldıki o yaştaki çocuklara araba yaptırmak birde drone yap dedi müdür :D

hocam ilk etapta bunlarla başlayın. Algoritma mantığını anlamayan çocuk programlama veya robotik kodlama yapamaz yapabilse bile ezberden öteye geçemez.
bilgisayarsız kodlama ile başlayın sonra blok tabanlı code.org kodlabuyu.com gibi sayfalardan mantığı öğretin sonra mblock ile blok tabanlı robotik kodlama yapabilirsiniz.
hocam allah razı olsun. Şimdi araştırıyorum dediklerinizi. İlk önce dediğiniz gibi çocuklara algoritmayı anlatan oyunlar yaptırmayı düşünüyorum. Bir bakayım neler varmış. sonra bilgisyarsız robotik kodlama kağıt üzerinde etkinlik oluyor , sonrada dediğiniz gibi code.org gibi platformdan devam ederim. Peki stem den ne yapabilirim. Youtube bir video gördüm araştırırken atayım linki. Çocuklara yaptrabilir miyim sizce?

hocam ben 3. sınıflara code.org kurs2 ile başladım kodlama haftasında yaptırdım. bence algoritma falan girersen şimdiden kafaları karışır sonrasında algoritmaya girersin. code.orgda mınecraft ,karlar ülkesi falan var onları seviyorlar

ben ilkokula hepsi karşık birde yani her snıftan var hepsine zaten kodlama öğretebilirsem şükretcem , kaldıki o yaştaki çocuklara araba yaptırmak birde drone yap dedi müdür :D
en basit scratch uygulamalarını 5. sınıflar bile anlamıyor. 7. sınıflara de ki girilen sayı tek mi çift mi söyleyen uygulama yap onu da yapamazlar. Ne yaşıyorlar bunlar anlamıyorum 1. sınıfa kodlamaymış robotmuş geçiniz.

hocam ben 3. sınıflara code.org kurs2 ile başladım kodlama haftasında yaptırdım. bence algoritma falan girersen şimdiden kafaları karışır sonrasında algoritmaya girersin. code.orgda mınecraft ,karlar ülkesi falan var onları seviyorlar
hımm tamam code.org bakaym hocam. nasılmış diye araştıraym.

Herkese merhaba, ilk defa ilköğretimde (1,2,3,4.sınıf) robotik kodlama öğreteceğim. Nasıl başlamam gerektiğini ve ne öğretmem gerektiğini bilmiyorum. Kit mi aldırsam , ne yapsam nasıl yol izlesem emin değilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
hocam müdürler hiç gerçekçi değil bunca yıl gördüğüm kadarıyla bt öğretmeni görünce elini ovuşturup onu da yap bunu da yap diyorlar aslında müdürün kastettiği öğrencinin değil sizin yapmanızdır yoksa derste ilkokul çocuğuyla bunların olmayacağını biliyordur inş. bazı hevesli hocalarımız da sağolsun bu üstümüze vazife olmayan şeyleri yaptıkları için bizler zor durumda kalıyoruz ben bugün algoritma anlatırken ortaokul öğrencilerinin tek sayı nedir negatif sayı nedir bunları bilmediğini gördüm ve eminim ki benim onlara anlattığım algoritma şeması resim dersi gibi geldi. sözün özü siz oldukça basitten başlayın müdürü takmayın

hepinize teşekkür ediyorum.. dediğiniz gibi yapcam. en basitten başlıcam . peki kullandığınız kaynak önerisi var mı?

hocam müdürler hiç gerçekçi değil bunca yıl gördüğüm kadarıyla bt öğretmeni görünce elini ovuşturup onu da yap bunu da yap diyorlar aslında müdürün kastettiği öğrencinin değil sizin yapmanızdır yoksa derste ilkokul çocuğuyla bunların olmayacağını biliyordur inş. bazı hevesli hocalarımız da sağolsun bu üstümüze vazife olmayan şeyleri yaptıkları için bizler zor durumda kalıyoruz ben bugün algoritma anlatırken ortaokul öğrencilerinin tek sayı nedir negatif sayı nedir bunları bilmediğini gördüm ve eminim ki benim onlara anlattığım algoritma şeması resim dersi gibi geldi. sözün özü siz oldukça basitten başlayın müdürü takmayın
müdür ayryeten diyor ki, burası yeteneklerinizi sergilediğiniz yer olacak :)) araba ve drone ya da başka şeyler. :))

hocam, 3 ve 4. sınıf dediğiniz gibi ilk önce code.org da minecraft ile başladk. şimdi scratch etkileşimli tahtaya yüklenmediği için pictoblox var. onu öğretiyorum ama 1 ve 2 . snıflara scratch junior yapacaktm. onlarda oyunlarını yapsın istiyordum. inmiyor. scrartch junior alternatif ne olabilir?

o zaman dersin planı neyse gereken yapılır , planda varsa marsa bile uçarız diyebilirsiniz müdürünüze

Mer
Merhaba hocam aynı dert bende de başladı. Bir ilokulda Twin Set almışlar ve Robotik kodlama klübü açmışlar. Pazartesi başlayacağım. Ama öncesinde ne yapacam hiç fikrim yok:)

Dernek olarak ana sınıfından üniversite ye kadar her kademe için atölye calismasi yaptik yapmayada devam ediyoruz. Kademe alcaldikca isler dahada zorlasiyor orası kesin.
Düşük kademelerde oyun temelli bir kurgu ile analitik düşünme ve problem çözme becerisi kazandırmak dışında pek verim almak mümkün degil bence. Ama ilkokul 2 den itibaren verim alabileceğiniz çok fazla kazanım olacaktır.

Geri