ilginç ve güncel bilişim konuları için yardım

Kodla Büyü

bogrt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar,
ben de lisede bilişim öğretmeniyim. biliyorsunuz ders müfredatımız(bilgi ve iletişim teknolojisi) senelerdir aynı. öğrenciler de bu içeriği yıllardır gördüklerini ve bildiklerini(?) söylüyorlar.
ne kadar biliyoruz deselerde eminim bildikleri şeyler çıkacaktır. ben onların önemli olan püf noktalarını kısaca değineceğim.
de...
sonra ne olacak? kısa sürede konular bitecek. öğrenciler sıkalacak. ve ben de faydalı olamamaktan vicdanım rahat etmeyecek.
biliyorsunuz branşımız da her gün kendini yeniliyor. ben ev,çoluk-çocuk erken buna ayak uydurma hızım yeterli olmuyor.
işte bu noktada öğrencileri devreye sokmak istiyorum. biliyorsunuz, hele tüm imkanları ellerinde olan gençler bu konuda bizden daha hızlı.
ben de ortaklaşa birbirimizi aydınlatmak için onlara konular dağıtıp sunumlar yaptırmak istiyorum(tabi benim rehberliğimde).
öğrencilerin de kavramaya- anlatmaya gücü yetebileceği ilginç ve güncel bilişim konuları bulmamda yardımcı olur musunuz?..
şimdiden teşekkürler...

e-spor olabilir hocam.
biliyorsunuz artık lisanslı şekilde dünya şampiyonaları düzenleniyor

teşekkür ederim conem hocam... tek sizden fikir geldi.
bir beyin fırtınası bekliyorum hala... :idea: :?:

benim konular aşağıda şimdilik.Word falan anlatmayacağım.
1-EBA uygulamaları
2-Google Drive
3-Gmail
4-Tablet uygulamaları dosya yöneticisi, dosya transferi.
5-Google Formlar üzerinden test ve değerlendime.
6-Photoshop uygulamaları
7-Örnek PC toplama
8-CD-DVD yazdırma,kopyalama
9-Disk Biçimlendirme ve disk bölme
10-İmaj alma ve yükleme.

sayın hocam ilk 5 maddeye katılmakla birlikte aşağıdaki maddelerinde vaktinin dolduğunu düşünüyorum.
6-Photoshop uygulamaları
7-Örnek PC toplama
10-İmaj alma ve yükleme.

yine de bilsinler.Çocuğa cd ye yaz diyorum aval aval bakıyor.O ne demek diye.

Mars konusunu işleyin.Amerika koloni kurmak için tasarım işine girdi.Bilgisayarlar ne olacak mesela?

emrahsahan' Alıntı:
benim konular aşağıda şimdilik.Word falan anlatmayacağım.
1-EBA uygulamaları
2-Google Drive
3-Gmail
4-Tablet uygulamaları dosya yöneticisi, dosya transferi.
5-Google Formlar üzerinden test ve değerlendime.
6-Photoshop uygulamaları
7-Örnek PC toplama
10-İmaj alma ve yükleme.

Bence böyle konular işlemek daha mantıklı. Sözel konular bilgisayar dersine uygun değil. Uygulama ve görsel içerikler daha çok dikkat çekiyor. Öğrenciyi sıkmıyor.
Bizde
Bilgisayar temel kullanımı
Dosya işlemleri
Word
Powerpoint
Excel
Scracth
Movie maker
İnternet tarayıcı uygulamları
Onenote
gibi programlar ile ilgili uygulamları göstermeye gayret ediyoruz. Öğrenci istekli olursa başka konularda devreye girebiliyor. Bu konuları kademe kademe işlendikçe anlamlı oluyor.

Arduino da olabilir. uygulama yapmaktan ziye nedir ne işe yarar neler yapılabilir. Maksat böyle bir sistemin olduğunu bilmeleri

Madem erken konular bitecek sonra vicdan devrete girecek o halde Öğrencilere "sizin rehberliğinizde" konular dağıtıp sunum yaptıracağınıza kendiniz araştırıp bilgi edinin ve anlatın.
Daha yararlı olur emin olun.
+ bir de diğer meslektaslarınız ve okul idareniz bundan haberdar olunca "ayse hoca ali hoca ders anlatmıyor ki... Veriyor konuyu cocuga cocuk anlatıyor kendi oturuyor" lafını söyleyecektir. Yüzünüze olmasa da arkanızdan.
bogrt' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,
ben de lisede bilişim öğretmeniyim. biliyorsunuz ders müfredatımız(bilgi ve iletişim teknolojisi) senelerdir aynı. öğrenciler de bu içeriği yıllardır gördüklerini ve bildiklerini(?) söylüyorlar.
ne kadar biliyoruz deselerde eminim bildikleri şeyler çıkacaktır. ben onların önemli olan püf noktalarını kısaca değineceğim.
de...
sonra ne olacak? kısa sürede konular bitecek. öğrenciler sıkalacak. ve ben de faydalı olamamaktan vicdanım rahat etmeyecek.
biliyorsunuz branşımız da her gün kendini yeniliyor. ben ev,çoluk-çocuk erken buna ayak uydurma hızım yeterli olmuyor.
işte bu noktada öğrencileri devreye sokmak istiyorum. biliyorsunuz, hele tüm imkanları ellerinde olan gençler bu konuda bizden daha hızlı.
ben de ortaklaşa birbirimizi aydınlatmak için onlara konular dağıtıp sunumlar yaptırmak istiyorum(tabi benim rehberliğimde).
öğrencilerin de kavramaya- anlatmaya gücü yetebileceği ilginç ve güncel bilişim konuları bulmamda yardımcı olur musunuz?..
şimdiden teşekkürler...

ek konular işlemenin, öğrenciye anlattırmanın ne sıkıntısı olacak ki?..
müfredatı aynen işleyeceğim ve sınav soruları oradan olacak.
ekstra konular öğrencinin gündemi yakalayabilmesi için olacak.
öğrencilerin anlatması koca bir gün, hafta olmayacak ki. 10-15 dk. gibi. bu da öğrenciye hem sorumluluk duygusu verecek hem de güvenini arttıracak. ben asıl konularımı anlattıktan sonra diğer idare-öğretmenlere söyleyecek lafım da olur.
ben mesleğimin daha ilk yılında görevlendirildiğim bir okulda buna benzer birşey yapmıştım(labta pcler sorunlu olduğundan) çok da güzel olmuştu...
bu işi öğrencilerle uyumlu yapabildikten sonra sorun olacağını düşünmüyorum.

bogrt' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,
de...
sonra ne olacak? kısa sürede konular bitecek. öğrenciler sıkalacak.
kalan süreler sizin yatış süreleriniz olacak hocam... öğrenci 10-15 dk anlatacak diyorsunuz da
5 dakika tahtaya gelmesi gitmesi,
5 dakika sizin sınıfa girip hakimiyeti kurup yoklama "bugünkü konu kimin? hazırladın mı? "vs ile gider...
etti 25 dakika... kala kala 15 dakika kaldı...
son 3-4 dakikası çocukların gözü genelde saatte...
kaldı 10 dakika...
o 10 dakika da sizin ufak tefek müdahaleniz, çocukların gürültüsünü bastırmanız vs...
sonra finish...
aklıma son sınıfta okullara staja giderken kadrolu öğretmenlerin hali geldi...

Geri