IBE ne olacak

Kodla Büyü
Staja gidemeyenler uzaktan eğitim alacak
İşletmelerde mesleki eğitim dersini okulda alan/dal dersi gibi anlatan okullarda bu ders uzaktan eğitimle verilecek yoksa bu dersi okulda değil de işletmeye mesleki yapmak için gönderen okullar bu dersi uzaktan eğitim şeklinde yapmayacak

İşletmelerde mesleki eğitim dersini okulda alan/dal dersi gibi anlatan okullarda bu ders uzaktan eğitimle verilecek yoksa bu dersi okulda değil de işletmeye mesleki yapmak için gönderen okullar bu dersi uzaktan eğitim şeklinde yapmayacak
24 kasım tarihli yazıya göre işletmeye gitmek istemeyen öğrenci ne yapacak?Bana göre işletmeye gitmeyen öğrenci zaten uzaktan eğitim alacak, işletmeye devam ederken işletmelerin 4 ocağa kadar iptal edilmesinden sonra 24 kasım da çıkan yazıya göre işletmeye gitmeyecek öğrencilerde uzaktan eğitime alınacak.

İşletme talep eder veli de gitmesine izin verirse öğrencinin okul bu öğrenci şu günlerde şu saatlerde ime ye gidiyor diye evrak düzenleyecek o zaman yasak yok

İşletme talep eder veli de gitmesine izin verirse öğrencinin okul bu öğrenci şu günlerde şu saatlerde ime ye gidiyor diye evrak düzenleyecek o zaman yasak yok

Cuma ve bugün hep bu işle uğraşıldı. Okulun verdiği izin brlgesiyle öğrencinin işletmeye gitmesi gerekir. Son dakika iptal derlerse bu kadar uğraş, emek boşa yapılmış olur.

24 Kasım'daki yazıda bahsettiğin meseleye dair bir ifade göremedim hocam.
''12. sınıf öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitim/staj uygulamalarına; işletmenin talebi ve öğrenci /çırak öğrenci velisinin izni ile Covid-19 salgınına yönelik gerekli tedbirlerin işletmelertarafından alınması şartıyla 30 Kasım 2020 tarihinden itibaren devam etmeleri uygun görülmüştür.'' Buna göre 30 Kasım tarihinden sonra bazı öğrenciler işletmeye gitmeyecekler.İşletmeye gitmeyen öğrenci , işletme günü olan 3 günde boş boş evde mi oturacak.Bazıları işletmeye giderken, bazıları da okul açıldığından itibaren okulda yüz yüze eğitim alırken sonra da o öğrencilere online eğitim alacaksın derken 30 Kasımdan sonra işletmeye gitmeyen ne yapacak.

30 Kasımdan sonra işletmeye gitmeyen ne yapacak.
Bu öğrenci kitlesinin akıbeti ne olacak bu soru akıllarda hâlâ yerine muhafaza ediyor. Bu öğrencilerin akıbeti hakkında 24 kasım tarihli yazıda bırakın izahı en küçük bir imayı göremedik. Bu meseleye dair son açıklama genel müdürlüğün sitesinde yayınlandı. Buna göre "Herhangi nedenle işletmeye gidemeyen öğrenciler işletmelerde mesleki eğitim dersinin teorik/bilişsel kazanımlarını uzaktan eğitim yolu ile alacaklardır." şeklindeki açıklamanın muhatabı, bahsini ettiğimiz -20 kasımdan önce normal günlerde ime için işletmeye giden fakat 30 kasım itibariyle tekrar ime ye başlamayan- bir öğrenci kitlesi mi yoksa ime dersini işletmeye gitmediği için okulda alan/dal dersi gibi gören bir öğrenci kitlesi mi? Burada hangi öğrenci kitlesinin muhatap alındığını tam olarak tefrik edemiyorum. Napolyon' un " Bana tevili kabil olmayan bir cümle getiriniz, sizi onunla idam edeyim" dediği gibi izaha muhtaç olan ifadelerin içlerine istediğimiz manayı doldurabiliriz.
Bakanlık ime işletmede yapılıyorsa: işletmelerde mesleki eğitim/staj uygulaması
ime okulda yapılıyorsa : İşletmede Beceri/Meslek Eğitimi dersi ifadelerini kullanıyor ekseriyetle.

Gittiğim işletmeler genellikle küçük alanlı dükkanlar, yeterli fiziksel alana sahip değiller. Genelde iş yeri sahipleri maske takmıyor, kapalı ortamda sigara içiyorlar. Koordinatörlük için gittiğim işletmelerden birinde içeride sigara kokusundan nefes alınmıyordu. Diğerinde ise 4 metre karelik alanda 4 çalışan var, birde 2-3 tane daha müşteri içeriye girdi. Ortamda 5 dakikadan fazla kalmadan dışarı çıktım. Öğrencide maalesef aynı ortamda uzun süre kalıyor. Aynı dükkanın içine çok sayıda müşteride giriyor çıkıyor. Bana göre veli ve işyerinin isteğine bırakılması son derece hatalı bir karardı. Benim için insan hayatı daha önemli, sonuçta öğretmenlerin ve Milli Eğitim Bakanlığının daha bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum. Buralara koordinatörlük için giden öğretmenlerde tehlike içinde. Hastaneler doldu, sağlık çalışanlarının geçen sene Mart ayından beri izin veya istifa hakları yok. Sağlık çalışanlarının verebilecekleri bir canı kaldı. Covid-19 ile ilgili olarak herkesin yatıp uyuduğu saatler yerine, gün içinde kalabalık olacak durumlar için önlemler alınması lazım kalabalık işletmelerin kameralarla denetime tabi tutulması lazım. Gerekirse kurallara uymayanlara kamera kayıtlarına bakılarak geçmişe dönük ceza yazılması lazım. Artık insanların hayatı söz konusu. Sağlık çalışanlarının aileleri ve hayatları söz konusu. Öğrencilerimizin hayatı söz konusu. Bu bahsettiğim işletmelerden birinde öğrencilerimden biri hasta oldu ve yatarak atlattı fakat, tekrar pozitif olması durumunda bunu okuduğum bilimsel makalelere bakarak atlatamaması da söz konusu.

Veli ergen bir birey olan çocuğunu bir miktar ev ortamından dışarıya gönderebilmek için çocuğunu İBE ye gönderecektir, çocukta sokağa çıkma yasağını delebilmek, 632TL aylık harçlık alabilmek için İBE ye gitmek isteyecektir. Maalesef gençler Korona Morona bana birşey yapmaz düşüncesindeler.1,5 aylık yüzyüze atölye derslerinde bile maske ve mesafe kurallarına uyamadılar. Kalabalık ortamda kanka olanlar kısa sürede bir araya geldiler, maske ve mesafeyi unuttular, beraberce yiyip içtiler, şakalaştılar. Evet bu yaş aralıklarının hastalanma oranı az ama bulaştırma oranı çok. Buda toplum sağlığını tehlikeye sokuyor.

Bu sene bahar aylarına kadar dişimizi sıkmamız lazım. Bu sene ölmezsek, sağ salim atlatırsak, seneye bize hiçbir şey olmaz diyorum. Kalın sağlıcakla.

Gittiğim işletmeler genellikle küçük alanlı dükkanlar, yeterli fiziksel alana sahip değiller. Genelde iş yeri sahipleri maske takmıyor, kapalı ortamda sigara içiyorlar. Koordinatörlük için gittiğim işletmelerden birinde içeride sigara kokusundan nefes alınmıyordu. Diğerinde ise 4 metre karelik alanda 4 çalışan var, birde 2-3 tane daha müşteri içeriye girdi. Ortamda 5 dakikadan fazla kalmadan dışarı çıktım. Öğrencide maalesef aynı ortamda uzun süre kalıyor. Aynı dükkanın içine çok sayıda müşteride giriyor çıkıyor. Bana göre veli ve işyerinin isteğine bırakılması son derece hatalı bir karardı. Benim için insan hayatı daha önemli, sonuçta öğretmenlerin ve Milli Eğitim Bakanlığının daha bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum. Buralara koordinatörlük için giden öğretmenlerde tehlike içinde. Hastaneler doldu, sağlık çalışanlarının geçen sene Mart ayından beri izin veya istifa hakları yok. Sağlık çalışanlarının verebilecekleri bir canı kaldı. Covid-19 ile ilgili olarak herkesin yatıp uyuduğu saatler yerine, gün içinde kalabalık olacak durumlar için önlemler alınması lazım kalabalık işletmelerin kameralarla denetime tabi tutulması lazım. Gerekirse kurallara uymayanlara kamera kayıtlarına bakılarak geçmişe dönük ceza yazılması lazım. Artık insanların hayatı söz konusu. Sağlık çalışanlarının aileleri ve hayatları söz konusu. Öğrencilerimizin hayatı söz konusu. Bu bahsettiğim işletmelerden birinde öğrencilerimden biri hasta oldu ve yatarak atlattı fakat, tekrar pozitif olması durumunda bunu okuduğum bilimsel makalelere bakarak atlatamaması da söz konusu.

Veli ergen bir birey olan çocuğunu bir miktar ev ortamından dışarıya gönderebilmek için çocuğunu İBE ye gönderecektir, çocukta sokağa çıkma yasağını delebilmek, 632TL aylık harçlık alabilmek için İBE ye gitmek isteyecektir. Maalesef gençler Korona Morona bana birşey yapmaz düşüncesindeler.1,5 aylık yüzyüze atölye derslerinde bile maske ve mesafe kurallarına uyamadılar. Kalabalık ortamda kanka olanlar kısa sürede bir araya geldiler, maske ve mesafeyi unuttular, beraberce yiyip içtiler, şakalaştılar. Evet bu yaş aralıklarının hastalanma oranı az ama bulaştırma oranı çok. Buda toplum sağlığını tehlikeye sokuyor.

Bu sene bahar aylarına kadar dişimizi sıkmamız lazım. Bu sene ölmezsek, sağ salim atlatırsak, seneye bize hiçbir şey olmaz diyorum. Kalın sağlıcakla.
Size sonuna kadar katılmakla birlikte öğretmenlerimizin de bazıları sırf ekders alabilmek için bu duruma ses çıkarmayarak hem öğrenciyi hem kendini riske atmaktadır.

Aksi söylenmedikçe eskisi geçerlidir. Yani öğrenci velisi ve işletme onay verdiyse işletme devam.

12 ler 1 martta okula yüz yüze eğitime başlıyor. 2. Dönemde de ibe kaldığı yerden aynen devam edecektir

Geri