hyundai getz kullananlar

Kodla Büyü

bellagio

Seçkin Üye
Seçkin Üye
15-18 bin aralığında bir bütçe ile araba almayı düşünüyorum arabalar benim hobim fakat getz hakkında şimdiye kadar herhangibi tecrübem olmadı kullanan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim

1- dizel - benzin farkı nasıldır.
2- yol tutuş olayı ?
3- 2. eli ?
4- vgt-crdi farkı ?

2005 model 1,6 getz cool var bende(tek kapı). 14000 liraya aldım. o paraya görek gayet başarılı bir araba. performansı iyide yol tutuşu çok iyi değil. yakıt olarak gayet az yakıyor diyebilirim. şehir içi lpg 10 kmde 1 lt.

Benzinde 30-35 krş, lpgde ise 20-22 arası yakıyor, tabi ki sürüşe göre değişir. Yol tutuşunu büyük araçlarla kıyaslamamak lazım ama ben uzun yolda da hiç bir sorun yaşamadım yol tutuş anlamında. 1.4 motor fazla bile geliyor çekişi çok iyi , lpg ile de çekişte hiçbir değişiklik olmuyor. Ben aracımı satıyorum ama belirttiğiniz fiyat aralığının üstünde düşünüyorum, araç 2008.

Hocam bi ara almayı baya bir düşünmüştüm. Hatta tecrübeli arkadaşlara da danışmıştım.

Dizel olanı yani crdi olanı 1,5 ve çekişi fena değil kasası kısa ama yüksek virajlara sert girersen savrulma ihtimali yüksek. Bagaj konusunda sıkıntılı olduğu kesin sınıfının en küçük bagaj hacimlerinden birine sahip. Bir arkadaşım bebek arabasını bile katlanmış halde sığdıramadığını söylemişti.

Ayrıca benzinli alırsan 1.3 olanı kalkışlarda zayıf kalıyor. Kasasının 1300 kg civarında ağırlığından dolayı.

Bagaja ihtiyacım yok dersen alınabilecek bir araba.
Dizel olanı tercihimdir hem yakıt konusunda da rahat edersin. :+1:

2007 model 1.5 CRDİ Dizel var bende 2007 den beri hiç sıkıntı çıkarmadı yol tutuşu sınıfına göre fena değildir. Küçük göründüğüne bakmayın ağırlığı 1187 kg dır. Yakıtı az, ikinci eli rahatlıkla satabilirsiniz. Ayrıca çok atik bir arabadır...

halukk' Alıntı:
Benzinde 30-35 krş, lpgde ise 20-22 arası yakıyor, tabi ki sürüşe göre değişir. Yol tutuşunu büyük araçlarla kıyaslamamak lazım ama ben uzun yolda da hiç bir sorun yaşamadım yol tutuş anlamında. 1.4 motor fazla bile geliyor çekişi çok iyi , lpg ile de çekişte hiçbir değişiklik olmuyor. Ben aracımı satıyorum ama belirttiğiniz fiyat aralığının üstünde düşünüyorum, araç 2008.

hocam dizel düşünüyorum bende ama clio hb benzin+lpg de seçeneklerim arasında

bnde de 2009 dizel var
sınıfına göre cok iyi
1.5 motor cogunda 1.4 dir
beygir 90 cogunda 75dir
agırlık 1187 agırda
adı hyundai ama sorunsuz kullanıyom memnunumda tek sorun bagaj ilerde yetmicek

benim de getz'im vardı..
2007 vgt dizel..
88 beygir..
sattım..
bagaj lazım olduğu için era aldım..
gayet de memnunum hyundai'den..

size tavsiyem, 2007 sonrası getz bakın..
çünkü 2007 den sonraki getzler'de 5 yıl servis garantisi var..
alırken mutlaka garantisinin devam edip etmediğine bakın..
ben garantiden pek çok parçasını değiştirttim ücretsiz..

getz hem kolay satabileceğiniz, hem de sınıfının en kuvvetli, motoruna sahip arabadır..
yol tutuşu evet çok iyi değil..
ama bu sınıftaki 185x65x14 lastik kullanan bütün arabaların yol tutuşu zayıftır.. (clio, corsa, fiesta)
lastikleri kalınlaştırırsanız, yol tutuşunuz da yakıtınız da artar..

getz'in diğer avantajı servis maliyetlerinin düşük olması..

ben 16.5'a almıştım.. 1 sene sonra 82 bin km'de 17,250'ye sattım..

tavsiye ederim getz'i..

Ben lpg li kullanıyorum oldukça az yakıyor yol tutuşuda gayet iyi arkadaşın bir tanesi bekleme demiş ama passat la falan kıyaslamış herhalde.Ben otobanda 170 gördüm ve hiç bir sarsma savurma yok.tabiki çok güvenli değil bu araba ile o kadar basmak ben sadece denemek için yaptım.Ama uzun yolda 120-140 arası rahat arabayı sarsmıyor.Yakıt ise şehir içinde 25 kuruş şehirler arası 20 kuruş yakıyor.Ben tavsiye ederim verilen parayı hakkediyor.

Hocam 2009 model 1,5 crdi dizel getz sahibiyim, birincisi kesinlikle bagaj sıkıntısı var, ikincisi alacaksan mutlaka garantili olanını almaya özen göster derim, sıfır almama rağmen bir çok mekanik parçasını garanti kapsamında servis değiştirdi. aracı kötülemek istemem fakat anlatıldığı kadar mekanik olarak iyi bir araç değil, 3 seneden beri değişik sıkıntılar yaşadım, daha önce 1994 model astra kullandım, sadece normal bakımlar için servise gittim. sıfır aracımda bir çok sııkıntı yaşadım.yol tuttuşu zayıf, aynı lastik ölçülerine sahip çok sağlam yol tutuşu olan araçlar mevcut, çok seri bir araba doğru, 1287 kilo ağırlığa sahip, fakat yakıt olarak kıyaslayacak olursan emsallerine göre 10-20 kuruş fazla yakıyor. Eğer aklında clio hb varsa hiç düşünme clio al derim. Ayrıca ikinci elini soracak olursan getz üretimi durduruldu, aldığın aracın 5, 6 yıl sonraki durumunu kestiremezsin bence. illaki getz dersen 4 silindir olanın almaya özen göster derim, 3 silindirli dizel hyundai motorları çok sıkıntı çıkardı istediğin ustaya sor. hyundai era dersen bir üst sınıfta farklı bir araba laf yok, ama getzi bana soran eşime dostuma tavsiye etmiyorum, şu an aracım 62000 km, 80-85 bin km gibi satmayı düşünüyorum...

2006 getz 1.4 tüplü aracım var 8 ayda 10 bin km yaptım yağı dışında bir şeyini değiştirmedim yakıt yönünden de çok iyi virajlarda savrulma olayı olmuyor.

şehir içi 150 km ile fren ve virajlarda da problem çıkarmıyor

şehir içi 33 lt lpg ile 330 km
şehir dışı 33 lt lpg ile 500 km yol yapıyor..

And_The_End' Alıntı:
Hocam 2009 model 1,5 crdi dizel getz sahibiyim, birincisi kesinlikle bagaj sıkıntısı var, ikincisi alacaksan mutlaka garantili olanını almaya özen göster derim, sıfır almama rağmen bir çok mekanik parçasını garanti kapsamında servis değiştirdi. aracı kötülemek istemem fakat anlatıldığı kadar mekanik olarak iyi bir araç değil, 3 seneden beri değişik sıkıntılar yaşadım, daha önce 1994 model astra kullandım, sadece normal bakımlar için servise gittim. sıfır aracımda bir çok sııkıntı yaşadım.yol tuttuşu zayıf, aynı lastik ölçülerine sahip çok sağlam yol tutuşu olan araçlar mevcut, çok seri bir araba doğru, 1287 kilo ağırlığa sahip, fakat yakıt olarak kıyaslayacak olursan emsallerine göre 10-20 kuruş fazla yakıyor. Eğer aklında clio hb varsa hiç düşünme clio al derim. Ayrıca ikinci elini soracak olursan getz üretimi durduruldu, aldığın aracın 5, 6 yıl sonraki durumunu kestiremezsin bence. illaki getz dersen 4 silindir olanın almaya özen göster derim, 3 silindirli dizel hyundai motorları çok sıkıntı çıkardı istediğin ustaya sor. hyundai era dersen bir üst sınıfta farklı bir araba laf yok, ama getzi bana soran eşime dostuma tavsiye etmiyorum, şu an aracım 62000 km, 80-85 bin km gibi satmayı düşünüyorum...

şu aynı lastik ebatlarında çok sağlam yol tutuşu olan arabaları merak ettim hocam..
hangileriymiş onlar?

hocam honda s2000'den, compressor mercedes'e kadar bir çok arabayı kullandım..
ben de diyorum ki getz'i birisi kötülerse bilin ki, getz'den sağlam tokat yemiştir..

umaykut' Alıntı:
hocam honda s2000'den, compressor mercedes'e kadar bir çok arabayı kullandım..
ben de diyorum ki getz'i birisi kötülerse bilin ki, getz'den sağlam tokat yemiştir..

yani

2006 Model 1.4 motor tüplü Getz var bende de. İdeal bir memur arabası diyebilirim. 28lt ile şehir içi ortalama 300 km gidiyor.

umaykut' Alıntı:
And_The_End' Alıntı:

şu aynı lastik ebatlarında çok sağlam yol tutuşu olan arabaları merak ettim hocam..
hangileriymiş onlar?

hocam corsa ve fiesta çok daha sağlam yol tutuşuna sahi arabalar, yol tutuşunu sağlamlaştıran sadece lastk ebatları değildir hocam, getz dediğin araba herşeyden önce altı yüksek bir araba corsa ve fiesta daha alçak arabalar, ayrıca arabaların dingil ve aks genişlikleri, ergonomik yapıları hepsi etkili. ev arkadaşımda 2007 fiesta var, kendi aracımla 70 ile zor döndüğüm virajı fiesta ile 90 ile çok daha rahat döndüm. keşke profosyonel ölçü aletlerine sahip olsam da sana girdiğim virajın uzunuk, açı gibi ölçülerinide yazabilsem. hocam ben öğretmenlik görevine başlamadan önce sanayide oto tamircisi, laporta ve elektrik üzerine çalıştım, ayrıca şu an en yakın arkadaşlarım memleketimde peugeot, toyota, wolksvagen, ford ve opel gibi firmalarda servis danışmanı yada servis müdürü. Ayrıca bir çok fazla sanayici ve galerici tanıdığım var. Getz i bulunmaz hint kumaşı gibi bir araba olarak değerlendirmeye gerek yok, memur için ideal bir araba kabul fakat bir çok konuda fiesta ve corsa gibi arabaların eline su dökemez, en basiti ilk arabam 94 astra idi, aynı lastik ölçülerine sahip daha eski bir teknolojiyle üretilmiş araç fakat çok sağlam bir yol tutuşuna sahipti. getz kullanmamın tek sebebi 1,5 dizel oluşu ve dizel motorlara göre seri bri araç oluşu. alırkende tamamen ekonomik imkanlar doğrultusunda vergi indiriminden faydalanarak aldım. aracı kötülemiyorum fakat çokta övülecek bir araç olduğunu düşünmüyorum, kişisel fikrim eşe dosta tavsiye etmiyorum, ama sonuçta herşey duygusal arkadaşlar, imkanlar el verse de bütün öğretmenler focus, civic, yeni astra, golf gibi araçlara binebilse keşke:)

astra ile getz'i karşılaştırıyosan bu konuşmayı uzatmaya gerek olmadığını düşünüyorum..

getz'i övmeye falan çalıştığımız yok.. sadece söylediğimiz şey fiyatına göre iyi bir araba..
bu segmentte motoru bu kadar kuvvetli olan,
torque'u bu kadar yüksek olan başka araç yok..
arkadaşım sıfır fiesta aldı..
turbo arızası yaşadı..
bi arkadaşım sıfır corsa ile arıza yaptı yolda kaldı..
tamam altı yüksek ama yol tutuşu diğerlerinden çok da düşük değil..
ben 120 ile viraja girebiliyorum..
astra ile getz'in segmentleri farklı bir kere..

kendi sınıfında ve fiyatına göre güzel ideal bir araç, daha türkçesi ne kadar ekmek o kadar köfte

burada bazılarının hyundai getz kullananlar başlığının altına girip kötülemeleri amaçlarını ortaya koyuyor zaten..
fena tokatlamış bir getz :puhaha:

şu an getz'im yok..
ama inan elimde 110 luk bir getz olsaydı, senin o chipli arabanı ağlata ağlata yemeyi çok isterdim..
arabanı merak ettim..
arabanın 0-100'ü kaç acaba..
internetten gir bi getz'in dizelinin 0-100'üne bi bak..
haa bu arada getzin bi 88likleri bi 110'lukları var unutma..

caddede nedense bütün arabalar dikiz aynamda kalıyor.. üzülüyorum o orta sınıf araçlara 50-60 milyar verenlere.. :puhaha: :puhaha:

umaykut' Alıntı:
şu an getz'im yok..
ama inan elimde 110 luk bir getz olsaydı, senin o chipli arabanı ağlata ağlata yemeyi çok isterdim..
arabanı merak ettim..
arabanın 0-100'ü kaç acaba..
internetten gir bi getz'in dizelinin 0-100'üne bi bak..
haa bu arada getzin bi 88likleri bi 110'lukları var unutma..

caddede nedense bütün arabalar dikiz aynamda kalıyor.. üzülüyorum o orta sınıf araçlara 50-60 milyar verenlere.. :puhaha: :puhaha:

bu arada turbo beslemeli demişken hyundai'nin dizellerinin turbo dizel olduğunu biliyosundur umarım..
yeri gelmişken de
"Accent Blue’nun dizel motor seçeneği de model yelpazesinde yerini aldı. 128 HP’lik gücü ile sınıfının en güçlü dizel otomobili ünvanına sahip Accent Blue, 40 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.."
kargadan başka kuş bilmem dememekte fayda var..

Geri