Huzur = Namaz!

Kodla Büyü

ozgurgitarim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
4-5 sene önce yazdığım bir yazı arkadaşlar...
harddiskin tozlu sektörleri arasında denk geldi, paylaşmak istedim...
----------------------------
toprağın altı soğuktur....

ve herkesin bir gün mutlaka gideceği yerdir orası....
öğrencilerime bazen diyorum ki;

çocuklar ; var mı aranızda ben toprağın altına girmeyeceğim ; sonsuza kadar yaşıyacağım diyen birisi.....

---hayııırrr hocaaammm diyorlar.... .

türkü-kürdü-alevisi- sünnisi-inananı -inanmayanı ....hepsi.....

toprağın altıdır gideceğimiz yer.....

ve bir müslümana göre ; oraya girmeden önce ;soğuğu;toprağı tatmadan önce;

yapılacak en önemli ; en temel ; en ilk ; en ivedi ; en öncelikli; en acil ; en gerekli ; en içten ; en samimi ; en güzel ; en yerinde ; en değerli ; en en en en........ ibadet;

NAMAZ KILMAKTIR... ..

bize ilk sorulacak olandır ; en çok zorlanacağımız sınavdır....

mesut değildir sınavı yapan ; şirzad hiç değildir....

akıl küpü koronanın da sınavı değildir ; genç ömerinde.....

bu sınav başka sınav....bu sınav en zor sınav.....
bu sınav başka sınav.....zorlu sınav.....şirzad yok ; ömer yok ; mesut yok.......

ve çıkamazsın o çukurun içinden ; eğer sınava iyi hazırlanmazsan. ....

7 sene kaldığın çirkefin içinden çıkarsın ; o çukurdan çıkamazsın....

bu sınav zorlu....çetin. ....ve ilk madde şu : NAMAZ......

BUNA İNANIR İNANANLAR.... .

ve buna inanan inananların ; en temel hakkıdır ; namaz kılacakları yeri sorgulamak ; soruşturmak ; istemek ; dilemek.....

buna inanan inananların ; ilk isteyeceği şeydir ; mescid ; namaz ; ibadet etmek....

ve buna inanan inananlar da son nefeslerine kadar ; bunu isteyeceklerdir. ...

hayat matematiktir. ..olasılıklardan ibarettir... ..

adamın yanına namaz kılacağı bir yer yaparsan ; o gün belki ;arkadaşıyla ; kardeşiyle ; eşiyle ; dostuyla gider;

lan hadi bugun ben de akşam namazını kılayım der....

o adamın namaz kılmasına vesile olunur....bir vakit...bin vakit.....

bir insan...bir dünya....bir ahiret.....iki sual meleği.....

şuna inanır ; buna inanan inanlar;

bir kişinin bir vakit bile namaz kılmasına vesile olmak demek ; dünya malıyla ; dünya parasıyla ;eviyle ;yatıyla ;

katıyla ; cartıyla ; curtuyla ; ölçülemeyecek ;

KALBİ HİSLERİ HAREKETE GEÇİREN ; İNANILMAZ ; HARİKA ; MUHTEŞEM ; SÜPER ; HARİKULADE ; ŞAHANE bir olaydır....

ve bir kişinin bir vakit namaz kılmasına; bir şekilde engel olmak demek ;

vebalinin altına kimsenin giremeyeceği bir olaydır.....

buna inanır inananlar ;

ve bu yüzden hayatlarının her anında sorgularlar ; sorgulayacaklar. ...sorgulamaya devam edecekler... .

alınlarını yere değdirecek ; o minicik oda ; ve bir kaç halı için.....

NAMAZ DİNİN ; HAYATIN ; HERŞEYİN DİREĞİ...

buna inanır inananlar ;

ve son olarak şunu diyorum ;

keşke hakkını verebilsek namazın....

keşke Allahın huzuruna çıktığımız tek yer olduğunu unutmadan ; huşuyla ; tertemiz ; kalbi olarak kılabilsek namazı....

ALLAH BÜTÜN ARKADAŞLARIMIN HAKKINDA HAYIRLISINI VERSİN.....

yeni okudum, ilk isim eve gider gitmez yatsı namazını kılmak olacak.( bazen arada kılarim umarım aksatmadan kılmakta nasip olur)

Allah razı olsun hocam. Güzel yazmışsınız. Tebriklerimiz riyaya vesile olmaz inşallah.

dirty_y' Alıntı:
Allah razı olsun hocam. Güzel yazmışsınız. Tebriklerimiz riyaya vesile olmaz inşallah.

Riya: Zifiri gece karanlığında, siyah bir taşın üzerinde yürüyen karıncanın ayak izidir.

hocam en büyük korkumuz riya... Allah muhafaza etsin inşallah...

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şey noksan çıkarsa, Azîz ve Celîl olan Rabb'i:

- Kulumun nâfile namazları var mı, bakınız? der. Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir."

Tirmizî, Mevâkît 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 149; Nesâî, Salât 9; İbni Mâce, İkâmet 202

Hocamız Merhum Prof.Dr.M.Esad Coşan Hocaefendi'nin ''Sen Allah 'a kul ol , Allah dünya işlerini senin arkandan burnu sürte sürte getirir.'' çok hoşuma gitmişti ilk duyduğumda ve her başım sıkıştığında aklıma gelir. Gerçekten de öyle değil mi arkadaşlar? Şahsımı da dahil ederek söylüyorum ki en ufak buhranda -Hâşâ-Rabbimize kızmışçasına ibadetlerimi aksatabiliyor,gaflete düşerek bizi bu buhrandan Allah'a kulluğumuzun kurtaracağını unutuyoruz.Kulluğun en önemli göstergesinin de namaz olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca geçtiğimiz Cuma günü arkadaşımın paylaştığı bir sözü ben de sizinle paylaşmak istiyorum :

''Siz dersiniz ki işlerimi bitireyim de Allah(cc)'a yöneleyim;Allah(cc) der ki bana yönelin de işlerinizi bitireyim.''

Allah bizleri namazı hakkıyla ikame edenlerden eylesin!

Parası olan Pazardan, İmanı olan mezardan korkmaz!

Namaz camiden çıkınca başlar, Hac mekke'den dönünce, Oruç ramazan bitince başlar..!

Herşey , Herşey Şu Tek Müjdede !
Yoktur Ölüm, ALLAH Diyene,
Kurban Olayım Başı Secdede,
İki Büklüm Allah Diyene...

Var mı Allah'tan yukarı, kabirden aşağı..? Toparlan ruhum gidiyoruz; sen yukarı, ben aşağı.. ( N. F. Kısakürek)

alican44' Alıntı:
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şey noksan çıkarsa, Azîz ve Celîl olan Rabb'i:

- Kulumun nâfile namazları var mı, bakınız? der. Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir."

Tirmizî, Mevâkît 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 149; Nesâî, Salât 9; İbni Mâce, İkâmet 202

yazının çıkış noktası bu Hadis-i Şeriftir hocam....

Kıl beni ey namaz !
Tenim İbrahim gibi ateşe düşmüşken,
Uzak tut nefsimin nemrudundan beni,
Gül kokulu serinlikler yağdır yüreğime.

Göz nurum ey !
Canım namaz,
Kıl beni ey !
Ömrüm namaz.

Secdene al beni de,
Gül değdir gönlüme,
Aşkına yaz beni de
Yarim namaz.