HUBBLE’dan 7 kat daha fazla çözünürlükte görüntü alacak : DAG Teleskopu

Kodla Büyü

kaynakçı

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
256

HUBBLE’dan 7 kat daha fazla çözünürlükte görüntü alacak : DAG Teleskopu


Türkiye’nin, dünyada kendi teleskobu ve görüntüleme sistemlerini milli olarak tasarlayıp üretebilen sayılı ülkeler arasına girmesini sağlayan ‘DAG’ projesi havadan görüntülendi.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde, Kalkınma Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle 2012 yılından itibaren başarıyla yürütülen, bilim insanlarının merakla beklediği Doğu Anadolu Gözlemevi'nin inşaat çalışmaları aralıksız sürüyor.

Türkiye'nin 2023 vizyon projeleri arasındaki en büyük astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanındaki temel bilim yatırımı olan "Doğu Anadolu Gözlemevi”nin (DAG) kurulum çalışmaları, 3 bin 170 rakımlı Erzurum/Konaklı-Karakaya Tepesi’nde gerçekleştiriliyor.

g2.jpg


Avrupa’nın en yüksek çözünürlüklü teleskobu olacak

2020 yılında uzaydan ilk ışığı alarak hizmete girecek olan DAG teleskobunun son hali havadan görüntülendi. Atmosferik türbülansa bağlı etkilerin tümünü ortadan kaldıran DAG ile HUBBLE Uzay Teleskobu’ndan yaklaşık 7 kat daha yüksek çözünürlükte görüntü alınabilecek.

FMV Işık Üniversitesi ve İsviçre’den HEIG-VD ortaklığında optik ve mekanik tasarımı Atatürk Üniversitesi için yüzde 100 milli imkanlarla yapılan DAG teleskobu, dünyada bir ilki de gerçekleştirerek Adaptif Optik (AO) sistemleri barındıracak şekilde tasarlandı.

g4.jpg


Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/bilim...fazla-cozunurlukte-goruntu-alacak-342469.html
 
Üst