Hp g6 marka bilgisayarimin bios sorunu... yardim

Kodla Büyü

muzo696

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar hp g6 model bilgisayarimin bios guncellemesi icin sitesinden araci yazilimi indirdim kendisi online taradi ve bir ust versiyonunu buldu ve kurmaya basladi indirdi kurdu ve oturum kapatiliyor yazdi daha sonra kapatiliyor yazdi ekranda ve kapanmadi belki 20 dakika oylece kaldi.. Ekrana mavi ekran hatasi dustu ve bataryayi sokerek kapattim. Bir daha pc acilmadi. Daha sonra sadece ekran florasanlari yandi ve hala bilgisayar calismiyor..

Sorun ne olabilir anlamadim yardim lutfen..

Öncelikle aynı durum benim yaklaşık 20 yıl önce başıma gelmişti. Tabii ki bios çipleri o zamanlar şimdiki gibi değil. Kocaman ve soketli. Anakarttan söküp takabiliyorsun.
İlk bilgisayar öğrenme heyacanları. Nedense gerekmediği halde bios güncelleme isteği ile işleme başladım. Özel başlangıç disketi ile başlattım, yazılım eski biosu sileyim mi diye sordu sil dedim bekledim %100 oldu. Yeni biosu göster dedi gösterdim yazayım mı dedi yaz dedim %100 oldu. Başarıyla tamamlandı dedi. Yeniden başlatmam gerekiyor dedi, başlat dedim. Büyük bir heyacanla bekliyorum artık nedense, ne değişecekse. Bilgisayar kapandı siyah ekran geldi ve bir daha da o siyah ekran hiç gitmedi :)
Artık yanlış bios mu indirip işlemi yapmıştım yoksa tam olarak mı indirmemiştim bilemiyorum ama bios yazılımı artık yoktu. Doğal sonucu olarak işletim sistemi yüklenemiyor ve bilgisayar açılamıyordu.
Ondan sonraki yıllarda çift bioslu anakartlar çıktı veya silmeden önce eski biosu yedeklettirip geri dönüşü mümkün kılanlar.
Araştırmalarım sonucu Ankara da bios yükleyen bir firma olduğunu öğrendim. Kasayı yüklenip 900 km yol gittim. Firmadaki adamlar anakartı veya bios çipini soketten söküp getirebilirdiniz kasayı taşımanıza gerek yoktu demişlerdi.
Bios çipini söktüler başka bir kartın üzerindeki sokete takıp en güncel bios yazılımını yazdılar ve geri taktılar. İşlem 5 dakika sürmüştü ve bilgisayarım artık açılıyordu.
O günden sonra şunu hiç unutmadım "ÇALIŞIYORSA TAMİR ETME"

Hocam artık o kadar bilgisayar teknolojisini yakından takip edemiyorum ama yeni bir yöntem bulmadılarsa sizin bilgisayarda bir servis veya bu işi yapan iyi bir firma görecek gibi. Malesef biosun yeniden yazılması gerekli bilgisayarın çalışabilmesi için.

hemenyardim' Alıntı:
O günden sonra şunu hiç unutmadım "ÇALIŞIYORSA TAMİR ETME"

hocam o söz Çalışıyorsa elleme diye biliyorum :++: :++:

hocam neden güncelleme yaptiniz? cözümü bende merak ediyorum takip :+1:

Geri