Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Hocam ne zaman oyun oynayacaz?

Konu, 'Her Telden' kısmında theArcher tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. theArcher

  theArcher Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  280
  Beğeni:
  9
  Ders saatim azaldığından dolayı başka bir okulda derse giriyorum ve biraz ders işledikten sonra öğrencilerden birisi söz istedi ve ne zaman oyun oynayacaklarını sordu?3 farklı sınıftanda hemen hemen aynı istekler geldi?Son 15 dk oyun oynatırmısınız? Oyuna karşı biri olarak tabiki de büyük bir tepki gösterdim. Neyse başka bir olay anlatıyım.İl dışı meslek lisesinden nakil bir öğrenci geldi.Onun isteğide aynı doğrultuda eee hocam ne zaman izin vereceksiniz de oyun oynayacaz?Nerden çıktı bu dediğimde eee geldiğim okulda hep counter, half life tarzı oyunlar oynuyolarmış.Sizce arkadaşlar bu anlayış ne derece doğru.Bizim derslerimiz oyun dersimi oldu.Öğretmenler odasında eee sizin dersinizde ne var çocuklara oyun oynatın vakit geçer dediklerinde bu yaşadığım olaylardan sonra ne cevap verebiliriz ki?
   
 2. theArcher

  theArcher Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  280
  Beğeni:
  9
  Burda eleştiri oklarımı size doğrultmadım yanlış anlaşılmasın.Eminim ki bu duruma neden olanların BBNET den bile haberleri yoktur.(geçenlerde gördüğüm bir meslektaşımın cidden BBNET'ten haberi yoktu benim sayemde öğrendi)
   
 3. sanalomer

  sanalomer Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  947
  Beğeni:
  15
  Oyun anlayışı kesinlikle çok yanlış bir tutum olur. Zaten çoğunun evinde en az bt deki kadar iyi bilgisayar var. Oyunları evlerinde zaten istedikleri kadar oynuyorlar.

  Arkadaşlar bol egzersiz ile bol uygulama yaptırın. Yılmayın. Ortaya güzel ürünler koymalarını sağlayın.

  Lise seviyesine tamir onarım bakım ve format işlemlerini de öğretmeye çalışın. Size yardımcı olmalarını sağlayın.

  İlköğretim seviyesini de iyi derecede office operatörü olacak şekilde yetiştirin. Öğrencileri kesinlikle boş bırakmayın.

  Öğrencinin her zaman derse gelirken aklında: "biraz sonra bt ye gideceğim ve öğretmenimiz her zamanki gibi yoğun bir şekilde bize ders işleyecek" fikri olmalıdır. Bu fikir hiç bir zaman akıllarından silinmemelidir.
   
 4. zilal

  zilal Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.826
  Beğeni:
  2

  + :alkis:
   
 5. ckayatr

  ckayatr Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  456
  Beğeni:
  8
  çocuklar haklı çünkü böyle alıştırıldılar. merkez zümresinin birinde bt öğretmeninin birisi bana dediki """bütün öğrencileri oyun oynasınlar diye bırakıyorum bu arada ben de bilgisayarda kendimi geliştiriyorum artık programlama vs vs """" içimden yazıklar olsun diye düşündüm ama yapacak bir şey yok herkesin kendi vicdanı var. bu tarz bt öğretmenlerinin kazandığı lokma boğazından geçiyorsa benim için bir problem yok.
   
 6. theArcher

  theArcher Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  280
  Beğeni:
  9
  Problem olmaz olur mu hocam o tiplerin yüzünden branşımız gün geçtikçe değerini kaybediyor.
   
 7. biltek2007

  biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.629
  Beğeni:
  8
  HOcam 10 yıldır ben aynı sözleri duyuyorum, adamakıllı ders işleyince, gıklarını çıkarmıyorlar. O sözleri de evinizde yeterince oynuyorsunuz gerek yok diyorum. Önceden bir öğrenci görevlendiriyorum, zil çalmaya yakın uyarın beni diye. ONlar da Ders işlerken zil çalacak hocam dersi bağlayın diyorlar sözel konularda. Yani diğer hocalar gibi ben dakika saymıyorum.

  İllaki oyunda ısrar eden gereksiz varsa da seni sınıfta yok sayarım, git oyna oyununu diyorum. Tınlarsa geri adım atıyor, tınlamazsa da ben sallamıyorum :)
   
 8. guldenmy

  guldenmy Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  149
  Beğeni:
  0
  bugün ilk kez 5. sınıflar bilişim teknolojileri ve yazılım dersine geldiler. sınıfa girer girmez hocam oyun oynayacağız değil mi dediler?! ben de bu dersi oyun oynamak için seçtiyseniz çok büyük bir hata yaptınız dedim hepsinin suratı asıldı. sanırım beklediklerini bulamadılar :verymad:
   
 9. ygencay

  ygencay Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  142
  Beğeni:
  0
  öğleden sonraları bazen ilkokul öğrencileri sınıfa geliyorlar, öğretmenim oynayabilirmiyiz diyorlar, neyle oynayacaksınız diyince hemen bilgisayarla diyorlar, çocukların akıllarında bilgisayar şeması=oyuncak, bu sorun birazda ailelerden kaynaklanıyor, evlerine aldıkları bilgisayarı sadece ama sadece oyun için kullanıyorlar, birçok öğrencinin bilgisayarında office bile yüklü değil.
   
 10. wes

  wes Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  585
  Beğeni:
  6
  Ben oyuna kesinlikle tamamen karsi degilim.
  Cocuklarla sene basinda konusur. dersin oncelikli oldugunu oyun da oynayacaklarini ama zaman ayarlamasini benim yapacagimi soylerim
  Genelde de 4-5 Hafta uygulama 1hafta da oyun seklinde duzenlerim. Cok kati olunmamasi kanaatindeyim.
  Tabi herkesin yogurt yemesi farklidir.
   
 11. zilal

  zilal Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.826
  Beğeni:
  2
  sizin ki güzel bir uygulama.. dersi tamamen oyuna harcayanlara hocamızın lafı.
  ben hiç oynatmıyorum sene sonuna kadar. okulun son 1 haftası oynatıyorum sadece.. oda gelen olursa
   
 12. 06Davut

  06Davut Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2012
  Mesajlar:
  1.017
  Beğeni:
  27
  Hocam bende yiboda öğretmenim bırakın evde pc si olan öğrenci bilgisayarı açmayı bilmeyenler var dersimi işliyorum son 10 15 dk içerisinde bilgisayarda serbest bırakıyorum ki bazıları birşeyde yapamıyor yardım ediyorum çocuk play start tuşunu bilmiyor ingilizceci ne iş yapıyor ? çoçuk ne yapmak istediğini anlatamıyor türkçe dersinde ne yapıyor..
  128*4 hadi cevapla ugrasırda durur mat. hocası yokmuş gibi...

  bence oyuna karsı olunmamalı ders için müfredata bakıyorum bunu işleyeceğim soracagım sonunda diyorum bilen kişi serbest oyun oynar diyorum bir dinleyip cevaplıyorlar hani sürekli ders işleyesin gelir.. birde labaratuara girmek için önceki ders bitince tenefuste baslıyorlar kapı önünde sıra olmaya ee köylü çoçuğu ne yapsın
   
 13. soouuk

  soouuk Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2007
  Mesajlar:
  548
  Beğeni:
  2
  Liselerde görev yapan arkadaşlar için söylemiyorum ama şunu belirtmek istiyorum.Şu an 6.sınıf öğrencileri dersimde ve serbest bıraktım oyun oynuyorlar.bu hafta boyunca 6.sınıflarda ders işlemedim,hep serbest bıraktım,isteyen araştırma yaptı,isteyen oyun oynadı.Benim öğrencilerim evlerinde bilgisayarı olan öğrenciler değil.Onların abileri ablaları klavyeyi,fareyi laboratuvarda görüp öğrendi ve onları kullanmayı oyunlar sayesinde öğrendi.Bence beli bir seviyeye kadar oyunlar yararlı birşey.Daha sonraki aşamalarda da iyi ders işlediğim saatlerin sonunda 10-15 dakika çocukları ödül olarak oyun oynatacam.Bu oyunlar tabi ki half-life falan değil,internetten oynadıkları küçük oyunlar..
   
 14. toprak60

  toprak60 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2009
  Mesajlar:
  935
  Beğeni:
  1
  Tamamen oyuna karşı değilim.
  Özellikle köy okullarında, evlerinde pc si olmayan çok öğrenci var. Bunların heveslerini kırmamak adına bende yeri geldiği zaman oyun oynamalarına veya serbest olmalarına izin veriyorum.
  Geçen sene(okula yeni geldiğim için) internetten de oyun oynuyorlardı. Ama bu sene başında uyarılarım sonucu internetten oyun oynamak kesinlikle yasak, oynayana da ceza vereceğimi söyledim( Bil. Tek. sınıfına girmeme gibi).

  "Öğrenciler serbestsiniz ama ne yapmayacağınızı biliyorsunuz değil mi " dediğimde
  "İnternetten oyun oynamayacaz.." diyolar hep bir ağızdan

  Eee internetten oyun oynamayan öğrenci napacak?
  Ya araştırma yapacak ya daaaaa benim pc lere kaydettiğim oyunları oynayacak.
  Bunlar nedir, bbnet den indirdiğim oyunlar ya da bilmece bulmaca gibi etkinlikler:
  Spider typer, satranç oyunlar...
  Bilgisayarı doğru kullanma, şifreleme, donanım,kısayol tuşları,dünyamız, virüsler gibi slaytlar...
  Dağlar, bölge, akarsu, Türkiye, coğrafyam, maden gibi bulmaca tarzı oyunlar....

  Yani ya bu uygulamaları yapıyorlar ya da internetten araştırma yapıyorlar. Araştırma yapıyorum diye saçma sapan yerlere girenleri de güzel bir haşlayınca artık sorun kalmıyor.
  Ha bu arada sene başaındaki tavrınız çok önemli...
   
 15. dobra1979

  dobra1979 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.052
  Beğeni:
  0
  aslında şimdiden seneye bu dersi seçecekler için oyunu aklınızdan silin mesajları vermek lazım her hafta aynı mücadeleyi veriyorum bir iki ses tonumu artırdım oyun oynayalımmı diye sormuyolar şimdi sorunum laba girme ve çıkma onuda yerleştirebilirsem rahatım ama taşımalı öğrenci olunca biraz zorlanacağım galiba :) Hayırlısı artık oyuna müsaade edenlerde etmesin yani.
   
 16. grandmasterb

  grandmasterb Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2009
  Mesajlar:
  667
  Beğeni:
  0
  lab kurallarını ilk derste anlatıyorum/hatırlatıyorum.Bu kurallarımdan birisi de " facebooka girebilir miyiz,oyun oynayabilir miyiz" gibi soru sormak yasak:)

  ama anlaşmamız var dönem başında ve sonunda bir ders boyunca oyun oynamalarına izin veriyorum.ayrıca derste çalışmasını erken bitiren araştırma yapabilir ve tangram gibi bilgisayara yüklü olan zeka oyunlarını oynayabilir.

  ödül olarak kullanılabilir "oyun" bence.doğru ayarlamak önemli
   
 17. crazyman

  crazyman Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2011
  Mesajlar:
  284
  Beğeni:
  0
  ben kendi adıma konusayım 15 bilgisayar var 2-3 tanesi eski 1 tanesi arızalı 40 tane öğrenci geliyor laboratuara öyle kalıyorum valla zatena laba girince cıldırıyorlar susutruncaya kadar :) valla bi teknik varsa banada söyleyinde ne yapabiliriz
   
 18. samsunlu

  samsunlu Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  140
  Beğeni:
  0
  Göreve lisede başladım , imam hatip , meslek lisesi ve fen liselerinde görev yaptım, benden önceki öğretmenleri (meslek lisesi hariç) branş dışı formatörlük belgesi olan öğretmenlermiş, hep oyun oynamışlar hatta hocaları ile oyun turnuvaları düzenlemişler, ben ders işlemeye başlayınca şok, önce afalladılar, sonra isyan ettiler baktılar işe yaramıyor, paşa paşa dinlediler, liseden sonra haberleştiklerimiz "hocam iyiki de ders yapmışsınız üni de işlerimi çok rahat hallediyorum" bu benim çok mutlu eden bir sözdü.1 yıl ilköğretimde bt sınıfı olmadan dizüstü bilgisayar ve projeksyon ile ders işledim , konuyu gösterdim sonra listeden seçtiklerimi yanıma çağırıp uygulattırdım, bir gün öğretmenler odasında türkçe öğretmeni ya bu çocuklar ne güzel ödevler hazırlıyorlar, konuları da sunum yapıp getiriyorlar , hocam sağolun büyük fark oluştu dedi, meslek hayatımda en mutlu olduğum anlardan biriydi. bir yıl başka bir ilköğretimde çalıştım ilk derslerde çocuklar kapının önünde oyun oynarken fareyi ben kullanacam diye kavga ederken, bir ay sonra hocam bugün ne işleyeceğiz diye soruyorlardı. şimdi öğretmen lisesindeyim üst sınıflar alt sınıflara oyun oynamayı hayal etmeyin, hocamızdaki ders işleme aşkı kimsede yok diyorlarmış...
  İşin özü arkadaşlar dersimizi işlemeliyiz, dersimize sahip çıkıp öneminin anlaşılmasını sağlamalıyız, bunu biz yapmazsak kim yapacak.Formatörlük, rehberlik hepsi yalan biz öğretmeniz.
   
 19. eryilmaz

  eryilmaz Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2007
  Mesajlar:
  22
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar oyun mevzusunu bu kadar kötü gösterme çabası nedir anlayamadım, o zaman müzik öğretmenleri de eleştirileceği için şarkı söyletmesin, hatta beden eğitimciler abuk subuk tabirler(misal = ver topu oynat) kullanılmasın diye öğrencilere top vermesin mi ???????

  Olaya bilgisayardan anlamayan biri gözüyle bakarsanız oyun oynatmak eleştirilebilir... Ancak unutmayın ki o eleştiren kişi klavye hakimiyeti olarak bugün oyun aşinası bir çocuğun yanına bile yaklaşamaz hele ki fare kullanma becerisini söylemiyorum bile...

  Benim okulumda bilgisayarlarım el vermediğinden oynatamıyorum ama mümkün olsaydı klavye + fare kombinasyonları gerektiren oyunları tercih ederdim...

  Hangimiz fare kullanmaya oyun oynamadan alıştık acaba ???


  Dersimizi hor görenlerle mücadele edeceksek kullanacağımız argümanlar doğru olmak zorundadır... Sırf birileri yanlış anlayabilir diye öğrencimize faydası olan etkinliklerden vazgeçemeyiz.

  Geçen hafta 6. sınıf konumuz bildiğiniz üzere Gelecekte Bilişim Teknolojilerinde Ortaya Çıkabilecek Gelişmeler başlığını taşıyordu, öğrencilerime önceden konu başlığını ve yapmaları gereken hazırlığı söyledim derse geldiklerinde grup olarak hayallerini ve bu gelişmelerin olası etkilerini anlattılar.

  Matematik(sizler daha önemli bir ders olarak gördüğünüz için vurgulamak istedim.) öğretmeninin verdiği ödevleri bile bu kadar ciddiyetle hazırlamayan bu öğrencilerin tamamı projelerini büyük bir hevesle sundular çünkü hazırladıkları ödevler beğenilirse bilgisayarda oyun oynayabileceklerini biliyorlardı..

  Hem ilgilerini çekmek, dersi sevmelerini sağlamak hemde klavye fare alışkanlığı kazandırmak açısından çok yararlı bulduğumdan dolayı, ben konu bitimlerinde öğrencilerime oyun oynama izni vermeye devam edeceğim..

  Siz aynı serbestliği vermeyebilirsiniz sonuçta farklı uygulamalar her branş içerisinde mevcuttur.

  Ancak bu uygulamaların dersimizi önemsizleştirdiğini iddia etmeyin,

  Aksine zaten not ile değerlendirilmeyen dersimizin öğrenciler tarafından sevilmesini ve ilgi duyulmasını sağlayan son kale olan oyun oynatma seçeneğimizi eleştirmeyin.

  Evinde çok daha iyi bilgisayarlar olduğu halde o öğrencilerin çoğu sırf yeni bulduğu bir oyunda ne kadar başarılı olduğunu sınıf arkadaşlarına da gösterebilmek adına yıl boyunca bütün Bilişim Teknolojileri Derslerine ödevlerini yapmış ve hazırlıklı olarak geliyorlarsa bunu sağlayan ne olursa olsun korunmalıdır...

  Bunun adı OYUN olsa bile.
   
 20. bbbbb

  bbbbb Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2009
  Mesajlar:
  534
  Beğeni:
  0
  tabiki öncelik ders... ben de ders işlemeye çalışıyorum... nasıl hevesli ders anlatırken, öğrencilerden birinin "oyun oynayalım artık " demesiyle tüm hevesim kaçıyor... başka derslerde oyun oynayıp oyamadıklarını soruyorum... tabiki hayır cevabını alınca tekrar ders işliyorum...ama bazı öğrencilerin umursamaz hallerini görünce çıldırıyorum... etkinlik yaptırıyorum genellikle..bitiren öğrencilere de izin veriyorum..labımda meb hattı var zaten.. çoğu yere de giremiyorlar nasılsa....
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal