Hibrit Eğitim Modeli detayları

Kodla Büyü

gregor-samsa

Aktif Üye
"Yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada verilecek. 3 gün okulda, 3 gün uzaktan eğitim verilecek; ders saatleri düşürülecek."

Bakan Selçuk, üzerinde durdukları hibrit eğitimin detaylarını paylaştı:

“Daha önce açıkladığımız hibrit modele göre, yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada verilecek. Haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürülecek. Ders saatlerinin 20 saat olması üzerinde duruluyor.

Matematik, Türkçe, Fen gibi temel dersler okulda, yüz yüze verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim olacak.

Sınıflar ikiye bölünecek. Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe, cumartesi günleri okula gidecek.

Seyreltilmiş eğitim modeline göre, okulda verilen temel derslerin saatlerinin de düşürülmesi planlanıyor. Örneğin, matematik haftalık 6 saat ise 4 saati okulda, 2 saati de EBA üzerinden verilecek.

40 dakika olan ders saatlerinin de 30 dakikaya çekilmesi, sınıfta kalma süresinin azaltılması üzerinde de çalışıldığı öğrenildi."
Kaynaklar: 1 - 2

Bu durumda bilişim dersimiz online yapılacaktır. Bir de BT Rehber Öğretmenlik olur mu acaba bu durumda.
İllere göre de farklı eğitim modelleri de uygulanabilinir denilmişti. Bu konuda bir başlık göremedim, güncel bilgileri paylaşabiliriz.

yani bende bilişim uzaktan olur diye düşündüm. bakalım o zamana kadar çok şey değişir hocam. salgının seyri nolcak. keşke bitse şu salgında valla başlasak güzelce. yorulduk artık.

Olacak iş değil. Pandemi döneminde, kimse "matematik" gibi "temel" bir dersin öğretmenini, diğer "temelsiz" derslerin öğretmenleri evde iken okula getiremez.

Olacak iş değil. Pandemi döneminde, kimse "matematik" gibi "temel" bir dersin öğretmenini, diğer "temelsiz" derslerin öğretmenleri evde iken okula getiremez.
Tüm öğretmenler okulda olur hocam bence. Bir kısmı gelecek bir kısmı uzaktan diye gelmeyecek şeklinde bir durum olmaz. Belli bir plan program olur.

Btr olcaktir.btr olmazsa olmaz
Umarım ben tahminimde yanılırım,
çünkü bir çok ilin bizleri BTR yapmamak için direteceğini düşünüyorum,
en azından bulunduğum ilde bunları duymam ve yaşamam muhtemeldir sanırım,

bilirsiniz işte,
yok efendim kamu zararı, her gün okul olmayacak, falanda filanda,
bazen aslan kesilirlerya, o tip bir durumla karşılaşırız diye düşünüyorum,
umarım yanılırım...

Ben de BTR olacağını düşünüyorum. Bu süreçte en çok btr'ye görev düşebilir. Altı gün okulda olmak zorunda kalabiliriz. İşin nahoş tarafı aslında bilişim dersinin uzaktan eğitim ile işlenecek olması. Uzaktan bilişim çok verimsiz olur. Çocuklar okulda uygulama şansı buluyordu. Evde bilgisayarı olmayan çocuğa scratch mı anlatacağız ki? o_O

Keşke tüm dersler okulda olsa. Uzaktan eğitim tam bir fiyasko. Yüz yüze eğitim gibi hiç olmuyor. O zaman devlet evlere ücretsiz sınırsız internet versin. Benim evimde internet yok mesela.

İnşaalllah salgın biter de adam gibi işimizin başına döneriz.

Hocalarim 3+3 gun olacak.isin icinde tahta olacak isin icinde eba olacak btr olayi kesin olur.
Olmazsa isin icinden cikmak biraz zor olur

Hepinizin agzindan bal damliyor sayin hocalarim, umarim MEM lerdeki hasmet cenap buyuklerimizde boyle dusunur.

Btr olmadan zor yürür o süreç . Geçtiğimiz pandemi döneminde gördük zooma giremeyen ebaya giremeyen öğretmen arkadaşları . Btr okul olmasa da görevlendirme olur diye düşünüyorum. Uzaktan süreci yönetecek bir rehbere de ihtiyaç var

Planlanan sistemin olmazsa olmazı bt öğretmenidir. Artık toplantılar, etkinlikler zoom vb. araçlar ile yapılacağı ayrıca tahta gibi bt materyalinin daha etkin kullanılması gerektiği gerçeği BTR yi mecburi kılar.

İllerin 31 ağustostan önce BTR başvuruların başlatacağını düşünüyorum.

arkadaşlar madem konu btr 30 saat ekders. bilişim alıp 40 saat girerim daha iyi inşallah öyle olur da.
ya da sizlerin dediği gibi dersi azaltıp bizi btrye itebilirler. o zaman da 3 gün ders 3 gün uzaktan şeklinde olup 40 saat ekders verilebilir.

Okul 6 gün olduğunda BTRler 6 gün okulda olur. Kaldı ki eğitimler 3 güne sıkıştırıldığından hemen hemen tüm öğretmenler okulda olur. Öğretmenlerin ders saatleri çakışmadığında bir de canlı dersleri olacak. DKYler var. Açmak zorundalar. LGS ve YKS var. 20 saat derse giren bir öğretmen canlı ders ile birlikte 40 saat derse girer. Maaş olayı olarak bir artış olmaz sanmıyorum. 30 saat üzerini fahri girmiş sayılır. Yüksek lisans ve doktora öğrencisi öğretmenler ek izin işini unutsun. Bu model hayata geçmez. Baştan mantıklı gibi gelse de çok sıkıntılı. Okullar ya risk alınıp tam açılır ya da hiç açılmaz.

Benim kendi kanaatim vaka test oranlarımızın doğru olduğunu düşünerek, vaka sayısı yüksek veya yükselmekte olan illerde eğitim uzaktan eğitim ile devam edilecek.

Öğretmen 40 saate kadar alabiliyor. Dyk vs de ücretli öğretmenlere; çünkü bakan dyk konusunda ücretli öğretmenlerimizden fedakarlık vs bekliyoruz gibi bişeyler sarfetmişti

Öğretmen 40 saate kadar alabiliyor. Dyk vs de ücretli öğretmenlere; çünkü bakan dyk konusunda ücretli öğretmenlerimizden fedakarlık vs bekliyoruz gibi bişeyler sarfetmişti

10 saate kadar kurs ücreti alabiliyor. Ama kurs ücreti bu. örgün eğitimde atıyorum 33.saat dersin varsa 3 saatine fahri girersin. Sanal ve yüzyüze eğitimde 30 üzeri girilen derslerin parasını alamayız.

Son düzenleme:
"Yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada verilecek. 3 gün okulda, 3 gün uzaktan eğitim verilecek; ders saatleri düşürülecek."

Bakan Selçuk, üzerinde durdukları hibrit eğitimin detaylarını paylaştı:

“Daha önce açıkladığımız hibrit modele göre, yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada verilecek. Haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürülecek. Ders saatlerinin 20 saat olması üzerinde duruluyor.

Matematik, Türkçe, Fen gibi temel dersler okulda, yüz yüze verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim olacak.

Sınıflar ikiye bölünecek. Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe, cumartesi günleri okula gidecek.

Seyreltilmiş eğitim modeline göre, okulda verilen temel derslerin saatlerinin de düşürülmesi planlanıyor. Örneğin, matematik haftalık 6 saat ise 4 saati okulda, 2 saati de EBA üzerinden verilecek.

40 dakika olan ders saatlerinin de 30 dakikaya çekilmesi, sınıfta kalma süresinin azaltılması üzerinde de çalışıldığı öğrenildi."
Kaynaklar: 1 - 2

Bu durumda bilişim dersimiz online yapılacaktır. Bir de BT Rehber Öğretmenlik olur mu acaba bu durumda.
İllere göre de farklı eğitim modelleri de uygulanabilinir denilmişti. Bu konuda bir başlık göremedim, güncel bilgileri paylaşabiliriz.
tırnak içindeki konuşma veya yazı Ziya Selçuk'a mı ait ?

10 saate kadar kurs ücreti alabiliyor. Ama kurs ücreti bu. örgün eğitimde atıyorum 33.saat dersin varsa 3 saatine fahri girersin. Sanal ve yüzyüze eğitimde 30 üzeri girilen derslerin parasını alamayız.
10 saatten fazla da alınabilir hocam. Sınır toplamda 40 saat. Haftalik ders 20 olursa, 20 saate kadar dyk alınabilir

30 devletten alıp 10 saat özelde derse girmişliğim çok hocam

Dyk konusunda çok ümitli değilim bu yıl. Olsa olsa 8-12 de sınava girecek öğrenciler için bir esnetme yapılabilir.
Btr olayına gelirsek btr olacaktır lakin bizim ders online olacaksa btr olup okula gitmektense ekdersten feragat edip evde kalmayı ben kendi adıma daha makul buluyorum. Çünkü eskiden nasıl olsa maaş karşılığı giriyoruz 2 günde ben ekstradan giderim hiç olmazsa ekdersim olur diyordum ama şimdi evde ders verip 6 günde okula gitmek mantıklı gelmedi. Bekleyip görelim bakalım iyice bir netleşsin

Dyk konusunda çok ümitli değilim bu yıl. Olsa olsa 8-12 de sınava girecek öğrenciler için bir esnetme yapılabilir.
Btr olayına gelirsek btr olacaktır lakin bizim ders online olacaksa btr olup okula gitmektense ekdersten feragat edip evde kalmayı ben kendi adıma daha makul buluyorum. Çünkü eskiden nasıl olsa maaş karşılığı giriyoruz 2 günde ben ekstradan giderim hiç olmazsa ekdersim olur diyordum ama şimdi evde ders verip 6 günde okula gitmek mantıklı gelmedi. Bekleyip görelim bakalım iyice bir netleşsin
Hocam dersi uzaktan olan öğretmenler hiç okula gitmeyecek diye bir durum olacağını zannetmiyorum. Bu ciddi sıkıntıya sebep olur. Bu yüzden herkesin belli zamanlarda okulda olacağı bur uygulama olur diye düşünüyorum..

Yatılı okulda çalışıyorum çok uzak köylerden gelen öğrencilerimiz var.2 haftada bir toplu izin yapıyoruz.Bakalım yatılı okullarda durum ne olacak.

Bence sadece 8 ve 12 ler okula gitsin. Diğer sınıflar gitmesin.

10 saatten fazla da alınabilir hocam. Sınır toplamda 40 saat. Haftalik ders 20 olursa, 20 saate kadar dyk alınabilir
Değerli öğretmenim ben kurstan 30 üzeri alamazsınız demedim. Haftalık 40 saat derse girip 40 saat ücret alinamaz diyorum. (Kurs haric).

Kurs diye belirtmeme rağmen anlasilmamisim. Ya da kendimi ifade edemedim.

Hocam dersi uzaktan olan öğretmenler hiç okula gitmeyecek diye bir durum olacağını zannetmiyorum. Bu ciddi sıkıntıya sebep olur. Bu yüzden herkesin belli zamanlarda okulda olacağı bur uygulama olur diye düşünüyorum..

Arkadaşlar amaç zaten okulda az kişi bulundurmak. Sınıflar bile ikiye ayrılıyor. Bizim okulda70 öğretmen var. Yarısı derse girecekse diğer yarısının okulda olması hiç mantıklı değil bence. Uzaktan dersi olanlar hiç gelmeyebilir okula. Zaten evden mesai yapacaksak okula gitmeyi niye kabul edelim.

Geri