Kodla Büyü
Merhaba Değerli Arkadaşlar;
Bir projemiz var, ortaokullardaki bilişim sınıfı ihtiyacına merhem olabilmesini umduğumuz; geliştirdiğimiz ve hala geliştirmekte olduğumuz, kısmetse bu haftasonu Ankara'da Eğitim Teknolojileri Zirvesi'nde de sunacağımız bir proje. İdealimiz odur ki; projemiz Bakanlıkça da sahiplenilerek ülke genelinde bilişim teknolojileri ve yazılım derslerini atölyesiz işlemek durumunda kalan nice arkadaşımıza ve imkan sunulduğunda keşfedilecek nice bilişim dehasına daha iyi eğitim ortamı sunulabilir. Fırsatı olanlar 18 Kasım'da Ankara'da gerçekleşecek olan sunumumuza da buyursunlar. Bu eksiklik hepimizin; el birliğiyle çözümümüzü geliştirmek, eğitim sistemimize ve öğrencilerimize katkıda bulunabilmek dileğiyle.
Saygılar
birlesik.png
hbs.png

Ankara'ya gelme imkanımız yok. Detayı nedir projenin? Tam anlaşılmadı böyle.

Ben nereye el attıysam kuruttum. Sınıfımı güncellemek için yardım istemediğim yer kalmadı. Sizden de yardım istesem mi bilemedim:D

Herkesin Ankara'ya gelme imkanı yok. Projenin ayrıntılarını paylaşırsanız seviniriz...

Değerli meslektaşlarım; STEM - STEAM şeklinde küresel yazında yaygın olan bir eğitim anlayışı malumunuzdur. Acil olarak çıktılara ihtiyaç olan bir alandayız ve gerek milli ekonomik kaygılar gerekse ulusal güvenlik açısından bilişim teknolojileri ve yazılım dersi henüz mahiyeti ne yazık ki tam olarak anlaşılmamış durumdadır. Bu arada cümleleri genelde " Biz " şeklinde yazıyorum bunun yanlış anlaşılmasını istemem; "biz" bir hibrit ekibi ihtiva etmekte. Evet bu fikir benimle başladı ama bizim projemizin etkisi okulu aşarak il dışından dahi projeye alanda yetenekli öğrencilerin dahil olmasını sağladı. Hibrit Bilişim Sınıfı sadece bir kodlama-robotik sınıfı şeklinde değil değerli arkadaşlar; öğretmenin temel bilgisayar okuryazarlığı ve kodlama becerilerini kazandırmasının ötesine geçerek yazılım geliştirme, web teknolojileri, grafik tasarım, canlandırma teknolojileri, 3D Modelleme, elektronik-robotik, siber güvenlik, video düzenleme-özel efektler vb.. alt alanlarda ilgisi ve yeteneği olan öğrencilerin keşfedilmesine, yönlendirilebilmesine imkan tanıyacak bir bilişim teknolojileri eğitimi ortamıdır. Elbette burada birkaç cümleyle yıllardır üzerinde uğraştığımız projeyi tam anlaşılır şekilde aktarabilmem pek kolay değil ama yukarıda bir arkadaşımızın dediği o kuru dallar bize sadece yeni bir fidan dikmeyi hatırlatmalı, bize de ne zorluklar çıktı hala da çıkıyor, mükemmel bir şey mi yaptık hayır ama artık sizlerle paylaşabileceğim bir noktaya ulaştırdık ilk mesajımda da vurguladığım üzere birlikte daha iyiye diyorum yani en baştan bu işe başlamak yerine bu durumu dert edinmiş arkadaşlarımız el verin birlikte daha da geliştirelim ayrıca ilgili arkadaşlar Ankara'ya Zirve'ye ya da İstanbul'da okulumuza ulaşmaları şart değil e-posta ya da sesli iletişim vasıtalarıyla da elimizden gelen dayanışmayı sağlamak isteriz.
Saygılarımla

İstanbul'da neredesiniz? Bana yakınsa bir çayınızı içmeye gelirim.

Değerli meslektaşlarım; STEM - STEAM şeklinde küresel yazında yaygın olan bir eğitim anlayışı malumunuzdur. Acil olarak çıktılara ihtiyaç olan bir alandayız ve gerek milli ekonomik kaygılar gerekse ulusal güvenlik açısından bilişim teknolojileri ve yazılım dersi henüz mahiyeti ne yazık ki tam olarak anlaşılmamış durumdadır. Bu arada cümleleri genelde " Biz " şeklinde yazıyorum bunun yanlış anlaşılmasını istemem; "biz" bir hibrit ekibi ihtiva etmekte. Evet bu fikir benimle başladı ama bizim projemizin etkisi okulu aşarak il dışından dahi projeye alanda yetenekli öğrencilerin dahil olmasını sağladı. Hibrit Bilişim Sınıfı sadece bir kodlama-robotik sınıfı şeklinde değil değerli arkadaşlar; öğretmenin temel bilgisayar okuryazarlığı ve kodlama becerilerini kazandırmasının ötesine geçerek yazılım geliştirme, web teknolojileri, grafik tasarım, canlandırma teknolojileri, 3D Modelleme, elektronik-robotik, siber güvenlik, video düzenleme-özel efektler vb.. alt alanlarda ilgisi ve yeteneği olan öğrencilerin keşfedilmesine, yönlendirilebilmesine imkan tanıyacak bir bilişim teknolojileri eğitimi ortamıdır. Elbette burada birkaç cümleyle yıllardır üzerinde uğraştığımız projeyi tam anlaşılır şekilde aktarabilmem pek kolay değil ama yukarıda bir arkadaşımızın dediği o kuru dallar bize sadece yeni bir fidan dikmeyi hatırlatmalı, bize de ne zorluklar çıktı hala da çıkıyor, mükemmel bir şey mi yaptık hayır ama artık sizlerle paylaşabileceğim bir noktaya ulaştırdık ilk mesajımda da vurguladığım üzere birlikte daha iyiye diyorum yani en baştan bu işe başlamak yerine bu durumu dert edinmiş arkadaşlarımız el verin birlikte daha da geliştirelim ayrıca ilgili arkadaşlar Ankara'ya Zirve'ye ya da İstanbul'da okulumuza ulaşmaları şart değil e-posta ya da sesli iletişim vasıtalarıyla da elimizden gelen dayanışmayı sağlamak isteriz.
Saygılarımla

Çok güzel düşünmüşsünüz hocam elinize sağlık. Öğrenci faydasına olan güzel bir proje. Vaktiniz olursa kodla(ma)nisa isimli bir proje yapıyoruz biz de Manisa genelindeki ortaokullarda. Her ilçeye bir kodlama ve robotik atölyesi kuruldu, biz bt sınıfımızı da atölyeye dönüştürdük. Temel Bilgisayar kullanımı, Arduino eğitimleri, mBot ile robotik eğitimler, 3 boyutlu tasarım vb. Konuları işliyoruz derste. Tabi öğrenci seviyesine ve neleri bilip bilmediğine göre. Manisa Valiliğinin bizzat desteklediği bir proje ve farklı illerden de (riza-sakarya) aynı şekilde projeye başladılar. Fikir alışverişi olması açısından söylüyorum. Hem dersler çok eğlenceli ve verimli geçiyor hem de biz de öğreniyoruz öğrencilerle beraber.
Saygılar sevgiler.

Hocam Bahçelievler Kemal Hasoğlu İHO yakınsa da uzaksa da buyrun; Manisa'dan gelen mesaj da sevindirici, Hocam derdimiz şunlara son vermek; falan ildeki falan okulda falan müdür sınıfı kapatıyor, ya da para yok diyor, ne gerek var diyor, tahta yeter diyor hele liselerde tablet var ya neyinize yetmiyor deniyor... Bunlar hep bir çok arkadaşın muhatap olduğu cümleler.
Siber uzayda rekabet ve özellikle de güvenlik bizim dersimizin ortaokuldan da evvel; anaokulunda başlanılarak bilinçli veliler donanımlı öğrenciler yetiştirilebilmesiyle mümkün olabilir. Son derece eğitimli bir baba 5. sınıftaki evladına sosyal medyaları ödül olarak açabiliyorsa ya da karne hediyeleri malum marka pahalı telefonlar olabiliyorsa biz teknolojide üreten değil sadece tüketen nesillere fırsat veriyoruz demektir.
Bakınız Harezmi modelinin de içerisinde başlangıç aşamasında yer almış katkıda bulunmaya çalışmış birisi olarak şunu söyleyebilirim; bu konuda adımlar atılıyor, çok güzel ama kapsayıcı ve genel bir araştırma neticesinde her detay ince ince tasarlanarak konuyu ulusal güvenlik meselesi olarak ele alıp eğitim sistemine eklemedikçe; falan köy okuluna yeni atanan kardeşimden ( gerçi benim okulum milyonluk dairelere komşu ama bilişim sınıfı mı vardı :) köyü kenti yok bu eksikliğin ) ya da her bir okulun ayrı sorunu var her okuldaki öğretmenlerden bireysel böyle çabalar beklemekle zaten geride olduğumuz bilişim dünyasında atılım yapamayız o yüzdendir ki ben bu işi bir ülke meselesi olarak görmekte ve ona göre ilgili yerlere taşımaya çalışmaktayım.
Kısmetse Cumartesi günü 15 dakika da olsa bir farkındalık oluşturmaya çalışacağım sunumda. Bütün okullardaki bilişim teknolojileri eğitimi ortamı planlı ve devlet eliyle stratejik bir perspektifle kurulmalı yoksa "parayı verecek 70 bine i7 ilemcisi olacak ama ancak ofis çalışılacak 20 bilgisayarla atölyeyi kur" şeklinde ya da "arduino diye birşey varmış hadi biz de set alalım" diye kara gürültüyle.... tamam iyi niyetle yine birşeyler yapılır ama hem ekonomik olarak hem de süre olarak ciddi kayıplar yaşanır.
Artık bildiri kısmetse ardından tez de geliyor değerli meslektaşlarım. Ömrüm ve zihnim yeterse hep birlikte bir çalıştayla akademik de temellendirilmiş hatta mümkünse müfredatı da binlerce bilişim öğretmeniyiz kimseye minnet etmeden bizlerce hazırlanan bir çözümü; hattı değil sathı düşünerek ortaya koyabilmeyi umuyorum. Desteklerinizi,eleştirilerinizi, önerilerinizi bekliyorum.
Saygılarımla

Hocamızın proje ismiyle ilgili sorusu; belki en başta paylaşmamız gereken linkleri paylaşmayı gerektirdi. Sizin sorunuza tam bir cevap olamasa da 2. linkte açıklanmaya çalışılıyor.
( Bu noktada özellikle 3D Modellememiz açısından bir telif ve patent kaygımız var arkadaşlar; kendim de Fikri Mülkiyet Hukuku dersi almış olmama rağmen fikri hakkı sabit olsa da patent konusu tartışmalı olduğundan bu çekinceyi yaşadık, yanlış anlaşılmasın bizim bir maddi kaygımız yok ama korkumuz şu ki bir girişimci tutar buna benzer bir projeyi bakanlığa bir de parayla satar diyedir çekincemiz lakin projedeki dahi öğrencilerin birinin gıyabınızdaki sözünü paylaşayım : "Hocam diğer öğretmenlerle de paylaşarak onları da şahit tutuyor ve öylesi bir tehlikeyi önlemiş oluyorsunuz" diye yorumladı öğrencimiz. Zaten niyet hayır akibet hayır olsun anlayışıyla buyrun arkadaşlar bu arada 4. videodaki model bir 8. sınıf öğrencisi tarafından hazırlanmıştır ve milimetrik olarak mühendislik ölçülerdedir.)

GESS ULUSLARARASI EĞİTİM FUARINDAKİ PANELDEN UZUNCA SUNUMUMUZUN BAKANLIK SOSYAL MEDYASINDA YER VERİLEN BÖLÜMLERİ:

https://twitter.com/mebfatih/status/921755209197551616
https://twitter.com/mebfatih/status/921757824987926528
https://twitter.com/mebfatih/status/921758631779094528
https://twitter.com/mebfatih/status/921766686432391168
https://twitter.com/mebfatih/status/921766741704880129
https://twitter.com/mebfatih/status/921766561601544192

Saygılarımla.

Hocam öncelikle çalışmalarınızdan ötürü sizi tebrik ederim. Sınıfınızda kullandığınız uygulamalar için kullandığınız yazılımları da belirtir misiniz. 3d modelleme hangi programla yapıldı örneğin

Sunumunuzu buradan da paylaşırsanız biz gelemeyenlere daha ayrıntılı bilgi vermiş olursunuz

İlginize teşekkür ederim Hocam; 3D Modelleme Sketchup'ta yapıldı. Sınıfımızda kullanılan uygulamalara gelince tamamen ekibin dağıldığı ilgi duyulan masalara göre şekillenmekte. Örneğin şu şekilde bir 3leme düşünün; 3D Masası Başkanı şuan bir 6. sınıf öğrencisi ve Cinema 4D'de yaşına rağmen uzman denebilecek seviyede. Video Düzenleme Masası Başkanı 8. sınıf Aftereffects üzerine yoğunlaşıyor ve kendisini gittiğimiz fuarlarda boyun askısında "visual effects supervisor" diye tanımlamış buluyoruz, Grafik Masası Başkanı ise illustrator uzmanı (NOT: bkz. http://www.echobrush.com/ bu siteyi Hibrit Ekip Liderlerinden ve Oyun Geliştirme Masası Başkanı olan lise son sınıf öğrencisi abisiyle geliştirmekteler. Şimdi benim umutlandığım tablo işte tam da bu: 7. sınıf öğrencisi tasarımlarını uluslararası piyasaya sunabilecek girişimcilik özgüvenine ve yeteneğine sahip olabiliyor ve burdan şimdilik çok düşük rakamlarda olsa emeğine karşılık alabiliyor. Oyun Geliştirme Masası Başkanı ise tam bir profesyonel lütfen bkz. Play Store: "Happy Gum Gum" ve şuan yeni oyunu ise masaüstü için: UNRECT: http://www.unrect.com/ ve bu öğrenci hayatında hiç kodlama dersi almadı, tamamen kendi ilgisi ve azmi, yan okuldan bana gelip danıştığında benim ona tek katkım, eğer olabildiyse çünkü o zaten hedefine kararlı şekilde yürümekteydi, "Java The Complete Refference" adındaki meşhur yabancı kitabı önermiş olmam.)
Yukardaki 3lemeye gelince; işte üretici bir hibrit bilişim ekibi... illustratorde geliştirilen 2D tasarı cinema 4D'de 3 boyutlu modelleniyor, Aftereffects aracılığıyla bir videoda özel efekte dönüştürülebiliyor ve bunu yapabilen öğrenciler henüz ortaokul seviyesindeler.
Değerli Meslektaşlarım bu tamamen öğrencilere uygun eğitim ortamı sunulursa onların yetenekleri ve öz güvenleri ile olabilecek bir başarı, yoksa ben 3 ay uğraşsam 6. sınıf öğrencisinin cinema 4D' de geliştirdiği bir modeli geliştiremem. Hibrit Bilişim Sınıfı'nda yapmaya çalışılanın asıl artısı burda ortaya çıkıyor; hibrit bir ekip gelişiyor; akran dayanışması ortaya çıkıyor, bilgilerini paylaşıyorlar, birlikte üretiyorlar... Üreten Türkiye için sanırım bu somut bir adımdır.
Saygılar.

hocam çalışmalarınızda başarılar dilerim

hibrit bilişim sınıfı projesi nedir ? bir cümle ile açıklama imkanı var mı ?

Teşekkürler Hocam; sorunuz benim şuan üzerinde uğraştığım (sunum için 15 dakika zaman tanınıyor) kısa ve öz ifade edebilmeyle alakalı eksiği çözmem için önemli. Ben henüz 1 cümleyle ifade edebilmeyi başaramadım, sözü az öz tesirli söyleyebilmek ayrı bir sanat. Önerisi olan arkadaşlar varsa memnun olurum. Örneğin yarım saat önce Eğitim Teknolojileri Zirvesi'nde Bakan Yardımcısı ile ayak üstü konuşma fırsatım oldu keşke 1 cümleyle açıklayabilseydim daha tesirli olurdu;bir kaç cümleyle ancak detayları konuşmak için randevu sürecini hızlandırabilmiş oldum o kadar.

Merhaba Değerli Meslektaşlarım; her ne kadar maddi imkanlar ve destek konusunda projemiz arzu ettiğimiz altyapı atılımında ve yaygınlaşmada istediğimiz noktalara henüz ulaşamamış olsa da ( elbette benim de eksik kaldığım çok husus var) ; belki de hepsi bir yana projenin potansiyeli olan ve en önemli çıktısı olan Hibrit Ekip ile umutlar canlı tutulmaktadır. Yarın ETZ 2018 10. oturumda 13:45 ' te ANGORA -B salonunda "HİBRİT EKİPLER" konulu bir sunum gerçekleşecektir. İlgilenen ve Ankara'da olup ETZ 2018'i ziyaret edecek meslektaşlarımı davet ediyorum. Saygılarımla. (Sunuma 2 gün önce dahil edildiğimden bu davet de geç gerçekleşmiştir mazur görünüz.)

Geri