HEM'de YARIYIL TATİLİ ve YAZ TATİLİ KURSLARI

Kodla Büyü

yaasinn

Seçkin Üye
Seçkin Üye
HEM de kadrolu bilişim teknolojisi öğretmeniyim...Aranızda ara tatilde ya da yaz tatilinde kurs veren var mı??? Tam ek ders mi alıyorsunuz yoksa dönem içi olduğu gibi maaş karşılığı kesiliyor mu??? Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim kurumuma bu bilgileri görüş olarak paylaşacağım...

Hem deki öğretmenlerde aynı diğer okullardaki öğretmenlerle aynı statüde çalışır. yarıyıl ve yaz tatillerde ne kadar derse girersen o kadar ekders alırsın maaş karşılığı yoktur.

rcandir' Alıntı:
Hem deki öğretmenlerde aynı diğer okullardaki öğretmenlerle aynı statüde çalışır. yarıyıl ve yaz tatillerde ne kadar derse girersen o kadar ekders alırsın maaş karşılığı yoktur.

hocam ek ders yönetmeliğinin 8. maddesinin b bendinin 1. fırkasına göre derse girebiliriz ve tüm derslerimiz ek ders görevi olarak sayılır fakat idarenin dediği 8. madde "YETİŞTİRME, OKUMA-YAZMA VE UYUM KURSLARI" için geçerli diyor... bilgisayar kursları uyum kursuna mı giriyor acaba???

Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları
MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders
saatleri dışında olmak üzere;
a) Ders yılı içinde;
1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler
için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme
programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için
düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,
2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,
3) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocuklarının, ortak dil ve kültür birliği bulunan
soydaşlarımızın, toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan
kurslarda,
4) Okuma-yazma kurslarında,
5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim
programlarında,
6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze
eğitim uygulamalarında, 4/11
görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,
b) Yarıyıl ve yaz tatillerinde;
1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında,
2) (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde
sayılan eğitim faaliyetlerinde,
görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği
olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar,
ek ders görevi verilebilir.

(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile
yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında
verilir.
(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev
yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek
ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim
görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Kalın olan kısımlarda açık ve net yarıyıl ve yaz tatillerinde tamamını ekders olarak alırsın

hocam kurumumuz kalın olan yerleri kabul ediyor ama bu madde sizi içermiyor diyor... yani bilgisayar kursu bu madde kapsamında açılan kurslara girmiyormuş...yetiştirme kursları okullardaki öğrencilere yönelik kursları içeriyor...okuma yazma kuru hiç değil zaten...acaba uyum kursu kapsamına girer mi bizim kurs...uyum kursları nelerdir bir bilginiz var mı ???

hocam idarecinize şunu sorun yazın öğretmen tatildemi evet diyecek bende tatildemiyim evet yaz tatillerinde benim için açacağın her kurs bu tam gün tam yıl kapsamında açılır öğretmenlerde bu anlamda girdiklerinin hepsinin ücretini alır örnek olarak meslek liselerindeki öğretmenler yaz stajı yaptırırlar yaz tatillerinde öğretmene maaş karşılığın bu diyemez yaz tatilinde maaş karşılığı var derse maddesini kendisi göstersin sen bir şeyleri ispat etme o sana maaş karşılığı kesiliri ispat etsin yazın hiç kimseden maaş karşılığı kesilemez resmi izinlisindir.

bu konuyla ilgili elinde görüş yazısı olan var mı?? kurum yöneticilerimiz görüş yazısı istediler...

Ben hemde çalışırken bana o anki maaş karşılığımı dolduramadığım gerekçesiyle vermemişlerdi. Sonra araştırdılar vermeleri gerekiyormuş diye öğrendiler ve sonradan verildi. Tamamı ek derse sayıldı.

hocam bununla ilgili elinizde görüş yazısı var mı???bizimkiler 8 maddede açılacak kurslar sadece"Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" dır. bilgisayar bu kurslar kapsamında değildir diyorlar...

arkadaşlar idare kursu açmak için uygulamada bunu yapan yerleri istiyor... Bu durumda olupta ders açan ve tam ek ders alan var mı aranızda??? örnek gösterebileceğimiz halk eğitim lazım ??? (MAALESEF ADAMLARA YÖNETMELİK YETMİYOR ÖRNEK İSTİYORLAR)

Hocam ben de hem'de kadrolu bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Geçtiğimiz yaz Temmuz 1 de bir kurs açtım ve kurs süresi boyunca 160 saat ek dersimi tam aldım. Müdürüm ilçe mem'e sormuştu, oradan gelen bilgi de yaz tatili süresince girdiğim her saat için ek ders alacağım yönündeydi.

Vermezlerse eğer yaz dilekçeyi. Memura işlet. Olay bitti. Mecbur verecekler.

Branş Öğretmeni HEM kurslarında 10 saat ek ders karşılığı kurs açabilir. (Ek ders Yönetmeliği Madde 9/b-1)

bu madde gereği yarıyıl ve yaz tatillerinde en fazla 10 saat kadar ek ders alınabilir. yazın kurs açtım ,bakanlıktan görüş istediler. resmi görevimiz olduğu için haftada 10 saatten fazla ek ders olmazmış.

muhalif33' Alıntı:
Branş Öğretmeni HEM kurslarında 10 saat ek ders karşılığı kurs açabilir. (Ek ders Yönetmeliği Madde 9/b-1)

bu madde gereği yarıyıl ve yaz tatillerinde en fazla 10 saat kadar ek ders alınabilir. yazın kurs açtım ,bakanlıktan görüş istediler. resmi görevimiz olduğu için haftada 10 saatten fazla ek ders olmazmış.

HOCAM MADDE 9/b/1 Uzman ve Usta Öğreticileri için...
MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ (Madde 4)

Uzman: Alanı ile ilgili yüksek öğrenim görmüs ve bu alanda en az bes yıl basarı ile çalıstığını ya da alanında yüksek lisans eğitimi aldığını belgelendiren kisiyi,
Usta Öğretici: Ustalık yeterliğini kazanmıs; aday çırak, çırak, kalfa ile meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrenci/kursiyerlerinin is yerindeki eğitiminden sorumlu, meslekî eğitim tekniklerini bilen ve uygulayan, usta öğreticilik belgesi sahibi olan kisiyi...

Bu tanımlara göre biz usta öğretici ya da uzman sıfatında değiliz... bizim ek ders yönetmeliği 8/b/1 kapsamında değerlendirilmemiz grekir...

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2645_0.html

r) Uzman ve usta öğretici: Merkezde kadrolu öğretmen ve kadrolu usta öğretici sayısının yetersiz olduğu durumlarda ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen resmî görevi olan/olmayan kişiler arasından 16/12/2006 tarih ve 26378 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesinin 2 nci fıkrası (b) bendindeki hükümler çerçevesinde ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen öğreticilik niteliğine sahip kişiyi,

muhalif33' Alıntı:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2645_0.html

r) Uzman ve usta öğretici: Merkezde kadrolu öğretmen ve kadrolu usta öğretici sayısının yetersiz olduğu durumlarda ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen resmî görevi olan/olmayan kişiler arasından 16/12/2006 tarih ve 26378 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesinin 2 nci fıkrası (b) bendindeki hükümler çerçevesinde ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen öğreticilik niteliğine sahip kişiyi,[/q

Saygıdeğer Hocam bu tanımda zaten öğretmeni usta öğreticiden ayırmış...Kadrolu öğretmen sayısının yetersiz olduğu durumlarda görevlendirilen kişi...Hem usta öğretici ile öğretmen aynı kişiler olsaydı 9. maddede belirtilen haftada maksimum girebileceği ders saatine 40 değil 44 yazılması gerekirdi...

öğretmen dediği hem kendi bünyesinde kadrolu çalışanlar. ek ders kaşılığı görevlendirme ise başka okulda olup hemde ek ders kaşılığı çalışanlar.

hocam usta öğreticilik farklıdır öğretmenlik farklıdır...usta öğretici olmak için en az ilkokul mezunu olmak yeterlidir(MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KURUMLARINDA SÖZLEŞMELİ VEYA EK DERS GÖREVİ İLE GÖREVLENDİRİLECEK UZMAN VE USTA ÖĞRETİCİLER HAKKINDA YÖNETMELİK)...sizin eklediğiniz maddede usta öğreticinin görevlendirilmesinin tanımı yapılmış. ikiside aynı olsaydı hem 8. madde hem 9. madde yazılmazdı...8. madde öğretmenler için 9. madde usta öğretici ve uzmanlar içindir...

8. madde kendi okulunda yetiştirme kursu açanlar için, 9. madde başka okulda yada kurumda(hem) kurs açanlar için.

Konu ile ilgili değil ama okullar hayat olsun kapsamında yarıyıl ve yaz tatilinde kendi öğrencilerimize kurs açabiliyorduk sanırım

muhalif33' Alıntı:
8. madde kendi okulunda yetiştirme kursu açanlar için, 9. madde başka okulda yada kurumda(hem) kurs açanlar için.

bir teknik öğretmen kendi okulunda açarsa farklı ek ders alır(44 saat) başka okulunda açarsa farklı ek ders alır(40 saat) bu ne kadar mantıklıdır??? (ek ders çizelgesinde böyle bir ayrım yok)

Geçen gün bizim kurumda da bu ek ders konusu dile getirildi. Bu yarıyıl tatilinde kesmeyeceğiz ama yaz tatilinde farklı olacak denildi. Şimdiye kadar yaryıl ve yaz tatilinde haftada girdiğimiz 30 saatin hepsini alıyorduk, bu muhabbet nerden çıktı bilmiyorum. Kuruma görüş isteyin dedim pek sıcak bakmadılar. bakalım yazın hangi madeye sığdırmaya çalışacaklar. Acaba Bilgi Edinmeden MEB'e mi sorsak?

Hocam arkadaşların açıkladığı gibi ek ders yönetmeliğinin 8. maddesine göre girdiğiniz derslerin hepsi ek ders olur. Ben de bu tatilde kurs veriyorum ve ödemem bu şekilde yapılıyor. Bilgisayar kursları bu kapsamda değil ne demek? Hangi kapsamda o zaman? Biz de birey yetiştiriyoruz ve kimse enayi değildir millet tatil yaparken çalışacak, o kadar idealist kalmadı yani günümüz şartlarında :mrgreen:

Bende bu ara tatilde kursa ara vermedim, ama ilk hafta girdiğim dersleri maaş karşılığı saymışlar ve ek ders ödemesi yapmamışlar. Bende hangi mevzuat maddesine göre ara tatilde girdiğim dersleri maaş karşılığı olarak değerlendirdiklerini dilekçeyle sordum, cevap bekliyorum. Bizim idarecilerde aynı şekilde 8. maddedeki kursların bilgisayar kurslarını kapsamadığını, maaş karşılığı çalışacağımızı söylüyor.

mclaren' Alıntı:
Bende bu ara tatilde kursa ara vermedim, ama ilk hafta girdiğim dersleri maaş karşılığı saymışlar ve ek ders ödemesi yapmamışlar. Bende hangi mevzuat maddesine göre ara tatilde girdiğim dersleri maaş karşılığı olarak değerlendirdiklerini dilekçeyle sordum, cevap bekliyorum. Bizim idarecilerde aynı şekilde 8. maddedeki kursların bilgisayar kurslarını kapsamadığını, maaş karşılığı çalışacağımızı söylüyor.

iyi de hocam sömestr tatili sizin hakkınız. Ben kursa ara tatilde devam etmek istediğimi söylediğimde benden dilekçe aldılar bunun için. Ek ders yönetmeliğine göre girdiğim derslerin hepsini ekders olarak yazıyorlar. "Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında" diyor ve bizim kurslar da yetiştirme yapıyor.

sarı_sarı' Alıntı:
mclaren' Alıntı:

iyi de hocam sömestr tatili sizin hakkınız. Ben kursa ara tatilde devam etmek istediğimi söylediğimde benden dilekçe aldılar bunun için. Ek ders yönetmeliğine göre girdiğim derslerin hepsini ekders olarak yazıyorlar. "Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında" diyor ve bizim kurslar da yetiştirme yapıyor.

Hocam anlatamıyorum işte, yani bunu düşünemeyen bir insan nasıl idarecilik yapıyor anlamıyorum :)

Yarıyıl ve yaz tatili ek ders sayısını mevzuata dayandırarak çözebilen oldu mu? 30 mu yoksa 30+10=40 saat mi girilebilir?
Yarıyıl ve yaz tatilinde bu saatlerde 10 a 1 den hazırlık planlama alıyor musunuz?

Arkadaşlar ilgili metinde eğer şöyle yazsaydı...
1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde
sayılan eğitim faaliyetlerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebilir.

--------- a bendinin 3,4 ve 6 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslara ekders verilirdi bize verilmezdi.

Fakat 1 ve 2. madde ayrı ayrı 2 durumdan bahsediyor ve maddelerin sonunda virgül var. Birbiriyle ilişkileri yok. O zaman 2. maddeyi okumadan geçin bakalım ne anlaşılacak?
1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği
olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar,
ek ders görevi verilebilir.

Geri