HEM için online kurs kaydı istendi

Kodla Büyü

muallimim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İdarecilerimiz benden HEM (Halk Eğitim Merkezi) sitemize online kurs kaydı istediler. Böylece kursiyerler internetten başvuru yapabilecekler. Hatta başvuru için bize gelseler dahi siteyi açıp oraya kaydını yapacağız, tüm başvurular sitede olacak. Ayrıca evrak karmaşası çok oluyor. Kurs başvurusu için dosyalar, yarısı orada yarısı burada. Kimisi kayıt yaptırıyor ama kurs başlayacağı zaman kursiyeri telefon edip de çağıramıyoruz. Telefon numarasını eksik vermiş. Usta öğreticiler çok fazla ve idarenin istediği formatta takip edemiyorlar kayıt işlerini, dosyaları. Bu sebeplerden ötürü benden bir kayıt sistemi oluşturmam istendi. Ben de süreci ve ilgili modülü burada paylaşayım dedim.

Bu modülü düzgün bir şekilde oluşturabilirsem sanırım herkesin işine yarar. Güvenlik açıkları, kodlama eksiklikleri gibi konularda da önerilerinizi bekliyorum.

Gelelim kafamda tasarladığım kayıt modülüne:

1. Sitenin kök dizini (root) altında "basvuru" isminde bir klasör olacak ve bütün dosyalar orada olacak. Kopyalanıp başkasına verileceğinde ya da değişiklik yapılacağında falan kolaylık olsun diye. Ayrıca joomla, drupal gibi bir sistem de kullansanız bunu direk klasör şeklinde kopyalar yapıştırırsınız. Ana sayfadan Online Kurs Başvurusu diye bir bağlantıyı aynı dış siteye link veriyormuş gibi basvuru klasörüne yönlendirirsiniz ve böylece CMS (Joomla, Drupal) altında da kullanılabilir.

2. Dil olarak PHP düşünüyorum. Aslında .net sürümünü de sonradan yazmak gerekir herkesin faydalanması için. Yalnız ben .net bilmiyorum.

3. Veri tabanı: MYSQL

4. Kursiyelerin görebileceği toplam sayfa sayısı: 2
Birinci sayfada kurs listesi var. Kursun tahmni başlangıç tarihi. Kaç saatlik olduğu vs. Kursun yanında kaydol düğmesi var. Tıklattığında 2. sayfaya geçiyor.
İkinci sayfada kişisel verilerini giriyor ve captcha ile kayıt yaptırıyor.

5. Veritabanında toplam 2 adet tablo var. 1. Kurslar 2. Kursiyerler
1. Kurslar tablosunda kursun özellikleri ve öğretmeni
2. Kursiyerler tablosunda da kursiyerlerin tüm kayıt bilgileri

6. İdare için yönetim panelinde şu sayfalar var.
Kurs ekle/sil/düzenle.
Kursiyer sil/düzenle.
Kursiyer ekleme işlemini kursiyerler kendileri yapacaklar zaten.

7. Öğretmenler için olan panelin özellikleri:
Kurs ekle sil düzenle YOK.
Kursiyer ekle YOK.
Kursiyer sil/ düzenle.
Yalnız öğretmenler sadece kendisine ait olan kursa kayıt yaptıran kursiyerlerin kişisel bilgilerine erişecekler diğerlerine erişemeyecekler. Malum, orada az kişisel bilgi yok. Adamın tüm şeceresi var. Bir çok usta öğretici görevlendiriliyor. O kişi evde kayıtlarla uğraşırken ailesinden birileri şifreyi alsa, arkadaşlarından birisi alsa çok sorunlu bir durum olur.

Öğretmenler için oluşturulacak kursiyer yönetim panelinin işlevi şu:
Kurslar başlamadan malumdur ki, kursiyerlere telefon edilir ve başlangıç tarihi bildirilir. Bu sıradan bazısına ulaşılamaz, bazısı vazgeçmiştir, bazısı bir sonraki kursa gelecektir falan. Bununla ilgili bilgileri sürekli not tutmak gerekir. Diyelimki adam vazgeçmiş. Kursiyer isminin karşısında durum isminde bir açılan kutu olmalı ve oaradan durumunu işaretlemeliyizki kayıtlı olarak görünmesin. Ya da ulaşılamadıysa ulaşılamadı olarak işaretleyip bir sonraki gün tekrar arayalım. Kesin gelecekse kursa ona göre açılan kutudan işaretleyelim. Öğretmen kursiyeri sildiğinde aslında veritabanından silinmeyecek. Kursiyerin başındaki 1, sıfıra dönüşecek ve silinmiş gibi olacak. Öğretmen bir dahaki sorgularında onu göremeyecek. İdareci panelinden anca erişilebilecek sıfıra dönüştürülmüş kayıtlara. Çünkü usta öğreticilerin ne yapacağı belli olmaz en kötü ihtimali düşünmeniz gerekir.

Bir de sitenin falan çökmesi durumuna karşı yedekleme sistemi düşünüyorum. Günlük otomatik olarak okuldaki bir bilgisayara veritabanını komple yedeklemek lazım. Ne olur ne olmaz.

Benim düşüncelerim bunlar önerileri bekliyorum. Az sonra yazmaya başlayacağım inşallah.

Hocam dil olarak php yerine asp kullanırsan az da olsa faydalı olabilirim diye düşünüyorum ödevine, ama php hakkında hiçbir bilgim yok.
Biz zaten kurs kayıt işlemini programla hallettik daha geçmedik sisteme ama, deneme aşamasından sonra geçeceğiz. Bu kursiyerlere mesaj çekme olayı gerçekten sıkıcı bir olay. 25 kişiye mesaj çekiyosun 5 kişi geliyor, gına geldi artık. Tek tek telefon etmek zorunda kalıyoruz. Buna nasıl bir çözüm düşünüyorsunuz?

Biz oturup teker teker telefon ediyoruz başka çare yok. E-posta adreslerine bilgi gönderelim desek adam zaten bilgisayar kullanmayı bilmiyor, kursa gelecek. E-posta da kullanmayı bilmiyor demektir bu. Her açacağım yeni kurs için en az 3 saatimi falan ayırıyorum bu işe.

metex1234' Alıntı:
kursiyernet.somee.comburada benım yaptıgım bir sistem var

Hocam o tarz bir siteye nasıl olduda güvendin ve sistemi onların üzerine bina ettin. Yarın bir gün kapattı dükkanı adam nolacak?

Ben öğrencilere freewebhost muydu neydi bir yerden joomla sitesi yaptırıyordum ve sözlü notu verecektim. Bir gün siteleri açmaya çalıştılar ama nafile. Hepsi uçmuştu. Not bile veremedim.

muallimim' Alıntı:
Biz oturup teker teker telefon ediyoruz başka çare yok. E-posta adreslerine bilgi gönderelim desek adam zaten bilgisayar kullanmayı bilmiyor, kursa gelecek. E-posta da kullanmayı bilmiyor demektir bu. Her açacağım yeni kurs için en az 3 saatimi falan ayırıyorum bu işe.
bence de kursa yeni başlayanlar başlatı bile araken saatler geçiyor, nasıl internetten başvuru yapacaklar?

glcnctn' Alıntı:
muallimim' Alıntı:
bence de kursa yeni başlayanlar başlatı bile araken saatler geçiyor, nasıl internetten başvuru yapacaklar?

Mesele sadece internetten başvuru meselesi değil. Kayıtların elektronik ortamda tutulması. Her türlü kurs için işe yarar. Ayrıca kursiyer adayları kuruma gelse bile idareciler onu kaydedecek siteye.

Bu online kayıt sistemi sadece kursiyerlere kolaylık sağlamayacak aynı zamanda idareci ve öğretmenlerinde dosya karmaşası olmadan kayıtlara erişimini sağlayacak. Mesela nakış kursuna yapılan aktif başvuru sayısını idareciler görebilecek ya da muhasebe kursu için yeterli başvuru olduğunu görüp muhasebe öğretmeni arayacaklar. Ölçebilmek önemlidir. Ölçemediğini yönetemezsin. Planlama için verileri dosyalardan teker teker sürekli aramak yerine e-ortamda tek tıklamayla görmek daha iyidir.

Şu anda kurs bahsettiğim online kayıt modülü için şunu da eklemeye karar verdim: Kurs başvuru evraklarını internette doldurmuş oluyorlar ya. Biz başvuru için tekrar evrak verip doldurtmayacağız. İnternetteki MySQL veritabanında tutulan kursiyer kayıtlarını Word ya da Excele aktaracak. Yazıcıdan çıkartıp kursiyere imzalatacağız.

Bir de Katılım Payı modülü eklemeyi düşünüyorum aynı sayfa içine. Katılım payı modülünü sadece idareciler görecek. Biz de faturaları kesen arkadaş ile sertifikaları teslim eden arkadaş ayrı kişiler. Fatura kesen kişi ismi kurs ismi ve fatura tarihini modüle girecek. Sertifika teslim eden ise oradan bakacak katılım payı ödenip ödenmediğine. Tabi ödemek zorunlu değil. Sadece kişiye teklif edilecek. Katılım payı modülü sayesinde öğretmenlerde kimlerin katılım payı ödeyip ödemediğine dair liste teslim etmekten kurtulacaklar.

ben olsam kesinlikle php + mysql yerine asp+mssql kullanırdım.

çok daha mantıklı olurdu diye düşünüyorum

alucard' Alıntı:
ben olsam kesinlikle php + mysql yerine asp+mssql kullanırdım.

çok daha mantıklı olurdu diye düşünüyorum

asp microsoftun bile unuttuğu bir dil, ne yaptın hocam sen! .net yapısı altında asp.net olarak desen neyse hadi. Kendi düşüncem php + mysql ikilisinin fazlasıyla yeterli olacağı yönünde. Hem forumda php ve mysql konusunda yardımı dokunabilecek pekçok arkadaş var. Daha önce yayınlanmış bir sürü php projesi bulunmakta. Asp.net için aynısını söyleyemeyeceğim.

online kur kaydında k12 veya gov.tr alanları mail server desteği vermiyor.. özel alana yönlendirme yapabilirsiniz..

benim başıma geldi... boşuna haftalarca neden olmuyor diye ugraşmayın..

saygılar..

ben senin dediğini daha önceden arkadaşlarında söylediği gibi asp de yaptım fakat sadece bilgisayar kurslarının internetten başvurusu var ve ölçme olayı bende yok o güzel bir fikir istatistik tutmak için. ben kursa gelmeyenleri direk siliyordum. bu sistem çok büyük kolaylık oluyor. daha önceleri vatandaş kağıt üzerinden baş vuru yapıyordu, daha sonra geliyo ben baş vuru yaptım bana kurs çıkmadı diyo. ondan sonra macerası başlıyormuş. girişteki memur diğer memura, diğer memur müdür yardımcısına, müdür yardımcısı bize(bizden önceki arkadaşlara), bize müdüre yönlendirerek en sonun da vatandaş kaçıyor. nedeni başvuru yaptığı evrak yok kayıp. işte bunun çözümü bu sistem oldu. vatandaş kağıtla başvurusunu yapsa dahi girişteki memur kağıdı aldımı hemen internete kaydını yapıyor.
adres veriyim.
http://www.manisahem.gov.tr

başvuru ve kurs eklemenin fotolarını attım. kursiyer düzenlemeyide senin dediğin şekilde yapınca atacam.

Ekli dosyalar

• resim1.jpg
    resim1.jpg
    69.8 KB · Görüntüleme: 3,805
  • resim2.jpg
    resim2.jpg
    36.5 KB · Görüntüleme: 3,805
yunusbay' Alıntı:
ben senin dediğini daha önceden arkadaşlarında söylediği gibi asp de yaptım fakat sadece bilgisayar kurslarının internetten başvurusu var ve ölçme olayı bende yok o güzel bir fikir istatistik tutmak için. ben kursa gelmeyenleri direk siliyordum. bu sistem çok büyük kolaylık oluyor. daha önceleri vatandaş kağıt üzerinden baş vuru yapıyordu, daha sonra geliyo ben baş vuru yaptım bana kurs çıkmadı diyo. ondan sonra macerası başlıyormuş. girişteki memur diğer memura, diğer memur müdür yardımcısına, müdür yardımcısı bize(bizden önceki arkadaşlara), bize müdüre yönlendirerek en sonun da vatandaş kaçıyor. nedeni başvuru yaptığı evrak yok kayıp. işte bunun çözümü bu sistem oldu. vatandaş kağıtla başvurusunu yapsa dahi girişteki memur kağıdı aldımı hemen internete kaydını yapıyor.
adres veriyim.
http://www.manisahem.gov.tr

başvuru ve kurs eklemenin fotolarını attım. kursiyer düzenlemeyide senin dediğin şekilde yapınca atacam.

hocam bizimlede payylaşabilirmisiniz .

Ben sistemi google dökümanlar kullanarak hazırladım. gayette başarılı bir uygulama oldu. şiddetle tavsiye ederim..

poet' Alıntı:
Ben sistemi google dökümanlar kullanarak hazırladım. gayette başarılı bir uygulama oldu. şiddetle tavsiye ederim..[/q]

meb.k12.tr sitelerinde phph aspfalan çalışmıyor. google dökümanlardan çok kolay yapılabiliyor ..

dosya yedeğini almayı unutmayalım:)

Hocam sanırı bitirmişsiniz sistemi güzel olmuş elnize sağlık. Paylaşacak mısınız? Tabi paylaşmamak en doğal hakkınız.

Bitmek üzere...

Son rütuşları yapıyorum.

Tabiki paylaşacağım. İş yoğunluğumuz bu günlerde bitti sayılır. Kurslar, sergiler vs. bitti. Kendimi bu konuya yoğunlaştırdım. Hayırlısı

Geri