Hediye Tabletlerle ilgili bir soru

Kodla Büyü
Değerli arkadaşlar sizlerin fikirlerine ihtiyacım var. İlçeden arandım Kaymakamlık öğrencilere vereceği tabletlere "Bu tablet .............. Kaymakamlığı tarafından hediye edilmiştir. Para ile satılamaz." tarzı bir şey yapmak istiyorlar. Her zaman ki angarya işler gibi bu da bana kaldı.

Acaba bunu yazılımsal olarak yapabilir miyiz arka plana böyle bir yazı kilitlemek gibi ya da tabletlerin kapaklarına lazerle yazdırsak olur mu aklınıza gelen bir şey var mı bu konu ile ilgili ne yapılabilir?

Yazılımsal olarak yapmak zor. Özel ROM hazırlanmak zorunda. Bu da tablet üreticisine bağlı. Ha belki tablet açılıştaki resmi, logoyu falan değiştirme imkanı sunar ve bunu bir şeylerle değiştirme şansınız olursa olur. Yoksa zor.
Tablet açıldıktan sonra uygulamalarla yapacağınız her şey, yine uygulamalar kullanılarak pasif hale getirilebilir.
Şahsen en iyi çözüm, reklamcılara tabletin arkasına kalıcı bir baskı yapıp, yapamayacaklarını sormak. Yani çıkmayacak bir boya ile doğru düzgün bir şekilde baskı yapmak. Lazerle falan da belki mümkün ama yaşadığınız yerde bu hizmeti bulmak mesele olabilir.

Emin değilim ama bu işlem mantıksız geliyor. Hediye edilen A kişisi bunu 500TL ye satıyorsa alıcı B'de piyasa değeri 1500 Tl olan tableti 500' e bulmuşsa oradaki yazıya takılacağını pek sanmıyorum. Ya da farklı bir kaplama malzemesi ile kaplanıp satılır vs vs. İlla bunu yapmak istiyorlarsa zimmet yapsınlar. Gerekli görüldüğünde tablet geri alınacaktır. Fakat geri getirilmeyen tabletlerin ücreti alınacaktır. Ücreti de o zaman ki ..... TL'dir tarzında bir sözleşme yapılırsa cesaret edip satamazlar diye düşünüyorum. Belki bu da saçma olabilir ama diğerinin çok bir anlamı olacağını sanmıyorum. yakuphan'ın dediği gibi tableti verdikten sonra o tarz yazılar vs bir şekilde değiştirilebilir diye düşünüyorum.

Emin değilim ama bu işlem mantıksız geliyor. Hediye edilen A kişisi bunu 500TL ye satıyorsa alıcı B'de piyasa değeri 1500 Tl olan tableti 500' e bulmuşsa oradaki yazıya takılacağını pek sanmıyorum. Ya da farklı bir kaplama malzemesi ile kaplanıp satılır vs vs. İlla bunu yapmak istiyorlarsa zimmet yapsınlar. Gerekli görüldüğünde tablet geri alınacaktır. Fakat geri getirilmeyen tabletlerin ücreti alınacaktır. Ücreti de o zaman ki ..... TL'dir tarzında bir sözleşme yapılırsa cesaret edip satamazlar diye düşünüyorum. Belki bu da saçma olabilir ama diğerinin çok bir anlamı olacağını sanmıyorum. yakuphan'ın dediği gibi tableti verdikten sonra o tarz yazılar vs bir şekilde değiştirilebilir diye düşünüyorum.
Şahsen ben işin biraz teknik kısmına bakarak yazmıştım. İşin insani kısmına bakmak gerekirse eğer kaymakamlık bu tabletleri hediye olarak veriyorsa böyle bir yazının yazılması tabletin verildiği kişiye hakaret olur. Eğer tableti alan kişinin bunu satabileceği düşünülüyorsa demek ki o kişinin tabletten farklı ihtiyaçlar vardır öncelikle kaymakamlığın bu ihtiyacını karşılaması gerekir. Aksi halde elektriği olmayan köye çamaşır makinesi hediye eden vali/kaymakam konumuna düşülür (90'lı yıllarda haber olmuştu böyle bir olay).
Dolayısıyla kaymakamlıktaki bazı kişilerin bir an durup, düşünmesi lazım. Biz tableti hediye ederek bir ihtiyacı mı gidermeye çalışıyoruz, yoksa bu yolla reklam mı yapmaya çalışıyoruz diye. Eğer birincisi ise böyle bir yazı yazmaya gerek yoktur, tableti alan kişinin ne yapacağı kendini ilgilendirir, hediyedir bu çünkü. Eğer ikincisi ise yine böyle bir yazı yazmaya gerek yoktur, çünkü tableti vermiş, o anda da reklamını yapmışsın demektir, tabletin başına sonradan ne geldiği zaten sizi ilgilendirmez.
Sözlerim kimseyi hedef almak için değildir, sadece fikir beyanıdır.

Son düzenleme:
Zor bir işe benziyor ama “tablet bootanimation” diye aratırsanız yazılımsal çözümler bulabilirsiniz.

Sene sonu geri alınmak üzere zimmetli verseler problem ortadan kalkar.

Geri