HDMI 2.1 ile 8K ve 10K Çözünürlüğe Merhaba :)

Kodla Büyü

metafor

Site Admin
Yönetici
Mesajlar
1,306
Bilindiği üzere HDMI, yüksek kalite ve çözünürlükteki ses ve görüntünün daha hızlı yenileme ve daha fazla bant genişliği ile transferini sağlıyor. Yeni çıkan HDMI 2.1 ile deyim yerindeyse hayallerimizi zorlayan kalite ve bant genişliğinden bahsedebiliriz.

ultrahighspeedhdmicable-100743380-large.jpg


Şu anda tahmin edilen verilere göre HDMI 2.1 standardı ile önümüzdeki on yıl boyunca çıkacak yeni donanımlar, filmler, sanal gerçeklik uygulamaları ve pek çok 3 boyutlu uygulamalara destek sağlanabilecek.

HDMI 2.1'in sunduğu en belirgin gelişme bant genişliğidir. HDMI 2.0'ın kullandığı 18 Gbps hıza karşın HDMI 2.1 48 Gbps bant genişliğine sahip. Bir başka biçimde ifade etmek gerekirse yeni standart 8K ve 10K video çözünürlüğü ile 240 K yenileme hızı artık mümkün. Bu yeniliğin çok yakında Ultra Yüksek Hızlı HDMI olarak tanıtılması beklenmekte.

Daha öncesinden hatırlayalım: Yüksek yenileme oranlarının kullanıldığı HFR (Yüksek Yenileme Hızı) Hobbit'in ilk serisinde saniyede 120 kare gibi inanılmaz bir saniye/kare kalitesi elde edilmişti. Bu haliyle tabiki Hobbit sadece seçkin birkaç merkezde gösterim imkânı bulabilmişti.

Bu arada FPS hızının artması ile HFR yani yüksek yenileme hızının yakalanması ne işe yarar? Bu teknoloji ile yüksek hızda hareket eden ve takip edilmesi zor nesneler ve sahneler minimum hareket bulanıklığı etkisi ile çekilebilmekte. HFR ile fırtınada yağmur damlalarını görebilirsiniz. Şu anda ev ortamları için HFR uzak görünse de, bu teknoloji sinema ve bilim dünyasında çok işe yarayacak.

HDMI 2.1 in ilk müşteri bile şimdiden belli. Mesela 2020 Olimpiyatlarının 8K'da yayınlanacağını biliyor muyduk? 2020 olimpiyatlarını hepimiz 8K izler miyiz bilinmez ama 8K televizyonlar şimdiden duyurulmaya başlandı bile. Kapsamı? Tabi ki öncelikle sinema, sanayi ve arge alanlarında öncelikle kullanılacak.

Pazarlama taktiğine gelince; 3860 x 2160 piksel videonun 4K (16: 9 en-boy oranı) olarak pazarlandığını düşünürsek, 7680 x 4320 piksel çözünürlükteki televizyonlar 8K olarak pazarlanacak. Arada 5K, 6K gibi ara üretimler de çıkabilir.

Aslında ortalama bir ev kullanıcısı için 8K olağan dışı bir kalitedir. 4K yayın yapan televizyon kanalları bile yokken 8K biraz fazla kaçıyor. Şu anda mevcut olan yayınların dahi Full Hd den yani 1080p'den 2160p seviyesine yani 4K ya yükseltilmesi bile çok yakında gözükmüyor. Hatta başka endişeler de var. Ne mi? Tabiki enerji… Daha fazla çözünürlükle 2160p (4K) video, 1080p'nin dört kat fazla pikselden oluşuyor ve 4320p (8K) video, dört kat fazla 2160p piksel gerektiriyor. Ne kadar çok piksel, CPU gücü, GPU gücü, bellek ve depolamayı işlemek ve depolamak için o kadar çok enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Kısaca özetleyecek olursak, 8K gelecekteki yerini şimdiden aldı bile. Uzun süre evlerimizde ve günlük yaşantımızda göremeyeceğimiz bu teknoloji belki bir 5 yıl sonra standart kullanıcılara da sunulmaya başlar.

2020 Olimpiyatları 8K'da yayınlanacakmış ona ne oldu diye aklınıza gelebilir. Bu; işin “Biz Yaparız” tarafı… Sembolik te olsa bazı noktalarda ve bazı kullanıcılarda 8K TV ler boy gösterecek ama ortalama kullanıcılar bunu yüksek olasılıkla göremeyecek.

2020 olimpiyatlarını en fazla 4K da hayal edebiliyor olsak ta, HDMI 2.1 in üretilmiş olması bilimin geldiği noktayı görmek açısından büyük bir olay kanımca.

Kaynak: techhive.com Çeviri: @metafor
 
Çok yüksek çözünürlük normal tv de görüntü olarak farkedilmez. Ancak aşırı büyük ekranlarda 4k nın bir anlamı var normal tv de bir anlamı yok.
 
sevindirici gelişme geçenlerde n11 den bi 10m 15 tl ye hdmi kablo aldım verdiği en yüksek çözünürlük 1280x720 oldu e yeni hdmi ler çıkınca artık ucuz kablolarda bi 1366x768 çözünürlük verir herhalde
 
Geri
Üst