Hazirlik Sinifi Icin Pilot Okullarda Dersimizin Durumu Nedir?

Konu, 'Mevzuat-Yönetmelik' kısmında akdenizkanki tarafından paylaşıldı.

1. akdenizkanki

akdenizkanki Seçkin Üye Seçkin Üye

Geçenlerde bir haber sitesinde 620 okulda 5. Sınıflarda hazırlık sınıfı için pilot uygulama yapıldığını 15 saat ingilizce dersinin olacağını. Buna ek olarak türkçe dersinden bahsetti. Diğer derslerden hiç bahsetmemisti. Peki bizim dersimiz durumu nedir? Pilot okullarda hangi dersler 5. Sınıflarda var hangisi yok? Bu okullarda çalışan arkadaşlar bilgilendirme yaparlarsa sevinirim

2. destinaa88

destinaa88 Aktif Üye

Toplantıda şimdi öğrendim. Dersimiz 5. Sınıflarda seçmeli olacak. Bizdeki planlama ile 4 saat seçmeli dersler için ayrılmış. Yani beden eğitimi, resim, müzik ve bilişim için toplam 4 saat var. Bize verilen dersinize karismayacagiz sözü boşa çıktı yani.

3. akdenizkanki

Umarım tüm hazırlık sınıflarında seçmeli ders ayirirlar bari dersimizi belki idarenin seçmesini sağlayabiliriz

4. destinaa88

destinaa88 Aktif Üye

Seçmeli ayrılsa da öğrenci seçecek neticede. Ben bu durumda ancak maaş doldurabilirim. Durum vahim

5. eyolcu

eyolcu Süper Üye Süper Üye

Bugun pilot okulla görüştum, maalesef dersimiz yok

6. akdenizkanki

O zaman bu uygulama ile 2 öğretmenin olduğu okullarda 1 bt öğretmeni norm fazlası olacak nerdeyse. Durum bizim normları cidden kötü etkileyecek

7. bote__bilisim

bote__bilisim Aktif Üye

Durum vahim,seçmeli olacakmış dersimiz 5. Siniflarda ,sizce secilir mi idare tarafindan,sanmam :(

8. hibadar

hibadar Üye

Arkadaşlar benim okulum 3 yıl önce hazırlık sınıfı açtı 5.sınıf. Tamamen aynı dedikleri gibi 15 saat İngilizce gördü çocuklar. Beden eğitimi mutlaka istiyor hem idare hem öğrenci hem veli. Müdürüm sağolsun çok uğraştı herkesle konuştu bilişimi de hazırlık sınıfında verilmesi için. Hatta ders saatleri artsın 8 saat olsun bile dendi ama e-okul kabul etmiyor. İmkansız. Yapılamıyor

9. denizer55

denizer55 Site Gezgini

Ya bu hazırlık sınıfı olayı 2019 denmedi mi? Ve ciddi ciddi tüm 5 ler mi hazırlık olacak

10. eyolcu

eyolcu Süper Üye Süper Üye

çalışmalar devam ediyormuş

11. akdenizkanki

Hocam, bu sene pilot uygulama var. Seneyede uygulamaya konulacak hazırlık sınıfı uygulaması

12. yesimim2000

yesimim2000 Aktif Üye

Hocam 5. Sınıflarda ders seçmeli olarak seçilemezki! Linkleri Görebilmek İçin Giriş Yapınne göre 5 ve 6. sınıflarda sadece zorunlu ders vardır seçmeli ders yoktur, 7 ve 8. sınıflarda sadece seçmeli ders vardır.

5. Sınıflarda yapılan Hazırlık Sınıfı uygulaması ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR madde 7 de belirtilmiştir.
    Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenleri kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.

Son düzenleme: 6 Eylül 2017
  13. yesimim2000

yesimim2000 Aktif Üye

Ayrıca İmam Hatip Ortaokullarında dikkatten kaçan bir durum daha var. Sadece 5. Sınıflar için değil 5.,6.,7 .sınıflar için dil sınıfı uygulaması var.

Linkleri Görebilmek İçin Giriş Yapın"ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR" kısmında MADDE 4'te
    5, 6 ve 7. sınıflarda, Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak
    bilgisi, yabancı dil, Kur’an-ı Kerim, Arapça, Hz. Muhammed’in hayatı ve temel dinî bilgiler
    derslerini (29 ders saati) almak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı
    ve zorunlu ders saatine ilave olarak haftada 7 ders saatine kadar yabancı dil veya Kur’an-ı
    Kerim dersi verilebilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri
    dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil
    ve Kur’an-ı Kerim dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler
    kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.
    Ayrıca, yabancı uyruklu öğrenciler için açılan 5, 6 ve 7. sınıflarda ise 7 ders saatine kadar
    ilave Türkçe dersi verilebilir. Bu derste öğrencilerin hazırbulunuşluluk düzeyleri dikkate
    alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan Türkçe dersi
    öğretim programına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim
    programı uygulanabilir.

Son düzenleme: 6 Eylül 2017
  14. compteach06

compteach06 Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu iş böyle olmaz ya 1 adım ileri 2 adım geri. En son dersleri toptan kaldıracaklar. İnanın bu branşın hiç bir geleceği yok.Bir öğretmen dersinin kaldırılması korkusu yaşar mı ? Bu böyle devam etmez.

15. ppll

ppll Aktif Üye

Hazırlık yalan tüm dersler aynı şekilde aynı saat kadar devam edecek , sadece bilişimi yok ediyorlar. Şu dersi toptan kaldırsalarda bizde önümüzü görsek bu nedir ya.

16. destinaa88

destinaa88 Aktif Üye

Benim konuşmalardan anladığım şu. Kalan 4 saat seçmeli dersi öğrenci beden eğitimi, bilişim tek., resim ve müzik seçebilir. Buna göre diğer derslerde normalde 5. sınıflarda zorunlu ama seçmeli yapılıyor. Zaten seçilse ne olur en fazla 1 şube açılır.

17. yesimim2000

yesimim2000 Aktif Üye

5. Sınıflarda hazırlık sınıfı olursa dersimiz seçmeli olarak seçilemiyor çünkü haftalık ders cizelgesinde dersimiz sadece zorunlu kısımda yer alıyor diğer dersler seçmeli de de yer aldığından seçilebilir. Bu sene ders ve norm durumu sadece pilot okullar etkilenir ancak seneye yada en geç 2019a tüm okullarda 5. Sınıflar hazırlık sınıfı olacağı için tüm ortaokullardaki ders ve normu etkiler.

destinaa88 bunu beğendi.
  18. biltekfatma

biltekfatma Üye

2016-2017 eğt.öğrt yılında bizim okulda 5.sınıflar hazırlıktı ve dersimiz yoktu arkadaşlar bu yıl da yok... Seçmeli zaten yok... :( :( :(

19. destinaa88

destinaa88 Aktif Üye

Evet 5. Sınıflarda ders yok. Düşsün normlar..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş