HAYIRLI CUMALAR

Kodla Büyü

sedom

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Cuma Gününün Önemi
Cuma; cem olmak, toplanmak mânalarına gelir.
Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür. Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar. Topluca yapılan bu ibâdet, o günü bayram günü değerine yükseltir.
Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü'l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı, efendisi de denir.
Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhûr ettiği rivâyet edilir.
Hadîs-i şerîf'te şöyle buyrulur:
"Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Âdem (as) o günde yaratılmış, o gün Cennete konmuş, o gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyâmet de ancak Cuma günü kopar..."
Çoklarının zannettiği gibi Cuma günü, iş yapmak, hayırlı ve faydalı mevzularla meşgul olmak haram değildir. İş yapma yasağı, sadece namaz kılma vaktine mahsustur. Namaz dışında çalışmak, alış-verişte bulunmak mübahtır. Zaten âyette de, namazdan sonra yeryüzüne rızık aramak üzere dağılınız, emredilmektedir.
Resûl-i Ekrem (asm) îrad ettikleri bir hutbelerinde, bu mevzuda şöyle buyurmuşlardır:
"Biliniz ki, Allah Teâlâ Cumayı bu makamda, bu senenin bu ayında, bu günde farz kıldı. Bu farziyet, kıyâmete kadar sürecektir. Kim onu inkârından veya küçümseyerek, ben hayatta iken ve vefatımdan sonra terkederse, Allah onun iki yakasını bir araya getirmesin. İşlerinde de feyiz ve bereketi kaldırsın. Dikkat ediniz. O kimse tevbe edinceye kadar onun ne namazı, ne zekâtı, ne haccı, ne orucu, hiçbir hayır ve hasenatı kabûl edilmez."
Bir hadîs-i şerîf'te de şöyle buyrulur:
"Cuma namazına gelmeyen kimseyi melekler 'Eyvah, ne oldu, neden geri kaldı?' diye birbirlerine sorarlar. Sonra: 'Allahım, eğer fakirliğinden gelemiyorsa sen ona helâl mal ver. Hastalığından gelemediyse şifa ver. Oyun ve eğlenceye kapıldıysa, ona ibâdetin zevkini tattır...' diye dua ederler."
Cumayı terketmenin uhrevî ceza ve mânevî zararına ise, Resûlüllah Efendimiz şu şekilde temas etmişlerdir:
"Kim özürsüz olarak ve ciddiye almayarak üç cumayı terkederse, Allah onun kalbini mühürler. Allah kimin kalbini mühürlerse, onu cehennemin en alt tabakasına koyar."

Ekli dosyalar

• hayırlı cumalar resimleri1.jpg
    hayırlı cumalar resimleri1.jpg
    126 KB · Görüntüleme: 607
güzel bilgiler. Ama Bu ülkede cuma namazı önemsenseydi mesai saatleri ona göre düzenlenirdi. bu gün nasıl yetişeceğim bilmiyorum artık.

Kardeşim Yapma...Bu ülkede Cuma namazı önemseniyor.Saat 12 de namaz ki 12 den önce olan illerde yok...

bu konu birden fazla başlık adı altınd açılmadımmı ? her cuma sanki yeni biri açıyor konuyu bide sabahın bu saatinde amaç neyi belirtmek anlamış değilim ?

e güncel tutalım o zaman.Amaç Nasihat değerli kardeşim.Bizleri ilgilendirmiyor mu ki bu konu?Allah Rızası için yapılan niyetler sence boş dönermi?
Amaç bir kişi nin belki bir harf ten de olsa etlilenmesi.Amaç Bizleri Kardeş kılan Alemlerin Rabbine Kardeş olduğumuzun ispatı.Amaç Çağrı,Amaç belki unutmuş olanlara ikaz,Amaç siyasi değil,Amaç politik hiç değil.Amaç 2 el misali olan mümin kardeşlerimize hayır dilekleri,Onları görebilmek,Onlarla omuz omuz saf saf yan yana olabilmek.Amaç Acizliğimizi belli etmek.Amaç Seni beni yoktan yaradan hiç olmadık yerden rızık gönderen Hak ka karşı BİZ olabildiğimizi göstermek...

sedom' Alıntı:
e güncel tutalım o zaman.Amaç Nasihat değerli kardeşim.Bizleri ilgilendirmiyor mu ki bu konu?Allah Rızası için yapılan niyetler sence boş dönermi?
ben bi başlık olabilir oraya yazılabilir diye düşündüm hem yazılanlar fikirlerde toplu bir arada durabilir ve güzel olacağını düşündüm sadece bir fikir ...Allah Rızası için yapılan niyetler sence boş dönermi? bu cümlen pazarlıklı bir cümle gibi yapılan bir şeyleri ibadetin gereği değilde sanki mükafatı için yapılıyor havası veriyor :?

herohamster' Alıntı:
sedom' Alıntı:
ben bi başlık olabilir oraya yazılabilir diye düşündüm hem yazılanlar fikirlerde toplu bir arada durabilir ve güzel olacağını düşündüm sadece bir fikir ...Allah Rızası için yapılan niyetler sence boş dönermi? bu cümlen pazarlıklı bir cümle gibi yapılan bir şeyleri ibadetin gereği değilde sanki mükafatı için yapılıyor havası veriyor :?
Tamam Aşık kardeşim sen karşılıksız yap.Ben daha o makama ulaşabilmiş değilim.Bana da dua et emi o makamda...

sedom' Alıntı:
herohamster' Alıntı:
sedom' Alıntı:
Tamam Aşık kardeşim sen karşılıksız yap.Ben daha o makama ulaşabilmiş değilim.Bana da dua et emi o makamda...
kızma hocam kimsenin inancını ibadetini sorgulayacak konumda değiliz bizede düşmez anca bakkal borcunu sorarız :) sadece bi fikir benimki...

herohamster' Alıntı:
sedom' Alıntı:
herohamster' Alıntı:
sedom' Alıntı:
kızma hocam kimsenin inancını ibadetini sorgulayacak konumda değiliz bizede düşmez anca bakkal borcunu sorarız :) sadece bi fikir benimki...
Öfke şeytandandır KIZMADIM KARDEŞİM.ELLERİNDEN ÖPERİM SENİN..

sedom' Alıntı:
Kardeşim Yapma...Bu ülkede Cuma namazı önemseniyor.Saat 12 de namaz ki 12 den önce olan illerde yok...

siz dersten kaçta çıkıyorsunuz bilmem ama benim cuma günleri 6 dersim var. ve namaza yetişme konusunda zorlanıyorum. yazın yine herhangi bir camin bahçesinde kılabiliyorum ama kış olunca olmuyor. yağmur yağıyor, kar yağıyor yerler ıslak ve camide yer bulmak çok zor 12 de gidince. uzak camilere gitmek için de vakit yok sevgili kardeşim.

Rabbimiz! Güçsüzlüğümüzü ve Senin isteklerini yerine getirmedeki yeteneksizliğimizi Sana şikayet ediyoruz. Üzüntümüzü ve tasamızı da yalnız Sana arz ediyoruz.
Özünün hakikati ve yüzünün nuru üzerine yemin ederiz ki, Sana duyduğumuz ihtiyaç, Senin zenginliğine denk! Sana olan ihtiyacımız Senin büyüklüğün kadar...
Bildirdiğin ve gizlediğin tüm isimlerini ve Kur'an-ı Kerim'i, kalbimizin baharı, gönlümüzün nuru, sıkıntımızın ilacı yap. Amin Hayırlı Cumalar

herkese hayırlı cumalar... Dileğim gelecek cumalara kadar, ülkemiz, biz bilişim öğretmenlerinin kadr-u kıymetini anlar umarım..

KAPINA GELDİK VE YİNE SANA YÖNELDİK,SENDEN BAŞKA YOK KİMSEMİZ.BİZİ SENİN YÜCE İSİMLERİNE SARHOŞ ET YAP YA RABBİ.SEN Kİ KİMSESİZLERİN KİMSESİ,YOLDA KALMIŞLARIN DURAĞI,MAZLUMLARIN DUASININ.İŞİTEN GÖREN MERHAMET EDEN RAHMETİYLE ALEMİ KUŞATANSIN.TEVBEYİ GÜNEŞ BATIDAN DOĞUNCAYA KADAR AFFEDENSİN.BİZ MÜCRİM KULLAR SENİ ZATEN HAKKIYLA BİLEMİYOR ZİKREDEMİYOR VE FİKREDEMİYORUZ.BİZ Kİ HABİBİN RASULUN ALEMLERE RAHMET OLARAK ARAMIZA GÖNDERDİĞİN PEYGAMBER EFENDİMİZ SAV İN İZİNDEN GİTMEK VE SANA KAVUŞMAK İSTİYORUZ.YOL KARANLIK ENGEBELİ,NEFİS DÜŞMAN ŞEYTAN LAİN.YOLLARIN ORTASINDA KALDIK TUT ELLERİMİZDEN Kİ SANA TERTEMNİZ GELELİM.AYDINLAT BİZLERİ Kİ SENİ GÖRELİM.BİZİ YALNIZ SENİ İSTEYENLERDEN EYLE.DUA EDER VE İSTERİZ.KALIN SAĞLICAKLA VE SELAMETLE...

Rabbimiz! Güçsüzlüğümüzü ve Senin isteklerini yerine getirmedeki yeteneksizliğimizi Sana şikayet ediyoruz.
Üzüntümüzü ve tasamızı da yalnız Sana arz ediyoruz.
Özünün hakikati ve yüzünün nuru üzerine yemin ederiz ki,
Sana duyduğumuz ihtiyaç, Senin zenginliğine denk!
Sana olan ihtiyacımız Senin büyüklüğün kadar...
Bildirdiğin ve gizlediğin tüm isimlerini ve Kur'an-ı Kerim'i, kalbimizin baharı, gönlümüzün nuru, sıkıntımızın ilacı yap.
Amin!
Hayırlı Cumalar...

Allah razı olsun hocam hepimizin cuması mübarek olsun.

Cumalarınız mübarek olsun arkadaşlar :)

(Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn [Felak ve Nas] okuyan kimseyi, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.) [İbni Sünni]

Geri