Hayırlı Olsun. Öğrencilerimiz bu yıl da sınıflarını geçtiler

Kodla Büyü
Sabahtan beri okulla bunu konuyoruz,

"Sınava girmeyeceklerin ilk dönem notu geçerli olacak" yazıyor. Alttaki maddelerde her dersten sözlü notu verilir yazıyor.
Sınava girmeyenlere sözlü notu vereceksiniz dedi müdür sonra, sözlü notu vereceksek ilk dönemki notu nasıl geçerli oluyor.

Olay şöyle aslında:

1-İkinci dönem sınava girecek öğrencinin karne notu= sınav notu + sözlü notu ( yani 2.dönem sözlü notu sınava gireceklere verilecek)

2-ikinci dönem sınava girmeyecek öğrencinin karne notu = ilk dönemki notu (yani ikinci dönem hiçbir değerlendirme yapılamayacak, müdürler yanlış anlıyor.)
Bende bu şekilde düşündüm hocamda.O kadar tablet dağıtmışsın niye ikinci dönemi yok sayıyorsun.
Çok garip bir ülke olmaya devam ediyoruz hayırlısı

Liselerde ilk dönem not ortalaması 50 nin altında kalan öğrenciler ikinci dönem sınavlarına girmezse sınıfı geçer mi?

Sabahtan beri okulla bunu konuyoruz,

"Sınava girmeyeceklerin ilk dönem notu geçerli olacak" yazıyor. Alttaki maddelerde her dersten sözlü notu verilir yazıyor.
Sınava girmeyenlere sözlü notu vereceksiniz dedi müdür sonra, sözlü notu vereceksek ilk dönemki notu nasıl geçerli oluyor.

Olay şöyle aslında:

1-İkinci dönem sınava girecek öğrencinin karne notu= sınav notu + sözlü notu ( yani 2.dönem sözlü notu sınava gireceklere verilecek)

2-ikinci dönem sınava girmeyecek öğrencinin karne notu = ilk dönemki notu (yani ikinci dönem hiçbir değerlendirme yapılamayacak, müdürler yanlış anlıyor.)

2. dönem derse etkinlik notu girilecek, sınava girmesi isteğe bağlı. 2. ifadeniz dolayısıyla yanlış
17. Öğretmenim ders etkinliklerine katılım puanımı nasıl verecek?

Merhaba, yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya EBA TV'yi takip durumunuza ve derse olan ilginize göre öğretmeniniz tarafından gerekli değerlendirme yapılacaktır.

18. Bir dersten kaç tane ders etkinliklerine katılım puanı alacağım?

Merhaba, her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2 (iki), haftalık ders saati sayısı 2'den fazla olanlara ise 3 (üç) defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecektir.
Yukarıdaki ifadeye göre sınava girmese de ders etkinliklerine katılım puanı 2. dönem de alacak.

Aynen. Okuduğunu anlama yetisine sahip olmayanları müdür yapabildikleri için bazı müdürler mevcut durumu anlayamıyor. Olay gayet net. Sınava girmeyen öğrencinin ilk dönemki notu geçerli olur.
17 ve 18. madde işi karıştırıyor hocam. İlk dönem geçerli, 2. dönem sınava girmediyse derse katılım puanı alınacak. Bunu yazmasalardı yani 17 ve 18 madde yazılmasaydı, sınav olmayacaklar ama derse katılım notu ilk dönem vermiştik niye bu dönem vermiyoruz, bu dönemi değerlendirmiyoruz diye haklı olarak sorulacaktı. Dolayısıyla ben 2. dönem derse katılım puanı verilecek diye yorumluyorum.

Sizin mantığınızla 2. dönem sınav olmayanlara derse katılım notu da girilmeyecekse biz niye 2. dönem ders işledik diye bakanlığıa sorarım ben. Aynı şartlar birinci dönemde de vardı, o zaman niye derse katılım notu verdik de şimdi vermiyoruz gibi bir saçmalık olacak. Ama bakanlık bunu 17 ve 18. madde ile sınava girsin girmesin derse katılım puanı verileceğini belirtmiş.

Çok güzel bir bakanlığımız var, açıklama bile açıklamaya muhtaç.

17 ve 18. madde işi karıştırıyor hocam. İlk dönem geçerli, 2. dönem sınava girmediyse derse katılım puanı alınacak. Bunu yazmasalardı yani 17 ve 18 madde yazılmasaydı, sınav olmayacaklar ama derse katılım notu ilk dönem vermiştik niye bu dönem vermiyoruz, bu dönemi değerlendirmiyoruz diye haklı olarak sorulacaktı. Dolayısıyla ben 2. dönem derse katılım puanı verilecek diye yorumluyorum.

Sizin mantığınızla 2. dönem sınav olmayanlara derse katılım notu da girilmeyecekse biz niye 2. dönem ders işledik diye bakanlığıa sorarım ben. Aynı şartlar birinci dönemde de vardı, o zaman niye derse katılım notu verdik de şimdi vermiyoruz gibi bir saçmalık olacak. Ama bakanlık bunu 17 ve 18. madde ile sınava girsin girmesin derse katılım puanı verileceğini belirtmiş.

Çok güzel bir bakanlığımız var, açıklama bile açıklamaya muhtaç.

Öğrenci sınava girmeyecekse ikinci dönem hiçbir ölçme değerlendirme yapılmayacaktır demiş hocam bakanlığımız ders katılım da bir ölçme değerlendirme olduğuna göre ikinci dönemi geçersiz sayıyor bakanlığımız o kadar tablet dağıtmasına rağmen
Veya birinci dönem ortaokulların sınavlarını iptal ettiklerini unutuyorlar.
Daha öncede söyledim çok garip bir ülke olmaya başladık özellikle 2021 yılında alınan kararlarla sadece mebde değil her alanda..

Geçenlerde çok başarılı bir öğrencimin maddi olanaksızlıklar yüzünden komşuda derslere girdiğini öğrendim. Ve ilk derslere çok erken olduğundan giremediğini. Evet tablet vermiş okul ama ona internet alacak paraları yok. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim imkanları olan merkezi gayet herkesin çocuğunu vermek istediği bir okuldayım. Ama bu haberimiz olan elimizin erdiği daha zor şartlardaki okullardaki öğrencileri düşünemiyorum bile. O nedenle not olmamasını ben pozitif karşıladım ki geçen dönem tersini düşünüyordum. Kaldı ki pandemi de yakını kaybeden bir çok öğrencimiz var. Süreçte hiç sınav yapılmasa iyidi tabi. Ama işte yapcak bir şey yok. Pandemi şartları sürekli endişe korku bir buçuk yıldır benim psikolojimi bile etkilediyse çocukları düşünemiyorum o yaşta. Sınav notu kalktı hala 25 öğrencim derse giriyor keyf alıyoruz diyorlar. Notu söylediğinde öğrencim güzelce öğrendiklerini kazandıklarını ve evde boş olmanın ona daha zarar vereceğini de anlattım güzelce. Açıkcası anlayan giriyor. O nedenle bırakalım bu sene de böyle geçsinler şartlar düzelince zaten hepimiz üstümüze düşeni yaparız.

Uzaktan mı yüz yüze mi olur sizce?
hocam bakanlık sınavları (tabi veli ve öğrenci kabul ederse) yüz yüze yapın diyor. Aslında ebadan yapılabilir. Şu saatte sınavınız olacaktır diye öğrencilere duyurulur, öğrencilere o saatte sınav gönderilir sınav süresi dolunca sınav bitirilir. Ama bunu bakanlıktakiler akıl edemiyor.

Herkes bir şeye kızmış ama öğrencilerin suçu yok, bu şartlarda sınıfta kalmaları ya da düşük not almaları doğru olmazdı. Öğrencilerin yüksek karne notu almaları doğru olur.

Meb bir çok konuda yanlış yaptı, bunların ceremesini öğrenci çekemez.

Bence bu süreçteki en zararlı çıkanlardan birisi öğrenciler. Bazıları iki senedir hiç okul yüzü görmedi. Belki de görmemeye devam edecekler.
Bu süreçte bence öğrencilerden yana taraf olmak kötünün iyisi bir durum. Bence bakanlık lafı hiç uzatmadan öğrencilerin sınavlarının yapılmayacağını ve birinci dönem notlarıyla geçeceklerini söylemeliydi.
Dilekçe falan gereksiz hareketler bence.

Bugün derslere en çok katılan öğrencilerimden biri dersin sonuna doğru geldi hayırdır deeim ya Hocam dilekçeyi verdik ya güvenlik dedi ki hayırlı olsun 7. Sınıfa geçtin boşver artık dersi mersi katılmana gerek yok dedi aklım karıştı dedi. O kadar sinirlendim ki ya komple kapatın ya adam gibi ders yapalım böyle arafta 7-8 çocuk geliyor onlar var ama katılmıyor

Bugün derslere en çok katılan öğrencilerimden biri dersin sonuna doğru geldi hayırdır deeim ya Hocam dilekçeyi verdik ya güvenlik dedi ki hayırlı olsun 7. Sınıfa geçtin boşver artık dersi mersi katılmana gerek yok dedi aklım karıştı dedi. O kadar sinirlendim ki ya komple kapatın ya adam gibi ders yapalım böyle arafta 7-8 çocuk geliyor onlar var ama katılmıyor
hocam güvenlikçiniz sıkıntılı, ne demek boşverin dersi mersi, güvenlikçinin uyarılması lazım okul idaresi tarafından, eğitim ve öğretim işlerine karışmasın, kendi işini yapsın.

hocam güvenlikçiniz sıkıntılı, ne demek boşverin dersi mersi, güvenlikçinin uyarılması lazım okul idaresi tarafından, eğitim ve öğretim işlerine karışmasın, kendi işini yapsın.
Bende ilk an böyle düşündüm hatta dersi durdurup müdürü arayayım dedim sonra okula da yeni atandım kararsız kaldım

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İKİNCİ DÖNEMİNDE İLKOKUL, ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULLARINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN SINAVLARDA TEREDDÜT EDİLEN HUSUSLAR

http://tegm.meb.gov.tr/www/2020-202...inavlarda-tereddut-edilen-hususlar/icerik/718
açıklamanın açıklaması :p
buna da bir açıklama gelir mi ki? :D

Nihayet aradığımız sorunun cevabını da bulduk çok şükür!
25. Birinci dönem puanlarını tercih eden öğrencilere ders etkinliklerine katılım puanı verilecek midir?

Birinci dönem puanlarını tercih eden ve ikinci dönem sınavlarına katılmak istemeyen öğrencilerin sadece birinci dönem puanlarına göre değerlendirilmeleri sağlanacak ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır.

Geri