harici ram

Kodla Büyü

ayscev

Aktif Üye
arkadaslar notebookun ramini yükselmek istiyorum. bir ara harici ramler görmüstüm. flash bellek gibi usb girisine takılıyordu. aıyorum fakat bulamıyorum. hangi sitede bulunabilir acaba bilgisi olan var mı?

hocam flash belleklerin harici ram gibi kullanıldığını duydum ama hiç denemedim

ancak şöyle bir problem olduğunu biliyorum. kullanılan flash belleklerin frekansı ile işlemci ve ram frekansları birbirini tutmadığından verimli çalışmıyor.

evet hocam frekansların aynı olması gerekir bencede verimli calısma icin. harici ram icin illa vista mı olması lazım sistemin

Hocam uğraşmayın böyle harici marici. Verimli olmaz. Alın bir tane RAM takın bilgisayarınıza. En fazla 2 tane vida söker takarsınız.

Hocam Xp'de eBoostr programını kurup flash belleği ram gibi kullanmak istedim.
Psikolojik olarak bile hızlandığını hissetmedim. Ama vista'nın kendi programıyla kullanan
arkadaşlar olumlu görüş belirtiyor...

ready boost hikaye... sonuçta ram hızı en fazla usb 2.0 hızına yaklaşır ddr 2 bellek erişim hızının çok altında hem çok yavaş hem kullanışsız.Ne yapmak gerek??

1- Notebookların RAM lerine ulaşmak diğer donanımlarına nazaran daha kolaydır.Çünkü ilave yapılacagı düşünülerek rahat sökülüp takılabilen alt yüzde bir modül içine yerleştirilmişllerdir.Bu modülün vidaları sökülerek RAM çıkarılır.

2-Çıkan RAM incelenir bellek hızı( ör:667mhz) ve bellek tipi (ör: DDR2) tesbit edilir.Bu ifadeler RAM üzerindeki etiketlerde yazar DDR2 667Mhz gibi.(PC26400,PC2 5300 gibi bi ifade varsa pratikte frekans hızını bulmak için bu değer 8 e bölünür (ör: PC 6400=800 Mhz)Ayrıca PC2 ifadesi o RAMin DDR2 olduğunun göstergesidir.

3-Tercihen ve önerilen şudur ki RAM lerin üzerindeki çip sayılarıda eşit olsun.Yani diyelimki sizin eski RAM iniz 8 çipli ise yeni alacağınızda 8 çipli olsun.Ama bu olmazsa olmaz bir kural değildir 4 çipli bir ram ile 8 çipli bir ramd e senkronize olarak çalışabilir

4-)Yukardaki kriterlere uyarak Anakartınızın desteklediği max bellek miktarını geçmeden RAM satın alabilirsiniz.Boştaki modüle eskisi ile beraber takabilirsiniz

Şunuda hatırlatmakta fayda var eğer 32 bitlik bi işletim sistemi kullanıo iseniz 3GB den fazlası zaten sistem tarafından kullanılamayacaktır.

Geri