Harddisk almam gerekiyor. Kafam karıştı. Yardım...

Kodla Büyü

ayme34

Site Gezgini
Selamlar. Bundan 6 sene önce alınan(o zamanın teknolojisine göre oldukça iyidi). bilgisayarımın harddiski yandı. Yeni bir harddisk almam lazım. Biraz araştırdım. Benim harddiskim ATA. İnternetten harddisk fiyatlarına baktım, 80 GB lık işimi görebilecek bir harddisk alayım dedim ama teknolojileri hep SATA. Piyasada ATA satılmıyor mu?. Sizce ben ATA bir harddik mi bulup almalıyım. Yoksa SATA harddisk mi almalıyım. Eğer SATA alırsam sanırım anakartımda böyle bir giriş yok. Bunun için ayrı bir aparat mı almam gerekecek. Ne yapmalıyım, bana yol gösterirseniz çok sevinirim.
Bir de harici harddisk alırsam, bunu dışarıdan USB girişine bağlarsam, işletim sistemini buraya yükleyip bilgisayarımı çalıştırabilir miyim? İstediğimde bu harddiski çıkarıp istediğim yere götürüp bilgileri yükleyip, tekrar kendi bilgisayarıma taktığımda problem yaşar mıyım?

aaa, ben 80GB lık ATA almıştım.emin misin ATA'nın satılmadığına?
bir de bence USB hardisk kullanma. diğeri kadar çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.sen tut, sabit diskini (adı üstünde 'sabit') oynak bi yere koy. yani güvenli bi yere koysan da kasanın içine sabitlediğin kadar sarsıntısız olmaz. ki sen buna sistemini kuracaksın..

hocam ATA HDD ler piyasada mevcut. sizin 6 sene önce diye bahsettiğiniz pc nizin anakartıda ozmanın teknolojisini hatırılıyorum muhtemelen ATA 133 desteklidir. ki piyasadaki ATA HDD lerin hepsi olur. mantıklısı böyle bir HDD almak.

Yani piyasada uyumlu HDD kalmadı sorununun yaşandıgını daha önce duymamıstım. Hiç bulamazsan SCSI kartı al PCI dan SCSI HDD bagla dicemde çok pahalı olur :)

USB HDD ye işletim sistemi kurabilirsin ancak sağlıklı olmaz tavsiye etmem. HDD hem yavaş olur hemde veri kaybın olabilir.

sizin istediğiniz 80ni bilgisayarcılardan bulabilirsiniz. Verdiğim adreste daha yüksek kapasiteler var.

Geri