Hangisine yoğunlaşmaliyim?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Yıllardır kendimi az çok geliştirmeye calistim. Halen daha çalışıyorum da.. Sizce çoğu yazılım dilini, yazılımı az çok bilmek için mi kendimi geliştirmeliyim yoksa bir yazılım diline veya yazılıma yoğunlaşıp onu mu profesyonel şekilde öğrenmeliyim? Nasıl bir yol haritası cizmeliyim sizce?( Az çok bildiğim önceden uğraştığım yazılımlar, diller şunlar: c#,Java,PHP, Dreamweaver, Android programlama, Arduino, scratch, photoshop,flash vb programlar dilleri az çok biliyorum ama oturup da ciddi bir proje gelistirmedim)

Şu anda Java diliyle Android programlamaya hobi olarak yoğunlaştım. Profesyonel olmaya çalışıyorum ve ciddi projeler yapmak istiyorum. Bir alanda uzmanlaşmak mi yoksa bilişim teknolojilerinde çoğu alanda proje yapmak mı mantıklı ve doğru bilemedim. Bir de size sorayım dedim. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Hocam mobil uygulamalar üzerine profesyonel çalışmalar yapmak en iyisi ve yakın-orta gelecekte bu alandaki ihtiyaç kapanmayacak. Hatta daha özgün ve spesifik uygulamalar önem kazanacak. Sektörel ihtiyaçlara çözüm sunabilecek şekilde çalışmalar yapmak daha iyi. Benim naçizane fikrim telefonlarımız birer uygulama çöplüğüne dönmüş durumda, bunları tekbir çatı altında yönetmeye ve kullanmaya yönelik uygulama çalışmaları yapılabilir.

tabii ki tek bir alana yoğunlaşmak ve bir şeyin uzmanı olmak. Ben de mobil programlamadan yana kullanıyorum oyumu. Android çalışacaksanız Kotlin'e de bakabilirsiniz önü açık bir dil.

Birden kendimi gördüm hocam :). Kotlinle android geliştirme çalışmalarına başladım, tahminim gideceğiniz yol bu olacak kendimden biliyorum:). Umarım çabuk sıkılmazsınız, umarım çabuk sıkılmam.

Hocam mobil uygulamalar üzerine profesyonel çalışmalar yapmak en iyisi ve yakın-orta gelecekte bu alandaki ihtiyaç kapanmayacak. Hatta daha özgün ve spesifik uygulamalar önem kazanacak. Sektörel ihtiyaçlara çözüm sunabilecek şekilde çalışmalar yapmak daha iyi. Benim naçizane fikrim telefonlarımız birer uygulama çöplüğüne dönmüş durumda, bunları tekbir çatı altında yönetmeye ve kullanmaya yönelik uygulama çalışmaları yapılabilir.
Katılıyorum size hocam. Android teknoloji artık her yerde.. gelecekte profesyonel kişiler hariç halk masaüstü veya laptop hiç kullanmayacak (hatta şu anda kullanılmıyor desek yanlış olmaz) o yüzden android programlamayi biraz da o yüzden seçtim

tabii ki tek bir alana yoğunlaşmak ve bir şeyin uzmanı olmak. Ben de mobil programlamadan yana kullanıyorum oyumu. Android çalışacaksanız Kotlin'e de bakabilirsiniz önü açık bir dil.
İlk başta Java ile başladım hocam çünkü Java hakkında bilgim sıfırdı. Böylelikle javayi da az çok öğrenmiş oldum. İleride inşallah kotline başlarım. Java ile android proje yapmayı iyice profesyonel şekilde pekiştirmem lazım

Son düzenleme:
Birden kendimi gördüm hocam :). Kotlinle android geliştirme çalışmalarına başladım, tahminim gideceğiniz yol bu olacak kendimden biliyorum:). Umarım çabuk sıkılmazsınız, umarım çabuk sıkılmam.
Yok hocam sıkılmam. Mutlu oluyorum ugrasinca :) 7 ay önce salgının ilk zamanlari udemyden eğitim setine başlamıştım. Halen daha devam ediyorum alıştırma yaparak.. şu anda da ilk tecrübem olarak bir uygulama yazmaya başladım. İnşallah tamamlarım. Java ile kodlamada profesyonel olduktan sonra kotline de geçerim inşallah hocam

Geri