Hangi sendikaya üye olmalıyım?

Kodla Büyü

izmitlii

Seçkin Üye
Seçkin Üye
sendikalarla ilgili bilgili arkadalar yardımcı olursa ben ve benim gibi arkadaşlara faydalı olacaktır.

1. yeni yönemelikteki affın çıkmasını sağlayan sendika hangisi?

2. sendikanın bana ne faydası olacak?

3. ne zararı olabilir?

4. şu an yetkili sendika hangisi?

arkadaşlar mayıs ayında sendikaların üye sayımı yapılır..

en fazla sendika üyesi olan yetkili olur..

genelde sendikadan kimse faydalanmaz ama arada birkaç uyanık sendikasını iyi kullanır..

sendikalar genellikle kendi üyesini haklı haksız savunur..

siyasetle iç içedirler..

memurlar sendikaları yoluyla siyaset yaparlar..

bir sıkıntıya düştüğünde avukat bile göstermeyebilir.. ki eğitim birsen bana yapmıştır..

affın çıkmasını eğitim birsen destekledi bu sebeple bildirisini okuduğum gün ocak 2010 da istifa ettim.. ama onlar 10 tl yüzünden istifa ettiğimi düşünüyor...

oysa okulumda ve doğuda en az 30.000 tl kaybım var...

affın çıkmasına destek olan diye ayrım yapmamak lazım çünkü karşı çıkan olmadı bu affahepsi destekledi.sendikalar sana faydası herhangi bir sorun yaşadığında danışıp fikri alacağın destek göreceğin bir topluluğun olması ve bazı sosyal aktviteler. aynı fikirdeki insanlarla biraraya gelmek olabilir.zararı ayda kesilen sendika ücreti :mrgreen: ve bazı yerlerde gruplaşmalara neden olur. şuan yetkili kim bilmiyorum ama mayıs ayında belli oluyor bildiğim kadarıyla

Arkadaşım bence hangi sendikayı kafana uygun görürsen ona üye ol. Ama mutlaka bir sendikaya üye ol. Böyle krumlar üye sayıları ile güçlü olurlar. Bana kalırsa memurların tek sendkası lmalı. Ortak kararlar alabilmeli. Anca iktidar ne yaptı?Kendine yakın bir sendika oluşturdu. Üyelerine koltuk dağıtarak diğer sendikalardan üye çalmaya güçü parçalamaya çalıştıysada bunda başarılı olamadı.

türk eğitim sene üyeyim ama istifa etmeyi düşünüyorum.sendikanın ne avantajı var dersen şu ana kadar hiç bi şeye yaramadı.affı çıkaran sendikayı arıyor arkadaşlar herhangi birine üye olabilirsiniz nasılsa karşı çıkan olmadı...umarım bu affın çıkmasına sebeb oldu diye sendikaya üye olan arkadaşlar iktidarda olduğu sürece meb uygulamalarında öğretmenini sallamayan sürekli zorluk çıkartan iktidarıda sandıkta af çıkardı diye ödüllendirmez...en azından makarnaya kömüre oyunu veren kişilerle öğretmenlerin farkı olur arada diyelim...

ben hiç birine üye değilim. ama sen fayda görmek istiyorsan hanhisi iktidara en yakınsa ona üye ol :) ikdidar değişirse sende sendika değiştir.

örneğin bizim eski idareciler eski devrimciliklerinden bahseder dururdular. anlata anlata bitiremezdiler. Ama sonra ne olduysa iktidara göre hepsi milli görüşçü oldu :) sendika değiştirdiler.

Sendikalar güya hak aramak için var ama hakikatte ceplerine birşeyler elde etmek için var.Yani menfaat üzere kurulu bir sistemleri var.Menfaatleri için Hakkı hakikati satıverebiliyorlar (her zaman değil).Sende üye olunca demiş oluyosun ki : Ben bunların faaliyetlerini destekliyorum.

Eğer dersen ben bunların yanlışlarını desteklemiyorum, sadece hakkımı arasınlar diye üye oluyorum yada olacam

İnsan bir maksada gideceği zaman 2 şeye dikkat etmelidir.
1-)Seçtiği maksadın doğruluğuna
2-)Maksadı elde etmek için izlediği yolun doğruluğuna

AKP: Eğitim Bir Sen
MHP: Türk Eğitim Sen
CHP: Eğitim İş Sen
CHP&DTP: Eğitim Sen

Seçerken bu tablo yardımcı olur.

mr_ogretmen' Alıntı:
arkadaşlar mayıs ayında sendikaların üye sayımı yapılır..

en fazla sendika üyesi olan yetkili olur..

genelde sendikadan kimse faydalanmaz ama arada birkaç uyanık sendikasını iyi kullanır..

sendikalar genellikle kendi üyesini haklı haksız savunur..

siyasetle iç içedirler..

memurlar sendikaları yoluyla siyaset yaparlar..

bir sıkıntıya düştüğünde avukat bile göstermeyebilir.. ki eğitim birsen bana yapmıştır..

affın çıkmasını eğitim birsen destekledi bu sebeple bildirisini okuduğum gün ocak 2010 da istifa ettim.. ama onlar 10 tl yüzünden istifa ettiğimi düşünüyor...

oysa okulumda ve doğuda en az 30.000 tl kaybım var...

Hocamında dediği gibi sendikacılık bu ülkede siyasi partilerin arka bahçesi olmuş. Misal starjeliğimin kaltığı günden bu yana sözde milliyetçi geçinen; bu ülkenin her yanı şehit kanlarıyla sulanmış; son bir kişi kalmadan terk edilemez diyen bir sendikaya üyeyim. 6 yıl oldu üyeliğimi başlatalı. Anayasa mahkemesi sendika aidatları ile yönetmeliği iptal ettiğinde bile bizim ki gönül işi diye terk etmedik gemimizi. Şimdi düşünüyorum boşa imiş. Diğerine bakacak olursan Haktan, Adaletten bahserderler ama ne hak ne hukuk anlamazlar. Eşim 2 senedir okulunda proje yapıyor. Geçen seneki projesi, valilik tarafından il genelinde düzenlendi. Cumhurbaşkanlığının internet sitesi ve basılı materyallerinde kullanıldı. Ama hiç kimse teşekkürü bırak eline sağlık bile demedi. Bu sene yine çok güzel bir proje yapıyor. Bu proje ile de adını duyuruacağından eminim ama okul müdürü ne diyor biliyormusunuz. Hocanım sendikanız yokmuş, eğer bizim sendikaya geçersen maaşla ödüle sizi aday gösterebiliriz. Artık o kadar tiksinmeye başladık ki bu adam kayırmacıklıklardan, tükendik. Fırsat kolluyoruz, olursa yurt dışında tuvalet temizlemeye razıyız. Olmazsa artık sistemin değişmez memur zihniyetinden olacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Zorunlu hizmetle ilgili; 4 yıldır aynı ilin e sınıfı bir ilçesinde zorunlu hizmet yapıyorum. evimden ayrı olduğum için ne ek ders gözümdeydi ne de başka bir şey. ek ders ve cebimden harcadığım paralara bakarsanız 50-60 milyara yakın bir ekonomik kaybım var. Bundan sonra bu devlet mi çıkıp bana fedakarlıktan mı bahsedecek; yada birileri oradaki öğrencilerinde öğretmene ihtiyacı olduğundan mı? Yada bizim suçumuz devlete inanıp güvenmek, Atatürk'ün dediği gibi durmadan çalışmak mı?? Her neyse sevgili arkadaşlar, artık gemisini yürüten kaptan. Ama benim Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı olan güvenim bitmiştir. Artık çok sağlam bir milliyetçi olarak bu ülke yansa kılım kıpırdamaz. Sendika ile ilgili istifam da cebimde. Pazartesi günü oradan da istifa ediyorum.

Umarım bundan sonra birileri bana Adalet, Hak ve Hukuktan bahsetmez. Tabii Kaldıysa...

hocam bütün sendikalar aynı zihniyet. Yanılmıyorsam 2 sene önce üye aidatları toplu görüşmelerde 2 katına çıktı ve devletin bunu ödemesi konusunda anlaştılar. Bu maddeye bütün sendikalar savundu ama memurun özlük hakına gelince hiçde birlik olamıyorlar. Ne kadar maaş zaamı aldılar.ne kadar4 özlük aldılar. verdikleri hep seyyanen zamlar hiç bodroları inceyen arkadaş var mı ? bizim taban aylığım çok komik bir rakam gerisi seyyannen zam. yazık hepsine yazık çıkar dünyası

Eğitim Bir Sen'e üye iken istifa edip Türk Eğitim Sen'e üye oldum hayatımda bir değişiklik olmadı. İkisininde ne faydasını ne zararını gördüm. Sendikacılık gereksiz bir çaba.

bir de bu sendikaların hani okullarda temsilcileri falan oluyor ya. ben aslında bir sendikaya yakın olduğumu düşünüyordum. ama bu temsilci arkadaşa bir türlü içim ısınamadığından, ondan yarar değil zarar geleceğini düşündüğümden o sendikadan soğudum.

siz de de böyle durumlar varmı.

adurmus' Alıntı:
Sendikalar güya hak aramak için var ama hakikatte ceplerine birşeyler elde etmek için var.Yani menfaat üzere kurulu bir sistemleri var.Menfaatleri için Hakkı hakikati satıverebiliyorlar (her zaman değil).Sende üye olunca demiş oluyosun ki : Ben bunların faaliyetlerini destekliyorum.

Eğer dersen ben bunların yanlışlarını desteklemiyorum, sadece hakkımı arasınlar diye üye oluyorum yada olacam

Hocam bu mantıkla düşünen tutarlı bir kişinin herhangi bir siyasi parti için oy kullanmamış olması lazım. Sizde muhtemelen hiç oy kullanmadınız değilmi?

aliantep27' Alıntı:

:++:
Sadece bu tablo yeterli. gerisi sadece kendini kandırmak gibi bişey. yok partiden değil ama şu sendike şöyle iyi böyle iyi gibi laflar boş. amacı siyaset değilde sadece memur hakkını korumak olan sendikalı sayısı çok çok azdır, sendika sayısı ise yoktur. Her sendika bir partinin yan koludur.

yeremez' Alıntı:
aliantep27' Alıntı:

:++:
Sadece bu tablo yeterli. gerisi sadece kendini kandırmak gibi bişey. yok partiden değil ama şu sendike şöyle iyi böyle iyi gibi laflar boş. amacı siyaset değilde sadece memur hakkını korumak olan sendikalı sayısı çok çok azdır, sendika sayısı ise yoktur. Her sendika bir partinin yan koludur.

doğru söze ne denir? Sendika=siyaset

herkes sendikasından ayrılırsa bence en güzeli olur..ben istifa ettim rahatım.. 4 yılda 1 gr fayda sağlamadılar bana..

:-1:

değerli arkadaşım ilk önce sorduğun için ve hassasiyetin için teşekkür ederim. arkadaşların da belirttiği gibi hangisi olsursa olsun bir sendikaya üye ol. sadece üye olmakla kalma sendikanın çağrılarına cevap ver, toplantı olur etkinlik olur.
bence sendikaya üye olmadan önce sendika - siyasi parti eşleşmesini bir kenara bırakıp sendikaların tüzüklerini bir gözden geçir. ilkelerini nelerdir bunları öğren. ilkelerini doğru belirlemiş ve senin ilkelerinle uyuşan sendikayı bul. internet sitelerini ziyaret edip bizzat kendin bir fikir sahibi olmaya çalış. hatta bulunduğun illerdeki şubelerine gidip bir çay iç. orada birileriyle görüş. veya senin okulunda farklı sendikalara üye olan öğretmenleri bir düşün. kendine yakın hissetiğin öğretmenlerle aynı yerde bulunmak isteyeceksin sanırım.

af konusu geçici bir konu, bir sendika af konusunu getirmiştir, bir diğeri öğretmenevi aidatlarına yapılan zammı geri çektirmiştir, bir diğeri sevk alma konusunda öğretmenlerin mağduriyetini gidermiştir. her sendikanın bir faydası dokunmuştur mutlaka.

tek bir sendika konusu malesef mümkün görünmüyor. ancak öğretmenler doğru karar vererek iyi çalışan sendikaya üye olup diğer sendikaları safdışı bırakırsa zaten kendiliğinden tek sendika oluşmuş olur.

bir arkadaşın dile getirdiği gibi bir sendikaya üye olduğun zaman o sendikanın etkinliğine katkıda bulunmuş oluyorsun. bu bakımdan kriterin sayısal çoğunluk olmasın. kaldı ki sayısal çoğunluğa sahip sendikaların nasıl üye yaptıkları sayılarını nasıl arttırdıkları yazılmış burada.

ayrıca sendikaların birer süper kahraman olmadıklarını, ellerinde sihirli bir değnek olmadığını anlamak gerekiyor. her sendika üyelerinin desteği ile ayakta durur. örneğin geçtiğimiz yıl toplu görüşmelerde sendikalar pazarlık masasına oturdular ve hükümet hemen hemen hiç bir talebi dikkate almadı. bunun üzerine sendikalar hükümetin memurları ciddiye almaz tavrına tepki göstermek için 25 Kasım İş Bırakma eylemini yaptılar. sendiklara istedikleri zammı alamadılar diye eleştirmekten önce ben o gün alanlarda yapılan eylemlere destek verdim mi, bu tepkimi gösterdim mi diye kendimize sormalıyız.

uzun bir yazı oldu. sonuç olarak bir sendikaya üye olmadan bireysel hareket ederek, hakkımızda istedikleri hükmü veren hükümetin ekmeğine yağ sürdüğümüzü düşünüyorum. bursa'da çalışıyorum. ben de bir sendikaya üyeyim. burada sanal yarış yaratmamak için sendikamın adını yazmıyorum ancak bu üyeliğimden son derece memnunum.

teşekkürler veli hocam. söylediklerini dikkate alacağım.

şu parti sendika işi beni bozdu açıkçası biraz. 4 yıllık öğretmenim pek sendikalarla işim olmadı açıkçası. ama şimdi ben x bir sendikaya üye olursam bana Xpartili gözüyle mi bakacaklar?

bir söz vardır ya "milletin ağzı kese değil ki büzesin". ne yaparsan yap başkalarının senin hakkındaki düşüncelerini sen belirleyemezsin. ben bu sendikaya şu düşünceden dolayı, bu sebepten dolayı üye oldum dersin olur biter. burada dikkat edilmesi gereken sendikaların tüzükleri, belirledikleri ilkelerdir.

izmitlii' Alıntı:
teşekkürler veli hocam. söylediklerini dikkate alacağım.

şu parti sendika işi beni bozdu açıkçası biraz. 4 yıllık öğretmenim pek sendikalarla işim olmadı açıkçası. ama şimdi ben x bir sendikaya üye olursam bana Xpartili gözüyle mi bakacaklar?

evet...yukarıda arkadaş yazmış.hangi sendikadaysan o partilisin derler..

Arkadaşlar bizim haklarımızı savunabilmemizin en güçlü yolu örgütlü olmak o da öğretmen camiası içinde sendikalarla sağlanabiliyor.Eğer hükümet bana refah bir çalışma imkanı sağlıyor veyahut hiçbir sorunum yok memnunum diyorsan, zaten hak arama gibi bir derdin yok (ama bu olmayacağı anlamına da gelmez). O zaman sendikalarla işin olmaz tabi.Ama sonra da yok şu kadar zam verdiler ne kadar komiksiniz;ücretli,sözleşmeli,kadrolu diyerek bizleri de bölüyorlar artık demeye de hakkınız yok...
Eğer kararınızı değiştirir de bir sendikaya üye olmak isterseniz tek dikkat etmeniz gereken YALAKA-SEN olmaması ,yok şu siyasi partiye yakın isterim yok şu siyasi partiye yakın olmak isterim diye düşünce yalaka-sen dışında hakkını korumak ve yardımcı olmak için elllerinden geleni yapıyorlar zaten.Ben en çokta bir sözleşmeli öğretmen arkadaşımızın ameliyat olupta rapor aldıktan sonra sendikalar sayesinde danıştay kararından sonra rahatça rapor alabilmesi ve de huzuru yalkalaması üzerine hak aramanın ne kadar önemli olduğunu farkettim.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana,iyi çalışmalar meslektaşım... 8)

aliantep27' Alıntı:

Sendikalar kendi partileri iktidar olduğunda süt dökmüş kedi gibi olur. 3 maymunu oynar. muhalefette oldukları zaman da iktidarın tüm icraatlarına baş kaldırır, yaygara koparır. Ara sıra sendikalara muhtaç oluyor insan bu doğru. Ancak her zaman söylediğim bir şey var. ALLAHIM... SENDEN GELECEK HER TÜRLÜ BELAYA KARŞI BOYNUM KILDAN İNCEDİR. AMA BENİ NAMERDE MUHTAÇ ETME.

akin79' Alıntı:
adurmus' Alıntı:

Hocam bu mantıkla düşünen tutarlı bir kişinin herhangi bir siyasi parti için oy kullanmamış olması lazım. Sizde muhtemelen hiç oy kullanmadınız değilmi?[/quot

Hocam ben özellikle oy kullanırım.Hatta oy kullanmamayı mesuliyet olarak bilirim.Fakat oy kullandığım partiyi sevdiğim için değil.Bakıyorum partilere şöyle

A partisi : Başa geçse Dini kökünden söküp atar elinden gelirse
B partisi : Başa geçse Dinin dalını kırıp geçer elinden gelirse
C partisi : Başa geçse Dinin yaprağını koparıp geçer elinden gelirse

kökünü söken olmasın diye yaprağını koparana oy veriyorum.Yoksa kesinlikle oy verdiğim partiyi sevmiyorum ve dahi hiç bir partiyi

Tarafsız gözle bakınca pek bir faydaları olduğuna inanmıyorum. Sendika gündemi bu sıra af-zorunlu hizmet tayin gibi konulara endekslenmiş durumda. Okullarda eğitim-öğretimi yapılamaz hale getiren disiplin ve sınıf geçme yönetmelikleri ile ilgili hiç bir sendikanın itirazını duymadım. Yine kendini kral sanan, öğretmene mesleğini zehir eden okul müdürleri ve müfettişlerin yetkileri ile ilgili hiç bir sendikadan itiraz yok.

Geçenlerde bakan ödül alan kişilerin üye oldukları sendikaları açıklamıştı. Ne kadar dürüst ve çalışkan da olsanız ödül verilirken ; iktidar ya da okul müdürünüz, il-ilçedeki mem yöneticileri ile benzer görüşlerde olanlara öncelik tanınıyor. Farklı görüşte olanlar da alabiliyor ama sayıca daha az. Terfilerde de aynı durum söz konusu.

Meslekte 3. yılım ve şimdilik hiç bir sendikaya üye değilim. Faydalı bir şeyler yapacaklarına inandığım zaman üye olacağım.

ferhaterkus' Alıntı:
Arkadaşlar bizim haklarımızı savunabilmemizin en güçlü yolu örgütlü olmak o da öğretmen camiası içinde sendikalarla sağlanabiliyor.Eğer hükümet bana refah bir çalışma imkanı sağlıyor veyahut hiçbir sorunum yok memnunum diyorsan, zaten hak arama gibi bir derdin yok (ama bu olmayacağı anlamına da gelmez). O zaman sendikalarla işin olmaz tabi.Ama sonra da yok şu kadar zam verdiler ne kadar komiksiniz;ücretli,sözleşmeli,kadrolu diyerek bizleri de bölüyorlar artık demeye de hakkınız yok...
Eğer kararınızı değiştirir de bir sendikaya üye olmak isterseniz tek dikkat etmeniz gereken YALAKA-SEN olmaması ,yok şu siyasi partiye yakın isterim yok şu siyasi partiye yakın olmak isterim diye düşünce yalaka-sen dışında hakkını korumak ve yardımcı olmak için elllerinden geleni yapıyorlar zaten.Ben en çokta bir sözleşmeli öğretmen arkadaşımızın ameliyat olupta rapor aldıktan sonra sendikalar sayesinde danıştay kararından sonra rahatça rapor alabilmesi ve de huzuru yalkalaması üzerine hak aramanın ne kadar önemli olduğunu farkettim.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana,iyi çalışmalar meslektaşım... 8)

Arkadaşlar burada hak meselesi var.Lütfen din üzerinden siyaset yapan ve de ayrım yapan gericilere,sözde demokratlara,liberallere,kısmi özgürlükçülere bulaşmadan hakkımızı aramanın en doğru yolun sendikalar olduğuna inanıyorum.Bu başlık altında da siyasi tartışma yaratmanın bir anlamı olduğuna da inanmıyorum.Başlık hangi sendikaya üye olmalıyım?
Buraya siyaset bulaştırıp kafa bulandırmanın anlamı yok...
Eğer meydanı boş bırakırsanız siyasi partilerde sendikaları ahtapot kollarıyla ele avuca almaya çalışır taby ,bizim görevimiz pis elleri hak arayan sendikalarımızdan çekmek ve görüşümüz ne olursa olsun hakkımızı aramaktır...

Herhangi bir sendikaya üye değilim ancak üye olunması gerektiğini düşünenlerdenim. Bu çelişkili gibi görünsede hakkımızı 1 elden aramamız için şart diye düşünüyorum ama şu an sendikalar bir partinin arka bahçesi gibi görünüyor bu sebeple bizlerde üye olmak istemiyoruz. Bu sendikalar yerine tek bir sendika olsa şimdiye kadar üye olurdum.

eğitim İş sendikasını takip ediyorum bir süredir belki ilerleyen zamanlarda üye olurum.

sanırım benim gbi düşünen çok arkadaşım var.

açtığım başlık umarım faydalı olup sendikalardan yararlanmak isteyen arkadaşlara yol gösterici olacaktır...

bende su ana kadar hicbir sendikaya uye olmadım,

cunku malasef ulkemizde sendikalar sadece siyasetten ibaret,

bizleri savundukları felan yok bence, herkes kendi çıkarı için uye oluyor,

su an ki tabloda daha onceki senelerdeki gibi aynı, bir de hangi sendikalıysan aynı zamanda o partilisin.

bence hic bulasma. ya da egitim bir sen e uye ol, iktidar onlar cunku, bir arkadas yazmıs yukarda iktidar el değiştirirse sen de

sendika değiştirirsin. durum böyle maalesef!

Geri