Halk Eğitimler hem Tef'e hem Böte'ye görünmüyor.

Kodla Büyü
ya bi de bişeyi merak ettim arkadaslar ilk defahalk eğitimlerdeki bütün kadroları aacık göstermişler sanırım artık kadrolu öğretmenlere kurs actıracak halk eğitimmerkezleri ... çünkübiçokbölümde acıklarını göstermişlerbenimmerak etiğimişte 3 acıkolan bi yerde ama merlkezi okadar ek ders cıkarmı hepimize onu merak ediyorum...

pegasusugur' Alıntı:
ya bi de bişeyi merak ettim arkadaslar ilk defahalk eğitimlerdeki bütün kadroları aacık göstermişler sanırım artık kadrolu öğretmenlere kurs actıracak halk eğitimmerkezleri ... çünkübiçokbölümde acıklarını göstermişlerbenimmerak etiğimişte 3 acıkolan bi yerde ama merlkezi okadar ek ders cıkarmı hepimize onu merak ediyorum...
o kurumda 3 açık olduğunu nereden öğrendin hocam?

halk eğitim yazmayacağım ama o kadar çok varki bana gelmesinden çok korkuyorum çünkü formatörlük gibi bir görev algılıyorum: tam gün hatta akşam işte olmak, gün içinde fazla ders saatimin olması yani kısaca çok çalışmak istemiyorum mümkünse 15 saat olsun yeter bana
ama ne hikmetse 2 okul değiştirdim ikisinde de 25-30 kadar dersim oldu sanırım yapacağım tercihte de bana bi piyango(!) vuracak yine, istesem olmaz!!!

1.sayfadaki mesajlara istinaden...
bende böteliyim banada ne kadar halk eğitim varsa cıkıyor, pazarcık dahil!

tahtakama' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
bende böteliyim. görünmüyor. arkadaşlar halk eğitimde ders saatleri vs. nasıl? ek ders alabiliyoz mu? zorunlu kaç saat girmeliyiz???? biraz bilgi verirmisiniz......

arkadaşlar 5 yıldır halk eğitimde çalışıyorum. öğretmenliğe ilk olarak halk eğitime atanarak başladım.

halk eğitimde 1 kurs zorunlu alırsınız bu da haftada 20 ders saati yapar. eğer öğrenci varsa 2. kurs açılırsa 40 ders saati yapar.
milli eğitim bu ders saatlerinden 38 ders saatinin parasını öder.( 15 i maaş karşılıgı - 23 ü ek ders ücreti) haftada 2 saaaten ayda 8 saat karşılıksız olarak girersiniz. eğer halk eğitim idarecileriniz sizleri düşünürse dönersermayeden o para 50-60 lira civarı yine size ödenir.
ayrıca kurslarınızdan birisi akşam olursa akşam mesaisinin ek ders ücreti biraz daha fazladır.
tatilsiz ve tam ek dersli aylarda 750- 800 TL yi bulr ek ders ücreti.

açık lise ve açıkilköğretim halk eğitime bağlı olduğu için senede 8-9 sınav göreviniz garamti olur.

halk eğitim merkezini düşünen arkadaşlarımıza bu işin sadece görünen güzel yanı olduğuunu da belirteyim. her işin bir zorluğu olduğu gibi bu işinde zorlayıcı yanları var.
Bir kaç yıl önce Hem bana açıkken gitmedim. Şimdi pişman gibiyim. Hem in zor tarafları nelerdir söyleyebilir misiniz?

Arkadaşlar ders ya da kurs olmadı diyelim. Bizi başka okula görevlendirme şansları var mı acaba? Bir de kurslarda hangi konuları anlatıyorsunuz daha çok?

ozkansedef' Alıntı:
Arkadaşlar ders ya da kurs olmadı diyelim. Bizi başka okula görevlendirme şansları var mı acaba? Bir de kurslarda hangi konuları anlatıyorsunuz daha çok?
Konu bilgidiğini bilgisayar işletmenliğinin konularıdır büyük ihtimalle. Ya da talebe göre değişir. Herşey kursiyerlere bağlı. Ama daha çok bilgisayar kullanımı üzerine talep olacaktır. Yani Windows Word Excel Internet p.point vs....

BaRaNaY' Alıntı:
halk eğitim yazmayacağım ama o kadar çok varki bana gelmesinden çok korkuyorum çünkü formatörlük gibi bir görev algılıyorum: tam gün hatta akşam işte olmak, gün içinde fazla ders saatimin olması yani kısaca çok çalışmak istemiyorum mümkünse 15 saat olsun yeter bana
ama ne hikmetse 2 okul değiştirdim ikisinde de 25-30 kadar dersim oldu sanırım yapacağım tercihte de bana bi piyango(!) vuracak yine, istesem olmaz!!!
hocam halk eğitimlerinde formatörlük var mı? hiç duymamıştım...
halk eğitim ve formatörlük ters düşmez mi? nasıl çalışılır ki formatör olarak?...

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:
halk eğitim ve formatörlük ters düşmez mi? nasıl çalışılır ki formatör olarak?...

yok hocam yanlış anlamışsınız, halk eğitimde formatörlük var demedim." halk eğitimde çalışmak bana formatörlük yapmak gibi geliyor yani sabahtan akşama kadar iş yerinde olmaktan, çoook çalışmaktan bahsettim. bebeğim var da ondan istemiyorum halk eğitimmiş, okulda formatörlükmüş, çok ders saatiymiş vs.
hakkımızda hayırlısı diyelim yine de...

BaRaNaY' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:

yok hocam yanlış anlamışsınız, halk eğitimde formatörlük var demedim." halk eğitimde çalışmak bana formatörlük yapmak gibi geliyor yani sabahtan akşama kadar iş yerinde olmaktan, çoook çalışmaktan bahsettim. bebeğim var da ondan istemiyorum halk eğitimmiş, okulda formatörlükmüş, çok ders saatiymiş vs.
hakkımızda hayırlısı diyelim yine de...
anladım hocam. peki halk eğitimde dersimiz olmadığı zaman kalmak zorunda mıyım? müdür bizi 8-5 tutabilir mi? akşam kurs vermek isteğe mi bağlı ve yazın?

bu konuda arkadaşlar bilgi paylaşmışlar onları okuyun hocam. ben okumuştum ama aklmda tutmadım çünkü tercih etmeyecem ama 26. tercihten gelecek olursa da nasip derim artık, hayırlısı...

arkadaşlar ben ilköğretimde çalişıyorum.15 ssat ders +formatörüm. hem düşünüyorum.tavsiye ediyormusunuz? yaz tatili şubat tatili var mı?ilköğretime göre daha rahat mı olur yoksa zor mu olur?hemde kadrolu çalışan arkadaş var mı?

tahtakama' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
bende böteliyim. görünmüyor. arkadaşlar halk eğitimde ders saatleri vs. nasıl? ek ders alabiliyoz mu? zorunlu kaç saat girmeliyiz???? biraz bilgi verirmisiniz......

arkadaşlar 5 yıldır halk eğitimde çalışıyorum. öğretmenliğe ilk olarak halk eğitime atanarak başladım.

halk eğitimde 1 kurs zorunlu alırsınız bu da haftada 20 ders saati yapar. eğer öğrenci varsa 2. kurs açılırsa 40 ders saati yapar.
milli eğitim bu ders saatlerinden 38 ders saatinin parasını öder.( 15 i maaş karşılıgı - 23 ü ek ders ücreti) haftada 2 saaaten ayda 8 saat karşılıksız olarak girersiniz. eğer halk eğitim idarecileriniz sizleri düşünürse dönersermayeden o para 50-60 lira civarı yine size ödenir.
ayrıca kurslarınızdan birisi akşam olursa akşam mesaisinin ek ders ücreti biraz daha fazladır.
tatilsiz ve tam ek dersli aylarda 750- 800 TL yi bulr ek ders ücreti.

açık lise ve açıkilköğretim halk eğitime bağlı olduğu için senede 8-9 sınav göreviniz garamti olur.

halk eğitim merkezini düşünen arkadaşlarımıza bu işin sadece görünen güzel yanı olduğuunu da belirteyim. her işin bir zorluğu olduğu gibi bu işinde zorlayıcı yanları var.

hocam yaz tatili şubat ttaili var mı? 1 eylül -1 temmuz mu okuldaki gibi ???

Şimdi böte liler 15 + 23 ü alabiliyor mu? çalışan arkadaşlar bilgi verirmisiniz?

Ya arkadaşlar şunu şöyle netleştirsek nasıl olur. Halk eğitimde çalışmış olan arkadaşlar 2 kurs açıp 40 saat derse girdiğinizi varsayalım . biri hafta içi maaş karşılığı için diğeri de akşam veya haftasonu diyelim . Ortalama aylık ne kadar ek ders alıyordunuz? yazarken mezun olduğunuz bölümü de yazarsanız sevinirim. Bu arada konu eskimiş ancak şu an özür grubu tayinleri var ve birçok halk eğitim açık görünüyor.

arkadasalr öncelıkle halk egıtım merkezlerınde böteb yada tef ayrımı yoktur yanı ne mezunu olursanız olun aynı ekdersı alırsınız ve ayrıca halk eğitim tazmınatı olarak maasınıza ortalama 50-60 tl fazladan para yatar.

ek ders konusuna gelınce 20+20+4+3 seklınde gözukur ek ders yonetmelıgınde b usekılde laboratuar ogretmen ıoalrka ekd ersınızı alırsınız

yanı haftada 20 saat zorunlu gıresınız ekstradanda 27 saat ekders alabılrısınız ayrıca hafta sonu yada aksam kursundanda hafta da 10 saate kadar ek ders alabılrısınız

muhalif33' Alıntı:
tahtakama' Alıntı:
halk eğitim merkezindeki öğretmenlerin formatör olup olmadıgını bilmiyorum, ama olabiliyorlardır... tavsiyede etmem.

zaten elini veren kolunu alamaz mantığı ile taviz verdiğiniz anda bi yandan 2 kurs ile uğraşırken bi yandan da formatörlük benzeri işlerle uğraşırsınız.
halk eğitimin gecesi gündüzü, mesaisi haftasonu yoktur diyebilirim.

peki ozaman halk eğitimde formatör olsak, 1 kurs açsak haftada 20 saatlik. o zaman ekders haftalık ne kadar olur???

Formaorlerin ek dersleri standart 18 saattir. Ancak sadece ilkogretim ve ortaogretimde formatörlük var. Yani yayın eğitim kurumlarında formatörlük olmaz diye biliyorum.

Must@f' Alıntı:
Değerli arkadaşlar Halk Eğitimde 4 yıl çalıştım.

Eğer Böte mezunu iseniz 15+6+9+3 şeklinde olacaktır.
Teknik Eğitim mezunu iseniz 20+20+4+3 şeklinde olacaktır.

Eğer tam gün tam yıl kapsamında çalışırsanız bunların üzerine 10 saat daha ekders ücreti ekleyin

Benim bulunduğum ilde Hiçbir halk eğitimi Merkezinde bilgisayar öğretmeni yok iken kadrolar boş gösterilmemiş. Bazı illerde de neredeyse bütün halk eğitimler boş gösterilmiş.

Hocam bu "15+6+9+3 " olayını açıklarmısınız.

Öncelikle bu kadar bilgi sahibi olmadan konuşan Bilişim Tek. Öğr. gördüğüm için hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek isterim. Daha sonra Halk Eğitimde çalışan bir TEF çıkışlı Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak Aylık ve Ücrert Karşılığı Ders Görevi olayına gelmek istiyorum.

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri İlkokul ve Lise dışında tüm Mesleki ve Teknik Öğretim kurumlarında 20 saat maaş karşılığı görev yapar. Teknik Liselerde 49 saate kadar ders verebilir. Fakat 2010 yılında ek derslerle alakalı bir yazı kurumlara gönderilmiş ve HEM atölye, labaratuvar ve meslek öğretmenlerinin 47 saate kadar ders alabileceği açıkça yazılmıştır.

Esas problem yöneticilerin çoğu İstanbul başta olmak üzere daha önce kadrolu Bilişim Teknolojileri öğretmenleriyle çalışmamışlar ve onların genel meslek dersi öğretmeni olduğunu sanmalarından dolayı 15 ders maaş karşılığı ve 18 saat ek ders görevi vermeye çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Aynı problemi yaşamış biri olarak Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğünün Mevzuat dairesinden bir yazı alarak atölye, labaratuvar öğretmeni olduğumu kanıtladım ve sanırım problemi çözmüş oldum.

Aynı problemi yaşayan tüm arkadaşlar için yazıyı aşağıya ekliyorum. Hakkınızın kimseye yedirmeyin, yanlış uygulama yapmalarına izin vermeyin.
NOT:İnternette sayıyı arattım bulamadım en sonunda bakanlıktan faxla temin ettiğim yazıdır.

"
81 İL VALİLİĞİNE
SAYI: B.08. 0.ÇYG.0.16.01.01/280 (200)
KONU: AYLIK ve Ücret Karşılığı Ders Görevi

Bilindiği üzere, halk eğitimi ve meslek eğitimi merkezlerinde görevli öğretmenlerin, aylık karşılığı okutacakları ders görevi saatlerinin değerlendirilmesi bakımından; genel bilgi ve meslek dersleri kapsamına dahil kurs öğretmeni olarak mı, yoksa atölye ve labaratuvar dersleri kapsamına dahil kurs öğretmeni olarak mı değerlendirilmesi gerektiği konusunda tereddütler bulunmaktadır.

Bu sebeple konuya ilişkin olarak bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Buna göre halk eğitimi ve mesleki eğitimi merkezlerinde görevli öğretmenlerden, mezuniyetleri ve örgün eğitim kurumlarındaki emsal öğretmenlerin konumları da dikkate alınarak ders görevlerini sınıf ortamında teorik bilginin yanı sıra atölye ve labaratuvarda uygulamalı olarak yürütenlerin atölye ve labaratuvar öğretmeni, sınıf ortamında veya daktilo ve bilgisayar odalarında teorik kapsamda yürütenlerin ise genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni olarak değerlendirilmeleri gerekmektedir.

ESAT SAĞCAN
Bakan A.
Genel Müdür
"
Yukarıdan anladığım Teknik Eğitimden mezun ve Kurslarda teorik ve pratik ders veren her Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Halk Eğitimlerde Atölye ve Labaratuvar öğretmeni olarak sayılır.

hocalarım tüm mesajları okudum. gerçekten faydalı paylaşım olmuş. bende kararsızdım hem konusunda. şimdi tek karasızlığım nüfusa bağlı olmsaı. ben BOLU-KIBRISCIK ve BOLU-SEBEN de açık buldum. buraları tercih etmeyi düşünüyorum. hemde zorunlu hizmete giriyo. tavsiye edermisiniz.?

böteli arkadaşlar aksaray çok programlı lisesini görebiliyormusunuz?

bi arkadaş böteler çok programlı liseler gözüküyor yazmışta.

lütfen cevap.

Ben de böteliyim Aksarayda CPL görünmüyo ama k.maraşta görünen var hocam. Sanırım bilgisayar bölümü olmayan çpl'ler görünüyo

teşekkürler hocam tefliyim sıralamalr da sonlardayım ona göre tercih yapacaktım.

Geri