Halk bankasından gelen bilgisayarlarda (active partition not found hatası)

Kodla Büyü

fatisah

Aktif Üye
Arkadaşlar halk bankası okulumuza 5 adet masaüstü bilgisayar verdi.
Hepsinde HDD var ancak, bilgisayarı açtığımda active partition not found hatası alıyorum.
Araştırdım bulamadım. BIOS ayarları ile yapmışlar muhtemelen.
Bi yardım edin lütfen.

active partition not found

Hdd 1. Bölümü okunmuyor.

Hdd çıkarıp başka bir cihazda test edin, başka cihaz üzerinden tam format atın.

Eski kasasına takıp,
Windows kurulumuna geçip hdd yi ikiye bölün.

Yada hdd partions uygulaması ile active partions seçiniz.

Son düzenleme:
Aynı sorun bende de olmuştu. Diskpart vs yaptım ama hala devam etmişti. Kurulumu cd ile yapıyordum, usb bellek ile başlattım ve enteresan şekilde kurulum devam etti.

halkbank bizede gönderdi. içinde işletim sistemi olmadan geliyor. ben direk windows10 kurdum gectim. sıkıntı yaşamadım

Windows'u yeniden kurun. Kurarken diski yeniden bölün.
active partition not found sabit diskin doğru bölümlenmemesi ya da bölümler üzerinde 3. parti programlarla oynama yapıp, bir bölümün aktif olarak seçilmemesinden kaynaklanır. BIOS, anakat vs. ile ilgisi yoktur.

Bugün geldi HP kasalardan aynı hatayı veriyor , usb den başlamıyor. nasıl çözdüğünüzü anlatabilir misiniz?

Ne zaman talep etmiştiniz hocam bilgisayarları. 1 ay kadar önce bizde başvurduk olumlu yanıt vermişlerdi ama halen gelen birşey yok.
Tam hatırlmıyorum kasım gibiydi sanırım , ama geç de olsa gönderiyorlar .Olumlu yanıt olduysa gelir . Telefon numarası alıp haber verdiler. ekran ve mouse yok . Klavye ve 5 kasa geldi slim. Ama format sıkıntılı usb den başlamadı . Başka kasaya hdd yi takmadan çözmeye çalışıyorum

Tam hatırlmıyorum kasım gibiydi sanırım , ama geç de olsa gönderiyorlar .Olumlu yanıt olduysa gelir . Telefon numarası alıp haber verdiler. ekran ve mouse yok . Klavye ve 5 kasa geldi slim. Ama format sıkıntılı usb den başlamadı . Başka kasaya hdd yi takmadan çözmeye çalışıyorum
Teşekkürler hocam. Takip edelim o zaman. Geldiğinde sizlerin tecrübesinden faydalanıp sıkıntısız bir şekilde kurarız inşallah.

bize de geldi 5 adet lab yeni kuracağız bilgilendirme için teşekkürler.sıkıntı olmaz inşallah

Mini tool partition pro programıni çalıştırın. Hdd bölümlerini göreceksiniz. C primary seçili olacak. Sol menüden set active gibi bir seçenek vardı. Onu seçmeniz gerekiyor. Eğer sonuç almazsanız bir pc ye temiz kurulum yapıp yine bu programla disk klon yapabilirsiniz.

Nasıl hallettiniz hocam??

öndeki usb girişlerde kasanın birinde problem varmış baya uğraştırdı , sonra diğerlerini denedim , arkadaki usb girişlerden formatladım sonra yedek alıp acronis ile diğer kasalara imaj attım . hdd yi farklı kasaya takmaya gerek kalmadı . darısı sizlere arkadaşlar

Bana gelen bilgisayarlarda da aynı hatayı veriyordu. Flash bellekle sıkıntısız format attım. Ama 2 kasada boot ekranında flash bellek görünmüyordu, onlarda da biosu default ayarlara döndürdüm, o zaman flashtan format atabildim. Belki sizinki de benzer bir sorundur.

bende bugün karşılaştım bu bilgisayarla ilk açılışta srekli mesaj geliyordu...
Boot ekranına da bir türlü gelemedim..
kasayı açıp pili çıkarınca
ESC ile boot ekranına geçebildim
sonrasında normal harddisk bölümleme ve format işlemlerini yaptım

Geri