Hal.dll eksik dosya

Kodla Büyü

atungad

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar. Bendeki bir makinede açılışta system32 klasörünün altında hal.dll eksik dosya hatası veriyor. DOS'ta açtığımda dosya yoktu ve başka PC'den kopyaladım yine aynı hatayı veriyor. F8 ile gelen menüdeki seçeneklerden de hiçbiriyle açmıyor. Bu klasördeki dosyaların değiştirilme tarihleri hepsi aynı. Benim sonradan yüklediğimin hal.dll farklı. bundan olabilir mi?
Bu makineye format atmadan nasıl kurtarabilirim? WinXP kurulum CDsinde sadece windows klasörünü L harfi ile silip kurulduğunda ne kadar zarar veriyor? Bilen arkadaş varsa yardımınızı bekliyorum. iyi çalışmalar.

Merhaba atungad.Hal.dll dosyasını başka pcden kopyalamakla hata etmişsin.Her windowstaki bu dosya programın kullanımından dolayı farklıdır.Sistemin bu şekilde çalışmaz.Yapman gereken windowsxp'yi hangi cd'den yüklemiş isen o cd ile sistemini onarman.Bunun içinde windows xp cdsini cd sürücüne tak.sistemini yeniden başlat.Sana herhangi bir tuşa bas dendiği zaman hemen bir tuşa baş ve kurulum dosyalarını yükle.sonra gelen seçeneklerde kurtarma konsolu kullanarak windows xp yüklemesini onarmak için R tuşuna basın seçeneğini seç.Açılan menüde X(bu orda en altta yazan senin sürücü harfindir) yazan satıra aynen aşağıdakileri yaz.
X:> attrib -H -R -C X:\boot.ini
Del X:\boot.ini
bootCfg/Rebuild
Fixboot
Not : tüm bu işlemler ayrı ayrı komut satırına yazılarak dos ortamında yapılacak.Sakın yanlış yapma.Yavaş yavaş ekranı takip ederek yap.Bir işlem tamamen bitmeden diğer işleme geçme.
bu kadar işlem bitince exit yazıp sistemini restart et ve oradan çık.
Cd deki windows klasörünü silersen sistemin komple çöker,yeniden kurmak zorunda kalırsın.Çünkü senin windows xp ile ilgili tüm dosyaların bu klasörün içerisindedir.L harfi de sözünü ettiğin bu klasörü tamamen siler.Burada yapabileceğin bu klasörü kesinlikle silmemektir.Silinirse eğer,hemen c ile sürücünü yaratıp kurulum dosyalarını yükleyerek bu klasörü tekrar yaratmandır. Bence bu klasöre gözün gibi bak.sakın virüs bulaştırma.
Kolay gelsin.

Arkadaşlar bu sorun bende de ortaya çıktı..hal.dll bulunamama hatası ama pc den 2 hdd çıkardığımda bu sorun çözüldü internette yazılanları benim sistemle bi alakası var mı..sistemin kurulu olduğu hdd şu an çalışmakta.. diğer hdd leri taktığımda sorun tekrar oluyo (diğer hdd lerde windows kurulu değil) yardımcı olabilirmisiniz..??

Bizim bilgisayarlardan birinde de oldu aynı sorun. XP CD ile deniyorum fakat yönetici şifresi istiyor, boş olarak da kabul etmiyor. Bu vestellerde default bir şifre var mı?

Geri