Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Hal.dll eksik dosya

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında atungad tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. atungad

  atungad Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeni:
  0
  Merhaba arkadaşlar. Bendeki bir makinede açılışta system32 klasörünün altında hal.dll eksik dosya hatası veriyor. DOS'ta açtığımda dosya yoktu ve başka PC'den kopyaladım yine aynı hatayı veriyor. F8 ile gelen menüdeki seçeneklerden de hiçbiriyle açmıyor. Bu klasördeki dosyaların değiştirilme tarihleri hepsi aynı. Benim sonradan yüklediğimin hal.dll farklı. bundan olabilir mi?
  Bu makineye format atmadan nasıl kurtarabilirim? WinXP kurulum CDsinde sadece windows klasörünü L harfi ile silip kurulduğunda ne kadar zarar veriyor? Bilen arkadaş varsa yardımınızı bekliyorum. iyi çalışmalar.
   
 2. Beyingücü

  Beyingücü Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  0
  Merhaba atungad.Hal.dll dosyasını başka pcden kopyalamakla hata etmişsin.Her windowstaki bu dosya programın kullanımından dolayı farklıdır.Sistemin bu şekilde çalışmaz.Yapman gereken windowsxp'yi hangi cd'den yüklemiş isen o cd ile sistemini onarman.Bunun içinde windows xp cdsini cd sürücüne tak.sistemini yeniden başlat.Sana herhangi bir tuşa bas dendiği zaman hemen bir tuşa baş ve kurulum dosyalarını yükle.sonra gelen seçeneklerde kurtarma konsolu kullanarak windows xp yüklemesini onarmak için R tuşuna basın seçeneğini seç.Açılan menüde X(bu orda en altta yazan senin sürücü harfindir) yazan satıra aynen aşağıdakileri yaz.
  X:> attrib -H -R -C X:\boot.ini
  Del X:\boot.ini
  bootCfg/Rebuild
  Fixboot
  Not : tüm bu işlemler ayrı ayrı komut satırına yazılarak dos ortamında yapılacak.Sakın yanlış yapma.Yavaş yavaş ekranı takip ederek yap.Bir işlem tamamen bitmeden diğer işleme geçme.
  bu kadar işlem bitince exit yazıp sistemini restart et ve oradan çık.
  Cd deki windows klasörünü silersen sistemin komple çöker,yeniden kurmak zorunda kalırsın.Çünkü senin windows xp ile ilgili tüm dosyaların bu klasörün içerisindedir.L harfi de sözünü ettiğin bu klasörü tamamen siler.Burada yapabileceğin bu klasörü kesinlikle silmemektir.Silinirse eğer,hemen c ile sürücünü yaratıp kurulum dosyalarını yükleyerek bu klasörü tekrar yaratmandır. Bence bu klasöre gözün gibi bak.sakın virüs bulaştırma.
  Kolay gelsin.
   
 3. Yalnız_Kurt

  Yalnız_Kurt Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.647
  Beğeni:
  2
 4. MoRiS

  MoRiS Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar bu sorun bende de ortaya çıktı..hal.dll bulunamama hatası ama pc den 2 hdd çıkardığımda bu sorun çözüldü internette yazılanları benim sistemle bi alakası var mı..sistemin kurulu olduğu hdd şu an çalışmakta.. diğer hdd leri taktığımda sorun tekrar oluyo (diğer hdd lerde windows kurulu değil) yardımcı olabilirmisiniz..??
   
 5. mnv

  mnv Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2010
  Mesajlar:
  247
  Beğeni:
  0
  Bizim bilgisayarlardan birinde de oldu aynı sorun. XP CD ile deniyorum fakat yönetici şifresi istiyor, boş olarak da kabul etmiyor. Bu vestellerde default bir şifre var mı?
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal