Halı Saha Maçından Sonra

Kodla Büyü

bormut

Seçkin Üye
Seçkin Üye
mrb arkadaşlar halı saha maçı yaptıktan sonra kaval kemikleirm sanki kırılmış gibi ağrıyo dinlendikten sonra geçiyor doktora gittiğimde dinleneceksin o zmana hocam dedi buna benzer bir olay sizin başınıza geldi mi ağrı için ne yapmalıyım. dinlenmekten aşka halı saha maçından zevkalıyorum ama ağrılar yuzunden bi kaç maç sonra oynayamıyorum. teşekkürler.

hocam sanırım halsizlikten ve dirençsizlikten oluyor... Halısaha bence strese birebir.Size katılıyorum

diz kapağının üstüne kadar kuma gömülü 30 dk beklee ağrın felan kalmazz doya doyaa maçını yap sonraaa,,banada duaa ettt :D

by_katliam' Alıntı:
diz kapağının üstüne kadar kuma gömülü 30 dk beklee ağrın felan kalmazz doya doyaa maçını yap sonraaa,,banada duaa ettt :D
duaarım sizinle de hocam dediğinizi yazın denizde bol bol yapıyorum .ama nafile :(

hamlama değil hocam et kesilmesi değil hamlama 1 -2 haftada geçer ama bu ası oynamaya başladıktan bir iki hafta sonra başlıyo kaval kemikleri dokununca resmen kırılmışş gibi acıyo röntgen sonuçlarında da sorun yok. dotorun dediği gibi dinlenince geçiyo ama insan ter atmak sitiyo yaf :)

Yok hamlama değil. Askerde her gün 5 bin metre koştuktan sonra aynı durum bende de oluyordu. Hamlama olsaydı 5.ayın sonunda aynı ağrı kalmazdı sanırım. En ufak bir düzelme olmadı. Arkadaşın dediği gibi halı sahanın ardından aynı ağrı bende de oluyor. Herhangi bir doktora danışmadım ama sebebini bende merak ediyorum.

girdap08' Alıntı:
Yok hamlama değil. Askerde her gün 5 bin metre koştuktan sonra aynı durum bende de oluyordu. Hamlama olsaydı 5.ayın sonunda aynı ağrı kalmazdı sanırım. En ufak bir düzelme olmadı. Arkadaşın dediği gibi halı sahanın ardından aynı ağrı bende de oluyor. Herhangi bir doktora danışmadım ama sebebini bende merak ediyorum.

evet kardeş halı saah maçından snra ve askerde genelde komando olanlarda oluyo abim dede olmuş askerde ...

bende de dizlerde ağrı oluyor oturup kalkarken zorlanıyorum
galiba jübile yapma zamanı geldi

3 hafta önce halı sahada dizim döndü. Top kornere çıkmasın diye döndürdüğüm anda "çıt" diye ses geldi bacağımdan.. Acılar içinde kıvranırken yerde herkes kırıldı sandı benim gibi. Acile falan gittik, buz tedavisi geçti gibi oldu. Diğer gün inanılmaz şekilde ağrı ve şişme oldu.

Doktora gittim, Mr çektirdik. İç bağ 3.derece yırtık ve Menisküs 4.derece yırtık, İlik sıvısında aşırı artış, aşırı ödem oluşumu çıktı. Doktor senin şu anda ayakta durman mucize dedi. :mrgreen: Hemen ameliyat falan desede kıvrak bir hareketle kaçtım, bir kaç doktora daha gittim onlarda aynısını söyledi.futbol hayatım bitmiş, herhangi bir koşu yapamayacağım, ağır kaldırma yok, merdivenleri yavaş çıkma inme gibi bir sürü şey olacakmış ameliyattan sonra. Ailem yanımda olmadığından tabi ancak memlekette olabilirim ama inanılmaz korkuyorum.

Siz siz olun ya haftada 2-3 maç yapın ya hiç yapmayın. Vallahi mahvoldum, topallamaktan bıktım 3 haftadır.

bormut' Alıntı:
mrb arkadaşlar halı saha maçı yaptıktan sonra kaval kemikleirm sanki kırılmış gibi ağrıyo dinlendikten sonra geçiyor doktora gittiğimde dinleneceksin o zmana hocam dedi buna benzer bir olay sizin başınıza geldi mi ağrı için ne yapmalıyım. dinlenmekten aşka halı saha maçından zevkalıyorum ama ağrılar yuzunden bi kaç maç sonra oynayamıyorum. teşekkürler.

Hocam anlattığın durum aynen başıma geldi onun için güzelce yazmak istedim. Hocam bir kaç yıl önce sürekli halısaha maçı yapıyordum hergün oynuyordum aralıksız bir süre sonra maça başladıktan kısa süre sonra ayak kaval kemiğim kırılmış gibi ağrıyordu dayanamayıp maçı bırakıyordum. Doktora gittim bana dediki bacaklarını çok yordun en az iki hafta top oynama dedi tamam deyip çıktım. Tabiki dinlemedim yine oynadım maçı tamamlayamadım ağrıdan sonra tekrar aynı doktora gittim bana dediği hocam en az bir ay oynama yoksa bugünlerini çok ararsın dedi o zaman korkutum 3 hafta kadar oynamadım ayağım düzeldi ondan beri çok sık oynamıyorum haftada 2 maçtan fazla yapmıyorum

senin mesajı görünce belki yardımım olur diye yazayım dedim
tekrardan geçmiş olsun

amip33 hocam ameliyat olmuyorsan en azından bir rapor al o ayak üzerine basma ile iğleşmez en azından biraz süre ver ayağı dinlendir, 1 hafta olsun üzerine basma. Ağrıların azalıyor mu bu şekilde? Azalmıyorsa hemen istirahat. Çok yorma o ayağı uzun bir süre.

amip33' Alıntı:
3 hafta önce halı sahada dizim döndü. Top kornere çıkmasın diye döndürdüğüm anda "çıt" diye ses geldi bacağımdan.. Acılar içinde kıvranırken yerde herkes kırıldı sandı benim gibi. Acile falan gittik, buz tedavisi geçti gibi oldu. Diğer gün inanılmaz şekilde ağrı ve şişme oldu.

Doktora gittim, Mr çektirdik. İç bağ 3.derece yırtık ve Menisküs 4.derece yırtık, İlik sıvısında aşırı artış, aşırı ödem oluşumu çıktı. Doktor senin şu anda ayakta durman mucize dedi. :mrgreen: Hemen ameliyat falan desede kıvrak bir hareketle kaçtım, bir kaç doktora daha gittim onlarda aynısını söyledi.futbol hayatım bitmiş, herhangi bir koşu yapamayacağım, ağır kaldırma yok, merdivenleri yavaş çıkma inme gibi bir sürü şey olacakmış ameliyattan sonra. Ailem yanımda olmadığından tabi ancak memlekette olabilirim ama inanılmaz korkuyorum.

Siz siz olun ya haftada 2-3 maç yapın ya hiç yapmayın. Vallahi mahvoldum, topallamaktan bıktım 3 haftadır.

hocam çok geçmiş olsun :( çok üzüldüm gerçekten... geçen haftada bizim maçta oldu arkadaş topa vuracaktı durduğu yerde vuramadı yere yığıldı nasıl oldu anlamadık tarak kemiği çatladı , alçıya aldılar bi ay raporlu ayağının üzerine basamayacak, bu tür olayları gördükten ve duyduktan sonra açıkcası insanın hevesi kaçmıyor değil ama nikotin gibi bişey bu , alıştık bi kere...
2maç yapıyoruz bu seferde kaslarda sıkıntı oluyor hocam,malum yaşlanıyoruz ama genç gibi oynuyoruz, herkese sakatlıksız eğlenceli ve bol gollü maçlar diliyorum malum çoğumuz sezonu açtık...

vlk4n' Alıntı:
bormut' Alıntı:

Hocam anlattığın durum aynen başıma geldi onun için güzelce yazmak istedim. Hocam bir kaç yıl önce sürekli halısaha maçı yapıyordum hergün oynuyordum aralıksız bir süre sonra maça başladıktan kısa süre sonra ayak kaval kemiğim kırılmış gibi ağrıyordu dayanamayıp maçı bırakıyordum. Doktora gittim bana dediki bacaklarını çok yordun en az iki hafta top oynama dedi tamam deyip çıktım. Tabiki dinlemedim yine oynadım maçı tamamlayamadım ağrıdan sonra tekrar aynı doktora gittim bana dediği hocam en az bir ay oynama yoksa bugünlerini çok ararsın dedi o zaman korkutum 3 hafta kadar oynamadım ayağım düzeldi ondan beri çok sık oynamıyorum haftada 2 maçtan fazla yapmıyorum

senin mesajı görünce belki yardımım olur diye yazayım dedim
tekrardan geçmiş olsun

aynene hocam seviyoruz oynamak istiyoruz ama dinlensemde belli bi süre sonra yine ortaya çıkıyo birşey değişmiyo
bi oynayıp biyonamamkta olmuyo malum

Arkadaşlar üniversitedeyken "yürümek" diye spor mu olur diyordum ama şimdi en güzel spor yürümek. Tempolu da değil öyle, ne yoracağım kendimi? :lol: Sakatlanma derdi yok, iyi ter attırıyor, biraz da açıldıktan sonra şöyle koşuyorsun, ooh, nefes de açıyor, kondisyon da düzeliyor. Yürümenin üzerine spor tanımam ben bundan sonra. :p

beton veya sert zeminde uzun süre yürümek kaval kemiği ağrısına neden oluyordu bende :S bilmiyorum etkisi varmıdır, oynadığınız sahanın zemini ne kadar sert ne kadar elverişli? ve ısınmadan maça başlamayın hocam...

Sayın Hocam , benzer olay kardeşim beden eğitimi öğretmenliği için hazırlanırken başına geldi. Doktor " Stres kırığı" demiş. Çözüm dinlenmek. Doktora görünmekte fayda var.

Bilmem işinize yarar mı söylediklerim benzer bir durum olduğunda belirteyim dedim. Çok geçmiş olsun.

bir başka ihtimal, bacak kaslarınız güçsüzdür ve halı sahaya çıkmadan önce yeterince enerji verici besinler tüketmiyor sunuzdur. bacak kaslarınız yalnız halı saha oyunu sırasında yüksek kapasitede çalışıyorsa çabuk yorulur ve biriken laktik asit nedeni ile ağrı yapar. bacak kaslarını güçlendirici egzersizler yapınız, maçınızdan en az 1 saat önce karbonhidrat ağırlıklı besleniniz.

sanırım sorunun tam tanımı şu şekilde bir sitede buldum ::

'Devamlı olarak halı saha maçları yapıyorum. Kimi zaman her maçtan sonra, kimi zaman bir kaç maç sonrası oluşan klasik kaval kemiği ağrısı maximum dört gün içerisinde son buluyor. Ağrının tarifi sitede defalarca yazılanlar ile birebir aynı. Kemik üzerinde sanki çok ufak, leblebi gibi ama leblebiden de çok ufak, dokunulduğunda anlaşılan bezeler oluşuyor. Dokunulduğu an veya ani hareketlerde şiddetli ağrı yapıyor. Normal yaşantımda kaval kemiğim yada ayaklarım ile ilgili hiç bir sıkıntım yok. '

yazılan cevap yok :(

'

mayonoz,nane(yeşil nane olacak),dereotu,roka,ısırgan otu(taze olacak),kantaron yağı,yemişge otu(pazarda bulabilirsin) ve savtangozut göbeği(aktarda bulunur anca,filipinlerden gelen kajuya benzer bişey,sakın yeme iğrenç tadı var) ile karıştır. hepsinden bir tutam yeterli yağlardan bi çay kaşığı olacak.
bunları blender da çek. ortaya çıkacak olan rengi garip olacak ama bunu hakiki çam balı ile bandaj bezi üzerine sür.
o bandajı da ağrılı bölgeye sar kardeş. akşam yatarken güzelce sar yat. sardıktan sonra üstünü naylonla güzelce sar. ortalık batmasın.

bunu 7 gün yap 15 gün ara ver,7 gün yap ara ver.
sonra bol bol dua et
saygılar

swanp' Alıntı:
mayonoz,nane(yeşil nane olacak),dereotu,roka,ısırgan otu(taze olacak),kantaron yağı,yemişge otu(pazarda bulabilirsin) ve savtangozut göbeği(aktarda bulunur anca,filipinlerden gelen kajuya benzer bişey,sakın yeme iğrenç tadı var) ile karıştır. hepsinden bir tutam yeterli yağlardan bi çay kaşığı olacak.
bunları blender da çek. ortaya çıkacak olan rengi garip olacak ama bunu hakiki çam balı ile bandaj bezi üzerine sür.
o bandajı da ağrılı bölgeye sar kardeş. akşam yatarken güzelce sar yat. sardıktan sonra üstünü naylonla güzelce sar. ortalık batmasın.

sonra bol bol dua et
saygılar

çok sağolda hocam u tarifi nerden aldın acaba ide sürekli ağrımıyo sadece maçtan sonra bi kaç güm tam geçiyo yine maç yine ağrı. yani haftada birden fazla maç yapsam kalkamam sanırım .

Ancient Secret of the Fountain of Youth adlı bir kitap var.Onun eklerinde görmüştür.
Faydalı bir uygulama olacaktır. ama kullanacağın ürünler taze olmak zorunda,bal hakiki olmalı yoksa bi işe yaramaz.
Vucutta ozellikle bacaklarda yüksek hareket manevra sonrasında oluşan laktoz birikmesinden kaynaklanan problemler için bire bir.
Ben haftada 3 halı saha maçı yapıyorum. maç sonrası bu karışımı kullanıyorum. bir problemim yok şükür.
saygılar

bormut' Alıntı:
swanp' Alıntı:

sonra bol bol dua et
saygılar

çok sağolda hocam u tarifi nerden aldın acaba ide sürekli ağrımıyo sadece maçtan sonra bi kaç güm tam geçiyo yine maç yine ağrı. yani haftada birden fazla maç yapsam kalkamam sanırım .

Ben de haftada 2 kez halı saha maçı yapıyordum bir aralar - daha sonra bahsettiğiniz ağrılar olmaya başladı. Haftada 1 e düşürünce ağrı kalmadı
Bünye kaldırmıyor demek ki artık - bir de kilonuz normalden fazla ise ondan da olur

Halı sahalar sanıldığının aksine sağlıklı spor yapılabilecek alanlar değiller. Doktor olan arkadaşımın tavsiyesini paylaşıyorum tam söylediklerini.

"Halı sahada top oynayanları anlamıyorum resmen gelecekleri ve sağlıklarıyla oynuyorlar. Halı saha zemini çok sert olduğu için bileklere ve kemiklere çok büyük yük biniyor. Bu yük sonunda iyileşmesi zor rahatsızlıklarla karşılaşıyorlar. Halı sahada oynamak diz bilek ve bacak kemiklerinde zorlanma yapıyor."

evet halı sahalar kötü ama maç yapıla bilecek daha uygun güzel ortamlar yok. En güzelli anlaşılan aşırı zorlamamak.

Teachnologist' Alıntı:
Halı sahalar sanıldığının aksine sağlıklı spor yapılabilecek alanlar değiller. Doktor olan arkadaşımın tavsiyesini paylaşıyorum tam söylediklerini.

"Halı sahada top oynayanları anlamıyorum resmen gelecekleri ve sağlıklarıyla oynuyorlar. Halı saha zemini çok sert olduğu için bileklere ve kemiklere çok büyük yük biniyor. Bu yük sonunda iyileşmesi zor rahatsızlıklarla karşılaşıyorlar. Halı sahada oynamak diz bilek ve bacak kemiklerinde zorlanma yapıyor."

tamda bunu söyleyecektim eğer saha çok sertse sorun bundan kaynaklanıyordur,
belki çok iyi bir spor ayakkabıyla tolere edilebilir.

amip33' Alıntı:

SAYIN HOCAM ÇOK GEÇMİŞ OLSUN SAKATLIĞINIZ HAFİFE ALINACAK KADAR BÜYÜK VE TEDAVİSİ İÇİN VAKİT KAYBEDİLMEDEN BAŞLANILMASI GEREKEN BİR SAKATLIK. SİZE BU KONUDA ÖNEREBİLEÇEĞİM ANTALYADA PROFESÖR DOKTOR AHMET TURAN AYDIN TÜRKİYEDE TEK DİYEBİLEÇEĞİM SPOR SAKATLIKLARINDA UZMAN DOKTORDUR KESİNLİKLE GÖSTERMENİZİ ÖNERİRİM

Ayrıca arkadaşlarımızın arasında 3 tanede doktorumuz var nöbetleri olmasa halısahada yatıp kalkacaklar. Ayağınızdaki ayakkabılarınıza dikkat edin paraya kıyın güzel bir ayakkabı alın.

Bende haftada 4-5 maç yapardım bazı günler iki maç üst üste oynardım.Şimdi pazartesi-perşembe-cuma ya sabitledim haftasonuda arkadaşlar ile kurduğumuz gençler spor yapsın dediğimiz takımımızda amatör kümede abilik için 4. maçımı yapıyorum. Kendime de bir bisiklet aldım heryere bisikletle gitmeye başladım kondisyonude fullüyorum nazar değmesin keyfim yerinde.

Geri