H5P (HTML5) WEB 2.0 Araçları ve EBA 'ya Etkileşimli İçerikleri Yükleme

Kodla Büyü
H5P Web 2.0 Aracıyla Sanal Tur /Müze Oluşturma ve EBA 'ya Yükleme (Tunceli Müzesi)

Teşekkürler arkadaşlar yaptıkça daha farklı çalışmaları da paylaşacağım

Son düzenleme:
Faydalı konu. Bir zamanlar öğretmenlere bunları yaptırmak işin flash öğretmeye çalıştılar. Bir program ile çok güzel etkinlikler üretilebiliyor. Teşekkürler.

H5P WEB 2.0 Aracı Quiz ( Çeşitli Soru Tipleriyle Etkileşimli Test Hazırlama)
Boşluk doldurma, doğru/yanlış, kelime işaretleme ve keleme sürükleme şeklinde soru tipleriyle test hazırlayıp EBA 'ya yükleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Ben sınav denedim ama cevapları EBA'ya aktaramadım. Bir de bilgisayarı olmayan öğrenciler erişemiyor içeriklere. Mobilden açmaya çalışan öğrenciler sorun yaşadılar.

Quiz elemanının cevaplarını EBA sınavlar gibi degerlendirmede kullanamayız. Bu tür etkileşimli içerikler öğrencilerin kendilerini deneme amacıyla kullanabilecek türdendir. EBA 'da sınav oluşturunca veri tabanı bağlantısı olmakta ve değerlendirme algoritması çalışmaktadır. Bu tür etkileşimlerde şu anlık böyle imkan maalesef yok. Ama anlık dönüt ve değerlendirme için öğrenci taraflı çok faydalı araçlardır.

• Beğen
Tepkiler: omd
Quiz elemanının cevaplarını EBA sınavlar gibi degerlendirmede kullanamayız. Bu tür etkileşimli içerikler öğrencilerin kendilerini deneme amacıyla kullanabilecek türdendir. EBA 'da sınav oluşturunca veri tabanı bağlantısı olmakta ve değerlendirme algoritması çalışmaktadır. Bu tür etkileşimlerde şu anlık böyle imkan maalesef yok. Ama anlık dönüt ve değerlendirme için öğrenci taraflı çok faydalı araçlardır.
Hocam yanlış düşünüyorsunuz. Aslında tam olarak etkileşimli içerik demek alınan bilgileri sisteme ileten içerik demek. Diğer türlüsü dijital içerik olur zaten. Etkileşimleri scorm a dönüştürüp eba ya atıldığında geri dönüt alabilmek mümkün. İçeriğin veritabanı bağlantısı olmasına gerek yok. Scorm uluslararası bir standarttır. Bu standartta olan içerik ve lms birbiri ile konuşabilir. H5p ve eba ikisi de scorm standartlarına sahiptir.

AGAMOTTO Aracı İle Zaman Çizelgeleri Hazırlama
Zaman Çizelgesi üzerinde bir gelişim veya değişim sürecini resim ve yazıyla anlatabileceğiniz güzel bir araç...
H5P WEB 2.0 ARAÇLARI EĞİTİMİ

Neden H5P ?
"
unnamed(1).png
Nedir?
H5P, JavaScript tabanlı, açık kaynak kodlu bir içerik iş birliği çerçevesidir. h5p.org, zengin etkileşimli içerikler geliştirmeye ve bunları blog, web sitesi, öğrenme yönetim sistemi gibi platformlarda paylaşmaya olanak tanıyan bir platformdur.
Nasıl Çalışır?
H5P terimi, HTML5 Paketi ifadesinin kısaltması olup amaç HTML5 içeriğin herkes tarafından kolayca oluşturulması, paylaşılması ve yeniden kullanılabilmesidir. h5p.org sitesinde H5P kullanılarak başta etkileşimli videolar, etkileşimli sunumlar, sınavlar, etkileşimli zaman çizelgesi olmak üzere birçok içerik türü geliştirilebilmekte ve paylaşılabilmektedir. Wordpress, Moodle veya Drupal temelli platformlarda H5P eklentisini ekleyerek etkileşimli içerik oluşturabilirsiniz.
Avantajları
H5P, özellikler eğitim ve öğretim amacıyla dijital içerik geliştirmek ve bunları sınıf içi ve sınıf dışı ortamlarda kullanmak isteyen eğitimciler için büyük olanaklar sunmaktadır. H5P, farklı gereksinimler için çeşitli içerik türleri sağlayarak etkileşimli içerik oluşturmayı ve oluşturulan HTML içeriklerin CMS, LMS, LCMS ve diğer platformlarda yayınlanmasını kolaylaştırmaktadır."
Kaynak : http://uzem.mu.edu.tr/tr/h5p-kullanimi-4765#

İnteraktif ( Etkileşimli ) Video Oluşturma ve Paylaşma
İnteraktif Video aracı sayesinde videolara görsel , kısa, çoktan seçmeli, boşluk doldurma veya doğru yanlış şeklinde sorular ile kelime bulmaca, sürükle bırak şeklinde etkileşimli içerikler ekleyebilirsiniz.

Geri