hünerli bayanlarımızın tarifleri

Kodla Büyü
bu sayfaya baktığımda genelde öğle arasına yakın bi saat oluyo. Okudukça hepsinden canım istiyo.. Turşu olsa, patlıcanlı kıyma olsa, acısos olsa da yesem diyorum...

Sevgili turşu yapan arkadaşlarım,
daha önce karışık turşunun içine soğan koyduğunuz oldu mu ??
turşumun içinde domates fasulye brokoli lahana kornişon karnıbahar gibi sebzelerle keyifle turşu yaparken arpa soğanlardan da koydum ama sonra soğan turşusunun çabuk bozulduğunu duydum deneyen var mı ?

ben bugun bir kurabiye yaptım arkadaşlarım bayıldı 8) üstelik çok kolaydı

Kolay un kurabiyesi için malzemeler
1 paket krem şanti
1 su bardağı sıvı yağ
3 su bardağı un
Yapılışı
Hepsini karıştırıp 180 derecede pişmeye bırakmak gerekiyor. İsteğe göre içine dövülmüş fındık yada damla çikolata kullanılabilir.
Dikkat edilesi:
Malzemelerden elde edilen hamura şekil vermek biraz zor oluyor çatalla bastırıp iyi bir görüntü verebilirsiniz
Çabuk pişiyor piştiğinde çok yumuşak sonradan normale dönüyor

ihsaniye' Alıntı:
Sevgili turşu yapan arkadaşlarım,
daha önce karışık turşunun içine soğan koyduğunuz oldu mu ??
turşumun içinde domates fasulye brokoli lahana kornişon karnıbahar gibi sebzelerle keyifle turşu yaparken arpa soğanlardan da koydum ama sonra soğan turşusunun çabuk bozulduğunu duydum deneyen var mı ?
eşimin ailesi koyar soğan hatta sarımsakları kabuğu ile çokta güzel oluyor

ihsaniye' Alıntı:
ben bugun bir kurabiye yaptım arkadaşlarım bayıldı 8) üstelik çok kolaydı

Kolay un kurabiyesi için malzemeler
1 paket krem şanti
1 su bardağı sıvı yağ
3 su bardağı un
Yapılışı
Hepsini karıştırıp 180 derecede pişmeye bırakmak gerekiyor. İsteğe göre içine dövülmüş fındık yada damla çikolata kullanılabilir.
Dikkat edilesi:
Malzemelerden elde edilen hamura şekil vermek biraz zor oluyor çatalla bastırıp iyi bir görüntü verebilirsiniz
Çabuk pişiyor piştiğinde çok yumuşak sonradan normale dönüyor

krem şantiyi toz olarak mı koyacağız ilk defa duydum da :)

dün tulumba tatlısı yapayım dedim sonuç hüsran oldu
sanırım tarifte bir sıkıntı vardı verdiği ölçüler hiç tutmadı tarife göre un çok geldi şerbet az geldi ilk anda çıtırdı ama durdukça yumuşadı
emeğime mi yanıyım mutfak battı ona mı yanıyım malzemememi yanıyım bilemedim :))

daha önce denemiş ve ölçüsünü ayarlamış birinden almalı tarifi yapan bilen var mı arkadaşlar

evt seldabal hocam toz, üstüne şeker ihtiyacı fln olmuyor... bu arada turşuyu merakla bekliyorum inş. tadını bozmaz soğanlar ..

her tarif tutmuyor hocam ama portakal ağacı ya da oktay usta tariflerine güveniyorum ben

kızlar hepinize merhaba nasılsınız çok özledim hepinizi ya ben ... :roll: benim biraz yüksek lisans işleri birikti ondan kışlık için bazı şeyleri kaçırdım acaba bu saatten sonra neler yapabilirim biber patlıcan fasulye kuruttum patlıcan biber közledim attım başka tavsiyeniz var mı bana?

yeymir hocam iyiki kaçırmıssın maşallahın var yani...
hocam biz de özledik sizi.
1 - tursu yapın
2 - domates sosu yapın (kahvaltılık)
3 - mısır varsa bi fasıl haşlayıp atın
4 - şimdi sizin tam kavurma zamanınızdır bence en güzeli siz güzel bi kavurma yaaptırın hımmmmmm

arkadaşlar kahvaltılık domates sosunu nasıl yapıyorsunuz. bende yapmak istiyorum . bi arkadaş yapmış ama benim midemi çok ağrıttı. sizinkiler nasıl merak ettim.

kahvaltılık değilde kışlık yemeklerde kullanmak için domates konservesi yaptım bende biraz abarttım ama olsun en dar anımda müthiş yardımcım oluyor.domatesin kabuğunu soyuyoruz mümkünse bursa domatesi diğeri çok sulu oluyor çünkü. kabuğunu soyduğumuz domatesi yemeklikten az iri olacak şekilde doğruyoruz ardından bir tencereye domatesimizi koyuyoruz üzerine biraz tuz koyuyoruz ben 5 kiloluk tencereye 1-2 yemek kaşığı koyuyorum.ardından biraz kaynatıyorum ama çok değilde çok kaynarsa domates çok eriyor. sonra onu sıcak sıcak kavanozlara koyup başaşağı çevirip bir gece bekletiyoruz maksat akma falan varmı onu kontrol etmek. sonrasında kışlık domates hazır. içine birazda yeşil biber koyup onunla bişirebilirsiniz acıyı seviyorsanız tabi. çok pratik oluyor. pilavlarda makarnalarda sebze yemeklerinde et yemeklerinde her yerde muhteşem.

zuhall' Alıntı:
arkadaşlar kahvaltılık domates sosunu nasıl yapıyorsunuz. bende yapmak istiyorum . bi arkadaş yapmış ama benim midemi çok ağrıttı. sizinkiler nasıl merak ettim.

hocam bizim yaptığımız hem kahvaltılık hem de her öğünde güzel oluyor

domates, biber, sarımsak ve dereotunu hepsini birlikte robotta çekin. ama domatesleriniz güzel olsun içi sulu sulu olanlardan olmasın yoksa su gibi oluyor lezzetli olmuyor servis yaparkende üzerinden zeytinyağı geçebilirsiniz. tuzunu koymayı unutmayın. kolay gelsin.

dörtyol hocam ben de kışlık domates yapıyorum ama konserve şeklinde değil o kavanozları saklaması zor oluyor. normalde domatesleri soyup yemeklik şekilde doğrayıp buzdolabı poşetlerine koyuyordum bu yıl sanırım birazda üşendim domatesleri soymadan 2 ya da 4 e bölüp poşetledim yapanlar kabukların kendiliğinden soyulduğunu söyledi bu yılda böyle deneyeyim dedim.

hafta sonu baton pasta yaptım
normal pandispanya hamurunu fırın tepsisine döküp pişirdim. sonra 3 e böldüm aralara krema ve muz koydum 3 kat üst üste dizdim en üstüde kapladım damla çikolata ve rankli çikolata parçaları ile süsledim çok güzel oldu.

bir dahaki sefere baton kek kalıbında pişirip iple 3 e yada 2 ye bölücem
benim pasta katlarımın hem altı hem üstü kabuklu olduğu için (fırın tepsisinde döktüğüm için) kremayı çok içine çekmedi.

ben domatesleri yıkayıp saklama poşetlerinde atıyorum buzluğa. kışın da mis gibi çıkarıp yemeklerime kullanıyorum. kabukları çok kolay soyuluyor. ama bursa domatesi olması lazım.

lolyone' Alıntı:
ben domatesleri yıkayıp saklama poşetlerinde atıyorum buzluğa. kışın da mis gibi çıkarıp yemeklerime kullanıyorum. kabukları çok kolay soyuluyor. ama bursa domatesi olması lazım.
ya benim buzluk öyle bir dolu ki ayrıca dondurucuda var annemde onunda yarıdan fazlasını ben doldurdum ama yine de zor sığıyorum. domatesleri bütün koymam imkansız :)

kızlar merhaba hepinize bugün yemek olarak ne yapacaksınız veya yaptınız? merak ettim yemeğin adını koymak ne zor iş ya:(

bugün annemlerdeyim kızlar ve canım erzurum usulü bulgur pilavı istedi.
Yeşil mercimekli bol tereyağlı bulgur pilavı, köfte, çorba :)

bekleriz.

nescafeli parfe

3 kahve fincanı şeker
3 yumurta
iyice çırp
1 fincan su
3 fincan un
2 yemek kaşığı kakao
1 kabartma tozu eklenir, kek pişirilir
1 su bardağı süte 1 yemek kaşığı nescafe konur kek bu karışımla ıslatılır.
üzerine
1,5 kahve fincanı un
1,5 kahve fincanı şeker
yarım litre süt ile muhallebi pişirilir
ayrı bir yerde 1 paket krem şanti süt ile çırpılır ve hazırlanır muhallebi ile krem şanti iyice çırpılır ıslatılan kekin üzerine dökülür.
üzerine kakao serpilir
bayıla bayıla yenir :)

Yarın günüm var neler yapsam arkadaşlarıma acaba? Hünerli meslektaşlarım önerilerinizi bekliyorum :roll:

1 - krepli börek
2 - haydari
3 - çıtır patates topları
4- vaktin varsa sarma
5- tatlı olarak da tiramisu

2 gün önce misafirlerim vardı okuldan arkadaşlar
ki yorgunluktan öldüm bittim hala kendimegelemedim :)
yaptıklarımı sıralayım ve çok beğenildi tabi ben de yaptıklarım yenildikçe sevindim :)

kekli irmik tatlısı (oktay ustadan -tavsiye edilir)
kadayıflı muhallebi
patates böreği (çok basit sigara böreğine benziyo şekli biraz)
pastırmalı iftar böreği (oktay ustadan - tavsiye ederim)
havuç topları
kısır
yoğurtta yüzen pancarlı, havuçlu ve patatesli salata (oktay ustadan yine :) ve tavsiye ederim)

oktay ustayı bu ara baya bi takip ediyodum cidden beğeniyorum da yaptıklarını
kendi resmi web sayfasında da bu dediğim tarifler var..
kesinlikle tavsiye ederim
ha bu arada silikon kalıplarda cheesecake tarifi vardı onu da denedim ama o tam bi fiyaskoydu
denemeyin derim..
se3vgiler hanımlarr

Geri