Hükümet 223 lira zam verdi, Memur Sen 123 liraya razı etti!

Kodla Büyü
Ek ödeme konusunda zaten ezildik 2 yıldır, şimdi alınca zafer nağraları atılıyor...(Hükümetin 100 lira verip "hayır cok az" dedikten sonra "ek ödeme namusumuz" efelenmesi ile 2yıl*100 lira=2400 lira zarar. Hatırlarım o zaman Mehmet Ali Şahin gazetecilere açıklama yaparken "100 lira verdik sendika istemedi" demişti:))

Ekders: 2 senedir söylenen;"10 lira olacak, olacakta olacak...(Aga bırak 10 lirayı bu sene 8.7 tl den aldık, vergi dilimi ile 8.5 tl oldu daha da azalacak sene sonuna kadar.Şimdi 2014te ekderse zam yok, üstelik vergi dilimine en az 1 ay erken girip daha 2014 temmuz zammını almadan ekders 8.5 tl hesaplanacak, bu arada iddia ediyorum 2013 yıl sonu enflasyon min %7,5-%8, 2014 Temmuz Enflasyonu min %10-%11 olacak. 2014te oransal olarak zam yapılmadığı için-%3-%4 falan- komple zarardayız.
Aynı hesap maaşımızda da olacak vergi dilimi oranı değiştirilmediği için-%20 vs..- 2014 Temmuz da gelecek zammı bordronun arka sayfasında görebiliriz heralde)

Oransal zam olmadığı için; maaş gelir kalemlerinde zerre değişiklik olmayacak. Eş-çocuk yardımı, asgari geçim indirimi vs.. hiç biri değişmeyecek ve bunlarda vergi dilimi hesaplarında yer alıyor. Deniliyor ki emeklilik ve emekliler için bu zam önemli, tamam önemli fakat genel anlamda "TEK kaleme zam yapıp, giderleri TÜM kalemlerden kesmek-düşmek" satıştır, Behlül kaçardır. Savunanlar için bordronuza bakmanızı rica ediyorum. Gelir sütununda 10 kalem var(Yanlış hatırlamıyorsam), 1 tanesi zamlı. Vergi dilimi ise bu 10 kalemin hepsini tırtıklıyor.

Yine zammı savunan arkadaşlardan ricam; bordro üzerinden bugün -2013 aralık-2014 ocak-2014 temmuz hesaplamalarınızı yapmanız. Vergi oranının nasıl zammı eriteceğini hatta zammı komik rakamlara çekeceğini düşünün. 11 senedir enflasyona endeksli zam yapılırken 2014 yılı için neden yapılmadığını daha doğrusu yetkili sendikanın neden eliyle ittiğini düşünün.

Hükümetin "%3+%3 veririz" demesi, biraz ayak diremek, pazarlık yapmak ve köşeye sıkıştırma ile "%4+%4 yapılabilir"demesi mümkündü (sinyalini de verdi bakanımız). Daha 10 günden fazla süre varken bayram öncesi millet bayram telaşındayken apar topar imza atmak ne kadar ahlaka uygundur?

İmza akabinde CNNtürke konuşurken brüt rakamlar üzerinden "toplam xxx kadar zam alacaklar" deyip yine spotları memura ve öğretmene çevirmek ne kadar sendikacılıktır?

Ya sendika üye aidatına %33 zam?Hakkımı işverene karşı koruyacakken bu aidatı işverenden almaya ne demeli? Benim hakkımı ne kadar kollayabilir ki bu sendika???

Web sitesinde yapılan 2013-2014 zam ve maaş karşılaştırmasını bir yere kaydedin. 2014 temmuzda zammınız bordronuza yansıdığında karşılaştırın. Hala "Ebs eyvallah" diyorsanız, çoluk çocuğunuzun geleceği ile oynamış olacaksınız.

Hakkımızda hayırlısı olsun...

=================SON ÜÇ YILDA NELER OLDU?=================

HAFIZALARIMIZI TAZELEYELİM.
1-Evelki yıl, yetkili sendikaya görüş sorulan ek ödeme taslağında unutulduk.Sonunda ortaya öğretmenin olmadığı ek ödemeleri içeren 666 sayılı kanun hükmünde kararname çıktı.
.
.

2-Geçen yıl, görüşmeler neticelenmeyince, Yetkili sendika başkanı, "Sendikamız hükümeti zor durumda bırakmak için eylem yapmaz dedi"
23 mayısta diğer sendikalarca çoğunlukla öğretmenlerin katıldığı iş bırakma ve sevk eylemi yapıldı ve başbakanımız yurdışından 25 mayıs cuma günü

http://www.ahaber.com.tr ======= BAŞBAKANIMIZIN AÇIKLAMASI................25 MAYIS 2013 CUMA======
Öğretmenlerle ilgili bir teklif var. Bu camia benim en çok saygı duyduğum kesimdir. Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek.
http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2012/05 ... -haksizlik

Bu açıklamadan benim anladığım, "öğretmen eylemi başbakanın dikkatini çekti.Tepkisi öğretmeni halka şikayet şeklinde idi ama önemli olan, bizlerin uğradığı haksızlığın farkına vardı."Gerçi bu açıklama ile bizlere verilen değerinde farkına varmadım dersem yalan olur.
.
.

3-Bu yıl görüşmeler büyük uyum içinde başladı
1.gün gündem görüşüldü
2.gün memur talepleri alındı :!:
---------2 gün!! haftasonu nedeni ile görüşmelere ara verildi. ----------
3.gün pazartesi işveren yani hükümet kanadı, teklifimizi bayramdan önce açıklayacağız dedi
4.gün salı akşama doğru hükümet verebileceği rakamı yani memurlara teklifini açıkladı :!:
5. gün çarşamba arefe günü sabah anlaşma sağlandı ve imzalar atıldı. :cry:
BU YIL 2.5 GÜN SÜRDÜ TÜM AKTİF GÖRÜŞMELER...
Hakkımızı masada alabildikmi? SİZ KARAR VERİN

Re: =================SON ÜÇ YILDA NELER OLDU?=================

GRİNGO' Alıntı:
HAFIZALARIMIZI TAZELEYELİM.
1-Evelki yıl, yetkili sendikaya görüş sorulan ek ödeme taslağında unutulduk.Sonunda ortaya öğretmenin olmadığı ek ödemeleri içeren 666 sayılı kanun hükmünde kararname çıktı.
.
.

2-Geçen yıl, görüşmeler neticelenmeyince, Yetkili sendika başkanı, "Sendikamız hükümeti zor durumda bırakmak için eylem yapmaz dedi"
23 mayısta diğer sendikalarca çoğunlukla öğretmenlerin katıldığı iş bırakma ve sevk eylemi yapıldı ve başbakanımız yurdışından 25 mayıs cuma günü

http://www.ahaber.com.tr ======= BAŞBAKANIMIZIN AÇIKLAMASI................25 MAYIS 2013 CUMA======
Öğretmenlerle ilgili bir teklif var. Bu camia benim en çok saygı duyduğum kesimdir. Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek.
http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2012/05 ... -haksizlik

Bu açıklamadan benim anladığım, "öğretmen eylemi başbakanın dikkatini çekti.Tepkisi öğretmeni halka şikayet şeklinde idi ama önemli olan, bizlerin uğradığı haksızlığın farkına vardı."Gerçi bu açıklama ile bizlere verilen değerinde farkına varmadım dersem yalan olur.
.
.

3-Bu yıl görüşmeler büyük uyum içinde başladı
1.gün gündem görüşüldü
2.gün memur talepleri alındı :!:
---------2 gün!! haftasonu nedeni ile görüşmelere ara verildi. ----------
3.gün pazartesi işveren yani hükümet kanadı, teklifimizi bayramdan önce açıklayacağız dedi
4.gün salı akşama doğru hükümet verebileceği rakamı yani memurlara teklifini açıkladı :!:
5. gün çarşamba arefe günü sabah anlaşma sağlandı ve imzalar atıldı. :cry:
BU YIL 2.5 GÜN SÜRDÜ TÜM AKTİF GÖRÜŞMELER...
Hakkımızı masada alabildikmi? SİZ KARAR VERİN
dernekçi bunlar, dernekçiii...
uzatmaya ne gerek var!...

arkadaşlar ya matematik bilmiyorsunuz ya da hiç dayak yemediniz.net 123 lira ortalama olarak maaşı 2000 lira civarında olan bir öğretmen için (mesela ben 6/1 tek çocuk) yaklaşık yüzde 6 yapar ya da 6.1 neyse.ek ödeme dediğiniz 55 tl net ilk 6 ay 55 tl de sonradan.bu mudur size müthiş gelen.ek derse zam yok ortalama olarak 25-30 lira demek bu.vergi dilimi de yükselmedi ordan da kaybımız var.birde gelecek yıl enflasyon oldukça yüksek bekleniyor.yüzde 8 çıktığını farzedelim ki imkansız değil.basit bir matematikle başladığımız noktaya geri geliyoruz.enflasyon %6 civarında çıksa bile elde edeceğimiz kazanç bırakın zaferi rezillik.kaldıki verilen ek ödeme konuşulacak kadar bile değil.mesela yaklaşık 1,5 yıl önce yapılan eşit iş eşit ücret muhabbetinde en düşük seviyedeki hizmetliye(memur) 100-110 civarı zam yapıldı.şimdi araştıran sorgulayan ve zammı öğretmenin faydasına gören, hatta müthiş bir kar zanneden arkadaşım.göster bana aldığımız zam nerede??????????

format_01' Alıntı:
Verilen örnek 16 yıllık doktor avukat ve mühendis için. biri döner sermayelerle 8.000 i geçiyor, biri yolluklarla 6.000 geçiyor. Evet ama memursen üst kademedekilerden çok alt kademedekileri düşündü. Öğretmen, memur ve hizmetliler ne olacak. dahası emekli ne olacaktı. Yüzde 3+3 olsaydı (öğretmene verilen ek zam hariç) 120 tl zam, memura 100 tl zam, hizmetliye 90 tl zam olacaktı.(bu miktarlarda taban aylığa yansımadığı için emekli ikramiyesine de yansımayacak yıllık 1500 tlyeyakın bir zararımız olacaktı) öğretmen yerinde saymış olacak ama diğerleri az almış olacaktı. Esas önemli olan ise 3 çocuklu 1000 tl ile geçinen bir emekli avcunu yalayactı.

bu zam yaklaşık 2 milyon emekliye, öğretmene, memura, hizmetliye yaramıştır.
bu zam doktora mühendise, müsteşara, genel müdüre yaramamıştır, çünkü zaten makas çok fazla

Yine satıldık deyip hadisi şerifi söyleyen zaat-ı muhterem. eğer bu yazıdaki gibi 3+3 olmuş olsaydı senin hadis yerini bulmuş olacaktı ama şimdi yerini değil, amaçsızca yapılmış yanlış bir eleştiri olarak kaldı.

Öğretmen adamlarsınız biraz araştırın, okuyun, öğrenin sonra haberleri kopyalayıp yapıştırın.

Yani diyorsun bize olmadığı sürece sorun yok. Başka kime zarar hiç onemli değil. Sadece ben diyorsun

evol' Alıntı:
format_01' Alıntı:
Verilen örnek 16 yıllık doktor avukat ve mühendis için. biri döner sermayelerle 8.000 i geçiyor, biri yolluklarla 6.000 geçiyor. Evet ama memursen üst kademedekilerden çok alt kademedekileri düşündü. Öğretmen, memur ve hizmetliler ne olacak. dahası emekli ne olacaktı. Yüzde 3+3 olsaydı (öğretmene verilen ek zam hariç) 120 tl zam, memura 100 tl zam, hizmetliye 90 tl zam olacaktı.(bu miktarlarda taban aylığa yansımadığı için emekli ikramiyesine de yansımayacak yıllık 1500 tlyeyakın bir zararımız olacaktı) öğretmen yerinde saymış olacak ama diğerleri az almış olacaktı. Esas önemli olan ise 3 çocuklu 1000 tl ile geçinen bir emekli avcunu yalayactı.

bu zam doktora mühendise, müsteşara, genel müdüre yaramamıştır, çünkü zaten makas çok fazla

Yine satıldık deyip hadisi şerifi söyleyen zaat-ı muhterem. eğer bu yazıdaki gibi 3+3 olmuş olsaydı senin hadis yerini bulmuş olacaktı ama şimdi yerini değil, amaçsızca yapılmış yanlış bir eleştiri olarak kaldı.

Öğretmen adamlarsınız biraz araştırın, okuyun, öğrenin sonra haberleri kopyalayıp yapıştırın.
Acı koymuş öğretmen camiasına ama ne yazık ki söyledikleri doğru.

Bence de acı olmuş polis kaç yıl iyileştirme aldı biz 75 e razı olalım o da zaten benim hakkım 3+3 ten bakan da diyorki 175 tl zam verdik hep oyun desene brütü şu diye yazık yazı çok yazık.

nhy03' Alıntı:
format_01' Alıntı:

Yani diyorsun bize olmadığı sürece sorun yok. Başka kime zarar hiç onemli değil. Sadece ben diyorsun

Benim söylediklerimden bunu çıkarabilmişsin ya vallaha zekana hayran oldum hocam :puhaha:

Benim söylediğim açık ortada. zaten maaşları çok yüksek olan 200 bin kişinin 1,5 milyon olarak gösterildiği, ama emekli ile beraber bundan faydalanan 2,5 milyon kişinin yok sayıldığı gerçeği. oturun hesap yapın. taban aylığa zam hiç bir hükümetin işine gelmez. çünkü ikramiyeye yansır, emekliliğe yansır, vergi dilimine girmez, kesintiye tabi olmaz vb.. Daha yüksek olabilirdi, öğretmene ek ödeme daha fazla olmalıydı bu konularda bende hem fikirim ancak yukarda ki yazının bununla alakası yok.

(bu durumda ben zaten 5.000in üstünde maaş alan azınlığı değil de, geliri az olan 2,5 milyonu savunmuş oluyorum ama senin kapasiten bunu anlayamamış bende açıklama gereği duydum) :puhaha:

senin kapasiten de benim söylediklerimi anlamıyor o zaman allah aşkına herkese iyileştirmeler havada uçuşurken bizi düşünen mi vardı.İstersen kapasite meselesine hiç girme hemen aşağılamaya gir bakalım.

mesirim' Alıntı:
senin kapasiten de benim söylediklerimi anlamıyor o zaman allah aşkına herkese iyileştirmeler havada uçuşurken bizi düşünen mi vardı.İstersen kapasite meselesine hiç girme hemen aşağılamaya gir bakalım.

bak senin söylediğin cümleye, arkadaşın dediği "yani hep ben diyorsun öylemi" uyardı, ama benim yazıyı okumamış ve anlayamamış o yüzden hiç uymadı :) . Ayrıca verilen miktarın azlığı, öğretmenlere verilen ek ödemenin komik miktarda olmasına katıldığımı zaten söylemiştim. Benim itirazım konunun açılmasına vesile olan yazının mantıksızlığıdır hala anlayamadınız mı :+1:

Valla hocam her maaşımı aldığımda şükrederim. Herkesin gelirinde artış olsun. Üst gelir alt gelir demişsin bir hemşire maaşı kadar döner alabiliyor ama biz hala ... Bir de zaten müşteşar almış alacağını o miktara mı kalmış.Onu ancak sen ben düşünebiliriz.Sözüm sana değil arkadaşlar sendikacılık böyle mi olur üye fala değilim.Neyden ne kaçırıyorlar ki onu anlamıyorum.

üye olmayan arkadaşların ondabiri türk eğitim sene üye olsaydı bugün zamlardan daha fazla alacağınıza emin olabilirsiniz. türk eğitim sen bu imza atılmsaydı 3 gün eylem yapacaktı hükümet ve memursen birlikte olup memurdan tepki olmasın diye acele alınmış bir kararı zafer olarak ilan etmelerini kınıyorum.

şimdi düşünmek lazım bir öğretmen hangi memurdan daha fazla maaş alıyor.

dolar 2 liraya dayandı benzin 5 liraya faziler çift hane
doğalgaza elektriğe zam kapıda
enflasyon seneye 10 puanın üzerine çıkabilir
ek derse zam olmadığına göre 2014 yılını ek ödemeye rağmen zararla kapatacak öğretmen

albeyaz' Alıntı:
dolar 2 liraya dayandı benzin 5 liraya faziler çift hane
doğalgaza elektriğe zam kapıda
enflasyon seneye 10 puanın üzerine çıkabilir
ek derse zam olmadığına göre 2014 yılını ek ödemeye rağmen zararla kapatacak öğretmen
1 yıl geçti ve öğretmen maaşlarında yeni bir şey yok. Doğalgaz ve elektriğe zammın yanısıra, US$ 2300 den yukarıya yükselişte hepsi o kadar.
Ha bu arada, Yetkili sendika 12. ve son iş kolundaki yetkiyi de aldı ve yarın mecliste tezkere görüşülecek.Çok iyiye doğru gidiyoruz.

bu kadar yorumdan sonra anlaşılıyor ki eğitim birsen gerçekten toplu söz. başarı elde edemedi. peki şimdi sendikasız kalmak mı daha iyidir sizce yoksa türk eğitim sen e üye olmak mı ?

1-Türkiyedeki sendikal gelişimin tarihçesini yüzeysel olarak iyi bilirim. Hiç bir şekilde KESK in yani eğitim-sen in bu gelişmedeki başarısını inkar edemem.Çünkü toplu sözleşme daha 4 yıl önce yoktu.(10 yıl önce müzakere masası yani toplu görüşmede yoktu) KESK azınlıktı ama sesini çok çıkartarak bu aşamaya kadar getirdi.
2- Toplu görüşmeler tam olgunlaşacaktı ki masaya oturan kamu-sen yani TES in ömrü kısa oldu.(yeni kurulan bir sendika yetkileri alıverdi)
3- Toplu sözleşme masasında memur-sen yani EğitimBir-Sen in alabildiği ile bugünkü durumdayız.Bende masada pasif kalındığını ve masadan fazla müzakere edilmeden çok çabuk anlaşmaya varıldığını yani acele edildiğini düşünüyorum.
Ayrıca isteklerimiz masada cılız bir sesle ifade dahi edilmediği gibi meydanlarda EBS hiç yoktu.
ÇÖZÜM
a-Durumumuz iyi ve hepimiz memnun isek bu yola aynen devam edeceğiz.
b-Memnun değil isek, sayısal çoğunluk bakımından yetkili sendikaya en yakın olan Kamu-sen i yani TES i en hızlı bir şekilde besleyip büyüteceğiz.Başka çare yok.
KARAR SİZİN.

Memursen memurların sırtında bir kambur olmuş durumda.Sendikaya üyeler gerekli tepkiyi vermeliler.
Hâlâ onlarında kuyruğuna takılıp ucuz hesapların peşinde olanlar biraz milletin menfaatini düşünsünler.Hem millet kazanır hemde kendileri.

hangisi çıkarıma olursa o sendikaya hemen geçerim ama 3-5 yıl eğitim birsene geçmem kesinlikle.2013 teki toplu sözleşmelerde gösterdiği süper başarısından dolayı.Tabi 3-5 yıl içindede mali ve sosyal açıdan memurlara çok önemli kazanımlar sunarlarsa belki geçerim.

sendikalar ne zaman siyasi grupların güdümünden çıkarsa, ben de o zaman üye olabilirim.
başka bir parti iktidara gçtiğinde, onun güdümündeki sendika yetkili olacak, aynı şeyleri yine yaşayacağız.

üye sayısı çok az olup siyasetin gündümünde olmadığına inandığım bir sendikam var.üye sayısı 1000-2000 arası olan ancak öğretmen lehine çalışmaları olan bir sendika, siyasetçilerin yandaşlık açısından ilgisi çekmez heralde, diyerek üyeliğimi devam ettiriyorum

format_01' Alıntı:

sayın hocam yanlış anlamayın tarafsız biri olarak öğretmenlikte 2.senesi olan biriyim. hala bu söylediklerinizin arkasındamısınız. çünkü ben ocak ayındaki maaşımla temmuz maaşı arasında bir zam göremedim daha çok eksiye gittim sizde durum nedir?

DOKTOR MAAŞI;
Evet göreve müdür yetkili sınıf öğretmeni olarak Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde bir dağ köyünde başladım.Aynı köyde bulunan sağlık ocağı başhekimi olan (şimdi çapa da onkoloji profesörü olduğunu google dan yeni öğrendim) doktor arkadaş, yaklaşık aylık eşit gelirimizi görünce bana " 4 yıl fazla okumakla hata ettiğinin" acı esprisini yapıyordu. Polis hemşire gibi meslekleri geçtim, mühendis belki yanımıza anca yaklaşırdı.
Çünkü O zamanların başbakanı merhum T. ÖZAL eğitime ve eğitimciye çok önem veren bir devlet adamı idi.
NEREDEN NEREYE;
Şu andaki maaş hiyerarşisi bakımından yerimiz ve İtibarımız çok çok yükseklerde :eek: olduğu malumunuz.
Yetkili sendikanın sayısal üstünlüğüne en yakın sendika, TES dir. Bir an evvel TES ne yetkiyi vererek durumumuzun iyileşmesini sağlamak gereklidir.Tayin edilen yeni öğretmenlerin çoğunluğunun rahat olmak bakımından sendika seçimlerinin nasıl olduğunu zaten tahmin ediyorum.
Zaman çok dar ve yeni toplu sözleşmeye yaklaştık.Çok acilen olması gereken şey TES ni desteklemek.Yoksa Bende sırf bunun için 10 yıllık sendikamı bırakıp TES ne 2 yıl önce üye oldum. Bunu bizim arkadaşlarımız bu hale getirdi, ama böyle devam ederse daha da ufalacağız.
Başka sendika yok.Mutlaka TES etrafında yetkili sendika sorunumuzu halletmemiz gerek.
Yoksa böyle Bekleyip uyursak önümüzdeki 2 yıllık sözleşme de bizi daha zengin ederler.

Halimizden memnunuz. :mrgreen: YANİ ÖYLEMİ?
DEMEKKİ ÖYLE :-1:

Re: Ynt: Hükümet 223 lira zam verdi, Memur Sen 123 liraya razı e

ct442002' Alıntı:
sendikalar ne zaman siyasi grupların güdümünden çıkarsa, ben de o zaman üye olabilirim.
başka bir parti iktidara gçtiğinde, onun güdümündeki sendika yetkili olacak, aynı şeyleri yine yaşayacağız.
Aynen hocam
Ne zamanki siyaset için değil öğretmen icin ogrenci icin egitim icin birseyler yapcaklar ozaman sendikaya girerim. Buyuk lokma ye buyuk soz konusma demişler. Rabbim inş kimseye muhtaç etmez

Re: Ynt: Hükümet 223 lira zam verdi, Memur Sen 123 liraya razı e

akoluacik' Alıntı:
ct442002' Alıntı:
Aynen hocam
Ne zamanki siyaset için değil öğretmen icin ogrenci icin egitim icin birseyler yapcaklar ozaman sendikaya girerim. Buyuk lokma ye buyuk soz konusma demişler. Rabbim inş kimseye muhtaç etmez
:alkis:
benim bi kriterim daha var. bildiğim kadarıyla sendika sayısı en son 28-29 idi. ne zaman ki tek sendikada birleşir tüm öğretmen camiası, işte o zaman hem öğretmen, hem öğrenci, hem veli hem de memleket kazanır.
sendikaya 6 yıllık öğretmen olunca üye oldum, hala da üyeyim. o zamana kadar üye olmamın sebepleri yukarıdaki gerekçeler idi.

ct442002' Alıntı:
hocam bende katılıyorum sana ama. öyle bir durumun oluşmasını beklemekte başka bir ütopya olacak. keşke olsa ama yok o zaman ne yapacaz. diğer arkadaşın dediği gibi tes e üye olmakda mantıklı zira ebs hükümet yanlısı olunca hükümeti zorlamıyor kazanım elde etme konusunda. yani bi eylem yapalım iş bırakalım dediğimizi yapmazsınız falan yok bunlarda.

COBOL' Alıntı:
1-Türkiyedeki sendikal gelişimin tarihçesini yüzeysel olarak iyi bilirim. Hiç bir şekilde KESK in yani eğitim-sen in bu gelişmedeki başarısını inkar edemem.Çünkü toplu sözleşme daha 4 yıl önce yoktu.(10 yıl önce müzakere masası yani toplu görüşmede yoktu) KESK azınlıktı ama sesini çok çıkartarak bu aşamaya kadar getirdi.
2- Toplu görüşmeler tam olgunlaşacaktı ki masaya oturan kamu-sen yani TES in ömrü kısa oldu.(yeni kurulan bir sendika yetkileri alıverdi)
3- Toplu sözleşme masasında memur-sen yani EğitimBir-Sen in alabildiği ile bugünkü durumdayız.Bende masada pasif kalındığını ve masadan fazla müzakere edilmeden çok çabuk anlaşmaya varıldığını yani acele edildiğini düşünüyorum.
Ayrıca isteklerimiz masada cılız bir sesle ifade dahi edilmediği gibi meydanlarda EBS hiç yoktu.
ÇÖZÜM
a-Durumumuz iyi ve hepimiz memnun isek bu yola aynen devam edeceğiz.
b-Memnun değil isek, sayısal çoğunluk bakımından yetkili sendikaya en yakın olan Kamu-sen i yani TES i en hızlı bir şekilde besleyip büyüteceğiz.Başka çare yok.
KARAR SİZİN.
katılıyorum hocam sizede. yalnız sendikasız kalsak ne olacak onuda merak ediyorum. bir şeye karışmasak mı diyorum sonra zararı yine bize dokunuyor.

zaten ebs nin şu toplu söz deki tavrından sonra çoğu insan bunlardan artık soğudu ve istifa etti diye biliyorum

Geri