gOS - Green Operating System - yeşil işletim sistemi

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Google pek çok dalda tekel haline geldiğinden dolayı biz kullanıcıların ortak fikri Google sahipleri tarafından gOS(Google Operating System) isimli bir işletim sistemi piyasaya sürüleceği yönünde idi. Ancak beklenen işletim sistemi Google değil başkaları tarafından piyasaya sürüldü. gOS(Green Operating System) işletim sistemi Dünya üzerinde en çok kullanılan Linux tabanlı işletim sistemi olan Ubuntu temellerine dayandırılarak ortaya çıkmış. Linux tabanlı olmasından dolayı masaüstü arayüzü olarak hemen aklınıza Gnome veya KDE gelmiştir ancak gOS işetim sisteminde Enlightenment masaüstü ortamı kullanılmış. İşletim sistemi ortaya çıkarılırken ücretsiz, kullanımı kolay ve kullanıcıların geneline hitap eden bir işletim sistemi olması hedeflenmiş. gOS paket yöneticisi olarak Ubuntu işletim sistemelerinden farklı olarak Adept‘i tercih etmekle beraber istenildiği takdirde Synaptic de işletim sistemine entegre edilebilmektedir. En önemli özelliklerinden biri olarak pek çok Google hizmetine ve diğer çok kullanılan web uygulamalarına kısayollar aracılığı ile masaüstünden ulaşabilmenizdir.

gOS işletim sistemi ile birlikte şu yazılımlar yüklü olarak gelmektedir.

Open Office Writer (MS Word muadili)
Open Office Calc (MS Excel muadili)
Open Office Impress (MS Powerpoint muadili)
Open Office Base (MS Access muadili)
Open Office Draw
Rhythmbox (Müzik Çalar)
Xine (Video Oynatıcı)
Gnomebaker (CD/DVD yazma(yakma) programı)
Gimp (Photoshop muadili)
Firefox (Açıklama yazmaya gerek yok herhalde )
Thunderbird (Ms Outlook muadili)
Pidgin (Mesajlaşma yazılımıdır. Eski adı Gaim.)
Geri